Yılbaşı yaklaşıyor ve 31 Aralık 2018 tarihinin Pazartesi gününe denk gelmesi ile alınacak bir günlük izin 4 günlük bir tatil fırsatı yaratıyor. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler yılbaşında tatil için gidilecek yerler hakkında çoktan araştırmaya başlamış olsa da henüz karar veremeyenler ve işi son günlere bırakanlar için yılbaşında tatile nereye gidilir sorusuna cevap verecek bir liste hazırladık.

Hangi kültüre ait olursa olsun pek çok insan için yılbaşı demek kar demek, o yüzden yazımızdaki tavsiyeler de bu yönde olacak. Ayrıca 4 günlük yılbaşı tatili için yurt dışındansa yurtiçi daha uygun olacaktır. Ben sıcak olsun isterim derseniz bizce hem mevsim hem de yılbaşı için Phuket uygun, bu dönemde yağış az, böylelikle güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz, ayrıntılar için Phuket yazımızı inceleyebilirsiniz. Bir kaç gün daha izin almanız gerekeceğini hatırlattıktan sonra Türkiye’de yılbaşı tatili için gidilecek yerlere dönelim, bu arada bizim bu seneki planımızı da yazının en sonunda bulabilirsiniz.

1- Uludağ – Bursa

Bunu biliyoruz dediğinizi duyar gibiyiz ama yine de ilk sırayı vermeden geçmeyelim dedik, zaten her ne kadar en uygun yer gibi gözükse de fiyatlar düşünüldüğünde bizce değmez. Bu sene güzel yağış aldı ve an itibarıyla pistler kayak için uygun, 2018-2019 kayak sezonu Uludağ için güzel geçecek gibi gözüküyor. Türkiye Kayak Merkezleri arasında eğlencenin en yoğun olduğu yer Uludağ olduğu için yılbaşı eğlenceleri açısından da en iyisi Uludağ diyebiliriz. Kayak merkezindeki oteller yılbaşı tatili döneminde tam anlamıyla uçuyorlar, o yüzden Bursa merkezinde kalma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Pek çok otel kendine göre bir gece düzenliyor.

2- Palandöken – Erzurum

Kesinlikle Uludağ’ın yanında güzel bir alternatif, fiyatlar daha uygun ve Uludağ kadar olmasa da Palandökende de yeterli yılbaşı eğlencesi bulabilirsiniz. Şu an pistler açılmış durumda zaten burada kar yapma makineleri de aktif şekilde kullanılıyor, dolayısıyla yılbaşında kar ile ilgili bir problem yaşanmayacak gibi gözüküyor. Bize göre bu sene yılbaşı tatili için Palandöken en uygun yer ancak biz burada olmayacağız, sebebi de 4 Ocak’ta buraya gidecek olmamız. Yılbaşını Palandöken’de geçirip 1 Ocak’ta İstanbul’a gelmek ve 4 Ocak’ta tekrar gitmek biraz gereksiz olacağından yılbaşı tatili için biraz daha hesaplı bir plan yapmak istedik.

3 – Kartalkaya – Bolu

Eğlence sizin için ilk sırada değilse tercih edilebilir. İlla ki yılbaşı eğlencesi oluyor ancak Uludağ ve Palandöken gibi değil. Sezonu 14 Aralık’ta açtı ancak 16 Aralık’ta lodos sebebiyle kar yumuşamış durumda ve kayak için uygun olduğunu söyleyemeyiz, ancak yılbaşında büyük ihtimalle sorun olmayacaktır. Dorukkaya tarafındaki otelleri tercih ederseniz Kartal otel tarafına göre biraz daha fazla eğlence bulabilirsiniz, ayrıca burada kar yapma makineleri de bir avantaj. Kartalkaya Kayak Merkezi yazımız size daha çok fikir verebilir, kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. Palandöken’e kıyasla daha pahalı bir tatil olacaktır ancak yakın olması büyük bir avantaj, yılbaşı tatil planını yapmakta geç kaldıysanız ve Erzurum uçak bileti fiyatları yükseldiyse yönünüzü Kartalkaya’ya çevirebilirsiniz. İster kendi aracınızla isterseniz tur firmaları aracılığıyla karayolu ile ulaşabilirsiniz.

4 – Erciyes – Kayseri

Bizim için yılbaşı eğlencesi olmazsa olmaz değil, daha çok 4 günlük tatili verimli kullanmak istiyoruz. O yüzden bu sene yılbaşı tatili için tercihimiz Erciyes oldu. İstanbul’dan Cuma akşamı çıkıyoruz ve Salı akşamı İstanbul’da oluyoruz. Konaklamamız Kayseri merkezinde olacak, burada dağa çıkış uzun sürmüyor; o yüzden en ideali merkezde konaklamak. Yılbaşı eğlencesi için de orada birşeyler bulabilirsek bakarız diyoruz, açıkçası çok bulabileceğimizi de düşünmüyoruz ama 2019’a mantı yiyerek girebiliriz; bizim için problem değil. :) Bu programın kişi başı maliyeti 1.180 TL, bu fiyata İstanbul – Kayseri arası ulaşım, otel ile kayak merkezi arasında sabah ve akşam transfer, 3 gece konaklama, her gün 3 öğün yemek ve 3 tam günlük ski-pass dahil. Ulaşımın otobüsle olması biraz dezavantaj gibi gözüküyor ancak fiyat olarak bakıldığında gayet uygun ve Erciyes de sezonu açmak için uygun bir yer. Şu an kar durumu yeterli seviyede olmamasına rağmen tecrübelerimize ve oradaki kayak hocalarının söylediğine göre yılbaşında kar problemi olacağını düşünmüyoruz, bu zamana kadar karsız bir yılbaşı geçirmemiş olması da plan yapmamızı ve Erciyes’te karar kılmamızı kolaylaştırdı.

Sizin için kısa ve öz bir liste hazırlamaya gayret gösterdik. Elbette yılbaşında tatil için gidilecek yerler listesine eklenebilecek pek çok yer var ancak ancak çeşitli sebeplerle eledik; Örneğin, Bansko bunlardan bir tanesi ancak 4 günlük tatil için Bulgaristan vizesi almak anlamsız, eğer daha önceden alınmış bir schengen vizeniz varsa düşünebilirsiniz. Antalya, Kıbrıs vb oteller de düşünülebilir ama bir yılbaşı yemeği için otele kapanmak bize göre değil, amaç yılbaşı eğlencesi ise tercih edilebilir ancak biz yılbaşı tatili olarak baktığımız için ilk önce buraları eledik.