İstanbul’da, özellikle de Avrupa yakasında yaşıyorsanız yaz aylarında hafta sonu yapılacak kısa tatiller için en güzel yerlerden bir tanesi de Erikli desek abartmış olmayız. Sonuçta Ege; deniz temiz ve dalgasız, kumsalları da güzel, ee ulaşımı da kolay daha ne olsun. Uzun uzun tatil yapmak için sıkıcı olabileceğini kabul ediyoruz ama hafta sonları 1 ya da 2 gece kalıp biraz kafa dinleyip denize girmek için Erikli mükemmel bir yer. Bu arada çoğu kişi Erikli’ye mi gitsek yoksa Enez’e mi diye kararsız kalıyor, bize sorarsanız; Enez de güzel ama ikisi arasında bizim tercihimiz Erikli.

Erikli Plajları ve Koyları

Plaj ve koylardan başlayalım ve herkesin aklındaki Erikli’de nerede denize girilir? sorusuna cevap verelim.

Erikli Halk Plajı

Erikli köyü merkezine 2,5 kilometre mesafede olan Erikli halk plajı yaklaşık 3 kilometrelik bir kumsala sahip ve oldukça da geniş bir plaj. Aynı zamanda burada şezlong kiralayabileceğiniz özel işletmeler de var ama biz her şeyimizi marketten alıp kendi sandalyelerimize kuruluyoruz. Plaj tamamen kum olduğu gibi oldukça berrak bir denize de sahip, yalnızca denize giriş kısmı biraz taşlık. Merkeze yakın olalım derseniz Erikli Halk Plajı sizin için gayet yeterli olur. Plajın yakınında kafeler ve restaurantlar var; ayrıca güzel bir de çay bahçesi var.

Erikli Çay Bahçesi

Mecidiye Sahili

Burayı Erikli Halk Plajı’nın devamı olarak düşünebilirsiniz. Yazlıkların ve pansiyonların az olması sebebiyle Mecidiye Sahili biraz daha sakin olur. Yakınında yemek yenilebilecek çok fazla yer yok. Her şeyinizi yanınızda getirmeye bakın deriz, yine de unuttuğunuz şeyler olursa temel ihtiyaçları karşılayabileceğiniz sayıları az olsa da bakkal ve market de var.

İtalyan Koyu

Mecidiye Köyü’ne 5 km mesafede yer alan İtalyan Koyu, Mecidiye Sahili ile Uzunkum Plajı arasında kalıyor. İtalyan Koyu’nun asıl adı Kale Koyu, o yüzden yerlisine yol sorarken İtalyan Koyu dediğinizde bilmeyebilir. Deniz, akvaryum gibi tertemiz ve dibi tamamen kum; ne ot ne yosun ne de taş var. Sahili de aynı şekilde kum, tek bir taş bile yok. Buraya gelirken şnorkelinizi de kesinlikle getirin, çünkü balıklarla birlikte yüzeceksiniz. Deniz kestaneleri genellikle kayalıkların dibinde yaşıyor ama yine de yolunu şaşıran bir deniz kestanesi var mıdır korkusu yaşamamak için deniz ayakkabınız da yanınızda olsun. Arabanızı seviyorsanız gidip pişman olabilirsiniz. Çünkü yol çok kötü, bir de her şeyinizi yanınızda getirdiğinize emin olun; alışveriş yapacak bir yer olmadığı için 5 kilometrelik o bozuk yolu bir kere daha gidip gelmek zorunda kalmayın. Saros körfezinde genel anlamda bir sinek problemi var, İtalyan Koyuna gelenler çöplerini de ortada bırakınca sinek problemi biraz daha büyük bir hale gelmiş. Bu nedenle kesinlikle sin-kov bulundurun.

Uzunkum Plajı

İtalyan Koyu’na çok yakın bir konumda olan Uzunkum Plajı, Saros körfezinin en kötü plajı olabilir. Şimdi haklı olarak İtalyan Koyu güzel burası nasıl kötü oluyor hani çok yakındı diye soracaksınız. Biz gördüğümüzü söylüyoruz, doğanın işine karışılmaz :) İkisi arasındaki farklara bakarsak Uzunkum Plajında, denize giriş kısmı biraz yosunlu. Bazı bölgelerde denizin dibi kayalık ve kayalıklarda deniz kestaneleri var. Bir de sürekli ayaklarınıza saldıran balıklar var, küçük küçük ısırıyorlar. İşin ilginç yanı tüm bunlar için girişte sizden bir de para alınıyor. Evet, yanlış duymadınız Uzunkum Plajı giriş ücreti kişi başı 15 TL, şezlong 15 TL ve şemsiye 10 TL. Kafe fiyatları yüksek ve işletme sahipleri dışarıdan yiyecek getirilmesine de karşılar. Uzunkum plajına giden 2 farklı yol var, her ikisi de Mecidiye Köyü içinden geçiyor. Siz maden ocaklarına doğru giden yolu kullanın, burası diğerine göre daha rahat, tabii rahat dedik diye asfalt bir yol beklemeyin. Toz toprak içinde bir maden işletmesi yolu.

Erikli Keşan

Derindere/Sait Faik Abasıyanık Koyu

Sahili taşlık olsa da denizi mükemmel diyebileceğimiz bir koy. Muhtemelen Erikli’de bulunan en bakir koy Derindere, diğer bir adıyla da Sait Faik Abasıyanık Koyu. Bu kadar bakir kalmasının sebibe de ulaşımın çok zor olması, yol bozuk demek bile az kalır, yol yok demek çok daha doğru. Elbette buraya da tüm engelleri aşarak gelen ve çöpünü bırakıp giden azimli doğa düşmanları var.

