Adeta bir filmin içerisindeymişiz gibi çok zorlu günlerin içerisinden geçiyoruz. Gerek ekonomik gerekse psikolojik olarak etkilenmeyen insan maalesef kalmadı. Davranışlarımız, günlük hayatımız, alışkanlıklarımız değişmek zorunda kaldı. Artık önceliklerimiz daha farklı; hijyen konusunda belki de hiç olmadığımız kadar daha dikkat etmemiz gereken günlerin içerisindeyiz.

Yeni bir yere gidemiyoruz, bırakın bir yere gitmeyi kafamızı camdan dışarı uzatamıyoruz.. Ne yapalım, ne yazalım derken kendimiz açısından en risksiz gördüğümüz tatil önerilerini sizlerle paylaşmak istedik.

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de 2 aydır aktif olarak Covid-19’a karşı önlemler alınmış durumdaydı. Ama bu sürenin de sonuna gelindi. Kuaförler, AVMler, bankalar ufak ufak açılmaya başlıyor. İş yerleri 1 Haziran itibariyle devletin de teşvik ettiği “normalleşme” hareketine bağlı kalarak açılmaya başlayacak. Peki hayatımız ne kadar “normal”e dönecek? Yoksa gerçekten de her yerde okuduğumuz şu afilli kelime “Yeni Normal”e mi uyanıyoruz ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak mı? Dünya ve tüm insanlık bu süreçten birşeyler öğrenedursun; hayat elbette ki akmaya devam ediyor. Elbette, bir şekilde, daha fazla dikkat ederek, tüm insanların birbirine saygı göstermesini dileyerek yeni yerler göreceğiz, o kumsala adım atacağız, o denize gireceğiz.. Peki nasıl olacak, neler yapılabilir?

Türkiye’nin en güçlü olduğu sektörlerden biri olan Turizm ciddi yara aldı. Oteller şu anda kapalı. Çoğu otelin yaz boyunca aldığı rezervasyonları iptal oldu. Oteller kendilerini nasıl bir yazın beklediğini haklı olarak kestiremiyorlar. İnsanlar, “Biz nasıl bir daha tatil yapacağız?” diye düşünüyorlar..En ufak bir tedbirsizlikte virüs hali hazır bir şekilde yayılmayı beklediğinden hepimizin kat ve kat dikkatli olması gerekiyor. Alınması gereken önlemleri hepimiz akıllarımıza kazıdık: Sosyal mesafeye uyalım, maskelerimizi kullanalım, dezenfekte işlemlerimizi dikkat ve özenle yapalım. Bu işlemlerin aynılarını otellerin de dikkat ve özenle uygulaması gerekiyor. Örneğin benim aklıma gelen ilk soru işaretlerinden biri de açık büfeler :) Burada sosyal mesafeyi uygulamak mümkün değil.. A la carte restoranlarda bir nebze; içerisini kontrollü ya da randevulu olarak yönetmek mümkün.. Peki halk plajlarında sosyal mesafe sağlanabilir mi? :) Çok zor..

Otellerin bu noktada müşterilerimizi nasıl kendimize çekeriz, nasıl onları rahat hissettiririz diye düşündüklerine eminiz. Lojistik olarak yapmaları gereken çokça düzenleme bulunuyor. Ortak alan kullanımlarının kontrollerinden tutun da havuzun başındaki şezlongların arasındaki mesafeye kadar dikkat edilecek birçok nokta bulunuyor.

Korona günlerinde düşünmeye vakit çok.. Riski minimuma düşürecek bir tatil hayal ettiğimde aklıma karavan, kamp tatili ya da butik otel / apart otele gitmek geliyor. Bu önerileri biraz daha detaylandırmak amacıyla Korona günlerinde nasıl tatil yapabiliriz sorusuna cevap arayalım:

Karavan Tatili

Avantajları

En büyük artısı kendi başınıza ve yanınızda sağlığını bildiğiniz birinin olması. :) Karavan tatili bir nevi özgür bir tatil, istediğiniz yerde durabilir, kalabalığı gördüğünüzde kaçıp daha sakin bir yere gidebilirsiniz. Bunu yapmanızsa çok kolay ve hızlı. Mutfağınız, odanız, tuvaletiniz herşeyiniz yanı başınızda. Eğer çekirdek bir aile iseniz karavan tatili sizin için uygun olacaktır.

