Eveet, uzun zamandır Şeker Bayramı sıcak havalara geliyordu ve bol kum, deniz ve güneşli bayramlar geçirdik. Ancak yavaş yavaş bu dönemin sonuna geliyoruz ve Şeker Bayramı soğuk havalara gelmeye başlıyor. Gerçi bu yıl yine havanın sıcak olma ihtimali var ama riskli olduğu için ona göre plan yapmak biraz zor. Peki yine tatil yapmak için bayramın yaza gelmesini mi bekleyelim? Tabii ki hayır, artık yönümüzü yurtdışına ve yaz tatili haricinde alternatif tatil seçeneklerine çevirmenin zamanı geldi. Biz de size yardımcı olması açısından Şeker Bayramında tatile gidebileceğiniz alternatif yerleri listeledik.

Öncelikle tatil planı için süre çok önemliydi ve bayramın Salı gününe gelmesi sebebiyle beklenen oldu; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar Pazartesi ve Cuma günü de tam gün idari izinli sayılacaklar. Kısacası Ramazan Bayramı Tatili 9 gün oldu diyebiliriz. Zaten özel sektör çalışanlarının da 1,5 gün yıllık izin kullanarak tatili 9 güne çıkartma planları yaptığına şüphemiz yok. Yine de izin alamayanları da unutmadık ve 3 günlük kısa tatiller için alternatiflere de ayrı olarak yer verdik.

1- Mauritius

9 günlük tatili iyi değerlendirmek lazım o zaman biraz uzaklara gitmeye ne dersiniz? Direkt uçuşla 10 saatte varabileceğiniz, Hint Okyanusu’nun kalbinde muhteşem bir ada. Bembeyaz kumsalları ve tertemiz deniziyle size unutulmaz bir tatil vaad ediyor. Şu an mevsim olarak uygun olması sebebiyle bizim listemizin ilk sırasını Mauritius aldı. Eğer size göre duruyorsa Mauritius Gezi Rehberi yazımıza bir göz atın.

2- Kıbrıs

Dolar’ın Euro’nun hali malum biraz yakınlarda olsa diyenlerdenseniz buyrun Kıbrıs’a; hem yurt dışı gibi hem değil gibi. :) İster turla gidin ki bence gerek yok isterseniz de kendi programınızı kendiniz yapın Kıbrıs Bayram için çok ideal bir yer.

3- Kiev

Deniz olması şart değil ben yeni yerler görmek istiyorum ama çok pahalı da olmasın diyorsanız tam olarak Kiev‘i tarif ediyorsunuz. Özellikle farklı şehirler görmeyi ve yürüyerek gezmeyi seviyorsanız Kiev’de bir günün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ancak akşam, yorgunluğu hissedince ne kadar çok gezdiğinizi farkedeceksiniz. Tam benlik diyorsanız Kiev Gezi Rehberi yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

4- Gaziantep – Adana

Ben öyle Kiev’deki gibi çok gezemem o kadar çok yere gerek yok; kısacası doya doya gezmek değil de geze geze doymak istiyorum derseniz Türkiye dışına çıkmaya gerek yok. Gidiş Gaziantep dönüş Adana olacak şekilde uçak biletinizi alın, 3 gün Gaziantep ve 2 gün Adana olacak şekilde bir tatil planlayın. Gaziantep Adana arası 220 km, araba kiralayarak 2-3 saatte gidebileceğiniz bir yol. Programı yaparken Adana ve Gaziantep Gezi Rehberi yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

5- Kapadokya

Mevsim olarak Bayram dönemi Kapadokya için en güzel zaman olacak gibi gözüküyor. Ne çok soğuk ne de çok sıcak bir hava Kapadokya’nın güzelliğine güzellik katıyor. 9 gün biraz fazla olabilir 4 ya da 5 gün yeterli olur, 1 gün daha ekleyip Tuz Gölü’nü de görebilirsiniz.

6- Çilingoz

Bu ve bundan sonraki maddeler ben izin alıp tatili 9 güne çıkartamıyorum diyenler için de tercih edilebilecek yerler. Bunların ilk sırasında Çilingoz geliyor. Bu dönemde isterseniz günübirlik gidip piknik yaparak doğanın tadını çıkarın isterseniz de çadırınızı kapıp gidin ve kamp kurun. Şu an denize girme imkanı yok. Ancak denize girme imkanı olan dönemlerde de kalabalık olduğundan bence şu an en güzel zamanlarındayız. Detaylar Çilingoz Tabiat Parkı yazımızda.

7- Kıyıköy

Kampla aranız yoksa Çilingoz yerine Kıyıköy‘ü tercih edebilirsiniz, pek çok otel ve ponsiyon bulunuyor. Burada deniz yazın bile çok soğuk olduğundan Bayram döneminde de denize girmek iddialı olabilir ama kafa dinlemek için Kıyıköy güzel bir tercih.

8- İğneada

Denize giremiyorsak en azından yapacak bir şeyler olsun derseniz Kıyıköy’ü de geçip İğneada‘ya gidebilirsiniz. Alternatif otel ve pansiyon sayısı yeterli, ayrıca ATV turu, Kano gezisi, Trekking ve benzeri bir çok aktivite var. Aktiviteler hakkında detayları İğneada Gezi Rehberimizde bulabilirsiniz.

9- İzmir

Kısa tatiller için en güzel yerlerden biri de İzmir, yalnıca kordonda yürümek bile güzel zaman geçirmek için yeterli. Siz yine de daha fazlasını isterseniz bir günü de Alaçatı’ya giderek değerlendirebilirsiniz. İzmir Gezi Rehberini görüp ondan sonra kararınızı verin.

10- Kartepe

Bayramın ilk gününü ziyaretlere ayırdıysanız ve yıllık izin de kullanamadıysanız, geriye kaldı 2 günlük tatil. En azından günübirlik Kartepe’ye kaçmanızın önünde bir engel yok, Maşukiye’de güzel bir kahvaltı, sonra ormanda yürüyüş ya da ATV turu ve Kartepe‘de manzaraya karşı yemeği yedikten sonra çok fazla trafiğe kalmadan dönüş.

Şimdiden hepinize iyi bayramlar ve güzel bir tatil diliyoruz.