Bir yandan Alaçatı paraçatı esprileri yapıla dursun her geçen gün Alaçatı’ya gidenlerin sayısı artıyor. Dolayısıyla da restoranların ve yemek yenilecek yerlerin sayısı da aynı şekilde artıyor. Alaçatı kadar küçük bir yerde bu kadar fazla işletme olması da haliyle buraya gelenlerin kafasını karıştırıyor; her gelen nerede yemek yesek, eskiden şu restoran iyiymiş ama artık bozmuş diyorlar gibi düşünceler arasında telaşa düşüyor. Bir de o kadar araştırmadan sonra tam buldum diyorsunuz; akşam yemeği için gidiyorsunuz, rezervasyon yaptırmadığınız için kapıda kalıyorsunuz ya da öğlen gidiyorsunuz; servisimiz başlamadı diyorlar. Anlayacağınız işler karışık ve ne zaman nereye gideceğinizi bilmeniz lazım. O yüzden biz de boş durmadık telaş yok ciktikyola.com var :) dedik ve oldukça detaylı bir Alaçatı Restoran Listesi hazırladık.

Bu arada listemizde alkollü restoranlar da var ama biz tam anlamıyla bir meyhaneye gitmek istiyoruz derseniz Alaçatı Meyhaneleri yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Asma Yaprağı

Vişneli yaprak sarması, kabak sinkota, çalkama, Ege salatası, kuzu tandır, kaburga güveç; kısacası Ege mutfağına ait en güzel yemekleri, Ege bölgesinde yetişen sebzelerle ve kaliteli zeytinyağı ile yapan bir yer. Mezelerin porsiyonu gayet iyi, kişi başı meze söylemek yerine ortaya söyleyip paylaşabilirsiniz, böylelikle daha çok meze çeşidini tatmış olursunuz. Dekorasyonu çok güzel ve hizmet de iyi, tabii hizmet biraz da çalışanların o günkü ruh haline bağlı ama genel olarak hizmet ile ilgili bir sorun yaşamazsınız. Evet ucuz bir restoran değil, eh maalesef güzel şeyler biraz pahalı olabiliyor. Zaten en az 2 hafta önceden rezervasyon yapmanız lazım, hatta yoğun sezonda daha bile erken aramanızda fayda var. Haftalar öncesinden rezervasyonlar dolduğuna göre demek ki o kadar da pahalı değilmiş. :) Bu arada eğer rezervasyon için geç kaldıysanız şansınızı öğlen yemeğinde deneyebilirsiniz ya da akşam 10 gibi giderseniz ve erken kalkanlar olursa yer bulma ihtimaliniz var.

2- Fava Alaçatı

Ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve meze üzerine kurulu bir mutfağı var. Yemekleri ve mezeleri gayet güzel ancak bize kalırsa Fava’nın en iyi olduğu konu servis kalitesi. Dışarıdan bakınca belli olmasa da arkada kendine ait oldukça ferah bir bahçesi var. Tıkış tıkış masa doldurulmamış, dolayısıyla kargaşa da yok. Rahatla siparişinizi veriyorsunuz ve yemekleriniz makul sürede masanıza geliyor, bir ihtiyacınız olduğunda garson bulmakta zorlanmıyorsunuz. Çalışanlar çok ilgili ve nazikler. Kesinlikle rezervasyon şart, yoksa kapıda kalırsınız. Fiyatlar için ucuz ya da pahalı diyemiyorum ben bir kaç örnek fiyat vereyim, siz kendiniz karar verin; en ucuz yemek falafel köfte ve 61 TL, genel olarak mezeler 25 TL civarı, tabii 50 TL’lik mezeler de var. Benim beğendiğim kısım; en azından menü karşınıza geliyor ve fiyatına bakıp sipariş veriyorsunuz. Hatta menüyü kapıya da koymuşlar, kısaca benim fiyatım bu işine gelirse gir diyorlar. Menü vermeyip kafasına göre fiyat uygulama uyanıklığını yapmamaları güzel. Fiyatları görerek sipariş verdiğimiz için hesap geldiğinde adisyonda sipariş verdiklerimiz dışında bir şey yazmıyorsa hesap çok geldi deme hakkımız yok.

3- Babushka

Biz gittiğimizde sonbahar olduğu için restoran oldukça sakindi. Biraz salaş ve oldukça samimi bir ortamı var, ayrıca kalabalığın dışında gürültüden uzak bir yer. Hem sahipleri hem de çalışanları çok ilgili ve güler yüzlü. Menüsü olması gerektiği gibi; aşırı fazla çeşit yok ama yeteri kadar var. Kendilerine has mezeleri var ve sipariş verirken sıkılmadan hepsini tek tek anlatıyorlar. Fiyatları da Alaçatı için oldukça uygun; Babushka’da ana yemekler 50 TL, soğuk mezeler 20 TL, ara sıcaklardan karides ve kalamar 50 TL diğerleri 35 TL. Bir de şaşıracaksınız ama ne kuver ne de ekstra servis ücreti yok. Ne yerseniz onu ödüyorsunuz, Alaçatı’da olunca ilginç geliyor. :) Özetle biz Babushka’yı sevdik, sizin de memnun kalacağınızı düşünüyoruz.

