Uzun süredir kayak sporuyla ilgilenen bir çift olarak Türkiye’deki kayak merkezlerinin büyük çoğunluğunu görme fırsatımız oldu. Bu kayak merkezleri arasında herkesin bildiği popüler kayak merkezleri de var, tesis olmayan doğal alanlar da. Listemizde kayak merkezlerini tamamen kendi kriterlerimize göre sıraladık, hepsinin avantaj ve dezavantajlarına da yer vermeye çalıştık. Siz kendi önceliklerinize göre karar verebilirsiniz.

Sizin de bu listeye eklememizi istediğini kayak merkezleri varsa mutlaka yorumlara yazın. ✌️ Gidip görelim ve listemize ekleyelim.

Bu arada kayak tatili planlarken yağışlara göre karar vermek zorunda olduğunuzu ve her sezonun birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Kartalkaya listenin başında olabilir ama bu yıl örneğin Erciyes güzel kar alırsa favorimiz orası olur. Biz 2024 planları için bütün kayak merkezlerine ait hava durumunu takip etmeye başladık. Bu arada planlarımızı yaparken instagramda anlık olarak paylaşıyoruz, takip etmek için tıklayın 🙋🏻‍♂️🙋🏻‍♀️

Kartalkaya Kayak Merkezi

1- Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Bizim için Kartalkaya’yı 1 numara yapan en önemli özellik İstanbul’a olan yakınlığı, evet Kartepe mesafe olarak daha yakın olabilir ama göze yakın gönülden uzak mı desek bilemedik 🤷🏻‍♂️ neyse onu sırası gelince anlatırız biz Kartalkaya kayak merkezine dönelim;

  • Pistler yeterli seviyede ve alternatif pistler var, bir taraf kalabalık olduğu zaman farklı bir piste gidebiliyorsunuz.
  • Ulaşım alternatifi çok, farklı tur firmaları günübirlik ve konaklamalı turlar düzenliyor.
  • 5 farklı otel bulunuyor ve farklı kesimlere hitap ediyor.

Kartalkaya kayak merkezi, Kartal otel pistleri ve Dorukkaya olmak üzere iki farklı pist grubundan oluşuyor. Biz her iki tarafı da seviyoruz ama son yıllarda daha çok Dorukkaya’yı tercih ediyoruz. Bunun en büyük nedeni buradaki mekanin tesislerin biraz daha yeni olması ve aşırı rüzgar ya da sis olmadığı sürece tüm pistlerin açık olması. Kartal tarafının biraz yatırıma ihtiyacı var ve Köroğlu bölgesi sürekli kapalı oluyor.

Bu arada 2024 sezonunu en iyi geçiren kayak merkezlerinden biri de Kartalkaya, 21 ocak itibarıyla kar seviyesi gayet iyi.

Kartalkaya ve Dorukkaya otelleri ile ilgili detaylar için Kartalkaya Kayak Merkezi yazımız var. Ayrıca pist sayıları, uzunlukları ve detaylı pist incelemeleri için Kartalkaya Pistleri ve Dorukkaya Pistleri yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2- Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Tesis olarak gerçekten çok modern, son dönemde oldukça fazla yatırım yapıldı ve harcanan paralar boşa gitmemiş gözüküyor. Tek problemi sisli zamanlara denk gelirseniz keyif almanız zor, bir de herhangi bir eğlence mekanı yok. Özetle, havanın güzel olduğu bir zaman yakalarsanız ve eğlence beklentiniz yoksa Erciyes kayak merkezinde güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Biz Erciyes’e gittiğimizde Kayseri merkezindeki otelleri tercih ediyoruz. Tatilin maliyetini ciddi anlamda düşürüyor, zaten kayak merkezi çok uzak değil. Ayrıca otellerin servisi de oluyor, çok rahat bir şekilde gidip geliyoruz.

