Kayak hakkında hiç tecrübeniz yok ancak bir yerden başlamanız gerektiğini düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Her nedense kayak tatili ya da kış tatili yapmak insanlara biraz uzak geliyor, aslına bakılırsa yaz tatilinden hiç bir farkı yok. Şöyle düşünün; yaz tatilinde yüzüyorken kayak tatilinde de kayak ya da snowboard yapıyorsunuz, yaz tatilinde güneşleniyorken kayak tatilinde şöminenin başında oturuyorsunuz. Peki neden yaz tatili herkes için normal gelirken kayak tatili zor geliyor? Çünkü yaz tatili alışılageldik birşey ve her şeyini biliyorsunuz ancak daha önce kış tatili yapmamış birisi için kayak tatili için gerekenler nelerdir sorusunun cevabını vermek oldukça zor olabilir. Ancak merak etmeyin sizin için her detayı satır satır anlattık, yazımızı okuduktan sonra aklınızda kayak tatili nasıl yapılır gibi bir soru kalmayacak.

Kayak Tatili İçin Öneriler

Öncelikle altın değerindeki önerilerimizle başlayalım; Altın kural: Negatif insanlardan uzak durun :) biraz daha açarsak, genellikle ilk defa kayak tatili yapacak kişiler bu durumu arkadaşları ya da akrabalarıyla paylaşarak birlikte gidebileceği birilerinin çıkabileceğini düşünüyorlar ancak karşılarında kayak düşmanı bir topluluk oluşuyor, tabi bunlar her nedense daha önce hiç kayak tatili yapmamış kişiler oluyor. Bu kişiler sizleri vazgeçirmek için ellerinden geleni yaparlar ve genellikle kişiler değişse de sizi vazgeçirmek için kullandıkları argümanlar aynıdır, merak etmeyin biz bu konuda da yanınızdayız ve size nasıl cevap vermeniz gerektiğini de söylüyoruz. Çok pahalı diyenlere; ne kadar diye sorun, çok soğuk olacak diyenlere; sıcak olsa kar olmazdı deyin, tehlikeli düşüp bir yerini kırabilirsin derlerse; yaz tatilinde de boğulup ölme tehlikesi var diyebilirsiniz. Peki gerçekten pahalı mı? Elbette en yoğun dönemde ve en sosyetik kayak merkezine giderseniz pahalı ancak doğru zamanda doğru yere giderseniz hiç de pahalı değil. Ayrıca yaz tatili ucuz mu? Önemli olan ne zaman ve nereye gittiğiniz. Örneğin; Uludağ’da 1 gecelik otel fiyatına yol ve yemekler dahil 3 günlük Erciyes turu yapabiliyorsunuz. Kayseri – Erciyes kayak merkezi yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Tehlikeli mi sorusuna gelirsek; kaskınızı takar, pist dışına çıkmazsanız ve seviyenize uygun pistlerden kayarsanız hiç de riskli değil. İçinizde ‘ya düşersem’ korkusunu da kesinlikle atmanız gerekiyor, dü-şe-cek-si-niz :) ancak üstünüz kalın ve kar yumuşak, biraz da düşmeyi bilirseniz problem yok.

Kayak düşmanlarından kurtulduysanız en önemli eşiği geçtiniz demektir. Sırada kayak kıyafetleri, kayak malzemeleri, kayak merkezi seçimi ve diğer aşamalar var.

Kış Tatili

Kayak Tatiline Ne Zaman Gidilir?

Kayak sezonu aşağı yukarı belli olsa da her yıl birbirinden farklı oluyor. O yüzden gideceğiniz zaman bir ön araştırma yapmak faydalı olur ancak genel olarak söylemek gerekirse yılbaşından önce kar yetersiziliğinden pistlerin kapalı olması riski var, yılbaşında fiyatlar pahalı olur, 1-15 Ocak arası bazı yıllar güzel olsa da riskli bir dönem; pistler açık olur ancak keyif vermeyebilir, sonrası Ocak sonuna kadar sömestr tatili olacağı için ciddi bir kalabalık olur ama kar seviyesi ve pistler iyi olur, Şubat başından Mart sonuna kadar en iyi dönemdir. Risk almak istemiyorsanız bu aylarda gitmenizi tavsiye ederiz.

