Bildiğiniz gibi Göcek daha çok teknesi olanlara hitap ediyor. Hatta o kadar ki Göcek sahili tamamen marina olmuş durumda, o yüzden merkezde bırakın denize girmeyi teknelerden denizi bile görmek mümkün değil. Elbette bu Göcek’te denize girilecek güzel yerler olmadığı anlamına gelmiyor, sadece hedefinizi Göcek Koyları‘na çevirmeniz gerekiyor.

Göcek’te denize girilebilecek yerleri üç’e ayırabiliriz. Kolay ulaşılabilen Göcek plajları; merkezden kısa bir yürüyüşle ya da araçla rahat ulaşabileceğiniz plajlar. Ulaşımı zor olan Göcek koyları; uzun patika yürüyüşleri ile ulaşılabilen ya da binek araçla girilemeyecek kadar bozuk yolu olan koylar. Karayolu olmayan Göcek Koyları; karadan gitme imkanı olmayan ve yalnızca tekneyle ulaşılabilen koylar.

Göcek Körfezi Koyları

Kolay Ulaşılabilen Göcek Plajları

Ulaşımı Zor Olan Göcek Koyları

Yalnızca Deniz Yoluyla Ulaşılabilen Göcek Koyları ve Adaları

1- Blue Point Beach

Merkezdeki tek plaj D-Marin içerisinde bulunan Blue Point Beach. Konum olarak gayet güzel, deniz zaten mükemmel ve mısırdan getirilen beyaz kumlar da plaja çok güzel bir hava katıyor. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi burası ücretli bir plaj, Blue Point Beach giriş ücreti kişi başı 400 TL.. yok yanlış duymadınız, evet yazıyla DÖRTYÜZ TL.. hayır konaklama dahil değil :) Bu ücretin karşılığı muhakkak veriliyordur ancak biz girmediğimiz için içeride nasıl bir hizmet olduğunu bilmiyoruz.

2- İnlice Plajı

Göcek’teki en güzel plaj olmayabilir fakat merkeze yakınlığı, tertemiz denizi ve etrafını çeviren yemyeşil ağaçlar sayesinde en ideal plaj diyebiliriz. Halk plajı olması sebebiyle duş, tuvalet ve kafeterya gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm hizmetler mevcut.

İnlice Halk Plajı, ücretsiz ama araçla gelirseniz 15 TL otopark ücreti alınıyor. Şemsiye ve şezlong sayısı kısıtlı olduğu için ancak erken giderseniz kiralayabilirsiniz; 2 şezlong 1 şemsiye 30 TL. Bunun yerine siz de bizim gibi kendi sandalyenizi getirip ağaç gölgesine kurulabilirsiniz.

Siyah bir kuma sahip olan İnlice Plajı‘nda denize giriş kısmı biraz taşlık ama deniz ayakkabısı gerektirecek kadar sivri taşlar yok. Zaten çok hızlı derinleşiyor ve boyunuzu geçiyor. Su çok temiz, kıyıda bile çok fazla balık görebilirsiniz, bazen ısırsalar da balıklarla birlikte yüzmek güzel. :)

İnlice Plajı

3- Günlüklü Plajı

Göcek merkezine yakın plajlardan bir tanesi olan Günlüklü Plajı, Küçük Kargı Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Sığla ağacını duymuşsunuzdur, daha az kullanılan adı da Günlük ağacı. Plaj ismini bu ağaçlardan alıyor, tabiat parkı aslında bir Sığla ormanı.

Günlüklü Plajı, kumu ve denizi açısından İnlice’ye benziyor. Gölge alan bulma problemi yok, sabah erken gidip tüm günü geçirebileceğiniz bir yer. Gün içerisinde sıcaktan bunaldığınızda kendinizi Sığla ağaçlarının arasına atıp yürüyüş yapabilmek güzel bir duygu.

