Tek bir cümle ile anlatmamız gerekirse, kısa ve öz; Türkiye’nin en gizemli kayak merkezi. Saçma mı geldi? biraz düşünün hak vereceksiniz. Kars Sarıkamış kayak merkezi ile hep iyi şeyler duymuşsunuzdur ama hiç bir zaman detay bulamazsınız. Mesela;

  • Türkiye’nin en iyi kayak merkezi.. kime göre, hatta neye göre?
  • Alpler’de görülen kristal kar sadece Sarıkamış’ta var… Gerçekten mi bundan emin misiniz?
  • Toplam pist uzunluğu 25 km, 30 km, hatta O-TUZ-BEŞ kilooometree… hmm pist eğimlerini de konuşalım mı?

Yanlış anlaşılmasın Sarıkamış kayak merkezi kötüdür demedik, demeyeceğiz de fakat bir yerin olduğundan fazla gösterilmesini de doğru bulmuyoruz.

 

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Ben kayağa başlayalı 15 yıldan fazla oldu, Ecem de yaklaşık 6-7 senedir kayak yapıyor. Türkiye’deki kayak merkezlerinin çoğunu gördük ve sezonda en az 3-4 kayak programı yapmamıza rağmen 2022 yılına kadar Sarıkamış kayak merkezine gitmemiştik. Bunun tek bir sebebi vardı, haritaya baktığımızda pistler yetersiz gözüküyordu. Ancak son yıllarda enteresan şekilde Sarıkamış taraftarları diyebileceğimiz bir kesim oluşmaya başladı. Palandöken ile ilgili bir yazı yazıyoruz altına gelip siz bir de Sarıkamış’ı görün yazıyorlar. Instagramda Erciyes’i paylaşıyoruz, Sarıkamış’ın yanında burası da bir şey mi yazıyorlar. Sarıkamış skipass fiyatlarını yazıyoruz, biri gelip Kars’ta yaşıyorum 20 yıldır her kış Sarıkamış’a çıkarım dünyanın en iyi kayak merkezidir yazıyor. Yani gerçekten organize bir durum, arkasında bir ajans bile olabilir bilemiyoruz. Biz de gözümüzle görmediğimiz için bir şey diyemiyorduk, böyle olunca gitmeye mecbur kaldık. 🤷🏻‍♂️🤷🏻‍♀️

Gördükten sonra bir çok kayak merkezinden iyi olduğunu ama abartıldığı kadar da olmadığına karar verdik. Hatta Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri yazımıza, Sarıkamış kayak merkezini de ekledik. Kısa bir değerlendirme yazmıştık ve bazı Sarıkamış otelleri bize instagram üzerinden ulaşarak üstü kapalı tehditlerle yazıyı güncellememizi telkin! ettiler. Aslında kötü bir şey de yazmamıştık, hatta listemizde sekizinci sıraya Sarıkamış’ı koymuşuz. Hemen korkup yazıyı güncelledik ve durmadık bir yazı daha yazıp biraz daha övelim dedik. 🤫 Tabii ki öyle bir şey yapmadık, sorunları görmezden gelmek çözüm değil. Bu sorunlar dile getirilmediği zaman çözülmüyor ve Sarıkamış taraftarları bunu yaparak kayak merkezine daha çok zarar veriyor. Bu yüzden sadece kendi deneyimimize dayanarak objektif biçimde artılarını ve eksilerini anlatmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Sarıkamış’ı seviyoruz ve gelişmesini istiyoruz.

  • Tekrardan Sarıkamış’a gider miyiz? Tabii ki, her zaman takipteyiz. Mükemmmel bir potansiyeli var, sorunlar giderilirse Türkiye’nin en iyi kayak merkezi olabilir.
  • Gittiğimiz için pişman olduk mu? Kesinlikle hayır.
  • Önerir miyiz? Özellikle yeni başlayan kayakçılar için güzel, ayrıca gerçekten pist dışında kayacak olan boardçular için de gayet iyi. Yalnız Sarıkamış’ta off pist harika yaa deyip snow parkı kullanmayanları hala anlayamıyoruz.
Snowpark

Sarıkamış Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidlir?

