Erciyes Kayak Merkezi
in , ,

Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes’in geniş, konforlu ve temiz kayak merkezi ile ilgili herşey.

Bu zamana kadarki kayak tatillerimizde Bansko haricinde hep yakın lokasyonları seçmiştik. Erciyes Kayak Merkezi‘nin sisinden korkuyorduk ve gidip risk almak istemiyorduk ta ki bu yılbaşına kadar.

2019’a girerken zorunlu tatilleri fırsata çevirip bir kayak turu bulduk. Dama Tur’un düzenlediği bu turla 28 Aralık Cuma gecesi 20.00’de Mecidiyeköy’den yola çıktık ve molalarla birlikte 10 saatte Kayseri’ye vardık. Gece vakti olduğu için otobüste uyuyabildik. Sabah saat 08.00’de Kayseri Novotel’e giriş yaptık ve turla gelmenin avantajı olarak hemen odamıza yerleşebildik. Birazcık dinlenmenin ardından hazırlanıp 09.15 gibi tur otobüsüyle kayak merkezine doğru yola çıktık.

>> Kayseri’de Kalınacak Oteller
>> Erciyes Kayak Merkezi
>> Erciyes Kayak Merkezi Ski – Pass Fiyatları
>> Erciyes’te Kayak Ekipmanı Kiralama ve Fiyatlar

Kayseri Erciyes Otelleri

Erciyes kayak otellerini incelediğimiz zaman açıkçası biz kalabilecek bir otel bulamadık. Zaten kayak merkezinin olduğu yerde çok fazla otel yok ve olanlar da çok küçük oteller. Her ne kadar Erciyes kayak oteli açısından az seçeneğe sahip olsa da kayak merkezinin merkeze yakın olması sebebiyle şehir otellerini de tercih edebileceğiniz için seçenek artıyor.

İbis Otel: Şehir merkezine uzak, ana yol üzerinde kalıyor. Novotel’in hemen yanında ve önünde bir taksi durağı mevcut. Ancak şehir merkezine gitmek isterseniz 20 TL taksi ücreti ödeyerek ulaşabilirsiniz. Sabah ve akşam yemeklerini otelde yiyebilirsiniz.

Novotel: Sabah ve akşam yemekleri dahildi ve otelden çok memnun kaldık. Hem odalarının genişliği hem de kahvaltı ve yemeklerdeki yeterli çeşitliliğiyle bizi memnun etti. Kayak tatilinde zaten tüm gün pistte olup yorgun düştüğümüz için akşam yemeğinden sonra otel içerisinde yapacak çok bir şey aramıyoruz. Bu açıdan bizim için oldukça yeterliydi. Tekrar Erciyes’e gittiğimizde kalacağımız yer belli.

Holiday Inn: Kayseri’nin merkezinde yer alan bu otelin içerisinde akşamları vakit geçirebileceğiniz bir kafe / bar mevcut. Yine bu otelde de sabah ve akşam yemeklerini yiyebilirsiniz. Merkezde olması avantaj olsa da bizim için tercih sebebi değildi.

Radisson Blu: Kaliteyi bir tık daha yukarı çekmek isteyenler için yine şehir merkezinde sayılabilecek bir otel. Ama bu otele bu kadar para vereceğinize yukarıda Erciyes’te konaklamanızı öneririz. Hemen yanında Forum Kayseri bulunuyor.

Aynı zamanda tüm bu otellerin Erciyes Kayak Merkezi’ne servisi bulunuyor. Sabah 9 itibariyle servisleri kullanabiliyorsunuz ve ücreti de oldukça makul. Gidiş – dönüş Novotel için bu ücret kişi başı 35 TL idi. Taksiyle gitmek isterseniz sadece tek yön 100 TL ödemeniz gerekiyor. Kişi sayısı çok olmadığı durumda taksi avantajlı olmuyor.

