in

İğneada: Yakınlardaki Saklı Cennet

İğneada Gezi Rehberi

Başlık belki de size çok iddialı gelmiş olabilir ancak İstanbul’da yaşayan biri olarak haftasonu kolaylıkla gidebileceğin, gitmişken de ormanında saatlerce yürüyüp oksijenden başınızın dönebileceği – umarım bu hiç bozulmaz – bu güzel bölgemiz İğneada, hem Karadeniz hırçınlığı taşıyan deniziyle hem de Longoz ormanıyla, gölüyle bizi kucakladı. Şimdi İğneada’ya doğru hızlı bir keşfe başlayalım..


İğneada’ya Ne Zaman Gidilir?

İğneada bence her mevsimde gezmek ve kafa dinleyip doğa ile başbaşa kalmak için uygun bir yer. O nedenle ne zaman gidilir sorusunun cevabı bende 12 ay. İster kışın gidin; Longoz ormanlarında yürüyüp üstüne bir de atvye binin ki biz bunu yaptık ve çok eğlendik; isterseniz yazın gelin, denizin de tadını çıkarın. Ama şunu söylemek lazım ki yazın, özellikle de haftasonları günübirlik ziyaretçi sayısının fazla olması nedeniyle İğneada oldukça kalabalık oluyor. Zaten küçük bir köy meydanı, sınırlı sayıda restaurantı var. Kafa dinlemek isteyenler için yaz mevsimi uygun değil.

İğneada Longoz Turu

İğneada’da Nerede Kalınır?

Bizim yolumuz İğneada’ya Nisan sonunda düşmüştü. Hava ne tam ısınmıştı ne de çok soğuktu. Havuz, deniz gibi bir isteğimiz de olmadığı için İğneada Parlak Resort bizim ihtiyacımızı şahane karşılamıştı. Meydana çok yakın, temiz, uygun fiyatlı ve sunduğu güzel ve leziz kahvaltı ile bizi oldukça şaşırtmıştı.

İğneada’da Ne Yapılır?

Buraya kadar gelmişken yapmanızı kesinlikle önereceğim iki şey Longoz ormanlarında bir tur ve Mert Gölü’nde kano yapmanızdır. Longoz ormanlarında bir rehber ile gezmenizi öneririm, en güzel tur rotasını onlar biliyorlar. Biz kendi gezimizde kaldığımız oteldeki görevli eşliğinde kişi başı 20 TL olan tur ücretiyle geziye çıkmıştık ve rotamız çok güzeldi. Bu tur yaklaşık 3 saat sürmüştü. Longoz Ormanları o kadar güzel ki devrilen birbirine yaslanan ağaçları görüyorsunuz. Bu ormanda asla ağaç kesilmiyor. Arabayla belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz bir de. Sonrasında batma riskiniz var. O nedenle yavaş ama emin adımlarla ormanın içinde ilerleyin.

İğneada Longoz

Longoz ormanları turu sonrasında yağan yağmuru fırsat bilip bu sefer de İğneada Resort & Spa‘dan yaptığımız rezervasyonla atv turuna çıktık. Atv için otelden bir görevliyle üniformaları giyip çıkıyorsunuz. O yönde rehber olarak sizi koruyor, kolluyor. Batınca çıkartıyor. 🙂 Şansımıza tek biz vardık. Rehber de sağolsun azıcık hızlı gitmemize de izin verdi. Özetle bu atvler Kartepe’de binilen rintintin gibi giden atvlerden değil. Hızlanabiliyorsunuz. 2 kişi tek atvye 1 saat için 180 TL’ye binmiştik. Hiçbir dakikasından pişman değiliz, çok eğlendik. 🙂 Çamurlara girdik, çıktık; resmen battık. Atv’ye binme niyetiyle geliyorsanız ayakkabınıza kadar yedekli gelin. Biz odaya dönünce çamurları temizlemek için bayağı bir uğraşmıştık. 🙂

İğneada Longoz ATV
İğneada atv

Ertesi gün yine İğneada Resort & Spa ‘dan yaptığımız rezervasyon ile Mert Gölü’nde kano yaptık. Kano turu için hem hava durumu önemli hem de pelikan sürüsünün orada olup olmadığı. Onların düzenini bozmamak ve rahatsız etmemek için izin verilmiyor bazen. Kano turu için nasılsa buluruz diye son ana bırakmayın. Gruplar geldiğinde sizi en sona atabilirler. Bizimle birlikte bir öğrenci grubu da kano yapıyordu, nasılsa buluruz diye gelenler saatlerce beklemişti. Tedbirli olmakta fayda var. 🙂 Kano turunda herhangi bir saat sınırı yoktu ve 30 TL’y turu tamamlamıştık.

Mert Gölü Kano

İğneada’da Nerede Yemek Yenir?

İğneada’da yemek yenecek yerler sınırlı diyebiliriz. Sahile doğru olan meydanda Dobrodosli Rumeli Köftecisi‘ni tercih etmiştik. Ancak köftesi yağlıydı, ortaya getirdikleri salataya da zeytinyağı değil ayçiçek yağı döküyorlardı. Bizim için kritik noktalardan biri. 🙁 Ben tavuk yemiştim ancak o da soslu ve yağlıydı. Ama meydanda en işlek restaurantlardan birisi bu. Bizimki şanssızlık oldu herhalde..

Akşam ise balık yeme hedefiyle balıkçı iskelesinin yukarısında yer alan Liman Restaurant‘a gittik. Kalamarı çok tazeydi, salatası ve balığı da güzeldi. Buraya arabayla gitmenizi öneririm. Yolu akşam saatinde yürümeye elverişli değil. Eğer rezervasyonunuz yoksa cam kenarına oturmanız zor olabilir ancak mekan geniş. Bir duble rakı, bir kadeh şarap, kalamar ve bir levrek için 150 TL civarında hesap ödemiştik.

İğneada Kamp Alanları

Longoz Ormanları’nın tertemiz havası sayesinde İğneada Kamp için harika bir yer. Bu nedenle de isteklerinize uygun bir yeri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Ücretsiz kamp yapacak doğal yerler ararsanız plaja yakın ya da ormanın içinde gayet uygun yerler var. Tesis olsun derseniz ücretli ve elektrik/su gibi hizmetlerin bulunduğu ücretli kamp alanları da oldukça fazla. Hatta ben rahatıma düşkünüm diyenler için de son yıllarda açılan Glamping Oteller bile var.

Biz İğneada’ya ilk geldiğimizde otelde konaklamıştık ama Longoz Ormanları’nı gördükten sonra hep oralarda kamp yapmanın hayalini kurduk. Yıllar sonra çadır alıp kamp yapmaya karar verdiğimizde de rotamız İğneada oldu ve ilk kampımızı İğneada’da yaptık.

Denize yakın yer arıyorsanız Çapulcu Mehmet Dede’nin Yeri tercih edilebilir. Ancak tesisin biraz bakıma ihtiyacı var ve temizlik konusunda çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Eğer denizle işiniz yoksa SisliVadi İğneada, içindeki küçük göleti ve ağaçların arasındaki konumuyla gayet güzel. Açıkçası biz biraz rahat etmek istediğimiz zamanlarda SisliVadi İğneada’yı tercih ediyoruz. Elektrik ve su sıkıntımız olmuyor, odunumuzu da getiriyorlar. Bunları düşünmek yerine keyif yapıp kamp alanı çevresindeki ormanda yürüyüş yapabiliyoruz.

İğneada Glamping Tesisleri‘ne gelecek olursak, Longosphere son yıllarda adından oldukça fazla söz ettiriyor. Biz daha çok kendi çadırımızda kamp yaptığımız için Longosphere’e gitmedik ama doğa ile lüksü birleştiren bir tesis olduğunu söyleyebiliriz.

İğneada ATV Turu
İğneada ATV Turu
İğneada ATV
Longoz Ormanları
Longoz Turu
Longoz
Longoz Ormanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Çatalca Piknik Alanları

    Piknik Demek Çatalca Demek

    Kısırkaya Plajı

    İstanbul’da Ücretsiz Bir Plaj; Kısırkaya Plajı