Ancak tüm bunlara kafa yormak istemiyorsanız çok daha basit bir yöntem var, o da bizi takip etmek. 🤗 Instagram hesabımızı takip etmek için tıklayın! Şu zaman suraya gidin diye genel bir tavsiye veremiyoruz. Çünkü bizim her yıl favori kayak merkezimiz değişiyor. Kayak sezonu yaklaşınca kar yağışlarını takip etmeye başlıyoruz, kriterlerimizin en önemlisi bu diyebiliriz. Çünkü iyi bir kayak tatili için pistlerin güzel olması gerekiyor. Diğer bir önemli kriterimiz de kayak merkezinin popülerliği, zaman zaman bazı kayak merkezleri gereksiz popülerleşiyor ve bu da hem kalabalığa hem de fiyatların artmasına sebep oluyor. Tabii kriterlerimiz bu kadar değil; skipass fiyatları, otel fiyatları falan gibi dikkat ettiğimiz bir çok nokta var. Siz bunlarla uğraşmak zorunda kalmayın diye tüm planlarımızı da instagram hesabımızdan paylaşmaya çalışıyoruz.

Kayak Oteli Seçimi

Tatilinizin iyi ya da kötü geçmesini en az hava şartları kadar etkileyen kayak oteli seçimi olacaktır. Yeni başlayanlar için özellikle tavsiyemiz kayak konseptinde bir otelde kalmaları olur, yani merkezde uygun fiyatlı bir otelde kalıp kayak merkezine gidip gelmek size göre olmayabilir. Neden derseniz kayak konseptine uygun bir otele gittiğiniz zaman, malzeme kiralama, pistler, kayak merkezine ulaşım gibi şeyleri siz düşünmek zorunda kalmazsınız. Direkt bir tavsiye isterseniz Kartalkaya – Kartal otel ya da Palandöken – Sway Hotels’i öneririz, detaylı bilgi almak için Kartalkaya ve Palandöken yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kayak Tatilinde Ne Giyilir?

Bu gözler kot pantolonla ya da eşofmanla kayanları gördü ancak siz böyle olmayın, hem üşürsünüz hem de düştüğünüz zaman canınız daha çok acır. Peki kayak yaparken ne giyilir?

Kask, kayak montu, kayak pantolonu, buff, termal içlik, kayak çorabı ve eldiven, bunlar ihtiyacınız olan temel malzemeler, daha detaylı bilgi almak ve kiralama/satın alma fiyatlarını öğrenmek için Kayak Kıyafetleri yazımızı inceleyebilirsiniz. Eh malzeme çok, kafanız biraz karışmış ve satın mı almalı kiralık mı kullanmalı konusunda karar veremiyor olabilirsiniz. Bunun için kalacağınız gün sayısı çok önemli, eğer 3 gün ya da daha uzun bir kayak tatili yapmayı planlıyorsanız satın almak daha mantıklı, zaten 3 günde vereceğiniz kira neredeyse satın alma fiyatına gelecek. Elbette çok ucuz olduğunu söylemiyoruz ama o kadar abartılacak rakamlar değil. Tabi yapacağınız bu ilk kayak alışverişinde biraz dikkatli olmanız lazım, çok aşırıya kaçmayıp makul ürünler tercih etmelisiniz. Yani çekeceğiniz fotoğrafları düşünerek hareket ederseniz, güzel dursun uyumlu olsun derken 10.000 TL yalnızca monta verip çıkarsınız. Bunun yerine daha uygun fiyatlı ve ileride bu sporu yapmazsanız günlük hayatta kullanabileceğiniz renkler seçmek daha doğru, yalnızca kask için cimrilik yapmayın, en kötü letgoda satarsınız 100-150 TL zararınız olur.

Ekipman

Kayak Botu ve Kayak: Kiralama fiyatları 150 ile 250 TL arasında değişir, satın alma fiyatlarına hiç girmiyorum çünkü devam edip etmeyeceğiniz belli değilken o masrafa girmek mantıksız.

Snowboard: Kayak değil de snowboard yapacaksanız, aynı şekilde kiralamak en mantıklısı, snowboard kiralama fiyatları kayak ile aynı oluyor.

Kayak Tatiline Giderken Alınması Gerekenler?

Güneş, karlardan da yansıdığı için oldukça yakıcı olabiliyor, ne kadar yüzünüzü kapatırsanız kapatın yetersiz gelecektir. Bu nedenle mümkünse minimum 50 faktörlük bir güneş koruyucuyu muhakkak yanınıza alın. Ayrıca rüzgar ve soğuk hava sebebiyle dudaklarınız çatlayabileceği için dudak koruyucusu ve yüzünüz için de bir nemlendirici bulundurmanızda yarar var.

