Hepimizin derdi aynı, hafta içi evlere ve işyerlerine sıkışıp kalıyoruz. Bu yüzden de hafta sonu kaçacak bir yer arıyoruz. Ee herkes aynı anda kaçmaya çalışınca da yine trafik, yine kalabalık, yine eziyet; bu durum İstanbul‘da yaşayan herkesin başına gelmiştir. Ancak Çatalca Ormanlı Köyü, şehirden kaçmak için ilk akla gelen yerlerden biri olmadığından avantajlı.

Yanlış anlaşılmasın Ormanlı köyü, kalabalık olmaz demiyoruz ama öyle bir Kıyıköy ya da Kilyos kalabalığı olmayacağını söyleyebiliriz. Bir de Ormanlı, büyük bir köy ve yapılacak çok fazla şey var. Mesela yazın ortasında gelirseniz Ormanlı Plajı çok kalabalık olur ama Durugöl tarafına doğru giderseniz çok daha sakin yerler bulabilirsiniz. Kısacası ne zaman ve nereye gideceğinizi bilmeniz gerekiyor, merak etmeyin yazımızı okuduğunuzda hepsini öğrenmiş olacaksınız.

Ormanlı Köyü’nde Yapılacaklar

Deniz deseniz var, göl deseniz var, ee adı Ormanlı olan bir köyde orman olmaz mı yani anlayacağınız o da var. Dolayısıyla Ormanlı Köyü’nde yapabileceğiniz çok fazla aktivite var

1- Ormanlı Plajı 🏖️

Ormanlı köyü sahili, tahmin edebileceğinizden çok daha uzun ve sahil kesiminde herhangi bir yerleşim olmadığı için de oldukça geniş bir plaja sahip. Bu sayede yaz aylarında çok fazla gelen olmasına rağmen plaj, kalabalık olmuyor yani oluyor da en azından boğucu bir kalabalık olmaz.

Ormanlı Plajı’nın geniş ve rahat olması önemli çünkü rüzgarıydı, dalgasıydı derken çok fazla denize giremediğiniz için zamanınızın çoğunu plajda geçiriyorsunuz. Yalnız şemsiyenizi almayı unutmayın, gölge alan bulmak mümkün değil.

Zaten Karadeniz kıyısında bir yere geliyorsanız, her zaman denize girememe ihtimaliniz olduğunu hesaba katmanız gerekiyor. Bize sorarsanız denize girmek şart değil, Ormanlı köyü plajında oturup denizi izlemek bile yetiyor.

Şaşıracaksınız ama Ormanlı plajına giriş ücretsiz, ayrıca kafeterya benzeri derme çatma yerler, ücretli tuvalet ve duş var.

Ormanlı Köyü

2- Ormanlı Kamp Alanı ⛺

Ormanlı köyünde kamp alanı olarak herhangi bir işletme yok ancak kamp yapılabilecek çok uygun yerler var. Çadır kuracaksanız ya da bizim gibi kuma girebileceğiniz bir aracınız varsa en iyi tercih sahilde kamp kurmak. Karavan içinse plajın hemen arkasındaki yolun kenarı uygun olur. Yaz aylarında orman tarafını tavsiye edemiyoruz, çünkü çok fazla sinek oluyor. Ancak bahar aylarında ormanın içi de kamp için çok uygun.

Ormanlı kamp alanı deniz kıyısında kamp yapılabilecek en iyi yerlerden bir tanesi olsa da herhangi bir su kaynağı bulunmaması çok büyük bir dezavantaj. Bir gecelik konaklamalarda çok sorun olmuyor ama daha uzun süreli kamp yapmak zor.

Alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer Ormanlı köyünün merkezi, yani öyle ha deyince gidilebilecek bir mesafe değil. Mecbur kalırsanız su gibi zorunlu ihtiyaçları plajdaki kafelerden alabilirsiniz ama siz işinizi oraya bırakmayıp tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirin deriz.

Vodafone gayet iyi çekiyor, internete bile rahatlıkla giriyorsunuz. Turkcell baya az çekiyor ama biraz yükseğe çıkarsanız telefonla konuşacak kadar yakalayabilirsiniz. Türk Telekom ise baya sıkıntılı, kampa gelmeden önce telefonun hiç çekmeyeceğini düşünerek yakınlarınıza haber vermenizde fayda var.

Bu arada Ormanlı’da kamp yapmak ücretsiz; plaj, orman, sahil falan farketmiyor çadır kurmaya ya da karavan parketmeye uygun olan her yerde hiç bir ücret ödemeden kamp yapabilirsiniz.