Burası hem halk plajı hem de özel işletme bulunan geniş bir plaj. Ancak bu sizi yanıltmasın Cimriliğe Giriş 101 dersi der ki; bir plaj milli park içindeyse istediği kadar halk plajı olsun giriş dolaylı yoldan ücretli olur. :) Küçük Kargı Tabiat Parkı giriş ücreti araçla 27 TL, yaya olarak girerseniz de kişi başı 9 TL. Aklınıza bu fiyata şezlong ve şemsiye dahil mi sorusu geldiyse bir daha düşünün.. burası ücretsiz bir plaj o yüzden herhangi bir şey dahil değil.

4- Ayten Koyu (Poruklu Koyu)

Rixos Premium Göcek‘in yanından giden küçük bir orman yolu ile ulaşabileceğiniz Ayten Koyu, ağaçlarla çevrili olması sebebiyle biraz piknik alanına dönmüş durumda. Alanı da çok büyük olmadığı için mangal dumanı içinde kalıyorsunuz. Yolun 1-2 kilometrelik bölümü biraz bozuk olsa da çok sıkıntı yaşamadan denizin dibine kadar aracınızla gidebiliyorsunuz.

Ayten Koyu yakınında herhangi bir tesis yok o nedenle alışverişinizi yapıp gelmeniz gerekiyor. Ancak merkeze yaklaşık 5 kilometre, yol bozuk olsa da en fazla 15 dakikada merkeze ulaşabiliyorsunuz. Böyle düşününce Göcek Plajları arasında en rahat ulaşımı olan koy bile diyebiliriz. Suyu oldukça durgun ve dibinde ayağı kesen taşlar var. Ayrıca deniz kestanesi de oluyor bu yüzden deniz ayakkabısı getirirseniz daha rahat edersiniz.

Göcek’te kamp yapılabilecek bir koy arıyorsanız Ayten Koyu, merkeze yakın olması sebebiyle tercih edilebilecek bir koy.

Ayten Koyu

5- Osmanağa Koyu

Ayten Koyu‘nun yaklaşık bir buçuk kilometre ilerisinde ve plaj olarak buraya çok benziyor. Yolun daha uzun ve bozuk olması avantaj sağlıyor. Bu sayede Osmanağa Koyu biraz daha az kalabalık oluyor. Ancak çok fazla tekne var ve teknelerin halatları arasından denize girmek zorunda kalıyorsunuz. Tabii bu tekne yoğunluğu tüm Göcek Koyları için geçerli, onu da hatırlatalım.

Osmanağa Koyu plajı tamamen ağaçların gölgesinde ve gerçekten güzel bir manzaraya sahip. Denizin dibi taşlık, suyu sıcak ve hızlı derinleşiyor. Koyda bulunan çeşme sebebiyle kamp için tercih edilebilecek bir yer olsa da çadır kurmak yasak ve gündüz jandarma gelip uyarıyor. Ancak yine de geceleri kamp yapanlar oluyor.

Göcek Plajları

6- Katrancı Koyu

Günlüklü plajı gibi burası da tabiat parkı, girişler farklı ama orman aynı belki aralarında bir bağlantı bile olabilir. Koyun bulunduğu alan, Katrancı Koyu Tabiat Parkı olarak geçiyor. Korunaklı bir koy bu nedenle çok dalga olmuyor ancak kumu çok ince olduğu için deniz biraz bulanık.

Doğası gerçekten muhteşem, özellikle kamp için tercih edebileceğiniz bir yer. Katrancı Orman Kampı‘nın, çadır alanları ve kiralık bungalovları var. Çadır kurmak istiyorsanız yer bulmak kolay değil ve rezervasyon da almıyorlar. Sabah erken gidip başkasının çıkmasını bekliyorsunuz.

Duş ve tuvalet gibi imkanlar var ancak çok temiz kullanılmıyor. Bize sorarsanız Katrancı Koyu’nun en kötü yanı her yerde mangal yakılabiliyor olması. En azından belli bir alan ayrılmış olsa ve sadece orada mangal yakılsa tüm kumsal duman altı olmaz.