Erciyes Zirve Cafe

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’ye kazandırılmış en büyük değerlerden biri olan Erciyes Kayak Merkezi’ne 2 şeritli, çok rahat bir dağ yolundan 20 dk.da ulaşabilirsiniz.

2015 yılında tarihinde ilk büyük organizasyona ev sahipliği yapan Erciyes Kayak Merkezi artık adını duyurmaya ve yurtdışından katılımcıları da pistlerine çekmeye başlamış. Birbirinden farklı zorluk ve uzunluklardaki pistleriyle herkese hitap eden Erciyes Kayak Merkezi’nde toplamda 102 kilometrelik 33 farklı kayak pisti bulunuyor ve bu sayede siz yoğunluğu hissetmiyorsunuz bile.

Erciyes Cafeler

Erciyes’in ismini sıkça duyabileceğiniz Hacılar, Develi, Tekir ve Hisarcık olmak üzere toplamda 4 kapısı bulunuyor. İsterseniz bu ara kapılardan Hisarcık’a direk olarak arabanızla ulaşabilirsiniz. Ancak kayak ekipmanı kiralama ya da dolap gibi ihtiyaçlarınız varsa Gondol’un olduğu Tekir kapı girişini tercih edebilirsiniz. Tekir Kapı ve Hisarcık kapılarında yer alan kafelerde sucuk ekmeğinizi yiyip güneşli bir havada ısınabilirsiniz. Köfte & Ekmek ve Sucuk & Ekmek fiyatı 20 TL, su 2.5 TL, soda, çay ve diğer meşrubatlar 5 TL. Diğer kayak merkezlerinde yer alan kafelere kıyasladığımızda oldukça ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Devletin himayesinde olmasının artılarından biri de bu bizce. Yüksek fiyatlar yok.

Erciyes’in en beğendiğimiz özelliklerinden birisi pistlerde kask takma zorunluluğunun olması. Bunu bir zorunluluk olarak ele almalarını çok sevdik. Ayrıca tüm ana ve ara istasyonlarda ambulans ve güvenlik timleri bulunuyor. Erciyes Dağı’na aniden sis basması gibi olaylar yaşanabildiği için güvenlik önlemini Kayseri Büyükşehir Belediye’si almış durumda. İçiniz bu anlamda da huzurlu olabilir.

Erciyes Kayak Merkezi sadece kayak yapabilenler için uygun bir yer değil. Kızak yapmak ya da karda yürüyüş yapmak istiyorsanız sizin için kayak pistlerinden ayrı bölümler bulunuyor. Kızak kiralaması yaparak pistlerde vakit geçirebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi pistleri Türkiye’nin en iyi pistleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Acemi pistlerinin Bansko’dan bile daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hiç kayak bilmeyen biri burada 4 gün odaklı çalışarak ilerleme kaydedebilir.

Erciyes Pistleri

Tekir Kapının orada yer alan pistlerde ve Keven pistlerinde kar makineleri bulunuyor. Bu da kötü sezon geçirme ihtimaline karşın biz kayak severlerin içini rahatlatıyor.

Biz her sabah 10 gibi Gondol’u kullanarak direkt olarak Hisarcık Kapı’ya geçiş yaptık. Buradan Hacılar, Divan ve Keven pistlerine giden telesiyejler bulunuyor. İlk gün yorgunluğun da etkisiyle kırmızı seviyede olan Keven’de takıldık. Keven’e telesiyejle çıkış yaklaşık 10 dk.yı buluyor ve kayak okullarının öğrencileri genelde burada ders yaptıkları için bu telesiyejde kuyruk uzun olabiliyor.