Kayseri’de nerede kalınır, Erciyes’e ne zaman gidilir, nerede yemek yenir gibi Erciyes ile ilgi merak ettikleriniz için Erciyes Kayak Merkezi yazımıza bakabilirsiniz. Ayrıca Erciyes Pistleri ile ilgili detaylı bir yazımız var.

3- Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Kayak merkezi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri değil ama Davraz Kayak Merkezi listenin üst sıralarında yerini alıyor. Aslında ilk sıraya bile oynar ama hiç yatırım yapılmadığı için son yıllarda inanılmaz bir kalabalık oluyor. Ancak kalabalığı bir kenara koyarsak; kar kalitesi, pistleri ve sezonun uzunluğu açısından Türkiye’nin en iyi kayak merkezi olabilir.

Davraz’da bulunan dağ otelleri biraz eski ama Isparta merkezinden ulaşım çok zor değil. Bu nedenle şehir otellerinde kalıp kendi aracımızla kayak merkezine gidip gelmeyi tercih ediyoruz.

Isparta’da nerede kalınır, Davraz pistleri nasıldır gibi detayları merak ediyorsanız Davraz Kayak Merkezi yazımızı tavsiye ederiz.

Davraz Kayak Merkezi

4- Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Türkiye’nin en uzun pistlerine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, kar kalitesi ve sahip olduğu kaliteli tesisler ile öne çıkıyor. Buradaki kar bir araya getirilip kar topu haline getirilemiyor, buna kristal kar deniyor ve Dünya’da benzeri yalnızca Alplerde var. Ayrıca burada Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş 2 pist bulunuyor ve 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunları da burada düzenlendi, kısacası uluslararası bir Kayak merkezi desek yanlış olmaz. Yeterli konaklama imkanı var ve Palandöken otel fiyatları, bir kayak merkezi için normal diyebiliriz.

Pist çeşitliliği bakımından Türkiye’nin en iyi kayak merkezi Palandöken desek abartmış olmayız. Hem sayı olarak fazla hem de her seviyeye uygun pist var.

Palandöken otelleri ve pistleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi Palandöken Kayak Merkezi yazımızda bulabilirsiniz.

5- Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Türkiye’de kayak denince bir çok kişinin aklına Uludağ kayak merkezi geliyor. Ancak popülaritesi sebebiyle kayak yapma amacından biraz sapmış diyebiliriz. Otel sayısı oldukça fazla ve fiyatlar yüksek, evet kayak pahalı bir spor ama buradakiler biraz abartmış durumdalar. Sezonda birden çok kayak tatili yapıyorsanız fiyatlar da haliyle önemli oluyor. Ancak 40 yılda bir kış tatili yapayım, eğlence olsun yeter, gitmişken de bir iki kayarım düşüncesindeyseniz tercih edilebilir.

Biz genellikle Uludağ’a günübirlik gidiyoruz. İstanbul’dan Uludağ’a kayak turu yapan pek çok firma var ve gayet rahat oluyor. Dönüşte iskenderimizi de yiyebiliyoruz, o da bizim için bonus oluyor. 🤗

Bu arada Uludağ pistlerinde bulunan kafelerin fiyatları oteller kadar abartılı değil. Tabii öyle dışarıdaki fiyatları beklemeyin sonuçta dağdasınız fiyatların biraz yüksek olması normal. Yine de gönül rahatlığıyla öğle yemeğinizi yiyip canınız istediğinde çayınızı içebilirsiniz. Mesela bu Dorukkaya’da mümkün değil, çaya verdiğiniz para gece rüyanıza bile girebilir 🤑 Uludağ o kadar değil.

Tur firmaları, Uludağ pistleri, kafeleri ve pistleri ile ilgili tüyolarımız için Uludağ Kayak Merkezi yazımıza göz atın deriz.

