Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken pistlerini ve Erzurum deneyimimizi incelemeden tatil planı yapmayın

erzurum palandöken sway

Erzurum soğuğu, kadayıf dolması, manda yoğurduyla meşhur olduğu kadar Palandöken Kayak Merkezi ‘nin farklı seviyelerdeki geniş ve uzun pistleriyle kayak severlerin ve turistlerin uğrak noktası haline gelmiş. Palandöken’de bizim bulunduğumuz dönemde Türkten çok Rus vardı desek abartmamış oluruz. 🙂 Rusya’dan Türkiye’deki pistlere geliyor olmaları da ayrıca gurur verici.

İstanbul’dan 2 saatlik bir uçuşla Erzurum‘a varabilirsiniz. Havaalanından Palandöken’e ulaşım da 30 dk.dan fazla sürmüyor, 5 km.lik bir uzaklığı var. Erzurum merkezine ise 10 dk.lık bir mesafedesiniz. Pistlere ve otele ulaşımınız yorucu ve uzun olmuyor, yani lokasyon anlamında oldukça avantajlı.

Palandöken 2011 senesinde Kış Üniversite oyunlarına ev sahipliği yaptı ve adını duyurmaya başladı. Uluslararası etkinlikler Erciyes’te olduğu gibi Palandöken Kayak Merkezi‘nin de duyurulması ve bilinirliğinin artmasında önemli bir rol oynamış. Sezon Palandöken’de Kasım sonu gibi açılıyor ancak Aralık ayı içerisinde asıl yağışlar başlıyor ve sezon iyi gittiği taktirde Nisan’a kadar kayak yapılabiliyor. Uzun bir sezona sahip olması kayak severler için büyük avantaj. Her şeye rağmen en güzel sezonu Şubat ve Mart ayları, yerlisi ile konuştuğunuzda da Aralık ve Ocak aylarının kısır aylar olduğunu söyleyecektir.

sway hotels acemi pisti

Palandöken Otelleri

Sway Hotels: Palandöken’in hemen girişinde yer alan bu otel kendi telesiyejine ve pistlerine sahip. Otele bilgi verdiğiniz taktirde sizi shuttle ile havaalanından alıyor ve dönüşünüzde de uçuş saatinize uygun bir saatte sizi havaalanına bırakıyor. 30 dk. içerisinde otele varmanız mümkün. Sabah, öğle, akşam açık büfe yemekleriyle 5 çayı hizmeti sunuyor. Biz 4 gece 5 gün bu otelde konakladık ve oldukça memnun kaldık.

Bütün öğünler için çeşit çeşit her zevke hitap edebilecek yiyecekler vardı. Sadece yemeklerde alkollü içeceklere ücret alıyorlar. Bir kadeh şarap 25 TL, bir duble rakı 60 TL, buna göre hesabınızı yapabilirsiniz. Açık büfe yemekleri genelde göze hitap eder ancak tadı olmaz. Burada ise hem göze hem de mideye hitap ediyordu. 🙂

sway restaurant

Sway Hotels’in kendi içerisinde yer alan bir kayak odası var, buradan kayak ekipmanı kiralayabilir ya da kendi malzemelerinizin bakımını yaptırabilirsiniz. Şunu da özellikle belirtmeden geçmeyelim, bu zamana kadar gördüğümüz en güzel kayak odasıydı; tertermiz, düzenli ve her odaya ait özel bir kilitli kayak dolabı bulunuyor. Bu dolapların içerisinde havalandırma ve ısıtma sistemi var. Yani botlarınızı ilgili alanlara astığınızda ertesi gün kurumuş şekilde alabilirsiniz. Kayaklarınız da aynı şekilde temizlenmiş olacaktır. Kayak dersi de almak istiyorsanız burası doğru adres. Gördüğümüz tüm hocalar birbirinden iyiydi. Öğrencilerine verdikleri disiplin bizim çok hoşumuza gitmişti.

sway hotels kayak odası

Polat Erzurum Resort Hotel: Sway’in hemen ilerisinde ve yan pistlerine sahip otel. Gördüğümüz kadarıyla farklı seviyelerde güzel pistleri vardı. Sway’den tek farkı otelin biraz daha eski olması. Ancak konum ve piste direk erişiminin olması nedeniyle avantajlı ve tercih sebebi ve gecelik konaklama fiyatları kişi başı ortalama 50 TL ile 75 TL kadar Sway’den daha ucuz.

Dedeman Palandöken: Sway ve Polat’tan daha üst bölgede bulunan bu otelde kalarak Gondola’yı kullanıp daha üst noktalara çıkabilirsiniz. Çocuklu aileler genelde aktivitelerinden ötürü Sway’i seçse de kayak tutkunları için Dedeman Palandöken Pistleri daha avantajlı olacaktır. Sway Hotels’de konaklayıp buradaki pistleri de kullanabilirsiniz ancak kayak malzemelerinizin de olacağını hesaba katarsak yürümek zor ve tek yön taksi ücreti 25 TL, ayrıca Gondola ve Pistler için de ayrı ski – pass almanız gerekir.

