Türkiye’de pek çok kayak merkezi var ve Kartalkaya pistleri için Türkiye’deki en iyi pistler diyemeyiz. Örneğin, bizim seçme şansımız olsa hiç düşünmeden Erciyes pistlerini seçeriz. Ancak İstanbul’da yaşadığımız için daha yakın bir yere ihtiyacımız var, bu durumda en ideal seçeneklerden bir tanesi Kartalkaya oluyor. Aşağıda yalnızca pistleri inceliyoruz ama Kartalkaya ile ilgili her şeyi anlattığımız farklı bir yazımız var.

Kartalkaya pist haritasına baktığınızda da pist sayısı oldukça fazla gözüküyor, peki bu harita ne kadar doğru? Ya da burada gördüğünüz pistler her zaman açık oluyor mu? Aşağıda tüm bu bilgileri ve Kartalkaya Pistleri hakkındaki diğer değerlendirmelerimizi bulabilirsiniz.

Kartalkaya Pistler

Yazımız oldukça detaylı olacak, gitmeden Kartalkaya pistleri ile ilgili her şeyi öğrenebileceğinize emin olabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz harita, 2023 sezonu için güncel Kartalkaya pist haritasıdır, yazıyı okurken bu harita üzerindeki numaralandırmaları kullandık. Numaraları okumakta zorlanıyorsanız Kartalkaya Pist Haritası‘nı indirmenizi tavsiye ederiz.

Yazı bana uzun gelir derseniz aşağıdaki videoda Kartalkaya ile ilgili her şeyi 99 saniyede anlattık. :)

Evet, gördüğünüz üzere harita büyük ama her şey göründüğü gibi değil. Sağ tarafta kırmızı ile işaretlediğimiz alan otellerin olduğu alan, Kartal Otel ve Grand Kartal Otel burada yer alıyor. Sol tarafta kırmızı ile işaretlediğimiz ve 1-2-3-4-5-6 numaralı pistlerin bulunduğu alan ise Köroğlu Pistleri. Burada tek bir lift bulunuyor ve pistler gerçekten güzel, Kartalkaya’nın en güzel pistleri burada diyebiliriz. Tek lift olsa da aşırı bir yoğunluk olmuyor; hem pistler uzun hem de Köroğlu bölgesine gelmek kolay değil. Köroğlu pistlerini kullanabilmek için öncelikle 6 numaralı pisti kullanarak bu bölgeye gelmeniz lazım, kolay bir pist değil. Dolayısıyla yeni öğrenenler bu piste gelmeye cesaret edemiyor ve kalabalık olmuyor. Yalnızca yoğunluğun az olması değil pistlerinin güzel olması da büyük bir artı; hem uzun hem de zorlu pistler var, gerçekten keyifli oluyor. Tabii açık olursa 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♂️ Biz her sezon en az 5-6 gün Kartalkaya’ya gidiyoruz ve 2-3 sezonda bir kere denk gelebiliyoruz.

Özetle Kartalkaya pist haritasının bu kadar büyük olmasına aldanmamak gerekiyor, sadece ortadaki pistleri kullanabilecekmişsiniz gibi düşünün. Elbette çok şanslı bir insansanız Köroğlu pistinin açık olduğu bir güne denk gelebilirsiniz, neden olmasın? Yeter ki inanın 😀

Kartalkaya Pist Bilgileri

Yeni Başlayanlar

İlk kayak ya da board deneyiminizse sizin kullanacağınız 23 numaralı pist olacak; haritanın en sağ tarafında, oteller bölgesinin orada görebilirsiniz. Kartalkaya pistleri’nin en tehlikeli bölgesi de bu acemi pistidir, onu da özellikle belirtelim. Çünkü pist çok küçük; dar alanda bir sürü acemi kayakçı, boardçu ve yetmezmiş gibi bir de kızaklı kamikazeler. 🥴 Gerçekten abartmıyoruz, kesinlikle çok dikkatli olun, sakatlanıp bizi de üzmeyin. Kartalkaya pistleri ile ilgili düzeltilecek ve geliştirilecek çok fazla şey var. Ancak ilk düzeltilmesi gereken yer kesinlikle acemi pisti.

Kartalkaya Pistleri

Acemiler

Biraz biraz kaymayı biliyorsanız ancak hala acemi seviyesinde olduğunuzu düşünüyorsanız, kullanacağınız pist 11 numaralı pist olsun; otelden cafeye doğru kaydıktan sonra cafe solunuzda kalacak şekilde ilerleyin, direkt olarak bu piste ulaşacaksınız. Bu pistten aşağıya kayıp baby lift ile geri çıkabileceğiniz gibi biraz daha aşağıya kayıp telesiyej ile oturarak da çıkabilirsiniz. B ile işaretlenen Çamçukuru Telesiyejini kullanacaksınız. Yalnız bu telesiyej inanılmaz yavaş ilerliyor, o yüzden çok sıkıcı olabilir. Zaten buradaki telesiyeji kullanacak kadar kayabiliyorsanız hiç bu tarafa gelmenize gerek yok. Hemen cafenin önündeki telesiyeji (D ile işaretli) kullanarak yukarıya çıkabilirsiniz. Telesiyejden inmenizin ardından biraz aşağıya doğru kaydıktan sonra hemen sol tarafında 2 tane lifti bulunan ve oldukça geniş bir pist göreceksiniz; 14-15-16-17 numaralı pistlerin bulunduğu alan. Her zaman 2 lift birden açık olmasa da yoğunluğa göre açtıkları için çok sıra beklemezsiniz. Bu arada 15 numaralı alan snowpark yani burada rampalar var, ne yaptığınızı bilmiyorsanız buradan uzak durun.

