Tatil programlarını erkenden yapmak için tatil günleri ve bugünlerin haftanın hangi gününe geldiğini bilmek çok önemli. Bayram tatili kadar 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi diğer resmi resmi bayramlar da çok güzel programlar yapabileceğiniz resmi tatil günleri arasında diyebiliriz. Maalesef 2023 resmi tatiller açısından kötür bir yıl olacak gibi gözüküyor. Yalnızca 8 gün hafta içine denk geliyor. Bunun 3,5 günü kurban bayramından geliyor.

2023 resmi tatil günleri her ne kadar az olsa da elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmaktan başka çaremiz yok. Aralara yıllık izinleri sıkıştırarak yapabileceğiniz tatilleri ve tavsiyelerimi sizin için listeledik.

2023 Resmi Tatil Günleri

2021 tatil günleri geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında resmi tatil sayısı daha çok gözüküyor. Bunun en büyük nedeni bayram tatili gibi uzun resmi tatillerin hafta içine gelmesi. Yılın tamamına baktığımızda 2021 resmi tatil günlerinin 15 tanesi hafta sonuna denk gelmiyor. Kısacası bu yıl resmi tatiller ile 15 gün ekstra tatilimiz var. Bu tatilleri en iyi şekilde değerlendirebilmek için izin günleri ile birleştirmek gerekiyor. Toplam da alacağınız 8,5 gün ek izin alarak resmi tatiller ile birleştirirseniz, yıl boyunca 31 gün tatil yapabiliyorsunuz. Hatta minimum 14 gün izin hakkınız olduğunu düşünürsek 10,5 gün ek izin ile 41 gün tatil yapmanız mümkün. Bu durumda her ne kadar 2021 resmi tatil günleri az gözükse de gayet uzun tatil programları yapabileceğiniz resmi tatiller var.

Yılbaşı Tatili | Pazar

Dakika bir, gol bir ???? hani derler ya yeni yıla nasıl başlarsan öyle gider diye 2023 yılı bunun en büyük örneği. Yılbaşı tam hafta sonuna denk geliyor. Biz genelde yılbaşı tatillerinde kayağa gidiyoruz ama bu sene mecburen evdeyiz. Zaten yılbaşında yeteri kadar kar olmuyor ???? biraz kendimizi avutuyor olabiliriz.

Ramazan Bayramı Tatili | 21-22-23 Nisan

Olabilecek en kötü güne denk geliyor, cuma bayramın ilk günü. Arefe de yarım gün tatil, tamı tamına 1,5 gün resmi tatil oluyor. Off yurt dışına mı kaçsak. Neyse şimdiden iyi bayramlar, söyleyeceğimiz başka bir şey yok. ????

23 Nisan Tatili | Pazar

Hemen moral bozmayalım ya yılbaşı ve bayram hafta sonuna denk geldiyse dünyanın sonu değil ya. Hem daha bir sürü dini ve milli bayram var.. derken 23 nisana bir bakıyoruz o da pazar gününe geliyor. Zaten bugün aynı zamanda ramazan bayramının 3. günü yani hem hafta sonu, hem bayram hem de 23 nisan tatili aynı gün.

1 Mayıs Tatili | Pazartesi

Neredeyse yıl ortası geldi biz bu işten vaz mı geçsek diye düşünürken sonunda 1 gün tatil yakaladık.

Elbette 1 Mayıs tatili denince akla ilk gelen yer Küba ama çok yıllık izin kullanmanız lazım. 5,5 gün izin alıp 12 günlük bir tatil yapılabilir. 20 nisan arefe yarım gün yıllık izin alıp tatile başlarsınız. 24 nisan haftası 5 gün yıllık izin alıp 1 mayısla birleştirebilirsiniz.

Farkettiniz mi ne kadar zorlasak olmuyor. 2,5 gün resmi tatili değerlendirmek için 5,5 gün yıllık izin kullanmanız gerekiyor, çok mantıksız ama elimizde de başka bir seçenek yok.

19 Mayıs Tatili | Cuma

Biz de inanamadık ve tekrar tekrar baktık, evet 19 mayıs gerçekten cuma gününe denk geliyor. ???? 1 gün resmi tatil ile hafta sonunu birleştirip 3 günlük bir tatil yapabilirsiniz. Havaların da ısınmaya başlayacağını varsayarsak gayet güzel olur.

15 Temmuz Tatili | Cumartesi

Yine başa döndük, 15 temmuzda da resmi tatil bize yaramıyor. Çünkü cumartesi gününe denk geliyor.. geçiniz. ????

Kurban Bayramı Tatili | 28-29-30 Haziran – 1 Temmuz

2023 yılı resmi tatilleri arasında güzel güne denk gelen tek resmi tatil kurban bayramı. Bayram çarşamba gününe denk geliyor. Arefe de yarım gün tatil, yani 1,5 gün yıllık izinle 9 gün tatil yapabilirsiniz.

30 Ağustos Tatili | Çarşamba

Gönül isterdi ki 30 ağustos perşembe ya da salı gününe denk gelsin de 1 gün yıllık izinle şöyle 4 günlük bir izin yapalım. Yine de bereket hafta sonuna denk gelmemiş diye sevinelim.

29 Ekim Tatili | Pazar

Yılın son resmi tatili de 2023 yılına yakışır şekilde hafta sonuna geliyor. Ne diyelim bu yıl da artık böyle geçip gidecek umarız hepimiz için bol gezmeli güzel bir yıl olur.