6- Karboğazı, Mersin

Burada bir tesis bulunmuyor, ancak oldukça uzun ve doğal şekilde oluşmuş bir kayak pisti var. Yani kaymak için ya yürüyeceksiniz ya da araçla çıkacaksınız, bunun için de bir şoföre ve 4×4 bir araca ihtiyaç var. Bahsettiğimiz yer, Bolkar dağları‘nın yamaçlarında bulunuyor ve Aralık-Nisan ayları arasında kaliteli kar tutması sebebiyle tesis olmamasına rağmen listemize girmeyi başardı. Ayrıca Medetsiz zirvesine tırmandıktan sonra bol karda kayabilirsiniz, çığ riski gibi ufak tefek problemleri olduğunu da hatırlatalım. 😳 Uzun zamandır buraya tesis yapılması için girişimler var ve eminim iyi bir planlama ile Türkiye’nin en iyi kayak merkezi Karboğazı olabilir.

7- Ergan Kayak Merkezi, Erzincan

Listemizde her yıl daha da yukarıya çıkan Ergan Kayak Merkezi, bizim favorimiz olma yolunda ilerliyor. İlk olarak pistlerinin uzunluğuyla bizim dikkatimizi çekti, 17 km kesintisiz kayak yapılabileceğini söylüyorlar. Yani o biraz zorlama oluyor çünkü geçiş noktalarında eğim çok düşüyor. Ancak pistler gerçekten uzun ve geniş. Durmadan kayarsanız zirveden iniş yaklaşık 10 dakika sürüyor. Maalesef her inişin de bir çıkışı var ve o da 30 dakikaya yakın sürüyor.

Bize sorarsanız Ergan kayak merkezi bu yıllarda en güzel dönemlerini yaşıyor. Tam olması gerektiği kadar insan geliyor. Biraz talep azalsa para kazanamadığı için hizmet kalitesi düşecek ve tesis atıl hale gelecek. Talep artıp popüler olursa da kalabalıktan tadı kaçacak. Eninde sonunda kalabalık artacak ama o zamana kadar 3-4 yıl keyfini süreriz sonra yeni bir yer buluruz diye düşünüyoruz. ☺️

8- Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Açıkçası Palandöken’e göre daha küçük olması sebebiyle tercih etmiyoruz. Kar kalitesi hemen hemen aynı, burada da kristal kar oluyor. Tabii şanslıysanız denk gelirsiniz çünkü çoğu zaman pistler buz oluyor.

Sarıkamış kayak merkezi son yıllarda çok popüler olsa da anlatıldığı kadar büyük bir beklentiyle gitmeyin. Bir kere pist sayısı çok az ve olan pistler de kısa. Mekanik tesisler yeni olsa da çok fazla arıza yaşanıyor ve tesisler sürekli duruyor. Zaten pist sayısı az olduğu için kalabalık oluyor, bir de üstüne tesislerden birinde arıza olursa herkes başka bir yere yığılıyor. Dolayısıyla gününüzün çoğu kalabalıkta sıra bekleyerek geçiyor.

Eskiden en azından fiyatlar uygundu ve bu olumsuzluklara katlanmak için mantıklı bir sebebimiz vardı. Ancak popülerliği artınca fiyatlar da arttı, kısacası Sarıkamış kayak merkezi bizim için mantıklı bir seçim olmuyor. Umarız ileride gerekli yatırımlar yapılır ve biz de tekrardan gideriz.

Pistler hakkında detaylı bilgi almak için Sarıkamış Pistleri yazımıza göz atabilirsiniz.

9- Denizli Kayak Merkezi, Denizli

Ege Bölgesinin en büyük kayak merkezi olarak tanıtılan Denizli kayak merkezi, Tavas ilçesine bağlı Nikfer’de bulunuyor. Yani evet bu şekilde tanıtılması biraz enteresan, zaten Ege’de kaç tane kayak merkezi var. 🙃