Dezavantajları

Karavanınızın olmadığını düşünersek kiralama yapmanız gerekecek ve bunun üstüne yol masrafları (benzin, otoyol vs.) gelecek. Eğer daha önce hiç karavan tatili yapmadıysanız ve biraz da rahatınıza düşkünseniz karavan sizi zorlayabilir. :) Yine de fayda – maliyet kıyaslaması yapıldığında karavan bu günlerin en iyi seçeneği olarak duruyor.

Kamp Tatili

Avantajları

Kendi çadırınız ve pişirme malzemeleriniz de varsa sakin olarak betimlediğimiz sote yerlere giderek kalabalıktan uzak ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. :) Sakin ve keşfedilmemiş koylar var, çadırınızla buraya kurulabilirsiniz. Ben deniz falan istemiyorum, doğaya kaçmak istiyorum diyorsanız yaban domuzlarına ve ayıları da düşünerek kendinize güvenli bir konaklama yeri seçin. Likya Yolunda yürümek güzel bir deneyim olabilir mesela.. Kamp tatili karavan tatiline göre maliyet olarak daha uygun olacaktır.

Dezavantajları

Daha önce hiç kamp yapmadıysanız sizi zorlayacaktır. Çünkü bu kamp tatilinde önerimiz bir kamp alanına gidip çadır kurun olmadığı için dağ, taş, toprak içerisinde %100 doğayla içiçe bir ortamda olacaksınız. Sadece tatil yapmak için mutsuz olacağınız birşeye de kalkışmayın.

Butik Oteller

Avantajları

Butik oteller bu dönemin parlayan yıldızlarından şüphesiz ki. Az sayıda odaları, ferah ortak alanları nedeniyle tercih edilesi yerlerden. Genellikle butik otellerde sadece kahvaltı oda bulunmakta, onu da bu dönem içerisinde çoğu otel odaya özel servis olarak götürmeyi ya da aralıklı ve havalandırmalı ortak alanlarda çözmeyi düşünüyor. Ölüdeniz, Kaş gibi birbirinden güzel sahil bölgelerinde tercih edebileceğiniz butik oteller bulunuyor.

Dezavantajları

En büyük dezavantajı maliyeti. Normal dönemde bile standart fiyatların üstünde olan konaklama fiyatlarının bu dönemde talebin yüksek olmasından dolayı daha da artacağını düşünüyoruz.

Apart Oteller

Avantajları

Apart otellerin oda sayısı azdır. İçerisinde mutfağı da olduğundan dışarı bağımlılığınız sadece deniz ve güneş için olur. Kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilirsiniz. Apart otellerde genellikle büyük bir balkon da olur. Akşam da burada Ağustos böceklerinin sesi eşliğinde dinlenebilirsiniz. Maliyeti butik otele göre oldukça uygun olur, hem de 4-5 kişilik aileler için rahat bir tatil olacaktır. Kendi tabağınızı, tencerenizi, hatta nevresiminizi götürseniz kimse de şaşırmaz. :)

Dezavantajları

Butik otellere göre nispeten daha kalabalık ve gürültülü olma ihtimali bulunmakta. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da hijyen. Kimse tarafından denetlenmiyor, nispeten kontrol daha az. Temizliğine gerçekten güvenebileceğiniz bir yer seçmeniz önemli. Aynı zamanda apart otellerin kendi plajları da bulunmuyor, halk plajını kullanmanız gerekir. Bir nebze sabah erken saatte giderek sakin anını yakalayabilirsiniz. “Beach Club” olarak ücretli giriş yapılan yerler de elbet kendilerini düzenleyecek, halk plajının karmaşasına katılmak istemezseniz buraları tercih edebilirsiniz.

Yat / Gulet Kiralama

Avantajları

Kimseye bağlı değilsiniz, alışverişinizi yapıp tekneye bindiğiniz andan itibaren özgürsünüz ve karaya hiç uğramadan tatil yapma imkanına sahipsiniz. Birbirinden güzel koylarda, sakin denizlerde doyasıya bir tatil yapabilirsiniz.

Dezavantajları

Çok pahalı. :) Kısa bir özet oldu ama durum bu.. 3 – 4 kişilik Gulet kiralamaları Mayıs ayı için 5 gün 15.000 TL’yi geçiyordu. Korona günlerinde bu fiyatların daha da artacağı bir gerçek. İmkanı olanlar için ise en iyi opsiyonlardan biri bence.

Kendinize dikkat edin, daha görülecek çok güzel günler var önümüzde ve tedbiri asla ama asla elden bırakmayın..