Soğuk bir yere gideceğiniz için yanınıza kalın eşyalar almak mantıklı gözükebilir ancak iyi bir kayak otelinde kalıyorsanız dışarısı soğuk olsa da otelin içi oldukça sıcak olacaktır. Bunu hesaba katarak içeride giyebileceğiniz biraz daha ince kıyafetler bulundurmanızı öneririz.

İlk Kez Kayak Yapacaklara Tavsiyeler

Kayak pistine ilk adımınızın, insanlık için küçük ancak sizin için büyük bir adım olacağını söyleyebiliriz. ✌️ Kendine güvenmek genelde iyidir ancak kayak konusunda biraz temkinli davranmakta yarar var, ‘ben bir şekilde hallederim’ ya da ‘ne kadar zor olabilir ki’ gibi düşünceleriniz varsa kafanızdan atın. Kayak yapmayı bilen biri ile gittiyseniz kendinizi şanslı hissediyor olabilirsiniz ancak size bir kaç duruş gösterdikten sonra sıkılıp öğrendin artık diyerek kaçacak birisi olmamasına dikkat edin, genelde böyle olur. 😀 Şunu kesinlikle unutmayın; hafif meyilli bir yerde düşmeden kaymak hiç bir şey ifade etmiyor, o yüzden kayıyorum işte diye düşünmeyin. Çünkü kayakta önemli olan durabiliyor olmaktır. Bir çok kişi bu hatayı yaparak piste çıkıyor ve dik bir yerden kendini bırakıyor, evet, kayabiliyor ancak duramıyor, zaten problem de bu.

Ee, nasıl kayak yapmayı öğrenebiliriz derseniz, hem sorunsuz hem de hızlı bir yol arıyorsanız ders almanız en doğrusu ve bizim tavsiyemiz de bu yönde olur. Şimdi doğru 1 tanedir bu işin aması olmaz da acı bir gerçek var o da para 🤑 ders ücretleri gerçekten yüksek. Ayrıca öyle 1-2 derste olacak iş değil en az 5 ders almanız gerekiyor. Tabii ondan sonra bile tek başına piste çıktığınızda düşeceksiniz. Yanlış yönlendirmek istemem, kayak riskli bir spor ama açıkçası ben kendi başıma öğrendim. Bunu şunun için söylüyorum; ders pahalı geldiği için bu spordan vazgeçmeyin, eğer sabrederseniz kendi başınıza da öğrenebilirsiniz. Youtube bu konuda çok faydalı olur, bol bol video izleyip yavaş yavaş uygulamaya çalışın ama acele edip risk almayın.

Kayak Tatilinde Neler Yapılır?

Kayak Tatili

Tatilin merkezinde tabii ki kayak ya da snowboard olacak ancak 24 saat kayak yapacak değiliz. O yüzden biraz da kış tatilinde kayak harici neler yapılır onu anlatalım. Gündüz kayak pistlerinde bulunan cafelerde oturup manzaranın tadını çıkarmak dışında başka birşey arayacağınızı zannetmiyorum. Kayak otellerinde akşam üzeri olan çay saatlerini hiç bir zaman kaçırmayız. Yemekten önce çayımızı içip kitabımızı okur, biraz dinleniriz, sonra güzel ve uzun bir yemek faslı gelir. Sonuçta gün içinde oldukça fazla efor harcıyoruz, o yüzden yemek önemli. Kayak yorgunluğunun üstüne temiz havanın da verdiği etkiyle çok güzel bir uyku uyumak bizim en sevdiğimiz kısmı. Uyumadan önce hamamda ya da havuzda vakit geçirebilirsiniz.

Kayak Tatili İçin Püf Noktalar

Bol su için, kayak yaparken farkında olmasanız da çok fazla terlersiniz ve su kaybedersiniz. Bu yüzden özellikle bol su içmeye dikkat edin.

Uyumadan önce odanın havasını nemlendirin, hatta camı açıp havalandırın. Dışarısı çok soğuk olduğu için bu otellerin izolasyonu çok iyi yapılmıştır. Dolayısıyla duvarlar hava almaz, ısıtma sistemi de yüksek derecede çalıştığı için odanın havası kuru olur ve havalandırmaz ya da nemlendirmezseniz gece uyku uyuyamayabilirsiniz. Kısa da olsa camı açıp havalandırmak en iyi yol ancak bu mümkün değilse kettle’da su kaynatarak az da olsa odanızı nemlendirmek işe yarayacaktır.