Karşınızda yeni favorimiz, Yurduntepe Kayak Merkezi. 🎿 Türkiye’nin en yeni kayak merkezlerinden bir tanesi olan Yurduntepe’nin sahip olduğu imkanları ve pistlerini inceleye hazır mısınız? Kayak kıyafetlerinizi giyin, çünkü macera başlıyor!

Ilgaz dağı milli parkı oldukça büyük, hatta bir kısmı Çankırı diğer bir kısmı da Kastamonu sınırlarında kalıyor. Karadeniz’in büyülü doğasında saklı bir hazine olan Yurduntepe kayak merkezi de Kastamonu tarafında yer alıyor. Burası, hem acemi kayakçılar için ideal bir başlangıç noktası hem de deneyimli kayakçılar için pistleri yetersiz olmasına rağmen tercih edilebilecek bir yer. Peki, Yurduntepe’yi özel kılan ne?

Karavanla Yurduntepe

Eşsiz Manzaralar ve Yeni Mekanik Tesisler

Yurduntepe Kayak Merkezi, 2.000 metre yüksekliğiyle Karadeniz’in en yüksek zirvelerinden biri. Buranın en güzel yanı, her bir dönüşte size eşlik eden muhteşem doğa manzaraları. Kayarken bir yandan da çam ormanlarının arasında saklı dağ köylerine ve uçsuz bucaksız beyaz örtüye hayran kalacaksınız. Doğallığın yanında tesisler de önemli. 2020 yılında açılmış olması sebebiyle mekanik tesisler yeni ve kapalı telesiyej olması da büyük bir avantaj.

Yurduntepe Mekanik Tesisler

Yurduntepe Pistleri

Kitabi bilgiye bakarsak; toplamda 4 km’ye yakın pist uzunluğu var. Hatta Türkiye’nin en uzun kayak pistinin burada olduğu iddiası da var! Ancak net bir şekilde şunu söyleyebiliriz; pist anlamında yüksek bir beklentiniz olmasın. Kötü mü? değil ama pistlerin eğimi düşük ve pist çeşitliliği yok denecek kadar az. Pistlerin başlangıç yeri olan alt istasyonda bir acemi pisti var, herhangi bir lift ya da yürüyen bant yok. Yani yürüyerek çıkıp iniyorsunuz, yeni öğrenenler için oldukça yorucu oluyor.

Yurduntepe Pist Haritası

Alt istasyondan ara istasyona çıkan 6 kişilik kapalı telesiyej var; yayalar ve kayakçılar ortak kullanıyor. Bu telesiyej 1. etap pistlerinin başlangıç noktasına gidiyor. 1. etap pistleri dediğimize bakmayın, temelde tek pistten bahsedebiliriz sadece arada kısa çatallanmalar var. Pistin bazı yerleri çok düz olsa da güzel eğime sahip noktaları da var, genel olarak 1. etap keyifli diyebiliriz. Telesiyejden indikten sonra direkt karşıya devam ederseniz zirve istasyonuna çıkan telesiyeje ulaşabilirsiniz. Burası 2. etap olarak geçiyor ama bize sorarsanız olmasa da olur etabı diyebilirlermiş; eğim yetersiz ve telesiyej biniş istasyonunun yeri yanlış olduğu için kayarak ulaşmanız imkansız.

Yurduntepe Pistleri

Erişim ve Konaklama Seçenekleri

Ilgaz dağı, uzun yıllardır görmek istediğimiz bir kayak merkeziydi. Her kayak sezonunun başında tatil planlarını yaparken Ilgaz’a gidelim diye konuşurduk ama bir türlü gidememiştik. Bunun en büyük sebebi Kartalkaya‘nın bizim için daha mantıklı olmasıydı. Ilgazdaki otellerin direkt pist erişimi olmaması da büyük bir eksiklik, otel fiyatları da Kartalkaya ile yarışır seviyede. Peki ne değişti? 2023 yılında karavanımızı yaptık ve otellerle işimiz kalmadı. 😎 Yurduntepe Kayak Merkezi’ne gidip pistlerini dibine karavanımızı çektik, adımımızı attığımız gibi pistlerdeydik.