Giriş ücretleri için Cimriliğe Giriş 101 dersine göz atabilirsiniz :) Katrancı Koyu için de araçla girişte 27 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

7- Sarsala Koyu

Dalaman üzerinden araçla ulaşabileceğiniz Sarsala Koyu, korunaklı yapısı sebebiyle diğer Göcek Koyları‘na kıyasla biraz daha sıcak bir suya sahip. Dalaman’dan buraya 16 km’lik biraz virajlı ve bozuk olsa da gidilecemeyecek kadar kötü olmayan bir yoldan ulaşabiliyorsunuz.

Sarsala Sahili‘nde Dalaman Belediyesi tarafından işletilen kafe ve restoranlar olması büyük bir avantaj, tabii bu yüzden plaj çok kalabalık oluyor.

8- Göcek Adası

Göcek Koyu’nun ağız kısmında bulunan Göcek Adası; zaten doğal bir liman kadar kapalı olan koyu, iyice korunaklı hale getiriyor. Bizim asıl bahsetmek istediğimiz Göcek Adası’nın harika plajı; Blue Point Beach dışında Göcek merkezinden arabasız ulaşabileceğiniz tek plaj burası. Yalnız küçük bir detay var Göcek Adası Plajı‘na ulaşmak için de tekneye binmeniz gerekiyor. :) Göcek Belediye Marina’dan her saat başı kalkan tekne dolmuşlarla 15 dakikada adaya ulaşabilirsiniz. Göcek Adası’nda denize girmenin bedeli; gidiş – dönüş 50 TL tekne ücreti ve 50 TL de plaj giriş ücreti olmak üzere toplam 100 TL.

Denizi gerçekten muhteşem, yanınızda kesinlikle deniz gözlüğünüz olsun. Tesise gelince biraz daha özene ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada 2020 yılında Göcek Adası’nın satıldığı yönünde haberler duyduk o yüzden ileride ne olur bilemeyiz.

Kolay ulaşılabilen Göcek Koyları’ndan sonuncusu Göcek Adası’ydı buradan sonra işler biraz daha zorlaşmaya başlıyor.

Göcek Adası

9- Boynuzbükü

Oldukça korunaklı olması sebebiyle özel teknelerin istilasına uğrayan koyların başında Boynuzbükü geliyor. Bu yüzden 12 adalar tekne turları buraya uğramıyor ama önünden geçerken görüyorsunuz. Kum olduğu için suyu biraz bulanık olsa da denizi oldukça temiz ve dalgasız. Biraz fazla sinek var ama katlanılamayacak kadar değil.

Diğer Göcek koyları ile kıyaslandığında Boynuzbükü’nün en büyük farkı karayolu ile de ulaşılabiliyor olması. Ancak yolun çok ama çok kötü olduğunu söyleyelim. Binek araçla şansınızı zorlamayın deriz. Zaten tekne olmadan koyun tadını çıkartmanız çok zor, küçük bir iskele var ama buraya da tekneler yanaşıyor.

Bu arada koyda bulunan Boynuzbükü Restaurant, 2020 yılında hizmet vermedi. Boynuzbükü Yat Mola Gazinosu ihalesinin iptal edildiği ve belediye’nin işletmeciliğinde tekrar açılacağı söyleniyor. Ancak siz her ihtimale karşı yiyeceğinizi ve içeceğinizi yanınızda getirin. Çünkü burada başka işletme de yok.

10- Kille Koyu (Killebükü)

Araçla ulaşabileceğiniz Göcek Koyları arasındaki bir diğer koy da Kille Koyu, zaten Boynuzbükü ile aynı yol üzerinden ulaşım sağlanıyor. Kille Koyu’nun yolu biraz daha kısa Boynuzbükü için biraz daha yol gitmeniz gerekiyor. Bu yüzden Kille Koyu çok daha kalabalık olur; o biraz dezavantaj ama tekne sayısının az olması da büyük bir avantaj.

Kille Koyu geniş bir sahile sahip ancak ciddi anlamda bakımsız. Belediye buraya çöp kutuları koymuş ama buna rağmen hem plaj hem de ormanlık alana çöp atılmış. Yani o bozuk yolu gelmeye üşenmeyen insanın çöpünü çöp kutusuna atmaya üşenmesi gerçekten hayret verici.

