Pist haritalarını incelediğimizde Kartalkaya Pistleri, Dorukkaya Pistlerine kıyasla daha büyük gibi gözüküyor. Ancak pistlerin güzelliği ve tesislerin yeniliği düşünülürse Dorukkaya çok daha iyi diyebiliriz.

Yukarıda Dorukkaya pist haritası’nın güncel halini bulabilirsiniz (pist haritasının büyük hali için tıklayın!). Haritanın en sağında bulunan Doruk Lift konumu sebebiyle çok fazla buzlanabiliyor ancak otel bölgesine uzak olduğu için kalabalık daha az oluyor. Bizim özellikle de Ecem’in en sevdiği ise Chair lift, çünkü üstü kapalı ve oturarak çıkıyorsunuz. 😀 Ben de buradaki pistleri daha çok seviyorum, çünkü en uzun ve dolayısıyla da Dorukkaya’nın en güzel pistleri burada; mavi ve siyah pistler bulunuyor. Yeşil pist yok, o yüzden yeni başlıyorsanız buradaki pistler size göre değil. Burası da otel bölgesine çok yakın olmadığı için biraz daha sakin oluyor, özellikle sabahları çok fazla kalabalık olmuyor. Bir de lift 4 kişilik olduğu için yoğun olsa da sıra gelmesi uzun sürmüyor.

Dorukkaya Pistleri

Piste çıktıktan sonra oturup dinlenmek ya da bir şeyler yemek için gidebileceğiniz tek yer Palazzo Lounge Kartalkaya. Haritada Boarders Inn/Drop Lounge yazan yer. Eski adı bu şekildeydi ama değişti, tabii keşke değişen tek şey adı olsaydı. Biz yıllarca buraya keyifle gittik, hatta Kartalkaya yerine Dorukkaya’yı seçmemizin en önemli sebebi Drop Lounge olabilir. 2022 yılında gittiğimizde baktık yenilenmiş ve isim değişmiş, sonra menüyü bir gördük 😵‍💫 yani tamam biraz pahalı olmasına alışığız zaten ama inanılmaz abartmışlar. ya ne kadar yüksek olabilir demeyin bizi dinleyin ve hazırlıklı gidin. Hatta gitmeden kredi falan çekin 🤣

Yeni Başlayanlar İçin Uygun Pistler

Kayak ya da snowboard farketmez eğer ilk defa kayacaksanız Dorukkaya pistleri sizin için daha ideal olacaktır. Dorukkaya Ski & Mountain Resort ile kafenin arasında geniş bir pist var. Burada hem baby lift hem de yürüyen bant olması çok büyük bir avantaj. Özellikle yeni başlayanlar için yürüyen bant çok büyük bir kolaylık.

Acemiler İçin Uygun Pistler

Biraz olsun deneyiminiz varsa ve lifti kullanabilecek durumdaysanız, kafenin önünden Nazlı Lift ile yukarıya çıkabilirsiniz. Lift’ten inince sola dönerseniz yeşil yani kolay olarak belirtilen bir pist var, sağ tarafa dönerseniz de mavi yani orta zorlukta bir pist var. Sol taraftaki pisti boşverin direkt sağdaki pistten inin, pist geniş ve eğimi çok yüksek değil. Nazlı Lift yoğun olursa Narin Lift‘i de kullanabilirsiniz. Yine aynı pistten kaymanız mümkün oluyor.

Dorukkaya

Orta ve Üstü Seviye Pistler

Eğer hava soğuksa ya da yorgunsanız hiç düşünmeden Chair Liftie gidebilirsiniz. Çünkü oturarak yukarıya çıkmak istiyorsanız tek seçenek burası, üstü de kapalı olunca gayet konforlu oluyor. :) Neyse, biz gelelim en keyifli piste; Doruk Lift. Hem uzun, hem zor, hem de kalabalık olmuyor. Buraya gitmek için önce Chair Lift ile yukarıya çıkacaksınız, indikten sonra sağ tarafa doğru ilerlemeniz gerekiyor, zaten tabelaları da göreceksiniz. Eğer buzlanma yoksa gerçekten keyifli bir pist.

Biz neredeyse tüm pistlerini seviyoruz ve hemen hemen hepsinde de kayıyoruz. Yalnızca Nazar Lift‘i hiç kullanmıyoruz, çünkü çok yükseğe çıkmıyor ve iniş de kısa oluyor. Bunun dışındaki tüm pistler güzel diyebiliriz.

Kartalkaya ve Dorukkaya ilgili 99 saniyelik videomuz size çok fazla fikir verebilir, izleyin deriz. :)