Danışment Tabiat Parkı

Biraz daha doğa ile iç içe olalım derseniz Erikli merkezine 7 kilometre mesefede bulunan Danışment Tabiat Parkı diğer bir adıyla da Danışment Orman Kampı, ormanla iç içe denize girebileceğiniz bir yer. Deniz gerçekten muhteşem, çam ağaçlarının gölgesi de ayrı bir güzellik. Anlayacağınız doğa buraya bir çok güzellik vermiş vermesine de keşke bu tür doğal güzellikler yalnızca kıymetini bilen işletmecilere kiralanmış olsa. Market, manav, restaurant vs hepsi var ancak tümünün ortak noktası yüksek fiyat ve kalitesiz hizmet sunmaları. Bu yüzden gelirken her şeyi yanınızda getirmenizde fayda var. Denize giriş taşlık ve ilerisi kum, deniz ayakkabısı getirirseniz rahat edersiniz. Plaj taşlık değil kum ve çöp! çünkü çöpler haftada bir toplanıyormuş. Buradaki diğer büyük problem giriş ücreti ile ilgilii şöyle ki; Danışment Tabiat Parkı giriş ücreti 28 TL, tabii bu resmi fiyat. Nasıl yani gayriresmisi de mi var? 🙄 ee keşke kıymetini bilenlere verilse dedik ya. Burada öyle bir düzen var ki, fiyat tarifesindeki ücret kısımları silinmiş ve bazı zamanlarda kapıdaki görevli ne tutturabilirse onu almaya çalışıyor, ciddi ciddi pazarlık yapmanız gerekebilir. Tabii görevlinin; işine geliyorsa gir, gelmiyorsa dükkanın önünü kapatma tavrında olacağını da hatırlatalım. Tüm bunlara rağmen yine de gidecekseniz son kez düşünmeniz için yolunun da kötü olduğunu söyleyelim. Israrla gidecek olanlara da bol şans dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey kalmıyor, umarız haftada bir gün olan çöp toplama günü sizin gidişinizden bir gün önceki güne denk gelir.

Erikli Gezilecek Yerler

İbrice Limanı

Oldukça tarihi bir liman olan İbrice Limanında geçmişte hamamlar, gümrük binası ve ticari mağazalar varmış. Şu anda ise sadece bu eserlerin kalıntıları kalmış. Zaten İbrice Limanı’na gelenlerin çoğuda buraya dalış için geliyor. Her seviyeden dalgıç için güzel bir dalış noktası olduğu söyleniyor. Dalış okulları dışında herhangi bir şey yok, eskiden çok güzel bir balıkçı restaurantı vardı ancak bir kaç yıl önce kapandı.

Tuzla Gölü

Sahile yakın bir konumda olan Erikli Tuz Gölü olarak da bilinen Tuzla Gölü, kuşların özellikle de flamingoların uğrak noktası.

Erikli’de Konaklama

Erikli Otelleri

Bu tür küçük tatil yerlerinde sezonun kısa olması sebebiyle oteller biraz sıkıntılı olabiliyor. Erikli otel fiyatlarına baktığımızda verilen hizmete göre pahalı olduklarını söyleyebiliriz. Yine de otelde kalacaksanız en azından denize yakın olun diye denize sıfır olan iki farklı otel önerebiliriz; Erikli Hotel ve İşçimen Hotel Erikli. Her iki otelinde de en büyük artısı plajı ve restaurantı. Bu otellerden memnun ya da pişman ayrılmanız tamamen şans, her şeye hazırlıklı olmalısınız

Erikli Pansiyonları

Rahatınıza düşkünseniz size kiralık evleri önerebiliriz. Çok sayıda yazlık var, otellerden çok daha temiz ve konforlu bir ev bulabilirsiniz.

Erikli Kamp Alanları

Kamp severler için Erikli harika bir yer; hem yeteri kadar özel kamp alanı var hem de çadırınızı kurabileceğiniz pek çok sakin koy var. Erikli özel kamp alanları içerisinde Erikli Camping ve Çamlık Kamp fena değildir. Her iki kamp alanı da ormanla iç içe olduğu gibi hem denize hem de merkeze çok yakın. Zaten hemen hemen aynı yerdeler diyebiliriz. Erikli Camping, bekarları almıyor ve kapıda çok seçici davranıyor. Eğer ailenizle gidecekseniz rahat edersiniz.

Genel olarak Türkiye’de bulunan kamp alanlarında temizlik konusunda çok sıkıntı yaşanıyor. Bunun yerine sakin bir koy bulup kendi çadırınızda kalırsanız daha rahat olacağınız kesin. İtalyan Koyu ve Derindere kamp için oldukça uygun.

Erikli Nerede?

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı olan Erikli, Gökçetepe ile Enez arasında kalıyor. İstanbul’a 260 kilometre ve Edirne Merkezine 145 kilometre mesafede bulunuyor.

Erikli’ye Nasıl Gidilir?

Özel araçla gidecekseniz Tem otoyolu ya da E5 üzerinden Edirne istikametinde giderken Tekirdağ’ı geçtikten sonra Keşan tabelaları başlayacak. Keşan’a yaklaştığınız zaman Erikli tabelası yok ancak Erikli Enez yolu üzerinde olduğundan Enez tabelalarını takip ederseniz Erikli’ye ulaşacaksınız. Yol fena değil İstanbul’dan Erikli’ye ortalama 3 saat sürer, ayçiçeği tarlaları arasında keyifli bir yol oduğu için nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Otobüs ile gelecekseniz İstanbul’dan Edirne otogarına direkt giden otobüsler var. Yaklaşık 4 saatte Edirne’ye ulaşıp buradan da minibüslerle Erikli’ye ulaşabilirsiniz.