Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’un yanı başındaki kayak merkezi

Kartepe

Kocaeli sınırları içerisinde yer alan Kartepe kayak merkezi İstanbul’a olan yakınlığı sayesinde çok hızlı bir gelişim gösterdi ancak hızlı olması sebebiyle doğru bir gelişim gösteremedi ve sahip olduğu potansiyel tam anlamıyla kullanılamadı.

Kartepe kayak merkezi ilk kez 1974’te gündeme gelen bir proje olmasına rağmen yapımı ve açılması yılan hikayesine dönen bir projeydi, 2005 yılında açıldığında taşıma sistemleri yetersizdi ve yalnızca tek bir teleski bulunuyordu, dolayısıyla tam anlamıyla kayak yapmak için uygun değildi. İlerleyen yıllarda yeni taşıma sistemleri yapıldı ve kayak için uygun hale geldi. Tam net tarih hatırlamasam da 2009 ya da 2010 yılında bu pistte ilk kayağımı yaptım. Pist sayısı ve uzunlukları fazla değildi ancak henüz çok yeni olduğu için pistler sakin oluyordu ve herhangi bir yoğunluk yaşanmıyordu. Ayrıca o zamanlar İstanbul trafiği de daha azdı ve çok rahat bir şekilde günübirlik gidip gelebiliyorduk.

Kartepe Pistleri

Yıllar geçtikçe Kartepe kayak merkezi adını duyurmaya başladı ve İstanbul’a yakın olmasının da etkisiyle yoğunluk günden güne arttı. Kayak merkezlerinin duyulması, insanların buraya gelmesi ve bu sporu tanıması elbette güzel birşey ancak yoğunluğu karşılayacak hiç bir yatırım yapılmadı. Ayrıca buraya gelenlerin de kayak sporunu tanımak gibi bir amaçları olmadığı için kayak yapmak neredeyse imkansız bir hal aldı. Yayalar için ayrı telesiyej yapılacağı söylentileri yıllarca dolaştı ancak biz bu telesiyejin yapılmasını ve yoğunluğun azalmasını beklerken arap turistler de burayı keşfettiler. Onların yoğunluğu da eklenince burası bizim gözümüzde kayak merkezi olmaktan çıktı. İşletmenin tavrına bakacak olursak artık kayakçıları değil de gezmeye gelenleri hedefliyormuş gibi gözüküyor.

Bir de eskiden trafik gibi bir problem yoktu, şu anda ise dönüşte otelin otoparkında başlayan trafik İstanbul’a kadar sürüyor, hele bir de kar yağıyorsa bu trafik katlanılmaz bir hal alıyor.

Kartepe kayak merkezine en son 2017 yılında gittik; sabah dağa çıkarken trafik vardı ve otopark doluydu zar zor yukarı çıkıp kendimizi piste attık. Yaya kalabalığından ve pist başında fotoğraf çekenlerden piste ulaşmak bile zordu. Pistler düzgün ezilmemişti, 2-3 tur kaydıktan sonra, kahvaltısını ve fotoğraf faslını bitiren yayalar piste inmeye başladılar dolayısıyla telesiyej yoğunlaştı. Minimum 20 dakika sıra bekliyorduk, yukarı çıkmak normal şartlarda ortalama 15 dakika sürerken inerken düşenler ve inemeyenler yüzünden telesiyejin yavaşlatılması hatta durdurulması sebebiyle 20-25 dakikayı buluyordu. Yani sıranın gelmesi ve yukarı çıkmamız 45-60 dakikayı buluyordu, pistler uzun olsa yine katlanılabilir ama bu sürede yukarı çıktığımız pistten inişimiz 5 dakika bile sürmüyor haliyle işin tadı kaçmıştı. Ayrıca pistlerde kar motoru ile bilinçsizce gezen özellikle arap turistler ciddi anlamda bir risk oluşturuyorlardı, sağolsunlar 5 dakikalık inişimizin de tadı kaçıyordu.

Kısacası Kartepe Kayak Merkezi tekrar gitmeyi düşünmediğimiz bir yer, en azından yeni bir tesis yapılmadan kayak yapmaya gitmeyeceğimiz bir yer, belki sucuk ekmek ya da farklı bir amaç için gidebilirsiniz. Bizim günübirlik kayak yapmak için tercihimiz Kartalkaya oluyor, nasıl gidiyoruz, ne kadar sürüyor gibi sorularınız için Kartalkaya Kayak Merkezi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    eden island seyşeller

    Seyşeller’de Nerede Kalınır?

    Yılbaşı Tatili

    Yılbaşı Tatili İçin Gidilecek Yerler