Kayak Kıyafetleri

Kayak yaparken ihtiyacınız olan kıyafetler

Kayak Kıyafetleri

Kayak sporu özellikle soğuk havada yapılması sebebiyle her kıyafetle yapılacak bir spor değil, kayak kıyafetleri sizi soğuktan korurken rahat hareket etmenize de imkan sağlar. Yazımızda rahat ve güvenli bir şekilde bu sporu yapabilmeniz için ihtiyacınız olan kayak kıyafetlerinin listesini hazırladık. Satın mı almalı yoksa kiralık kıyafet mi kullanmalı diye düşününenler için kiralama ve satın alma fiyatlarını da yazımıza ekledik, bu sayede çok daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

Alt/Üst Termal İçlik

Normal zamanlarda kullandığınız bir içlik yoksa, spor mağazalarından ya da Boyner gibi mağazalardan bulabilirsiniz. Kayak tatiline giderken alınması gerekenler listenizin başına yazın ve içliğiniz olmadan kayak tatiline çıkmayın, o kadar olmazsa olmaz bir malzemedir. Alt-üst termal içlik fiyatı toplam 80-150 TL arasındadır.

Kayak Pantolonu

Başka bir şeyle kayma ihtimalini aklınızdan geçirmeyin, özellikle yeni başlayanlar için pantolon çok önemlidir. Çok sık düşeceğiniz için bir süre sonra pantolon ıslanacak ve eğer su geçirmez bir pantolon giymediyseniz işiniz zor. Kiralamada hijyen konusu biraz kafanıza takılabilir ancak içinizde içliğiniz olduğundan dert değil. Kayak merkezine göre değişiyor ancak 1 günlük kayak pantolonu kiralama 25-50 TL arasındadır. Decathlonda kayak pantolonu fiyatı 100-150 TL civarındadır.

Kayak Montu

Günlük kullandığınız mont bu iş için uygun değil, o yüzden kayak montu da şart, bunu da kiralayabilirsiniz. Kayak Montu kiralama fiyatları da pantolon ile aynı 25-50 TL arası. Satın almak isterseniz Decathlonda kayak montu fiyatı 150 ile 250 TL arasında değişiyor.

Buff/Boğazlık

Kayarken yüzünüze vuran rüzgar yüz felci olmuş gibi hissettirebilir. Atkı vs. kullanırım diye aklınızdan geçirmeyin ve bir boğazlık alın kesinlikle, 30-40 TL’ye Decathlon’dan bulabilirsiniz.

Kayak Çorabı

Kayak botunun öncelikli görevi ayağınızı ve bileğinizi korumak, dolayısıyla sert bir malzemeden yapılmıştır ve çok konforlu olduğu söylenemez. Bir de kiralık kayak botları çok fazla ve kötü bir şekilde kullanıldıklarından ayağınızı çok fazla rahatsız edecektir. Bu nedenle kayak çorabı önem kazanıyor, kalın ve yumuşak yapısı sayesinde kayak botunun verdiği rahatsızlığı azalttığı gibi sizi soğuktan da koruyacaktır. Kayak çorabı 50 ile 100 TL arasında bulunabilir.

Kayak Eldiveni

Hem soğuktan hem de düştüğünüzde elinizi koruyacağı için önemli, kiralama şansınız var ancak satın almak daha doğru olur. Kiralayıp 15-30 TL civarı vereceğinize biraz daha verip satın alın, hem yaşadığınız yerde de kar yağdığında kullanırsınız.

Kask

Bir şey olmaz demeyin ve kasksız piste adımınızı atmayın. 20-50 TL arasında kiralayabilirsiniz ama bu konuda parayı düşünmek olmaz, satın alın deriz. Maalesef kayak merkezlerinde kiralık olarak verilen kasklar pek güven vermiyor. Güzel bir kayak kaskı fiyatı 250 TL üzerinde olacaktır. Ayrıca gözlüklü olanları da var, kendinden gözlüklü bir kask alırsanız ayrıca kayak gözlüğü almanıza gerek yok.

Kayak Gözlüğü/Kar Gözlüğü

İdare ederim dediğinizi duyar gibiyim ama edemezsiniz, soğuk ve rüzgar gözlerinizi ve gününüzü berbat eder. Güneş gözlüğü ise en yanlış tercih, hem tehlikeli hem de rüzgardan ve soğuktan korumaz, o yüzden bu seçeneği direk geçin. Kiralık kayak gözlüğü 15-50 TL arasındadır, satılık olarak 50 TL’ye bile bulmanız mümkün.

Belirtmiş olduğumuz kayak kıyafeti satın alma fiyatları ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünler için taban fiyatlardır, örneğin 100 TL altına da kayak pantolonu bulabilirsiniz ancak su geçirmezlik özelliği olmayacağı için tam olarak ihtiyacınızı karşılamaz ya da tam tersini düşünürsek 5000 TL’ye kayak montu da var. Biz en efektif ve işinize yarayabilecek şekliyle düşünüp fiyatları minimuma indirmeye çalıştık, elbette tercih sizin.

Kayak kıyafeti kiralama fiyatları kayak merkezine göre değişiklik göstermektedir, Erciyes ve Davraz’da fiyatlar oldukça uygun; Palandöken biraz daha pahalı; Kartalkaya ve Kartepe oldukça pahalı ancak kayak merkezine çıkmadan aşağıda bulunan dükkanlardan kiralarsanız daha uygun; Uludağ’da zaten ucuz bir şey yok burada kiralama yapmak mantıklı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hong Island Kano

    Sömestr Tatilinde Gidilecek Yerler

    Şömine

    İlk Kez Kayak Tatili Yapacaklar İçin Öneriler