Genel bir şey söylemek gerekirse Sarıkamış kayak merkezine ocak-mart ayları arasında gidilir diyebiliriz. Ancak kar yağışı her sezon aynı olmadığı için kesin bir şey söylemek zor. Örneğin 2023 yılı ocak ayı baya kötü geçiyor. Şunu unutmayın kayak tatilinde erken rezervasyon tek bir yere kazandırır, o da otel olur. Bir iki sene %20 erken rezervasyon indiriminden kar ettim dersiniz, bir sene hesap bir şaşar, gittiğinizde bembeyaz karlar yerine toprağa bakınca hem paranıza hem de zamanınıza yazık olduğunu anlarsınız. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♂️ Anlayacağınız en doğru yöntem sezon başından takip etmek ve ona göre plan yapmak. Biz neredeyse bütün kayak merkezlerini çok sıkı takip ediyoruz ve buna göre plan yapıyoruz. Sarıkamış’ta sezon başladı mı, kar yağışı nasıl, pistler açıldı mı gibi soruları düşünmek size zor geliyorsa güncel bilgileri paylaştığımız instagram hesabımızı takip etmek için tıklayın!

Sarıkamış Kayak Merkezi Fiyatları

En sevdiğimiz yanından başlayalım; genel olarak tüm fiyatlar diğer kayak merkezleri ile kıyaslandığında uygun kalıyor. Skipass fiyatları açısından en uygun yer diyebiliriz, özellikle günlük sınırsız skipass fiyatı çok uyguna geliyor. Kayak kiralama fiyatlarına da bakmıştık onlar da uygun ama malzeme kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Aslında buna yapılacak çok fazla bir şey yok, malzemeler pahalı olduğu için ya kalite düşüyor ya da kayak kiralama fiyatları artıyor.

Pistlerde yeterli sayıda kafe var ve onlarda da fiyatlar makul. Öyle çok geniş bir menüleri olmasa da uygun fiyata karnınızı doyurup, güzel demlenmiş bir çay içebiliyorsunuz.

Kafe

Maalesef Sarıkamış otel fiyatları için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Kayak merkezinde bulunan otellerin fiyatları diğer kayak merkezleri ile kıyaslandığında yüksek kalıyor. Yani skipass ve kafelerde edeceğiniz tasarrufun fazlası otellere gidiyor. Sonuç olarak elde var sıfır. 🙋🏻‍♂️ Yine de ileride tekrar gidersek muhtemelen bunun en büyük sebebi Sarıkamış kayak merkezi fiyatları olur diye düşünüyoruz. Mesela diyoruz şöyle karavanla falan gitsek çok güzel olabilir. 🤗

Aşağıdaki fotoğraf 2022 yılında çekildi, şu anki skipass fiyatlarını öğrenmek için sürekli güncellediğimiz skipass fiyatları yazımıza bakabilirsiniz.

Sarıkamış Fiyatları

Sarıkamış Otelleri

Rahat bir kayak tatili için otelinizin kayak merkezinde olması önemli o yüzden önceliğimiz her zaman pistlere yakın olmak. Dolayısıyla tercihimizi o yönde kullandık ama gidince gördük ki merkezde de kalabilirmişiz. Bu arada merkez derken kastettiğimiz Kars değil Sarıkamış otelleri. Kars baya uzak, Sarıkamış ile kayak merkezi arası ise 4 km.

Sarıkamış’ta da kalabilirmişiz dememizin sebebi sadece yakın olması değil. Şimdi kayak merkezinde bulunan bir otelde kalmanın en güzel yanı, direkt pist erişimi olması. Ancak bizim direkt pist erişiminden anladığımız kayak odasından çıkıp hemen kaymaya başlamak ya da telesiyeje ulaşabilmek. Sarıkamış kayak merkezi otelleri pek öyle değil, bizim kaldığımız otelde telesiyeje baya yürümemiz gerekiyordu. Biraz daha yakın oteller var ama onlarda da yürüyorsunuz. Gelip aracınızı otoparka çekseniz daha az yürürsünüz. En büyük avantaj elden gitmiş oluyor. Bir de Sarıkamış kayak merkezi otellerinin fiyatı düşünülünce burada konaklamak o kadar mantıklı olmuyor.

Biz White Park Otel‘de kalmıştık, hemen yanında Habitat Otel ve arkasında Iceberg Otel var. Bir kaç otel daha var ama hepsi birbirine benziyor, çok fazla odası olmayan küçük işletmeler. Biz genel olarak otelden memnun kaldık sadece yemekler biraz daha iyi olabilirdi diye düşünüyoruz.