Divan pisti 3 km.lik siyah bir pist. Nasıl hızlandığını bile anlayamıyorsunuz. Pist oldukça geniş ve üstü kapalı bir telesiyejle 15 dk.lık bir sürede zirveye varıyorsunuz. Telesiyejin üstü kapalı olmasa muhtemelen kimse o soğukta ve o kadar uzun süren tırmanışta o piste gidemez. Ancak pist kesinlikle görmeye değer, eminim o pistten inerken çok eğleneceksiniz. Ara ara buz ve taşlara denk geldik. Dikkat etmenizde fayda var ve en kritik nokta eğer kar sapanı seviyesindeyseniz kesinlikle bu piste çıkmayın, inemezsiniz. 🙂 Kaydığımız 3 gün boyunca gün içerisinde ortalama 2 kişinin bu pistte sakatlandığına şahit olduk.

Zümrüt pistine Gondol’dan inip sol yapıp karşıya geçtiğinizde göreceğiniz istasyon üzerinden ulaşabilirsiniz. Güneşli bir havada binmemize rağmen Zümrüt Tepe’sinin rüzgarı bizi telesiyejde az daha donduruyordu. Yaklaşık 10 dk.da bu pistin tepesine varıyorsunuz. İndiğinizde hemen kaymaya başlamayın. Etrafınızın güzelliğine bakın, Erciyes’in üst noktalarından birinde dağın eteklerini göreceksiniz. Zümrüt pisti her ne kadar kırmızı yani orta seviyede bir pist olsa da 2 adet çok dik inişe sahip. Yine kar sapanı seviyesinde olanların buradan uzak durmasını öneririz.

Erciyes Pistleri hakkında biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa, tüm kapıları ve pistleri en ince ayrıntısına kadar anlattığımı Erciyes Pistleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi Ski – Pass Fiyatları

Davraz ve Erzurum gibi Erciyes’te de ski – pass fiyatları oldukça uygun. Sezonluk & Sınırsız ski – pass fiyatı kişi başı 500 TL. Farklı çıkış sayıları için de satın almanız mümkün. Detaylar için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Aynı zamanda Erciyes’te gece kayağı da yapabiliyorsunuz. 17.00 itibariyle gece kayağı başlıyor ve kişi başı ücreti 25 TL. Tekir kapıdaki Gondol’un yürüdüğü pistte kayabiliyorsunuz.

Erciyes Ski-Pass Fiyatları

Erciyes’te Kayak Ekipmanı Kiralama ve Fiyatlar

Tekir Kapı yönünde giriş yaptığınızda önünüzde büyük bir otopark göreceksiniz. bu otoparkın hemen ön tarafında ise kiralama yapabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Bizim kendi kayak ekipmanlarımız olduğu için sadece dolap kiralaması yaptık ancak buna rağmen güler yüzlü olmaları, ilgilenmeleri, soğukta bizi çaysız bırakmamaları, hoş sohbetleri ve incelediğimiz kadarıyla ekipmanlarının kalitesi nedeniyle Kartanesi Kayak’ı sizlere öneriyoruz. Aynı zamanda kayak öğretmenleri de oldukça kaliteli. Derslerinizi de buradan alabilirsiniz.

Kayak ve ekipman kiralama fiyatlarını da aşağıda paylaşıyoruz:

Erciyes Kayak Kiralama Fiyat

Tüm bu kayak deneyimine ek olarak Kayserilere kadar gelmişken Şahin’den pastırma (sırt bölgesini seçmenizde fayda var), kaşık-la’dan mantı alıp Elmacıoğlu’nda yağlama yiyebilirsiniz. Şimdiden afiyetler.. 🙂

Erciyes

Erciyes Kızak Pisti

Divan Telesiyej

Erciyes Divan Pisti

Zümrüt Zirve

Zümrüt Tepesi

Zümrüt Zirvesi

Erciyes Kayak Merkezi

Tekir Kapı Otopark

Kartanesi

Tekir Kapı

Hisarcık Kapı

Hisarcık Kapı Cafe

Erciyes Gece Kayağı Fiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Bansko Kayak Merkezi

    Bansko

    erzurum palandöken sway

    Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi