İstanbul’a yakın olması ve doğası ile yerli ve yabancı turistlerin ortak noktası olan Kartepe’yi yalnızca kayak merkezi olarak değerlendirmek doğru olmaz. Bu yazımızda kış sporları dışında yapabileceklerinizi ve Kartepe’de gezilecek yerleri bulabilirsiniz. Eğer siz kayak ya da snowboard ile ilgileniyorsanız Kartepe Kayak Merkezi yazımıza göz atabilirsiniz.

>> Kartepe’de Gezilecek Yerler
>> Kartepe’de Ne Yenir?
>> Kartepe Otelleri
>> Kartepe’de Neler Yapılır?
>> Kartepe’ye Ne Zaman Gidilir?
>> Kartepe Nerede?
>> Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Maşukiye

4 mevsimi ayrı güzel olan Maşukiye Kartepe’nin eteklerinde ve Sapanca Gölü kıyısında yer alır. Ormanı, dereleri ve şelalesi ile huzur bulabileceğiniz gibi doğayla iç içe olan restaurantlarında kiremitte pişmiş taze alabalıkların tadına bakabilirsiniz.

Kuzu Yaylası

Kartepe’de Kamp yapmak için en ideal yer Kuzu Yaylası Milli Parkı‘dır. Giriş ücretlidir ancak bazı milli parklarda olduğu gibi kaldığınız her gece için ücret istenmez. Yalnızca ilk girişte ücret ödersiniz. Ayrıca içeride tuvalet ve yeme-içme ihtiyaçları için bir tesis de bulunmaktadır. Kamp dışında uzun orman yürüyüşleri için de burayı tercih edebilirsiniz. Eğer yürümeyi seviyorsanız yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle Kartepe Zirvesine ulaşabilirsiniz. İster kamp yapmak için gelin isterseniz de yürüyüş Kuzu Yaylası için en güzel aylar Mayıs – Eylül arasıdır. Yanınızda mevsime göre biraz daha kalın giysiler getirmeyi de kesinlikle unutmayın, merkez ile arasında ciddi sıcaklık farkı olur.

Kartepe Zirvesi

Kuzu Yaylasından yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Kartepe Kayak Merkezinden de zirveye ulaşabilirsiniz. Bunun için araçla The Green Park Kartepe’ye gelip telesiyej için bilet alacaksınız. Telesiyej sayesinde oturarak zirveye çıkabilirsiniz. Bu arada Kayak Merkezi yalnızca kışın değil 12 ay boyunca açık.

Kartepe Telesiyej

Aygır Deresi

Sapanca Gölü’ne dökülen Aygır Deresi Kartepe’nin zirvesinden başlamaktadır. Aygır Deresi üzerinde en popüler nokta Maşukiye Şelalesi‘dir.

Kartepe’de Ne Yenir?

Kartepe’de hem kahvaltı hem de yemek için pek çok alternatif yer bulunmaktadır. Maşukiye’de bulunan alabalık restaurantları sabahları da serpme kahvaltı vermektedir. Buralarda ister kahvaltınızı yapın isterseniz de alabalık yiyin. Maşukiye’deki restaurantlar kafanıza yatmadıysa biraz daha Kartepe’ye doğru çıkarsanız adım başı restaurant göreceksiniz, bu restaurantlarda da serpme kahvaltı olduğu gibi yemek için de çeşitli alternatifler vardır. Bu restaurantların en büyük özelliği manzarasıdır. Doğayla iç içe olayım diyorsanız Maşukiye, manzara olsun diyorsanız Kartepe yolundaki restaurantları tercih edebilirsiniz. Tüm restaurantların ortak özelliği maalesef fiyatlarının pahalı olması.

Maşukiye Kahvaltı

Kartepe Otelleri

Kartepe Kayak Merkezinde bulunan tek otel The Green Park Kartepe’dir ve fiyatları yüksektir. Ancak Maşukiye’de ve kayak merkezi ile Maşukiye arasında uygun fiyatlarla çeşitli oteller ve pansiyonlar vardır. Eğer kayak yapma gibi bir düşünceniz yoksa kayak merkezinde kalmanızın bir anlamı yok, diğer otelleri tercih etmeniz daha doğru olur. Doğayla iç içe olabileceğiniz bir otel önerisi isterseniz Kartepe Köşkü’nü deneyebilirsiniz.

Kartepe’de Neler Yapılır?

Kayak, Snowboard ve Kızak

Önceden kayak ya da snowboard yapmamış olsanız da buraya kadar gelmişken denemek isteyebilirsiniz. Hem kayak merkezine çıkan yol üzerinde hem de kayak merkezinin bulunduğu bölgede malzeme kiralayabileceğiniz yerler var. Ben risk almayayım diyorsanız en azından kızakla karın tadını çıkarabilirsiniz.

ATV Turu

Maşukiye’den başlayan ATV turları olduğu gibi Green Park otelin düzenlediği turlar da var, tabi otelin fiyatları biraz daha yüksek. Genel olarak turdan beklentiniz çok yüksek olmasın, hele ki yoğun dönemde gittiyseniz kalabalık yüzünden pek bir şey anlamayabilirsiniz.

ATV Turu

Kar Motoru

Karlı sezonda gittiyseniz kayak merkezinde kar motoru kiralayarak dolaşabilirsiniz.

Zipline

Kayak sezonunda zipline olmuyor ancak yazın gittiyseniz otelin önünde göreceksiniz, çok kısa değil deneyebilirsiniz.

Zipline

Yürüyüş

Her yer orman her taraf ayrı bir güzellik, bol bol yürüyüş yaparak bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kışın geldiyseniz karda, yazın ya da bahar aylarında geldiyseniz de yaylalarda yürüyüş yapmanızı öneririz.

Piknik

Kartepe’ye çıkan yolda uygun bir yer bulup Sapanca Gölü manzarasına karşı pikniğinizi yapıp temiz hava alabilirsiniz.

Kartepe’ye Ne Zaman Gidilir?

Eğer gelmişken kar görmek istiyorsanız Ocak ayı başından Mart ayı ortasına kadar gelmenizde fayda var. Eğer kar görmek gibi bir isteğiniz yoksa Kartepe 12 ay boyunca hareketli bir yer. Ancak hangi ay gelirseniz gelin eğer imkanınız varsa hafta içi gelin. Çünkü haftasonu inanılmaz bir kalabalık oluyor.

Kartepe Nerede?

Kocaeli sınırları içerisinde yer alan Kartepe, Sakarya ile İzmit körfezi arasında yer alır. İstanbul ile Kartepe Kayak Merkezi arası 140 km, İzmit merkezden ise 30 km’dir.

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

Araba ile gelirken hangi ilden geliyor olursanız olun TEM otoyolunda İzmit tabelalarını takip edeceksiniz, zaten Kartepe’ye yaklaştığınızda Kartepe tabelaları da çıkacak. Araba ile trafiği de hesaba katarsanız 2 buçuk saatte zirvede olabilirsiniz. Araba değil de otobüs tercih ederseniz; öncelikle otobüsle İzmit otogarına geleceksiniz ve buradan kalkan Maşukiye minibüsleri ile Kartepe zirvesine çıkan yolun başlangıcı olan Maşukiye, toplu taşıma ile gelebileceğiniz son nokta. Buradan zirveye çıkmak için taksi kullanmanız gerekiyor.