Sarıkamış Otelleri

Sarıkamış Pistleri

Sarıkamış kayak merkezi pist uzunluğu her zaman dile getiriliyor, toplamı 25 km diye biliyoruz ama 35 km diyen de var. Aslında bu çok önemli değil isterse 50 km olsun, tamamı gerçek anlamda kayak yapılabilecek pistler mi o önemli. Sarıkamış pistlerinin büyük çoğunluğunda önemli bir eğim problemi var. Örneğin Sarıkamış pist haritası incelendiğinde 3 numaralı pistten inip, sırasıyla 1 ve 9 numaralı pistlerden devam ederseniz 6 km’den uzun kayak yapabilirmişsiniz gibi gözüküyor. Ancak ne kadar hızlanırsanız hızlanın belirli noktalarda eğim o kadar azalıyor ki ister istemez duruyorsunuz. Otele dönerken 1 ve 9 numaralı pistleri mecburen kullanıyorduk ve gerçekten zulüm gibiydi.

Sarıkamış’ta toplam 9 adet pist bulunuyor, 1 tane de kızak pisti var. 9 pistin 3 tanesi başlangıç, 1 tanesi kolay, 3 tanesi orta ve 2 tanesi zor olarak belirtiliyor. Başlangıç pistlerinin eğimi fena değil, yeni öğreniyorsanız yeterli gelir. Başlangıç seviyesini geçenler için de bu pistleri önerebiliriz, hatta 3 numaralı kolay piste çıkmaktansa başlangıç pistlerinde devam edin deriz. Çünkü 3 numaralı pist, eğim olmadığı için sizi yorar.

Sarıkamış pistleri arasında bizim en sevdiğimiz pist ise 7 numaralı pist diyebiliriz. Hem uzun, hem eğimi iyi hem de çok kalabalık olmuyor. Pistler hakkında biraz daha detaylı bilgi almak için Sarıkamış Pistleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Sarıkamış Pistler

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Kars ili sınırları içerisinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, adını bağlı olduğu Sarıkamış ilçesinden alıyor. Kars ile Sarıkamış kayak merkezi arası 55 km, Kars Harakani Havalimanı da neredeyse merkezde olduğu için mesafe aynı. Yol gayet iyi ve yaklaşık 45 dk – 1 saat kadar sürüyor.

Yol iyi olmasına iyi ama Sarıkamış kayak merkezine nasıl gidilir derseniz o biraz sıkıntılı. Yani özel araç ile sorun yok ama toplu taşıma ile gidecekseniz tek seçenek şehir merkezinden kalkan dolmuşlar. Onlar da Sarıkamış’a kadar geliyor, oradan taksi ile kayak merkezine çıkmanız gerekiyor.

Kayak merkezindeki otellerden birinde kalacaksanız hepsinde transfer var. Hatta bütün otellerin transferini aynı tur firması yaptığı için hangi otelde kalırsanız kalın farketmiyor.

Sarıkamış

Hayaller & Gerçekler

Aşağıdaki fotoğraflar 2022 yılı şubat ayının ortasında çekildi. Özellikle yazının sonuna koymak istedik çünkü Sarıkamış kayak merkezini böyle bir yermiş gibi göstermek istemiyoruz. Zaten gayet normal görüntüler, Türkiye’de bulunan bütün kayak merkezlerinde ve herhangi bir ayda görme ihtimaliniz olan şeyler.

Normalde çok önemsemezdik ama Sarıkamış kayak merkezinde 6 ay kar yerde kalır, diğer kayak merkezlerindeki gibi pistlerde açılma olmaz, hiç kalabalık olmaz, 1 gün bile sis olmaz diye söylendiği için özellikle paylaşmak istedik. Bu arada biz şunun gayet iyi farkındayız, biz gittiğimiz zaman pistlerde açılmalar olması her zaman öyle olduğu anlamına gelmiyor. Ancak biz aşağıdaki fotoğrafları şubat ayında çektiysek, kimse de Sarıkamış pistlerinde hiç bir zaman açılma olmaz diyemez. Bu arada fotoğraflar çok net olmasına rağmen gelip yalan söylüyorsunuz, amacınız Sarıkamış’ı karalamak diyenler olacaktır. Açıkçası çok önemsemiyoruz, size doğru bilgiyi verebildiysek bizim için yeter.

Açılmaların olduğu yer pistin ortası;

Sarıkamış Kar Durumu

Telesiyejden inip piste bağlandığınız nokta;

Sarıkamış Kar Kalınlığı

Telesiyej sırası;

Sarıkamış Kalabalık

Sisli bir gün;

Sarıkamış Sis