Aslında Ortaca Belediyesi tarafından işletilen bir mesire alanı ama bizim için yine de Sarıgerme kamp alanı. 😀 Gerçi sadece bizim için değil bir çok kampçı ve karavancı için tercih edilen bir yer, Sarıgerme. Aslına bakarsanız bir yerin güzel olması için çok fazla şeye gerek yok; karavanınızı ağaçların altına çekebiliyor musunuz ya da çadırınızı ağaç gölgesine kurabiliyor musunuz? evet.. denize yakın mı? denizin dibinde.. başlı başına bunlar bile Sarıgerme kamp alanının sevilmesi için yeterli.

Sarıgerme Plajı

Genel olarak deniz ve kumsal güzel ama biz kamp alanının önünden değil de Sarçed tarafından denize giriyoruz. Mesire alanının yanından denize akan bir tatlı su kaynağı var bu yüzden denizin yüzeyinde nilüferler geziyor ve biraz soğuk oluyor. Ayrıca plaj kum olmasına rağmen denizin dibi taşlık. Sarçed tarafında ise plaj ve denizin dibi ince kum, ayrıca biraz daha temiz. Sarçed için biraz yürümek gerektiğini de ekleyelim, yürümeyi sevmiyorsanız hiç zorlamayın. Sarıgerme plajının her yeri güzel bizimki sadece iyinin iyisini aramak. 😀

Sarıgerme Plajı

Ne Zaman Gidilir?

Aslında yukarıda cevabını verdik, Sarıgerme sevilen bir kamp alanı, dolayısıyla yüksek sezonda aşırı kalabalık olmasına şaşırmamak lazım. Bu yüzden ilkbahar ya da sonbahar aylarında giderseniz çok daha huzurlu olur ve rahat edersiniz. Bizim tercihimiz sonbahar; en son ekim ayının sonunda gittik akşamları biraz serin olsa da gayet sakin ve keyifliydi.

Sarıgerme Kamp Alanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sarıgerme, Muğla iline bağlı Ortaca ilçesine yakın bir konumda yer alıyor. Dalaman Havalimanı’na sadece birkaç kilometre mesafede olması, buraya ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Bu yüzden etrafta lüks oteller de var ve bu da düzgün bir yol demek 🤗 çekme ya da motokaravanla hiç bir sorun yaşamazsınız. Muğla-Fethiye yolunda Sarıgerme tabelaları başlıyor, kamp alanına gitmek için bunları takip etmeniz yeterli. Sarıgerme köyünden geçerek kamp alanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ortaca Belediyesi Sarıgerme Tesisleri

Kamp Alanının Özellikleri ve İmkanları

Sarıgerme Kamp Alanı genel olarak bakıldığında çok gelişmiş hizmetlerin olduğu bir tesis değil, o yüzden büyük beklentileriniz olmasın. Özellikle karavancılar için söylüyoruz; yerim belli olsun, elektrik/su dibimde olsun falan gibi beklentileriniz varsa Sarıgerme size göre değil. Tuvaletler gayet temiz oluyor ama yoğun sezon için emin değiliz. Duş var ama tabii ki sıcak su yok, hatta su normalden çok daha soğuk. Elektrik panosu çok az, uzun bir kablonuz varsa sorun yaşamazsınız. Su, tuvaletlerin orada var ve karavanlara baya uzak kalıyor, o kadar uzun hortum taşıyan bir karavancı olduğunu sanmıyoruz. Yine de şansınıza uzun süre kalan bir kaç karavan varsa bütün hortumları birleştirmiş oluyorlar o şekilde işinizi çözebilirsiniz, yoksa taşıma suyla idare etmeniz gerekiyor. Gri su gideri mi?.. yok tabii ki, gecelik ücret 2023 yılında; karavan 170₺, çadır için 120₺ yani o kadar da eksiği olsun. 😊

Çadır alanı, karavan alanı ve günübirlik alanı ayrılmış olsa da onun haricinde bir düzen yok. Kampçılar kendi kafalarına göre takılıyor, bu yüzden yazın biraz kargaşa olduğu söyleniyor. Bizim yazın gitmeme sebeplerimizin başında bu geliyor.

Her ne kadar doğa ve denizi çok sevsek de Sarıgerme ile ilgili bizim en sevdiğimiz şey önündeki belediye tesisleri 😆 temiz, düzenli ve fiyatlar uygun. Hem yemek hem de kahvaltı için yeteri kadar çeşit var. Kampta kendi yaptığımız şeyleri yemek güzel hatta karavanda büyük bir keyif ancak biz uzun süreli karavanda yaşıyoruz ve bir yandan da çalışıyoruz. Her şeyin üstüne bir de yemek hazırlamak gelince biraz yorucu oluyor ve arada Sarıgerme gibi dışarıda yemek yiyebileceğimiz yerlere gitmek iyi geliyor. Kısacası belediye tesisleri bizim için önemli, yalnız akşam yemeğine yanlış saatte giderseniz sivri sinekler de sizi yiyebilir. En güzeli balık ekmeğinizi alıp karavana ya da çadıra gitmek. Gündüz çok sinek olmuyor, sabahları bizim yaptığımız gibi menemenli ve gözlemeli kahvaltınızı tesiste yapabilirsiniz.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Çıktık Yola | Ecem & Fatih (@ciktikyolacom)

Sonuç

Sarıgerme Kamp Alanı, sizin için cennet de olabilir cehennem de; tamamen sizin beklentinizle alakalı. Her şey eksiksiz olsun istiyorsanız sizi mutsuz edebilir ama asgari şartlar yeterliyse çok huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Biz ikinci kategorideyiz, sizi de bekleriz. 🙋🏻‍♀️🙋🏻‍♂️

Çadır için uygun mu? Evet, çok uygun.
Karavan için uygun mu? Evet, çok uygun.
Parsel olarak bölünmüş mü? Hayır.
Çadır ve karavan alanları ayrı mı? Evet.
Tuvalet var mı? Var, gayet temiz.
Su var mı? Sadece tuvaletin orada var.
Elektrik var mı? Evet, uzun bir kablo gerekli.
Duş var mı? Var.
Sıcak su var mı? Ilık su bile yok, buz gibi.
Yakınlarda market var mı? Yürüme mesafesinde değil ama araçla 5 dakika mesafede marketler var.
İnternet var mı? Kamp alanının interneti yok.
Telefon çekiyor mu? Tüm operatörler sorunsuz çekiyor.
Rezervasyon gerekiyor mu? Hayır.
Otopark var mı? Evet.
İçme suyu var mı? Bulaşık yıkama yerinde suyun içildiği söyleniyor ama emin değiliz.
Kamp Ücreti ne kadar? Karavan gecelik 170 TL (2023) , çadır gecelik 120 TL (2023).
Güvenlik var mı? Var, siz yine de kendi önlemlerinizi alın.
Yabani hayvan var mı? Hayır yok.