11- Büyükova Koyu

12 Adalar Tekne Turları’nın yüzme molası verdiği Büyükova Koyu, Boynuzbükü ile Kille Koyu arasında kalıyor. Aşırı korunaklı bir koy olmasa da denizi durgun ve tertemiz. Tekneler kıyıya yakın demirliyorlar, isterseniz yüzerek kıyıya çıkıp ağaçların altında serinleyebilirsiniz. Ancak deniz kestanelerine dikkat edin, çok uzun dikenli enteresan bir tip deniz kestanesi oluyor ve deniz ayakkabınız olsa bile fayda etmez. Göcek Koyları’nın genelinde karşılaşacağınız tekne kalabalığı bu koyda yok o nedenle yüzmek için çok güzel.

12- Bedri Rahmi Koyu

Taşyaka olarak bilinen bu koya Bedri Rahmi Eyüboğlu 1974 yılında buraya geldiğinde koya bir eser bırakmak istemiş ve bir kayanın üstüne bir balık figürü yapmış. Zaman içinde de bu eser sebebiyle koy, Bedri Rahmi Koyu olarak anılmaya başlamış.

Koy oldukça geniş ve temiz bir suyu var. Ayrıca restoranlar var ama hedef kitleleri yat müşterisi olduğundan fiyatlar biraz pahalı. Günübirlik tekne turları genelde yemek molasını vermek için Bedri Rahmi koyunu tercih ediyor. Küçük bir iskelesi bu sayede inip yürüyüş yapmak için yüzerek kıyıya çıkmanıza gerek kalmıyor.

Bedri Rahmi Koyu

Taşyaka Koyu

13- Kleopatra Hamam Koyu

Turların hepsi gitmiyor o nedenle Kleopatra Hamam Koyu‘nu görmek isterseniz baştan sormanızda fayda var. Buraya giden turlar Bedri Rahmi Koyu yerine yemek molasını burada veriyor. Biraz uzun bir mola verdikleri için yüzme şansınız da oluyor.

Denizi tüm Göcek Koyları’nda olduğu gibi turkuaz renkli ve çok berrak. Ancak bu koydaki asıl olay tarihi batık hamam kalıntıları arasında yüzmek diyebiliriz.

Kleopatra Hamam Koyu’na gelmek için tekne dışında bir alternatif arıyorsanız tek seçenek Dalaman üzerinden araçla Sarsala Koyu‘na kadar gitmek ve buradan yürümek. Yalnız kolay bir yol değil; patika yol bir saatten biraz daha uzun sürüyor.

14- Sıralıbük

Büyük yatlar için en uygun Göcek Koyları‘nın başında Sıralıbük geliyor. Bunun en önemli sebebi oldukça derin sularının olmasıdır. Derin suları sebebiyle yabancı kaynaklarda Deep Bay olarak bilinir, hatta Türkiye’deki yatçılar arasında bile Derin Koy olarak adlandıranlar var.

Sıralıbük, çam ağaçlarıyla kaplı ve kıyılarında gezinen dağ keçileriyle diğer Göcek Koyları’ndan biraz daha farklı bir güzelliğe sahip. Ayrıca denize karışan tatlı su sebebiyle su biraz daha soğuk.

15- Martı Koyu (Yavansu Koyu)

Kleopatra Koyu’nun hemen yan tarafında bulunan Yavansu Koyu‘nun kıyısında bulunan ve beyaz taşlarla yapılan büyük bir martı figürü var. Bu nedenle daha çok Martı Koyu olarak biliniyor.

Martı Koyu’na yalnızca deniz yolu ile gidebilirsiniz ama 12 adalar tekne turlarının da çoğu buraya uğramıyor. Kendi tekneniz varsa ya da tekne kiraladıysanız tercih edilebilecek bir koy. Sahip olduğu küçük iskele sayesinde rahatlıkla kıyıya çıkıp yürüyüş yapabilirsiniz, çok güzel bir doğası var.

