Gezmeyi sevenler için eğer bir günlük tatiller Salı ya da Perşembe gününe geliyorsa bu 4 günlük bir tatil planı yapılacağı anlamına geliyor. Bu sene de 23 Nisan Salı gününe denk geldiği için şanslıyız. Tabi 4 gün kısıtlı bir süre o yüzden 23 Nisan’da gidilecek yer bulmakta biraz zorlanıyor olabilirsiniz, bu yüzden sizin için hem bu sürenin yeterli olacağı hem de mevsime uygun yerlerin listesini hazırladık.

İzmir

İzmir hala bayramların coşkuyla kutlandığı bir yer, o nedenle öncelikle tavsiye edeceğimiz yer burası. Nisan ayında ne çok soğuk ne de çok sıcak olur. O yüzden mevsim olarak da çok uygun bir yer. Bir gün Kemeraltı Çarşısında alışveriş yapıp Kızlarağası Hanı’nda kahvenizi içip, diğer gün vapurla Karşıyaka’ya geçip meşhur İzmir kumrusunun tadına bakabilirsiniz. Kordon’da dolaşıp mis gibi deniz havasını içinize çekerek amaçsızca dolaşmak bile sizi dinlendirecektir. Hatta vaktiniz kalırsa Alaçatı’ya gidip hazır ortalık sakinken bu güzel beldeyi rahat rahat gezebilirsiniz.

İzmir’de neler yapılır ve nereler gezilir; tüm sorularınızın cevabını “İzmir Gezi Rehberi” yazımızda bulabilirsiniz.

Bursa

Gezip tarihi yerler görmek istiyorsanız, Bursa’ya gidin; hiçbir şey yapmadan dinlenmek istiyorsanız, Bursa’ya gidin, zaten her ikisini de istiyorsanız muhtemelen Bursa’ya gidiyorsunuz :) Ulu Camii’nden Uludağ’a, Cumalıkızık’tan Kozahan’a kadar gezilecek pek çok tarihi yer var. Termal su bulunan bir otelde konaklarsanız dinlenmek için hamama girip üstüne uyumak kadar güzel bir şey yok. Zaten sadece İskender yemek için bile gidilebilen bir şehirden bahsediyoruz, o yüzden ne diyoruz; Bursa’ya gidin :)

Bursa’da nereye gidilir, nerede ne yenir merak ediyorsanız “Bursa Gezi Rehberi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ukrayna, Kiev

4 günlük tatil için yurt dışı fikri uzak gelebilir ancak Ukrayna’ya giden Türk vatandaşları için vize derdi yok, çipli kimlikle ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Bir de çok yakın, 2 saatlik bir uçuşla Kiev’de oluyorsunuz, o yüzden burayı yurt dışı olarak değerlendirmemek lazım. Burası için 4 gün yeterli mi derseniz bizce gayet yeterli olur. Kiev, bu kısa tatili yeni bir kültür ve farklı bir şehir görerek değerlendirebileceğiniz güzel bir tercih.

Kiev’de gezilecek yerler, Kiev’in tarihi yerleri, yemekleri, gece hayatı, Kiev’de nerede kalınır ve diğer tüm ayrıntılar “Kiev Gezi Rehberi” yazımızda.

Gaziantep

Mevsim uygun, süre de ideal; biz de Gaziantep’e gittiğimizde 4 gün kalmıştık. Kaldığımız süre boyunca hiç acıktığımı hatırlamıyorum. Zaten acıkmadan yemek yiyorsunuz, porsiyonlar da büyük olunca haliyle insan acıkmıyor; lahmacun yesen aklın küşlemede kalıyor, küşleme yesen akşam yiyeceğin ali nazik aklından geçiyor. Onu da geçtim; yemeği yerken baklavaya da yer kalsın diye yemeyi bırakmak istemek ve bir türlü bırakamamak. İşte Gaziantep böyle bir şehir. Tabi bu yediklerimizi eritmemiz lazım ki daha fazla yiyebilelim :) Bunun için Antep’in Gazi ünvanını aldığı Kurtuluş savaşına tanıklık eden Gaziantep Kalesi’ni gezebilir, Zeugma Mozaik Müzesi’ne gidip meşhur Çingene Kız mozağini görebilir, Bakırcılar Çarşısı ve Almacı Pazarı’nda uzun uzun dolaşabilirsiniz. Bizim en güzel aktivitemiz İmam Çağdaş’ta öğle yemeği yedikten sonra hemen yanındaki Bakırcılar Çarşısı’nda 3-4 saat dolaşıp tekrar İmam Çağdaş’a gidip lahmacun yemekti :)  Konu yine dönüp dolaşıp yemeğe geldi, farkındayım ama Gaziantep’te her yol yemeğe çıkıyor. Bu arada Tahmis Kahvesi’nde menengiç kahvesi içmeyi de unutmayın, hem acıktırır da :)

Karar vermek için daha fazla detaya ihtiyacınız varsa”Gaziantep Gezi Rehberi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adana

Mevsim olarak uygun ama 4 gün fazla gelebilir. Yeme-içme konusunda Adana’nın da aşağı kalır bir yanı yok. Ancak o kadar fazla gezilecek yeri olmadığı için 4 gün fazla gelebilir diyoruz. Eğer Çarşamba günü işe dönmeden önce yol yorgunluğunu atmam lazım diyenlerdenseniz 3 günlük bir plan yapabilir ve Salı günü evde dinlenebilirsiniz. Diğer bir alternatifiniz de Mersin’e geçmek ve 1 geceyi burada geçirmek. Bu şekilde 4 günü sıkılmadan geçirebilirsiniz. Kaburgacı Yaşar Usta’da kebap ve Ciğerci Ulaş’ta ciğer şiş yemeden; Kazancılar Kebapçısı’nda akşam yemeği yemeden kesinlikle dönmeyin. Sadece kebap mı diye düşünüyorsanız; meşhur adana usulü su böreği ve Kazım Büfe’nin muzlu sütü desek yeterli olur sanırım. Tarihi taş köprüyü görüp Seyhan Baraj Gölü’nde gezip asma köprüden geçin.

Adana’da gezilecek yerler ve en güzel yemekler hakkında bilgi almak için “Adana Gezi Notlarımızı” inceleyebilirsiniz.

Kapadokya

Bu yıl 23 Nisan’da bizim tercihimiz Kapadokya olacak. 4 günün gayet yeterli olacağını düşünüyoruz. Hava biraz daha sıcak olsa iyi olabilirdi ama sonuçta güneşlenmeye gitmiyoruz :) Göreme bölgesinde kalmayı tercih ettik, her yere yakın ve çok güzel oteller var. Kapadokya’da yapılacaklar listesinin başında; balon turu, gün batımı, atv turu, şarap tadımı, peri bacaları ve yer altı şehirleri yer alıyor. Ayrıca bölgede çok fazla müze ve gezilecek yer var, hepsini tek tek keşfedip gelince yine detaylı bir yazı hazırlayacağımıza emin olabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi tatiller..