İstanbul’un en yeşil ilçesi olan Çatalca’nın sayısız köyünden bir tanesi olan Karacaköy’de bulunan Evcik Plajı, aynı zamanda Karacaköy Plajı olarak da biliniyor. Özellikle tenha olması sebebiyle bizim tercih ettiğimiz bir plaj.

Evcik Plajı, Çatalca’da bulunan diğer plajlar gibi sadece kum, deniz, güneş ve orman sunmuyor. Tarih desen var, kültür desen var, hatta çok değişik bir canavar türünü bile tanıma şansınız var. 😵‍💫 Sivri sineklerden bahsediyoruz.. canavar fazla mı oldu?.. yoksa sin-kov ile kutsanmış vampirler mi demeliydik?.. amma da abarttınız mı diyorsunuz?.. ne yalan söyleyelim bu lafı çok duyduk ama sonuç değişmedi.. Evcik plajında ne yiğitler harcandı bir bilseniz; akşam saat 10’da çadırını toplayıp kaçanlar, saatlerce arabanın ya da çadırın içinde oturanlar, güneşin altında kot pantolonla oturanlar. Hele kot pantolonla oturmak en komiği, çünkü sinekleri engellemiyor onun üstünden de ısırıyorlar. 😬

Yanlış anlamayın öyle kimse gitmesin de bize kalsın gibi bir derdimiz yok. Sadece uyarmaya çalışıyoruz, yoksa gidin sonuçta biz buraya severek gidiyoruz. Önemli olan ne zaman gideceğiniz, kamp yapacaksanız çadırı nereye kuracağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz. Biz tecrübelerimizi aşağıda anlattık, yazdıklarımızı dikkate alırsanız Evcik Plajı’nda çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Plaj

Yolun bir kısmının toprak olması sebebiyle diğer Çatalca plajlarına göre biraz daha sakin bir plaj. Yine de yazın giderseniz boş olmasını beklemeyin. Evcik Plajı geniş olduğu için en yoğun zamanda bile plajda yer sıkıntısı yaşanmaz ama araç park edecek yer sınırlı, en büyük sıkıntısı bu diyebiliriz.

Evcik Plajı’na giriş ücretsiz, duş ve tuvalet vardı ama kaldırılmış, zaten eskiden de kullanılacak durumda değildi. Deniz, bildiğiniz Karadeniz; bol dalgalı ve hızlı derinleşiyor. İncecik kumu ile kumsal güzel ama ne yazık ki çok fazla çöp var.

Biz burayı ilkbaharda ve kışın çok seviyoruz. Çünkü bu aylarda sinek olmuyor, yazın sivri sinekler gerçekten büyük problem. Yine de gelirseniz gündüzleri orman tarafına gitmezseniz ufak tefek ısırıklarla atlatabilirsiniz ama akşam olunca kaçacak yeriniz yok.

Karacaköy Plajı

Kamp Alanı

Burada herhangi bir işletme ya da belirli bir kamp alanı yok. Ancak doğa ile başbaşa kamp yapabileceğiniz gayet güzel bir yer. Yalnız çadır kurulacak yerlerin sayısı az, karavan parkedecek yer ise daha da az. Bahar aylarında oldukça sakin olur ama yazın gelirseniz ve yer bulamazsanız toprak yollardan Yalıköy tarafına doğru giderseniz daha sakin yerler bulabilirsiniz. Tabii her halükarda sivri sinek riskini göze almanız ya da hazırlıklı gitmeniz lazım.

Bize sorarsanız yaz için değil de ilkbahar için İstanbul’da ücretsiz kamp alanları arasında en iyi seçeneklerden biri evcik plajı. Öncelikle su olması büyük bir avantaj ama bunun dışında başka bir şey yok. Alışveriş için köye gitmeniz gerekiyor.

Karacaköy Kamp Alanı

Anastasius Surları

Bizans döneminde Karadeniz’den başlayıp Marmara denizine kadar devam eden bir sur olduğunu duymuş muydunuz? Osmanlı zamanında Terkos Kalesi olarak da anılan Anastasius Surları‘nın tarihi 1500 yıl öncesine dayanıyor. Çok uzun olması ve hızlı bitirilmeye çalışılması sebebiyle zayıf bir duvarmış. Bu nedenle de günümüze kadar neredeyse yok olup gitmiş, öyle gidip gezilecek bir yer yok. Yine de Karacaköy’den Evcik plajına doğru gelirken bazı yerlerde çok küçük sur parçaları ve temeller görürseniz bunların Anastasius Surları’na ait olduğunu bilin.

Georgios Kilisesi (Evcik Kilisesi)

Anastasius Surları’nın kuzey ucundaki Georgios Kilisesi, surlara nazaran biraz daha korunmuş. Tabii yine harabe halde ama en azından bir yapı olduğu belli oluyor. Evcik Plajı’na çok yakın, hem yürüyüş yapmak hem de kiliseyi görmek için kısa bir gezinti yapabilirsiniz.

Evcik Plajı’na Nasıl Gidilir?

Bu soruya cevap vermeden önce Evcik Plajı nerede sorusuna cevap vermekte fayda var. Karacaköy tam olarak Yalıköy ile Ormanlı Köyü arasında kalıyor. Evcik Plajı da Karacaköy merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunan bir plaj.

İstanbul ile Evcik Plajı arası 100 km, yani o kadar da yakın değil. Ancak yeni yollar ulaşımı biraz daha kolaylaştırdı. Anadolu yakasında ya da boğaza yakın oturuyorsanuz Hasdal yolunu kullanarak direkt Kestanelik köyü’ne gelip, oradan sırasıyla; Çanakça, Dağyenice ve Ormanlı köylerini geçerek ulaşabilirsiniz. İstanbul’un biraz batısında oturuyorsanız da Çatalca üzerinden gelmek daha mantıklı olur. Çatalca’dan sırasıyla; Subaşı, Akalan, Kalfaköy, Başakköy, Çiftlikköy ve Belgrat köylerini geçerek Karacaköy’e ulaşabilirsiniz. Karacaköy’e geldikten sonra Evcik Plajı tabelaları karşınıza çıkacak.

Günübirlik rotalar için instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın!