in

İğneada: Yakınlardaki Saklı Cennet

İğneada Gezi Rehberi

Başlık belki de size çok iddialı gelmiş olabilir ancak İstanbul’da yaşayan biri olarak haftasonu kolaylıkla gidebileceğin, gitmişken de ormanında saatlerce yürüyüp oksijenden başınızın dönebileceği – umarım bu hiç bozulmaz – bu güzel bölgemiz İğneada, hem Karadeniz hırçınlığı taşıyan deniziyle hem de Longoz ormanıyla, gölüyle bizi kucakladı. Şimdi İğneada’ya doğru hızlı bir keşfe başlayalım..

>> İğneada’ya Ne Zaman Gidilir?
>> İğneada’da Nerede Kalınır?
>> İğneada’da Ne Yapılır?
>> İğneada’da Nerede Yemek Yenir?

İğneada’ya Ne Zaman Gidilir?

İğneada bence her mevsimde gezmek ve kafa dinleyip doğa ile başbaşa kalmak için uygun bir yer. O nedenle ne zaman gidilir sorusunun cevabı bende 12 ay. İster kışın gidin; Longoz ormanlarında yürüyüp üstüne bir de atvye binin ki biz bunu yaptık ve çok eğlendik; isterseniz yazın gelin, denizin de tadını çıkarın. Ama şunu söylemek lazım ki yazın, özellikle de haftasonları günübirlik ziyaretçi sayısının fazla olması nedeniyle İğneada oldukça kalabalık oluyor. Zaten küçük bir köy meydanı, sınırlı sayıda restaurantı var. Kafa dinlemek isteyenler için yaz mevsimi uygun değil.

İğneada Longoz Turu

İğneada’da Nerede Kalınır?

Bizim yolumuz İğneada’ya Nisan sonunda düşmüştü. Hava ne tam ısınmıştı ne de çok soğuktu. Havuz, deniz gibi bir isteğimiz de olmadığı için İğneada Parlak Resort bizim ihtiyacımızı şahane karşılamıştı. Meydana çok yakın, temiz, uygun fiyatlı ve sunduğu güzel ve leziz kahvaltı ile bizi oldukça şaşırtmıştı.

İğneada’da Ne Yapılır?

Buraya kadar gelmişken yapmanızı kesinlikle önereceğim iki şey Longoz ormanlarında bir tur ve Mert gölünde kano yapmanızdır. Longoz ormanlarında bir rehber ile gezmenizi öneririm, en güzel tur rotasını onlar biliyorlar. Biz kendi gezimizde kaldığımız oteldeki görevli eşliğinde kişi başı 20 TL olan tur ücretiyle geziye çıkmıştık ve rotamız çok güzeldi. Bu tur yaklaşık 3 saat sürmüştü. Longoz Ormanları o kadar güzel ki devrilen birbirine yaslanan ağaçları görüyorsunuz. Bu ormanda asla ağaç kesilmiyor. Arabayla belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz bir de. Sonrasında batma riskiniz var. O nedenle yavaş ama emin adımlarla ormanın içinde ilerleyin.

İğneada Longoz

Longoz ormanları turu sonrasında yağan yağmuru fırsat bilip bu sefer de İğneada Resort & Spa‘dan yaptığımız rezervasyonla atv turuna çıktık. Atv için otelden bir görevliyle üniformaları giyip çıkıyorsunuz. O yönde rehber olarak sizi koruyor, kolluyor. Batınca çıkartıyor. 🙂 Şansımıza tek biz vardık. Rehber de sağolsun azıcık hızlı gitmemize de izin verdi. Özetle bu atvler Kartepe’de binilen rintintin gibi giden atvlerden değil. Hızlanabiliyorsunuz. 2 kişi tek atvye 1 saat için 180 TL’ye binmiştik. Hiçbir dakikasından pişman değiliz, çok eğlendik. 🙂 Çamurlara girdik, çıktık; resmen battık. Atvye binme niyetiyle geliyorsanız ayakkabınıza kadar yedekli gelin. Biz odaya dönünce çamurları temizlemek için bayağı bir uğraşmıştık. 🙂

İğneada Longoz ATV

İğneada atv

Ertesi gün yine İğneada Resort & Spa ‘dan yaptığımız rezervasyon ile Mert Gölü’nde kano yaptık. Kano turu için hem hava durumu önemli hem de pelikan sürüsünün orada olup olmadığı. Onların düzenini bozmamak ve rahatsız etmemek için izin verilmiyor bazen. Kano turu için nasılsa buluruz diye son ana bırakmayın. Gruplar geldiğinde sizi en sona atabilirler. Bizimle birlikte bir öğrenci grubu da kano yapıyordu, nasılsa buluruz diye gelenler saatlerce beklemişti. Tedbirli olmakta fayda var. 🙂 Kano turunda herhangi bir saat sınırı yoktu ve 30 TL’y turu tamamlamıştık.

Mert Gölü Kano

İğneada’da Nerede Yemek Yenir?

İğneada’da yemek yenecek yerler sınırlı diyebiliriz. Sahile doğru olan meydanda Dobrodosli Rumeli Köftecisi’ni tercih etmiştik. Ancak köftesi yağlıydı, ortaya getirdikleri salataya da zeytinyağı değil ayçiçek yağı döküyorlardı. Bizim için kritik noktalardan biri. 🙁 Ben tavuk yemiştim ancak o da soslu ve yağlıydı. Ama meydanda en işlek restaurantlardan birisi bu. Bizimki şanssızlık oldu herhalde..

Akşam ise balık yeme hedefiyle balıkçı iskelesinin yukarısında yer alan Liman restauranta gittik. Kalamarı çok tazeydi, salatası ve balığı da güzeldi. Buraya arabayla gitmenizi öneririm. Yolu akşam saatinde yürümeye elverişli değil. Eğer rezervasyonunuz yoksa cam kenarına oturmanız zor olabilir ancak mekan geniş. Bir duble rakı, bir kadeh şarap, kalamar ve bir levrek için 150 TL civarında hesap ödemiştik.

İğneada ATV Turu

İğneada ATV Turu

İğneada ATV

Longoz Ormanları

Longoz Turu

Longoz

Longoz Ormanları

Yazımı değerlendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

toprak chamarel mauritius

Mauritius Nerede?

Seyşeller Rotamız

Seyşeller Rotamız