Karadeniz kıyısında küçük bir koy olan Panayır İskelesi, doğa ve denizi bir arada yaşayabileceğiniz mükemmel bir yer. Geçmişte burada gerçekten bir iskele varmış ve odun taşıyan ticari gemiler bu iskeleyi kullanıyormuş, Panayır İskelesi adı oradan geliyor. Ayrıca burada eskiden bir askeri karakol varmış ama çok uzun zaman önce boşaltılmış. Şu an harabe bir halde duruyor.

Panayır İskelesi sahili çok küçük değil; hem geniş hem de uzun bir plajı var. Denizi bildiğiniz Karadeniz yani genelde dalgalı oluyor, toplasınız yılda 3-4 gün pırıl pırıl çarşaf gibi bir deniz olur. Bu günlerden birine denk gelirseniz çok şansılısınız çünkü deniz, gerçekten keyif verir. Diğer zamanlarda ise çok dikkatli olmanız gerekiyor, hem akıntı hem de dalga riski var. Maalesef çok fazla boğulma vakası yaşanıyor ve cankurtaran yok. Bu yüzden deniz sakin değilse ince kumu ile Panayır İskelesi Plajı‘nın tadını çıkarmak yapılacak en iyi şey diyebiliriz.

Panayır İskelesi Plajı

Trakya kamp alanları denilince ilk akla gelen yerlerden olmasa da Panayır iskelesi, kamp yapmak için oldukça uygun bir yer. Günübirlik geziler için de tercih edilebilir tabii ama biraz yorucu olur, ayrıca bu koyun tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız en az bir gece kalmanızda fayda var. Güzel bir gündoğumu ve mükemmel bir günbatımı var, hele bir de dolunay varsa muhteşem bir manzara ortaya çıkar. Bu manzarayı görmek istiyorsanız kamp yapmak zorundasınız çünkü Panayır İskelesi’nde konaklama için kamp dışında bir seçeneğiniz yok.

Panayır İskelesi Gün Batımı

Panayır İskelesi Kamp Alanı

Bize sorarsanız Panayır İskelesi Kamp yapmak için çok uygun bir yer ama kabul etmek gerekirse tam anlamıyla bir kamp alanından bahsetmek zor. Kumsal ile ağaçların arasına çadır kuruluyor ama yazın yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü çevredeki köylerde yaşayanlar, yaz başında gelip sezonluk yer kiralıyorlar ve baraka da diyebileceğimiz derme çatma çadırlar kuruyorlar. Öyle kısa süreli kampçılar için ayrılmış bir alan da maalesef yok. Bu nedenle özellikle okullar kapandıktan sonra gelirseniz en iyi ihtimalle kıyıda köşede kalan yerlerde kamp yapabilirsiniz, öyle denize nazır bir kamp yapmak çok zor.

Kısaca Panayır İskelesi Kamp Alanı;

  • Tatlı su kaynağı var. Çeşmeden suyunuzu doldurabilirsiniz, yanınızda bidon benzeri birşey bulundurursanız rahat edersiniz.
  • Tuvalet var. Ancak bakımsız ya da pis bile denemeyecek kadar kötü durumda.
  • Küçük bir bakkal var. Yine de tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirseniz iyi edersiniz. Bu bakkalda her aradığınızı bulmanız zor ve en yakın köy bile ha deyince gidilecek bir mesafede değil.
  • Elektrik yok, dolayısıyla buzdolabı kiralama gibi bir imkan da yok.
  • Tüm hatlar çekiyor, konuşma için rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. İnternet için Turkcell gayet iyi, Vodafone çok yavaş.
  • Ücretli bir kamp alanı ama bazen keyiflerine göre ücret almadıkları da oluyor.
  • Doğanın içerisinde sinek olmazsa olmaz. Burada da çok fazla sivrisinek ve karasinek var. Off gibi spreylerle önlem alabilirsiniz.
Panayır İskelesi Kamp

Panayır İskelesi Nerede?

İğneada ile Kıyıköy arasında bir yerde bulunan Panayır İskelesi Koyu, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Kışlacık köyünde bulunuyor. Haritadan bakılınca Kıyıköy’e yakın gözüktüğü için genelde Kıyıköy’e bağlı zannediliyor ama Kışlacık Köyü’ne bağlı.

Panayır İskelesi’ne Ulaşım

Genel olarak ulaşım çok sıkıntılı değil, yalnızca son 12 km’lik kısım biraz bozuk. Toprak ve taşlık bir yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Yolun en kötü bölümü başlangıcı, yani ileride daha kötü olur mu, dönsek mi gibi bir endişeye kapılmayın. Yine de yüksek araçlara göre bir yol olduğunu da söyleyelim.

Panayır İskelesi’ne kaç saatte gidilir derseniz; İstanbul – Panayır İskelesi Koyu arası 180 km, köy yolları üzerinden ulaşım sağlandığı için yol, ortalama 3 saat kadar sürüyor.

Panayır İskelesi Yolu

Güncelleme: Trakya bu yıl gerçekten ciddi bir yağış sıkıntısı yaşadı. Panayır İskelesi de bundan nasibini almış. 2021 yılında gittiğimizde yukarıdaki fotoğrafı çekmiştik. Ancak 2022 yılında gittiğimizde bölgedeki bir çok yer gibi burası da kurumuştu. Sadece burası değil her yer bataklığa dönmüş, bu yüzden de çok fazla sinek vardı.