4- Kırmızı Ardıç Kuşu

İsim hiç birşey çağrıştırmadı değil mi? :) Evet enteresan bir isim. Kırmızı Ardıç Kuşu yalnızca pizza yapan bir restoran. Biz bunu görünce demek ki pizzalarına güveniyorlar dedik ve yanılmadık. Konum olarak Asma Yaprağı’nın karşısında kalıyor. Pizza uzmanı değiliz ama biz beğendik. Hatta iki gün üstüste buraya gittik, yanında getirdikleri soslar da en az pizzalar kadar güzeldi. Pizza fiyatları 55 ile 75 TL arasında değişiyor. Biraz pahalı gibi ama büyüklüğü gayet iyi. Biz iki kişi bir pizza ile rahatlıkla doyduk. Böyle düşününce fiyat gayet uygun. Ege mutfağından sıkılanlar için güzel bir alternatif, hep sağlıklı yemeklerle nereye kadar. :) Bu arada pizza seçerken karar veremezseniz köz patlıcanlı pizza şaşırtıcı şekilde güzel aklınızda bulunsun.

5- Enginarre Restaurant Alaçatı

Araya bir pizzacı aldıktan sonra yine Ege mutfağıyla devam edelim. Yine mezeler, yine zeytinyağlılar hepsi birbirinden lezzetli. Asma Yaprağı’nın konseptiyle hemen hemen aynı, lezzet konusunda da çok gerisinde kalmamış. Alaçatı kalabalığının biraz dışında dolayısıyla sessiz sakin bir yer. Alaçatı’ya gidince biz şunu öğrendik; insanlar güzel yemekler arıyor ve yemekleriniz lezzetliyse restoranınız ağzına kadar doluyor. Burası da öyle, o yüzden rezervasyon yapmanız şart. Kışın kapalı ve yazın servis 20:00’de başlıyor, erken giderseniz beklemeniz gerekiyor. Öyle erken gideyim siparişimi vereyim de yapamıyorsunuz. Masanıza oturuyorsunuz onlar sıranız gelince sizi içeriye çağırıyorlar ve içeride siparişinizi veriyorsunuz. Sıra gelmesi, yemek seçimi, onların masaya gelmesi falan derken iş biraz uzuyor, çok aç gelmemeye dikkat edin. Menü olmadığı için fiyatları göremiyorsunuz, gecenin sonunda sürpriz oluyor. Fikriniz olması açısından; Enginarre’de alkolsüz ve doyurucu bir yemek için ortalama kişi başı en az 200 TL gibi bir hesap ödersiniz.

6- Sota Alaçatı

İşte burası farklılık arayanlar için tam anlamıyla ilaç gibi gelecek bir yer. Sota Alaçatı’nın menüsü ağırlıklı olarak kabuklu deniz ürünlerinden oluşuyor, sunumlar ve lezzetler mükemmel. Aynı zamanda da zengin bir şarap menüsüne sahip. Güzel bir atmosferi, kaliteli ve nezih bir ortamı var. Fiyatlar da bence makul; sonuç olarak Alaçatı pahalı bir yer, kabuklu deniz ürünleri de pahalı, ee ortam da nezih. Tüm bunları düşününce kişi başı 300 TL gibi bir yemek için pahalı diyemiyoruz. Bu arada Alaçatı’nın tüm iyi restoranlarında olduğu gibi Sota Alaçatı‘da da rezervasyonsuz yer bulmanız çok zor.

7- Ferdi Baba Restaurant

Alaçatı’da iki farklı şubesi var; bir tanesi Alaçatı Köyiçi’nde, diğeri de yat limanında. Limanda olanın manzarası güzel, Köyiçi’nde olanın da bahçesi güzel ama masa sayısı gereğinden fazla ve dip dibe oturuyorsunuz. Yemekler ve hizmet her ikisinde de aynı. Konsept olarak rakı & balık, balıklar taze ve lezzetli. İşin içine alkol girerse Ferdi Baba’da kişi başı 250 – 300 TL gibi bir hesap ödersiniz.

8- Kabak Çiçeği

Kapanışı da Ege Mutfağı ile yapalım dedik. :) Kabak Çiçeği, yaşlı bir çift tarafından işletiliyor. Çünkü çocukları buradan ayrılıp yukarıda bahsettiğimiz Enginarre’yi açmış. Söylediklerine göre yemeklerde kullanılan otları bile kendileri topluyormuş, yemeklerin tümünü yine bu yaşlı teyzemiz pişiriyor; hatta ekmeği bile o yapıyor. Sıcak, samimi ve şirin bir ortam, bu haliyle diğer Alaçatı Restoranlarına benzemiyor. Fiyat konusunda benzemiş ama ne yapalım artık her samimiyetin bir bedeli var. :) Mezeler 24 TL’den başlıyor. Yemek fiyatları mı.. ne yapacaksınız şimdi yemek fiyatlarını? Yemekleri boşverin siz mezelerden devam edin mezeler güzel. Yarımşar porsiyon söyleyip bol çeşit yapın, oh mis gibi olsa da yesek.