Ormanlı Kamp Alanı

3- Göl Balığı Yiyin 🐟

Ormanlı Köyü’ne yaklaşırken kimi yerde Kumluca Deresi‘nin yanından, kimi yerde de üstünden geçiyorsunuz. Dere kenarındaki barakalar muhakkak dikkatinizi çekecektir, çoğunluğu salaş balıkçılar ama tatlı su balığı da en güzel bu tür yerlerde oluyor. Yalnız midenize güvenmiyorsanız dikkatli olun, bol yağda kızardığı için biraz riskli oluyor. Bizim daha önce mideyi bozmuşluğumuz var. 🥴

Göl kenarındaki bu salaş balıkçıların temizlik konusunda da çok iyi olduklarını söyleyemeyiz. Öyle hem salaş olsun hem de her şey mükemmel olsun, maalesef olmuyor. 🙄 Elbette bu yüzden gitmekten vazgeçecek değiliz. Sadece pikniğe gider gibi tabak, çatal, kaşık falan her şeyi yanımızda götürüyoruz. İçeceğimizi ve salata malzememizi de alıyoruz, salatamızı orada yapıyoruz. Yalnızca balığımızı pişirip getiriyorlar, sipariş verirken de yeni yağda pişirin gerekirse fazla para alın diyoruz ve riski en aza indiriyoruz.

Göl Balığı

Biz yol üstündekilere değil, direkt olarak Mustafa Abi’nin Yeri‘ne gidiyoruz. Bu yerin özelliği şu; araçla ulaşamıyorsunuz, sandalla gelip alıyor ve sizi dere kenarındaki mekanına götürüyor. Hem sizi gelip alması için, hem de balık olup olmadığını öğrenmeniz için gitmeden önce aramanız gerekiyor. Sadece taze balık verdiği için çabuk bitiyor, bu yüzden çok müşteriye de ihtiyacı yok. Zaten balık yoksa telefonu açmıyor, hatta balık olsa bile yabancı telefonları hiç açmıyor. O yüzden boşuna numarasını yazmıyoruz ama köyde bakkala falan sorarsanız bilir ve sizin için arayıp konuşur. Bunun dışında yol üstünde Son Fasıl da fena değildir.

Ormanlı Balıkçı

4- Ormanlı Piknik Alanı 🧺

Bu isimle bir restoran olduğu için kafalar biraz karışıyor, tam olarak Ormanlı Piknik Alanı Restoran adıyla bir işletme var. Bir işletmeye gidip rahat edeyim derseniz en iyi tercih burası ama sanki tek piknik yapılabilecek yer burasıymış gibi algılanıyor. Bu doğru değil, plajın olduğu tarafa ya da göl tarafınıa giderseniz hem sahilde hem de orman içinde ücretsiz piknik yapılabilecek çok güzel yerler var.

Ormanlı Piknik Alanı ücreti 60 TL, bu neyin ücreti derseniz boş masa varsa masa ücreti adı altında talep ediliyor ve size bir masa veriliyor. Eğer masa yoksa araç giriş ücreti adı altında alınıyor, yani bizim gördüğümüz kadarıyla böyle bir durum var. Hazırlıklı değilseniz burada mangal kiralama gibi hizmetler de var.

5- Yamaç Paraşütü 🪂

Ormanlı köyünde yapabileceğiniz en farklı aktivitelerden bir tanesi de yamaç paraşütü, uzun yıllardır yapılıyor ama son yıllarda biraz daha popüler oldu. Söylendiğine göre Ormanlı köyünde yapılan uçuşların en büyük özelliği kalkış yapılan yere inilebilmesiymiş. Yani öyle yukarıdan atlayıp plaja inmek zorunda değilsiniz.

Ormanlı Köyü Nerede?

İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı olan Ormanlı Köyü, Karacaköy ile Durugöl arasında kalıyor. Evet bildiğiniz Karaburun’un arkasındaki Terkos Gölü olarak da bilinen Durugöl’den bahsediyoruz. Bu gölün bir ucu Ormanlı köyüne kadar dayanıyor.

Yalnız Ormanlı Köyü’ne nasıl gidilir diye soracak olursanız, bu o kadar kolay değil. Çatalca üzerinden gidecekseniz; Subaşı köyüne kadar gelip oradan Akalan yönüne döneceksiniz, Akalan sapağından girdikten sonra yaklaşık 250 metre ilerleyip Kalfaköy yönüne döneceksiniz. Ardından Ormanlı Köyü tabelaları çıkacak, zaten hiç bir yere sapmadan devam etmeniz yeterli. Bu arada Çatalca ile Ormanlı Köyü arası 32 km ve yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Bu arada yeni yapılan Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul Havalimanı’na giden yol sayesinde Çatalca’nın köylerine gitmek biraz daha kolaylaştı. Artık Çatalca’nın merkezine uğramadan, direkt Subaşı köyüne gelip buradan Ormanlı köyüne ulaşabiliyorsunuz.

Ormanlı Köyü Nerede

Günübirlik rotalar için bizi rakip etmeyi unutmayın!