16- Merdivenli Koyu

Genellikle çok kalabalık olmayan Merdivenli Koyu, korunaklı bir koy ve berrak bir denizi var. Koyun adı kayalar oyularak yapılan merdivenlerden geliyor. Bu merdivenleri kullanarak yukarıda bulunan 4-5 haneli köye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bol bol yürüyüş yapabilirsiniz; isterseniz Martı Koyu‘na doğru ağaçların arasında yürüyebilirsiniz, isterseniz de tam tersi yöne gidip Göbün Koyu‘ndaki restoranlara ulaşabilirsiniz.

17- Göbün Koyu

Günlük tekne turları için olmasa da özel tekneler için güzel bir koy. Girişi oldukça dar olan Göbün Koyu, doğal güzelliğinin yanında burada bulunan Göbün Restaurant ve Muhammer’in Yeri sebebiyle de çok tercih edilen bir Göcek Koyu. Ancak oldukça küçük bir koy olduğunu bilmenizde fayda var.

18- Akvaryum Koyu

Ege ve Akdeniz kıyılarında onlarca Akvaryum Koyu’ndan bir tanesi de Göcek’te. :) Ne yalan söyleyelim o kadar berrak bir deniz var ki başka bir isim düşünmeye gerek yok. Günübirlik teknelerin uğrak noktası olan bu güzel koy Domuz Adası ile Tersane Adası arasında kalıyor. Etrafındaki adalar sayesinde çok korunaklı hale gelen Akvaryum Koyu, bizim Göcek’te en çok sevdiğimiz koylardan bir tanesiydi.

Akvaryum Koyu‘nda su altı da mükemmel, çok uzun bir görüş mesafesi var ve çeşit çeşit balık görebiliyorsunuz. Ayrıca tarihi deniz feneri kalıntıları da bulunuyor. Aklınıza Hamam Koyu gibi bir yer gelmesin burada sadece taşlar kalmış ve deniz feneri kalıntısını olduğunu bilmeseniz anlamayabilirsiniz.

Akvaryum Koyu

19- Tersane Adası

Domuz Adası‘nın yanındaki Tersane Adası, Göcek Körfezi‘nde bulunan en büyük adaymış. Ada’da 2 adet koy var. Birincisi; Kışlık Liman olarak da bilinen Tersane Koyu, ikincisi ise; Yazlık Liman.

Tersane Koyu‘nun girişi uzaktan belli olamayacak kadar dar, neredeyse kanal gibi bir yerden geçerek koya giriyorsunuz. Koyun içindeki derinlik 10 metreyi geçmez ve yer yer 5 metreye kadar düşmektedir. Burada önünde iskelesi bulunan bir de restoran var. Gündüz saatlerinde koydaki tekne trafiği çok yoğun olur. Ancak sabahları çok sakin ve bir o kadar da keyifli olur.

Tersane Koyu kıyısından başlayan eski tersane harabeleri arasından yürüyerek Kışlık Liman‘a geçebilirsiniz. Plajı olan bir koy olması ve de biraz daha sakin olması sebebiyle tercih edilebilir.

20- Yassıca Adaları (Yassıcalar)

12 Adalar Tekne Turları‘nın son durağı genellikle Yassıca Adaları olur. Küçüklü ve büyüklü bir çok ada ve adacıktan oluşan farklı yapısıyla kesinlikle görülmeye değer. Adalardan birinde küçük bir gölet var ve özellikle yukarıdan bakıldığında çok enteresan bir manzara oluşturuyor.

Büyük Yassıca Adası‘nda inip kısa bir yürüyüşle yüksek bir konuma çıkabilir ve manzaranın tadını yukarıdan çıkartabilirsiniz. Ayarıca adalar birbirine çok yakın ve yüzerek geçmek çok rahat, hatta bazılarının arası o kadar sığ ki yürüyerek bile geçme şansınız var.

Yüzmek için de çok güzel yerler, var ama biz kalabalık zamanında gitmiştik ve Akvaryum Koyu‘nda yüzdükten sonra Yassıca Adaları bize çok cazip gelmedi. Zaten Göcek Koyları listemizin son sırasında yer vermemizden de çok sevmediğimiz belli oluyordur. :)

Yassıcalar