İlk olarak 2023 yılında yaptığımız 5 aylık karavan turunda uğradığımız Kille Koyu, çok önceden gördüğümüz ve adını bilmediğimiz bir koydu. Göcek‘e gidip tekne turu yaptıysanız Kille Koyu’nu görüp bizim gibi ne kadar güzel ıssız bir koy gibi düşünmüş ve tekne hayalleri kurmuş olabilirsiniz. 🌊

Dalaman Kille Koyu

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bu zamana kadar Kille Koyu’na karadan ulaşım zor olduğu için koyun tamamı özel teknelere kalıyordu. Konum olarak tam Bedri Rahmi Koyu ile Boynuzbükü arasında bulunuyor. Göcek tekne turları arasında Bedri Rahmi Koyuna uğramayan yoktur, hatta çoğu yemek molasını bu koyda veriyor. O yüzden Göcek’te böyle bir tura katıldıysanız Kille Koyu’nu görmüş olma ihtimaliniz yüksek.

Biz asıl konumuza dönelim, tekneniz yoksa Kille Koyu’na nasıl gidilir? 😀 Dalaman Belediyesi buraya güzel bir tesis yaptı ve artık biraz daha ulaşılabilir durumda. Evet yolu mükemmel değil, toprak yol ve bazı yerler çok kasisli ama biraz yavaş olsa da gidilebiliyor. Dalaman merkezinden yaklaşık 23 km, Muğla-Fethiye yolunda Göcek istikametinde giderken tünele gelmeden Kille Koyu tabelasını göreceksiniz.

Bu arada biz gittiğimizde asfalt yol için belediye meclisinden onay çıkmıştı, muhtemelen 2024 yılı sezon açılışına kadar bitmiş olacak.

Bedri Rahmi Koyu

Konaklama

Kille Koyu’nda konaklamak için tek seçenek kamp yapmak, yani tekne dışında. 😎 Biz karavanla konakladık, otoparkın yanında bir bölümü karavanlar için ayırmışlar. Ancak tesis yeni olduğu için hiç bir düzen yok, karavan alanı denilen yer tamamen toprak. Giriş kişi başı 10₺, karavan için gecelik ücret 150₺, bu parayı ne için verdiğimizi biz de anlamadık. 150₺ verip otoparktan daha kötü bir yerde kaldık ve herhangi bir ek hizmet yok. İzin verseler otoparka çekecektik, hatta arttırıyorum karavan alanı ücretsiz otoparka çekmek için 150₺ verin deseler verirdik, en azından yerler kilit taş. Zaten elektrik, su falan ekstra bir hizmet yok. Zaten koyda elektrik yok, tesisin bütün elektriği jeneratör ile karşılanıyor ve bilin bakalım jeneratör nerede? 😵‍💫 Evet, mükemmel bir planlama yapılmış ve karavan alanının ortasında. Gece 12 gibi kapanıp, sabah 7 gibi çalışmaya başlıyor. Saatler net değil, biraz güvenliğin keyfine bağlı. 😀 Anlayacağınız uyku saatleriniz belli, gerçi elektrik hattı çekiliyormuş ama 2024 yılına yetişir mi bilmiyoruz.

Çadır ile konaklamaya izin verilmiyor ama tesisten çıkıp sol tarafa doğru giderseniz uygun yerler var. Burada çadır kuranlar hallerinden gayet memnundu. Yalnız o tarafta devam eden bir restoran inşaatı vardı, o açılırsa muhtemelen çadır kurmaya müsade edilmez.

Bedri Rahmi Balık Resmi

Kille Koyu’nda Neler Yapılır?

Kille Koyu, berrak suları ve çevresini saran yemyeşil ormanları ile bilinir. Denizi sakin ve temizdir; yüzme, snorkeling ve hatta dalış için idealdir. Bunun dışında kanonuz varsa kesinlikle yanınızda getirin, diğer koylara gidip orada yüzebilirsiniz. Hatta biz kanoyla Bedri Rahmi Koyu’na gitmeye niyetlenmiştik ama ağustos ayı olduğu için gündüz sıcaktan, akşam üstü rüzgardan gidemedik. Böyle olunca biz de yürüyerek gittik. İmkan varsa ikisini de yapmakta fayda var, çünkü yürürken çok güzel manzaralar görüyorsunuz. Yalnız domuz olduğu söyleniyor, bize denk gelmedi ama siz yine de dikkatli olun.

Kille Koyu Neler Yapılır?

Net Olalım!

Bizim Kille Koyu ile ilgili düşüncelerimiz yukarıdaki gibi ama buraya gitmeyi düşünüyorsanız bütün cevapları bulamamış olabilirsiniz, o yüzden net cevaplar verelim. Kille Koyu’nu sevdiniz mi? Kesinlikle evet. Tekrar gider misiniz? Hayır, çünkü yolu kötüyken olan kalabalığı gördükten sonra asfalt yol sonrası nasıl bir günübirlikçi akını olabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Biz gidelim mi? Keşke zamanında gitseydiniz yaa 🤣 şaka şaka en azından bir kere bile olsa gidin, pişman etmez.