Kayak tatili için farklı bir yer arayanlar için güzel bir alternatifimiz var, bu kış Ilgaz Kayak Merkezi‘ne bir şans verin deriz. Yalnız şöyle bir durum var ki buraya gitmeye niyetlenip kalacak yer falan bakmaya başladığınız zaman muhtemelen kafanız karışacak.. yani bizim karışmıştı. Neden derseniz tabiri caizse burada sabah erken kalkan kayak merkezi açmış 🤔 Ilgaz dağında 4 tane kayak merkezi var. Ilgaz Kayak Merkezi, milli park içerisinde ve kayak federasyonuna bağlı olan tesis. Mesela buradan telesiyeje binip zirveye çıkınca diğer tarafta Doruk Kayak Merkezi’ni görüyorsunuz ama o tarafa inemiyorsunuz. Çünkü Ilgaz kayak merkezi Kastamonu‘ya, Doruk ise Çankırı‘ya bağlı. Bir de Yurduntepe ve Yıldıztepe var, çoğu kişi ikisini aynı yer zannediyor. Yurduntepe’ye gittiğimizde Instagram paylaşımlarımıza, ben Ilgazda yaşıyorum orası yıllardır Yıldıztepe, tabelalara Yurduntepe diye yanlış yazmışlar diyen bile oldu. Yani insanlar da haklı bu kadar kayak merkezi olması saçma ama var; Yıldıztepe Çankırı’ya, Yurduntepe Kastamonu’ya bağlı. Anlayacağınız Kastamonu ile Çankırı arasında maç 2-2 devam ediyor, bakalım 5. kayak merkezini kim açacak ve maç kaç kaç bitecek. 🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♀️

Ilgaz Kayak Merkezi’nin Büyüsü

Neyse biz yazımızın konusu olan Ilgaz Kayak Merkezi’ne dönelim. Ankara’ya yaklaşık 200 km, İstanbul’a ise yaklaşık 450 km mesafede yer alan bu kayak merkezi, Kastamonu iline bağlı ve Kayak federasyonu tarafından işletiliyor. Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın içinde yer alan tesis, karın ve ormanın iç içe geçtiği, adeta bir kartpostalı andıran manzaralarıyla bizim sevdiğimiz bir yer.

Ilgaz Kayak Merkezi Skipass Fiyatları

Kayak Pistleri ve Diğer Aktiviteler

Ilgaz Kayak Merkezi pistleri, orta ve üstü seviyeler için çok yeterli değil diyebiliriz. Pistler kısa ve eğim az olduğu için keyif vermiyor. Hatta bazı yerler o kadar düz ki ne kadar hızlı gelirseniz gelin eninde sonunda pistin ortasında duruyorsunuz ve ilerlemek yorucu oluyor.

Ilgaz kayak merkezi, başlangıç seviyesindekiler ve öğrenmek isteyenler için gayet uygun. Ayrıca kayak okulu ve ekipman kiralama hizmetleri de sunularak, kış sporlarına yeni başlayanlara güzel bir imkan veriliyor.

Skipass fiyatları bir çok kayak merkezinden uygun, neredeyse yarı yarıya farkediyor, tabii pistlerin kısalığını da hesaba katıp değerlendirmekte fayda var. 2024 yılında Ilgaz Kayak Merkezi günlük sınırsız skipass fiyatı 600₺, tek çıkış ise 100₺ idi.

Kayak ya da snowboard bana göre değil derseniz, Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın doğa yürüyüşü parkurlarını ya da kızak pistlerini değerlendirebilirsiniz. Karla kaplı bembeyaz ağaçların arasında tertemiz havayı içinize çekerek yürümekten daha güzel bir aktivite yok.

Konaklama; Ilgaz Kayak Merkezi’nde Nerede Kalınır?

Açıkçası biz burada karavanla kaldık ama otel alternatifinin de çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Direkt pist erişimi olsun derseniz Kayak Federasyon’na ait olan oteli tercih edebilirsiniz. Ancak bizce fiyatlar çok pahalı ve otel eski gözüküyor. Umarız sonu Dağbaşı Otel gibi olmaz, yeri çok güzel ve büyük de bir otelmiş ama şu an kapalı, zaten yavaş yavaş çöküyor.

Ilgaz Kayak Merkezinde Konaklama

Pistlere yakın olmak sizin için önemli değilse Ilgaz Milli Parkı içerisindeki Jura Ilgaz Mountain Resort, tercih edilebilir. Pistlere servisi falan da var, yalnız fiyatlar biraz yüksek.

Bunların dışında bizce en iyi seçenek, ilçe merkezindeki Ilgaz Öğretmenevi. Evet, kayak merkezine araçla gidip gelmek biraz yorucu ama yarım saatlik yola katlanılabilir, en azından fiyatları uygun. Biz karavanla gitmediğimiz zamanlarda burada kalıyoruz, Ilgaz bölgesinde fiyat/performans açısından en iyi konaklama seçeneği diyebiliriz.

Ilgaz Yeme - İçme

Ilgaz Kayak Merkezi’nde Ne Yenir?

Cevap kısa ve net; yanınızda ne getirdiyseniz o yenir. Hakikaten çılgın fiyatlar, sucuk ekmeğin Erciyes’te 120₺ olduğu yıl burada 250₺ idi, gerisini siz düşünün. Biz bir kere yedik ve bir daha yiyeceğimizi de sanmıyoruz.

Ilgazda Ne Yenir?

Ilgaz Kayak Merkezi’nin ne kadar çok kötü yanı varmış, biz de yazıyı yazarken farkettik; pistler kısa, eğim yok, fiyatlar yüksek falan derken sanki iyi bir şey söylememişiz gibi geldi. Ancak biz burayı seviyoruz, doğası gerçekten muhteşem. Tabii karavanla gittiğimiz için dışarından bir şey yiyip içmiyoruz, o açıdan da avantajlıyız. Siz de hazırlıklı gelirseniz Ilgaz Kayak Merkezi’ni seveceğinizden eminiz.