En güvenli pist 2 liftin arasındaki 1 numaralı pist. Hem geniş hem de eğimi güzel. Biraz kısa ama çok iyi kayamıyorsanız yeterli gelecektir. Yalnız burada diğer kayakçılara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu pistte çok iyi kaydığını zanneden ama ayakta zor duran birisi Ecem’e çarpmıştı. Dikkatli olun aynı şey sizin de başınıza gelmesin.

Latif Pisti

Orta ve Üstü Seviyeler

Köroğlu bölgesi kapalıysa biz genellikle 12 ve 13 numaralı pistlerde oluruz, arada da 15 numaralı snowpark alanına gideriz. Sabah ilk gittiğimizde genellikle yalnızca telesiyej (D ile işaretli) açık oluyor, mecburen 13 numaralı pistte kayıyoruz. Biraz kalabalık başlayınca telesiyejin yanındaki Büyük Lift(C ile işaretli) açılıyor. Burada neredeyse yan yana lift var, ikisi de aynı yere gidiyor merak etmeyin. Lift açılınca yukarı çıkıp Köroğlu açılmış mı diye bakarız ki genelde kapalı olur. :) Köroğlu kapalıysa ve zor bir pist arıyorsanız 12 numaralı Kara Pist, aşırı zor olmasa da Kartalkaya şartlarında fena bir pist değildir. 10 numaralı Yılmaz Demir Pisti de fena değil ancak aşağıya indikten sonra 2 kere telesiyeje binmeniz gerekiyor. Yani tekrar yukarı çıkmanız çok zaman alıyor.

Vee Köroğlu açıksa.. Ne Köroğluymuş yazının başından beri söyleyip duruyorsunuz dediğinizi duyar gibiyiz. :) Kafenin olduğu yerden Büyük Lift ile yukarıya çıktıktan sonra sağa dönün biraz ilerleyip solunuza bakın Köroğlu bölgesine giden 6 numaralı pistin girişini göreceksiniz. Eğer kapalı olduğunu belirten bir ibare yoksa girebilirsiniz. Açık olmadığı zaman tabelalar oluyor, yani gideriz bir de kapalıysa diye korkmanıza gerek yok. Bu bölgedeki tüm pistler güzel; uzun olsun derseniz 1 numaralı Dede Pisti, dik olsun derseniz 2 numaralı Latif Pisti size uyacaktır. Siz yine de bu bölgeyi açık yakalarsanız tüm pistleri deneyin hepsi keyif verecektir.

Dede Pisti

Haritada turuncu işaretli olarak göreceğiniz 22 numaralı pist otele dönüş yolunuz olacak. Hangi pistte olursanız olun buraya bir şekilde ulaşım var. Bu arada pistin eğimi biraz az ve hızınız yetmezse otele dönüş biraz çileye dönüşebiliyor.

Kartalkaya pistleri arasında çok daha enteresan bir pist var; o da haritanın sağ tarafında görmüş olduğunuz 21 numaralı pist. Bu pistin kendine özel bir lifti de var. Ama ben 10 senedir hiç açık görmedim. Hatta olduğu gibi bırakılmış bir yer, sanki otel burayı unutmuş gibi o derece. :) Bu pist normalde Dorukkaya ile Kartalkaya Pistleri arasındaki bağlantıyı sağlıyormuş. Ancak en son ne zaman kullanıldı herhangi bir bilgim maalesef yok.

16.12.2022 Güncelleme: Kartal Otel’den yapılan duyuruya göre 2023 sezonunda otel müşterileri her iki pisti de kullanabilecekmiş. Muhtemelen 21 numaralı pist ve buradaki lift açılacak. Ancak şimdilik detaylar belli değil, öğrenince sizinle de paylaşırız.

Kartalkaya Köroğlu

Kartalkaya Kafeleri

Kafelere gelirsek Kartalkaya pistlerinde bulunan kafelerde beklentiyi yüksek tutmayın derim. Yemek yiyecekseniz otelin hemen altındaki kafede karnınızı doyurabilirsiniz. Eskiden keyifli bir yer değildi ama 2022 yılında yenilendi ve güzel bir yer oldu. Bunun dışında birde 14-15-16-17 no’lu pistlerin üstünde Tepe Cafe var, burada en fazla birşeyler içebilirsiniz.

Kartalkaya Restaurant
Tepe Kafe
Kartalkaya Kafe

2 Yorum

  1. Atilla A. Ocak 13, 2024 at 6:31 pm - Reply

    Merhaba, detaylı paylaşım için çok teşekkürler 👌🙏 Kaya Plazzo ile kartalkaya liftleri birleşti mi acaba? 2024 sezonu için güncel durumla ilgili bilginiz var mıdır? Selamlar ✌️

    • Fatih Ocak 15, 2024 at 2:42 pm - Reply

      Selamlar, geçen yıl pistler birleşti. Otel müşterileri Kazankaya liftinin üst istasyonundaki turnikeleri kullanarak pistler arasında geçiş yapabiliyor. 🙋🏻‍♀️🙋🏻‍♂️