Denizli Kayak Merkezi; 2 telesiyej, 1 teleski ve 1 yürüyen banttan oluşuyor. Pist sayısı da çok az ve zor pist yok, sadece pistlerden bir tanesinde küçük bir kısmın siyah pist olduğunu iddia ediyorlar. 🤷🏻‍♂️ Zaten genel olarak günübirlik ziyaretçileri amaçladıkları her halinden belli oluyor. Kayak merkezinde otel bile yok, konaklama için Nikfer’e inmeniz gerekiyor burada kiralık oda ve Bungalov tarzı yerler var. Yine de çok yeni bir kayak merkezi ve günden güne gelişiyor. Örneğin ilk zamanlarda yolu çok kötüydü, neyse ki onu yaptılar ve en büyük problem çözüldü. Zamanla diğer eksiklikler de giderilirse çok daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Tesis Bozdağ eteklerinde olduğu için Nikfer Bozdağ Kayak Merkezi olarak da biliniyor. Bu yüzden İzmir Ödemiş tarafındaki Bozdağ Kayak Merkezi ile karıştırılıyor ama orayla alakası yok. Zaten İzmir’deki 2017 yılında çığ tehlikesi sebebiyle kapatıldı.

10- Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

İstanbul’a yakın, pist sayısı az ve yalnızca tek bir otel var. 6-7 sene öncesi gayet iyiydi ancak artık bir kayak merkezi olarak göremiyoruz. En son 2017 senesinde gittiğimizde aşırı bir yaya kalabalığı vardı ve telesiyej sırası beklemekten doğru düzgün kayak yapamamıştık. Ayrıca pistlere de eskisi kadar iyi bakılmıyor. Sanki Otel artık kayak yapmaya gelenleri değil de gezmeye gelenleri hedefliyor. Kayak yaparken her yerden kar motorlu bir Arap çıkma riski var, zaten o kadar çok Arap var ki Türkiye’de olduğunuzu unutabilirsiniz. 🫣

Otele çıkan yolun üzerindeki restoranlar kendilerine küçük pistler yapmışlar, kayak dersi falan da var. Özellikle yeni başlayacak olanlar için güzel olmuş. Çünkü oteldeki kayak dersi fiyatları çok yüksek, ders almak için büyük bir piste de ihtiyaç yok. Yani bu iş için restoranlar gayet yeterli.

Kartepe pistleri ve tesis hakkındaki diğer bilgiler için Kartepe Kayak Merkezi yazımıza göz atın.

Kartepe

11- Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş

Kahramanmaraş merkezine oldukça yakın bir mesafede olan Yedikuyular Kayak Merkezi, oldukça yeni bir tesis. 1 adet telesiyej, 1 adet teleski ve 1 adet yürüyen bant bulunuyor. Zirveye çıkan telesiyej 760 metre, inişte 3 farklı pist var. 2 tanesi çok kolay ve bazı yerlerinde hiç eğim yok. Diğer pist kırmızı ve telesiyej hattının altından iniyor. Ancak burası da yeterli değil.

Anlayacağınız çok fazla eksiği var. Yine de yakın çevrede oturanlar için ve yeni başlayanlar için tercih edilebilecek bir kayak merkezi. En azından fiyatlar uygun. Bu arada Yedikuyular kayak merkezi, özellikle hafta sonu oldukça kalabalık olur

12- Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya

Türkiye’de hava sıcaklığı en yüksek olan Kayak merkezi Saklıkent olabilir. Antalya’da olması sebebiyle mart ayında sabah kayak, öğleden sonra deniz şeklinde bir gün geçirebilirsiniz. Pist sayısı az ve Davraz varken burası bizim için mantıklı olmuyor, Davraz hem mesafe olarak biraz daha yakın hem de pist sayısı ve uzunluğu daha iyi.

Burada tek bir otel bulunuyor ve tesis bu otel tarafından işletiliyor. Hafta sonu talep fazla oluyor, yolu da çok iyi olmadığından tepeye ulaşmak büyük bir çile haline geliyor. Hafta içi gidelim derseniz o zaman da işletme talep olmadığı için tesisi açmıyor.

