Yazımıza yolunuz düştüğüne göre kayak sporunda yenisiniz ve araştırarak bu işi doğru bir şekilde yapmak istiyorsunuz. Bu gözler neler gördü bir bilseniz; kot pantolonla gelip perişan olan insanlar, kendi atkısına takılıp düşenler ve ne yazık ki ekipman yüzünden sakatlanan insanlar. Bu yüzden siz doğru yoldasınız.

Kayak sporu özellikle soğuk havada yapılması sebebiyle her kıyafetle yapılacak bir spor değil, kayak kıyafetleri sizi soğuktan korurken rahat hareket etmenize de imkan sağlar. Yazımızda rahat ve güvenli bir şekilde bu sporu yapabilmeniz için ihtiyacınız olan kayak kıyafetlerinin listesini hazırladık. Satın mı almalı yoksa kiralık kıyafet mi kullanmalı diye düşününenler için kiralama ve satın alma fiyatlarını da yazımıza ekledik, bu sayede çok daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

1- Alt/Üst Termal İçlik

Normal zamanlarda kullandığınız bir içlik yoksa, spor mağazalarından ya da Boyner gibi mağazalardan bulabilirsiniz. Kayak tatiline giderken alınması gerekenler listenizin başına yazın ve içliğiniz olmadan kayak tatiline çıkmayın, o kadar olmazsa olmaz bir malzeme. Alt-üst termal içlik fiyatı toplam 150-200 TL arasında.

2- Kayak Pantolonu

Başka bir şeyle kayma ihtimalini aklınızdan geçirmeyin, özellikle yeni başlayanlar için pantolon çok önemli. Çok sık düşeceğiniz için bir süre sonra pantolon ıslanacak ve eğer su geçirmez bir pantolon giymediyseniz işiniz zor. Kiralamada hijyen konusu biraz kafanıza takılabilir ancak içinizde içliğiniz olduğundan dert değil. Kayak merkezine göre değişiyor ancak 1 günlük kayak pantolonu kiralama 50-100 TL arasında. Decathlonda kayak pantolonu fiyatı 1000 TL civarında, zaman zaman Metro marketlere de kayak kıyafeti geliyor denk getirirseniz çok daha uyguna bulabilirsiniz..

3- Kayak Montu

Kayarken rüzgarı en çok hissedeceğiniz yer olduğu için kayak montu da önemli, bunu da kiralayabilirsiniz. Kayak Montu kiralama fiyatları da pantolon ile aynı 50-100 TL arası. Satın almak isterseniz Decathlonda kayak montu fiyatı 1500 ile 2000 TL arasında değişiyor. Fiyat yüksek olduğu için başlangıçta satın almak istemeyebilirsiniz. Kiralıkların da kalitesini düşünürsek eğer günlük kullandığınız su geçirmez bir montunuz varsa şanslısınız, onunla idare etmek en doğrusu ama kabanla falan kaymaya kalkmayın.

4- Buff/Boğazlık

Kayarken yüzünüze vuran rüzgar yüz felci olmuş gibi hissettirebilir. Atkı vs. kullanırım diye aklınızdan geçirmeyin ve bir boğazlık alın kesinlikle, 50-100 TL’ye Decathlon’dan bulabilirsiniz.

5- Kayak Çorabı

Kayak botunun öncelikli görevi ayağınızı ve bileğinizi korumak, dolayısıyla sert bir malzemeden yapılmıştır ve çok konforlu olduğu söylenemez. Bir de kiralık kayak botları çok fazla ve kötü bir şekilde kullanıldıklarından ayağınızı çok fazla rahatsız edecektir. Bu nedenle kayak çorabı önem kazanıyor, kalın ve yumuşak yapısı sayesinde kayak botunun verdiği rahatsızlığı azalttığı gibi sizi soğuktan da koruyacaktır. Kayak çorabı 50 ile 100 TL arasında bulunabilir.

6- Kayak Eldiveni

Hem soğuktan hem de düştüğünüzde elinizi koruyacağı için önemli, kiralama şansınız var ancak satın almak daha doğru olur. Kiralayıp 15-30 TL civarı vereceğinize biraz daha verip satın alın, hem günlük hayatta da kar yağdığında kullanırsınız.

7- Kask

Bir şey olmaz demeyin ve kasksız piste adımınızı atmayın. 50-100 TL arasında kiralayabilirsiniz ama bu konuda parayı düşünmek olmaz, satın alın deriz. Maalesef kayak merkezlerinde kiralık olarak verilen kasklar pek güven vermiyor. Güzel bir kayak kaskı fiyatı 500 TL üzerinde olacaktır. Ayrıca gözlüklü olanları da var, kendinden gözlüklü bir kask alırsanız ayrıca kayak gözlüğü almanıza gerek yok.

8- Kayak Gözlüğü/Kar Gözlüğü

İdare ederim dediğinizi duyar gibiyim ama edemezsiniz, soğuk ve rüzgar gözlerinizi ve gününüzü berbat eder. Güneş gözlüğü ise en yanlış tercih, hem tehlikeli hem de rüzgardan ve soğuktan korumaz, o yüzden bu seçeneği direkt geçin. Kiralık kayak gözlüğü 50-100 TL arasında, satılık olarak 500 TL’ye bulmanız mümkün.

Belirtmiş olduğumuz kayak kıyafeti satın alma fiyatları ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler için taban fiyatlardır, örneğin 500 TL altına da kayak pantolonu bulabilirsiniz ancak su geçirmezlik özelliği olmayacağı için tam olarak ihtiyacınızı karşılamaz ya da tam tersini düşünürsek 15000 TL’ye kayak montu da var. Biz en efektif ve işinize yarayabilecek şekliyle düşünüp fiyatları minimuma indirmeye çalıştık, elbette tercih sizin.

Kayak kıyafeti kiralama fiyatları kayak merkezine göre değişiklik göstermektedir, Erciyes ve Davraz’da fiyatlar oldukça uygun; Palandöken biraz daha pahalı; Kartalkaya ve Kartepe oldukça pahalı ancak kayak merkezine çıkmadan aşağıda bulunan dükkanlardan kiralarsanız daha uygun; Uludağ’da zaten ucuz bir şey yok burada kiralama yapmak mantıklı değil.