Yurduntepe Karavan Kamp

Yurduntepe’yi gördükten sonra burasıyla ilgili fikirlerimiz değişmedi, yine milli park içerisindeki otellerde kalmak yerine Kartalkaya’ya gitmeyi tercih ederiz. Sonuçta pistlere servisle gittikten sonra kayak otelinde konaklamanın bir anlamı kalmıyor. Ancak şunu farkettik ki Ilgaz’ın merkezinde kalmak da iyi bir seçenek. Biz karavanla gidip gördükten 2 hafta sonra arabayla tekrar gittik ve Ilgaz Öğretmenevi‘nde konakladık. Kahvaltı dahil 2 kişi gecelik 840₺ bu devirde gerçekten uygun. Bu arada söylediğim sivil fiyatı, öğretmen ya da kamu görevlileri için çok daha ucuz.

Yurduntepe’ye ulaşım, Ilgaz merkezinden oldukça kolay. Yaklaşık yarım saat sürüyor ve bol manzaralı keyifli bir yol. Tek sıkıntı, yolları hemen açmıyorlar. Yağışlı zamanlarda 4×4 bir aracınız yoksa biraz geç çıkıp yolun açılmasını beklemekte fayda var. Ayrıca yanınızda kesinlikle zincir olsun.

Yurduntepe Kayak Merkezi

Yeme-İçme İşleri

Tesis yeni olduğu için kafe ve restoran bölümleri de yeni ve düzenli. Ara istasyondaki kafede çok fazla çeşit yok ama bir şeyler içmek için güzel. Alt istasyonda çeşit daha fazla; börekler, tatlılar falan kaliteli zaten Mado’nun ürünlerini satıyor. Yine de kayak tatilinde bizim yemekten tek beklentimiz ucuz olması. 🤑 Ancak dağdaki fiyatlar genel olarak yüksek, 2024 yılında sucuk/köfte ekmek 250₺ idi. Erciyesle falan kıyaslanınca fiyatlar neredeyse 2 katı. Aşağıda diğer fiyatların fotoğrafını da koyuyorum, artık siz kendiniz karar verin.

Ilgaz merkezindeki fiyatlar da bir o kadar ucuz. Biz genelde Gökçe Dinlenme Tesislerinde yedik; kelle paça dan Akçaabat Köfte’ye kadar pek çok şey var ve fiyatlar gerçekten uygun.

Yurduntepe Kayak Merkezi Restoran

Yurduntepe Restoran Fiyatları

Çocuklar ve Aileler İçin Aktiviteler

Aileler ve çocuklar için de harika bir yer Yurduntepe. Çocuklar için ayrılmış bir pist yok ama kızak pisti onlar için eğlenceli olur. Bu arada, kızak ve kayak ekipmanı kiralama ve kayak dersleri gibi hizmetler de mevcut. Fiyatlar malzemenin kalitesine göre değişkenlik gösterse de, 2024 itibarıyla kayak takımı kiralama ücreti (kask dahil) 750 TL, kızak kiralama ücreti saatlik 100 TL olarak belirlenmiş. Teleferik ve telesiyej kullanım ücretleri diğer bir çok kayak merkezine kıyasla ucuz olsa da pist çeşitliliği hesaba katılırsa yüksek. Örneğin tek çıkış ücreti 100 TL, günlük sınırsız skipass 600 TL.

Sadece kayak yapmakla sınırlı değil, Yurduntepe! Aslında burada oturup manzarayı izlemek bile yeterli bir aktivite. Yine de doğanın içinde kaybolmak gibisi yok; ister yürüyüş yapın isterseniz de atv turu ile karla süslenmiş ağaçların arasında dolaşın.

Kayak Odası

Neden Yurduntepe?

Yurduntepe, sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. Kalabalık ve gürültüden uzak, doğayla iç içe bir deneyim isteyenler için ideal. Ayrıca fiyatları, diğer popüler kayak merkezlerine göre daha uygun. Yani macera dolu bir tatil için bütçenizi zorlamak zorunda değilsiniz!

Yurduntepe Kayak Merkezi, karla kaplı dağların arasında sizi bekliyor. Güzel bir kış tatili için hazırlanın ve Ilgaz‘a doğru yola çıkın! Biz de karavanımızın camından kar tanelerini izlerken, sıradaki maceramızı düşünelim. Belki de sizi de orada görürüz, kim bilir? ❄️💙