Anlayacağınız Saklıkent Kayak Merkezi, oldukça güzel bir kayak merkezi ama tesis ile ilgili sıkıntıların çözülmesi gerekiyor. Ayrıca son yıllarda çok az kar almaya başladı. 2023 sezonunda çok kısa bir süre hizmet verebildi, 2024 yılında ise neredeyse ocak ayının sonuna geldik ama pistlerde en ufak bir beyazlık bile yok.

13- Yurduntepe Kayak Merkezi, Kastamonu

Küçük bir tesis olmasına rağmen buraya yağan toz kar sayesinde listemize girdi diyebiliriz. Kar gerçekten çok güzel ve kayak keyfinizi arttırıyor. Yani küçük olmasına küçük, 2 etaptan oluşuyor ve her iki etapta da birer pist var gibi düşünebilirsiniz. İkinci etap kötü havalarda kapalı oluyor ama eğer açık olursa yaya kalabalığından kurtulmuş oluyorsunuz.

Yurduntepe kayak merkezine en yakın otel, Jura Ilgaz Mountain Resort Hotel. Pistler ile arasındaki mesafe çok değil ama yürüyerek gidilebilecek bir yol değil. Saatte bir servis var, yani çok sorun yaşamazsınız.

Davraz Kayak Merkezi

14- Salda Kayak Merkezi, Burdur

Salda Kayak Merkezi’ni bu zamana kadar duymamış olabilirsiniz ama Salda Gölü’nü duyduğunuza eminiz. Bu yüzden Salda Gölü manzarasına karşı kayak yapabileceğiniz bir yer olarak tarif etsek yeterli olur diye düşünüyoruz. Zaten bunun dışında çok fazla bir şey yok, tek bir teleski bulunan küçük bir tesis. En uzunu 1500 metre olan 3 farklı pisti var.

Kayak merkezinin bünyesinde bir pansiyon var, açık olduğu zamanı denk getirmek zor. Açıkçası sadece kayak için gidilecek bir yer değil, geçerken uğranacak bir yer o da manzaranın hatrına. Mesela Davraz’a giderken hazır kayak takımları da yanınızdaysa buraya uğrayabilirsiniz. Gitmişken 3-4 tur kayılabilir ama pistler o kadar keyifli değil.

Biraz daha geliştirilmesi gerekiyor fakat gelişeceğini de zannetmiyoruz. Çünkü sezonu çok kısa ve bu nedenle yatırım yapılması zor. Yine de yazın kalabalıkta Salda Gölü’ne gitmektense kışın Salda Kayak Merkezi‘ne gidip manzarayı yukarıdan görmeyi tercih ederiz. Zaten listemize de bu sayede girdi. ✌️

15- Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas

Sivas’ta bulunan Yıldız dağı kayak merkezi, şimdilik başlangıç ve orta seviye kayakçılara hitap ediyor. Ancak ciddi bir potansiyele sahip, şu an pist sayısı az olsa da yeni pist açmak için uygun alanlar var. Talep arttıkça pist sayısı da arttırılabilir. Sezonunun uzun olması çok büyük bir avantaj, ayrıca fiyatlar da çok uygun.

Mekanik tesisler şimdilik yeterli seviyede; 2 adet telesiyej, 1 adet teleski ve 2 adet yürüyen bant bulunuyor. Telesiyejlerden bir tanesi yarı kapalı, Sivas’ın soğuğunu düşünürseniz bu önemli 😀

Yıldız Dağı kayak merkezi otelleri, hizmet kalitesi açısından biraz yetersiz. Yenihan Otel ve bungalov kiralayabileceğiniz Doğal Yaşam Evleri, kayak merkezinde bulunuyor.

Kapanışı da Kartalkaya’dan videomuzla yapalım;

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pelin Ecem Öztürk (@pesengul)’in paylaştığı bir gönderi

Kartalkaya Siyah Pist
Kartalkaya Siyah Pist
Kartalkaya
Sisli Dorukkaya
Sisli Dorukkaya
Kartalkaya Pistler
Kartalkaya