Palandöken Pistleri

Palandöken Pistleri

Sway’in bir tane acemi pisti, bir tane kızak pisti ve bir tane de telesiyej istasyonu bulunuyor. Acemi pistinde baby – lift yerine yapmış oldukları bantlı sistem sayesinde yeni başlayanlar için de oldukça kolay bir şekilde pistin başına ulaşmak mümkün hale gelmiş. Kızak pistinin hemen sonuna da çocuklar için kar üstünde atlı karınca benzeri snow tube yapmışlar. 🙂 Telesiyej 2 istasyon üzerinden geçiyor. İlk istasyonda telesiyej durmuyor ve giderken inmeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız sistem biraz anlamsız olmuş, bu şekilde yapmak yerine iki farklı telesiyej yapılsa; yani 1. telesiyej ara istasyona kadar olsa ve daha yukarı çıkmak isteyen 2. telesiyeje binse çok daha mantıklı olurmuş. Neden derseniz; ara istasyonun bulunduğu bölge genelde rüzgarlı olmuyor ancak telesiyejin bittiği kısımda rüzgar olduğu için tüm telesiyej duruyor, 2 farklı telesiyej olsa en azından rüzgarlı havalarda yalnızca birinci telesiyeji çalıştırarak kayak yapmak isteyen müşterileri sıkıntıya sokmamış olurlar.

Son istasyondan hafif sağ yapıp düz devam ederseniz orada bir tele-ski göreceksiniz. bu pistin en başına çıkıyor. Ancak bizim şansımıza çok rüzgar olduğu için sadece bir kez kayabilmiştik ve pist rüzgardan dolayı çok rüzgarlı olduğu için pek zevk vermemişti. Yine de o bölgenin en uç noktası, görmeniz güzel olabilir.

Telesiyej’in 2. istasyonunda yer alan pistte kayak okulu öğrencileri çalışıyor. Onlara uymayın; yoksa kar topu gibi yuvarlanmanız muhtemel. 🙂 Pist oldukça dik ve kar sapanıyla inmek çok da mümkün değil, kesinlikle durabiliyor olmanız gerekiyor. Rüzgar durumuna göre de pist buz oluyor. Biz kaydığımızda asfalttan pek de bir farkı yoktu. Ancak alternatif pistleri mevcut, en az onun kadar dik bir pisti daha var, siyah pist seviyorsanız üzülmeyin. 🙂 Biz pist dışında da kaymayı çok sevdik. Özellikle ağaçlık bölgenin ezilmemiş olması bol karda kaymamıza imkan sağladı ve ağaçların arasında kendi çapımızda atraksiyonlar yaptık. 🙂

Alt kısımda yer alan otellerden taksi ile 25 TL vererek Gondola bölgesine gidebilirsiniz. Gidiş – dönüş oldukça kolay oluyor, mesafe çok az. Ancak burada tekrardan ski-pass almanız ve kendi kayak eşyalarınızla geliyorsanız bir dolap ayarlamanız gerekecektir.

Konaklı ve Palandöken pist bölgelerinin tesis ismi Ejder 3200 olarak geçiyor. İsmini Palandöken’in en meşhur noktasından almış. 3200 metrede bulunan Ejder Zirvesi’nde çığ riski bulunuyor. Bu nedenle çok nadir açılıyor. Biz maalesef deneyimleme fırsatı bulamadık. Ejder Zirvesi’nden inerken farklı zorluklardaki pistlere yönlenebilirsiniz. Ama bunun için en azından kırmızı pist seviyesinde kayabiliyor olmanız gerekir. Aksi durumda tehlikeli olacaktır.

Ejder 3200 dünya çapında bir tesis olmak için çalışıyor. Bansko’daki gibi her farklı istasyonda kafeleri bulunuyor. Gece kayağı yapabileceğiniz çok sayıda pist bulunduruyor. Aynı zamanda bol kar sevenler için de ayrıca ayrılmış bir piste sahip. Böyle bir detayı düşünmeleri doğrusu çok hoşumuza gitti. Sky Lodge olarak da geçen Küre Restauranta sahipler ve aynı zamanda yenilikçiler de. 🙂 Burayı görmenizi öneririz.

Palandöken Gece Kayağı

En güzel deneyimlerden biri ise gece kayağı idi. Sway Hotels Pistleri 08.00 itibariyle açılıyor ve 20.00’de kapanıyor. 5 çayının hemen ardından gece kayağı için pistlere çıktık ve yağan taze karla birlikte kayma şansı yakaladık. Havanın yumuşamasıyla birlikte güzel bir deneyim olmuştu bizim için.

sway hotels palandöken gece kayağı

Palandöken Gece Kayağı

Sway Hotels’de hem çocuklar hem de sizin için kayak harici yapabileceğiniz aktiviteler mevcut. Çocuklar için akşam sineması, oyun odası varken yetişkinler için de havuz, spa, hamam, sauna gibi aktiviteler var. Masaj için fiyatlara aşağıda ulaşabilirsiniz. Otel dışında yer alan kafesi 09.00 itibariyle açılıyor ve gece de DJ performansıyla hareketleniyor. Eğlenmek isteyenler için yeterli olacaktır.

sway hotels lobi lobby
Sway Hotels
erzurum palandöken pist
Sway Hotels Pisti
sway hotels çocuk pisti
Çocuk Oyun Alanı
sway hotels çocuk alanı
Çocuk Oyun Alanı
sway hotels kayak odası snowplus
Kayak Odası
sway hotels kayak dolabı
Kayak Dolabı
sway hotels spa
Sway Hotels Spa Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bansko Kayak Merkezi

    Bansko

    Hong Island Kano

    Sömestr Tatilinde Gidilecek Yerler