Alaçatı’nın dar sokaklarında bir dükkan, dışı mavi ve beyaz renklere boyanmış, içeriye giriyorsunuz büyük bir meze dolabı; içinde otlar, zeytinyağlılar ve deniz ürünlerinden yapılmış envai çeşit meze var… Şu an burnunuza anason kokusu gelmeye başladıysa siz bir mudavimsiniz :) ve Alaçatı meyhaneleri tam size göre. Elbette tüm mekanlar bu şekilde değil; Alaçatı gibi gece hayatının dolu dolu yaşandığı bir yerde yeni nesil meyhaneler de var, ocakbaşı da var. Biz farklı konseptlerdeki en güzel Alaçatı meyhanelerini sizin için bir araya getirdik.

Kuverler hazırsa listemize başlayalım. :) Alaçatı’ya geldiyseniz o kuver verilecek kaçışınız yok 😀

1- Leblebili Meyhane

Tam olarak yazının başında tarif ettiğimiz meyhane konseptine uyan bir yer. Alaçatı’nın fiyatları malum yüksek ancak burada hizmet kalitesi de gayet yüksek; bir kere personel çok ilgili, en azından verdiğiniz paraya değdiğini hissediyorsunuz. Mezeler ve balıkları oldukça taze ve lezzetli, ayrıca güveçte et sotesi ve de Fransız usülü karidesi meşhur, kesinlikle denemeye değer. En güzel yanı da Leblebili Meyhane‘ye geldiğinizde müzikleri ve dekorasyonu sayesinde meyhane havasını hissediyorsunuz.

2- Dem Alaçatı

Mekan ve hizmet olarak bakınca Leblebili Meyhane’den aşağı kalır bir yanı yok. Konum olarak biraz daha kargaşadan uzak olması güzel. Hem mezeleri hem de deniz ürünleri lezzetli ve güzel servis ediliyor. Meze çeşitleri çok fazla değil ama yeterli. Mantarlı mantı gibi enteresan mezeleri de var, ismi çok cazip gelmese de çok beğeniliyor, muhakkak deneyin. Zaten Dem Alaçatı’nın spesiyali olduğundan sipariş etmeniz için çok ısrar ediyorlar. :) Bunun dışında bir de Atatürk Mezesi‘ni öneririz.

3- Buzuki Meyhane

Aslında Buzuki Meyhane’yi ilk sıraya yazacaktık, diğerlerini gördükten sonra buraya gelin ki kıymetini daha iyi anlayın diye sonraya sakladık. Buradaki fiyatlar diğer meyhanelere kıyasla az birşey daha uygun. Meze çeşitleri baya fazla, bol meze ve yanına bir ara sıcak yeter de artar.

4- Alaçatı Martı Meyhane

Alaçatı’nın eski mekanlarından, sıcak samimi bir aile işletmesi diye tek cümleyle anlatabileceğimiz bir yer. Samimiyet güzel bir şey, her zaman böyle yerleri tercih etmeye çalışırız ancak kabul etmek gerekir ki yoğunluk ve samimiyet yan yana gelince ortaya güzel şeyler çıkmıyor. Bilmece gibi mi konuştuk? :) Diyoruz ki yazın yoğun zamanda gelirseniz işletme bu kadar kalabalığı kaldıramıyor ve işler sarpa sarabiliyor. Bahar aylarında giderseniz mükemmel, hatta kış aylarında da açık. Yer bulabilirseniz içeride şömine başında oturup samimiyetin tadını çıkarabilirsiniz.

5- Veranda Alaçatı

Asmalı Mescit’teki Veranda Pera‘nın Alaçatı’da açmış olduğu Yeni Nesil Meyhane türünde bir yer. Burası merkezde değil ancak çok yakınındaki çark plajında. Yemeklerin lezzetinden pek bahsetmek mümkün değil, hafta sonu 2 çeşit fix menü var; “Standart Menü” kişi başı 270 TL ve ana yemek yok, diğeri “Şefin Menüsü” kişi başı 300 TL ve ana yemek var. Standart menü söylerseniz aç kalırsınız, tabii bu Şefin menüsü ile doyacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü şef gerçekten ayıp ediyor ve kişi başına bir levreğin çeyreğini koyuyor, bu konuda biz de Şef’e çok kırgınız. :) Eğlenceli mi derseniz evet eğlenceli bir mekan ve ağırlıklı doksanlar çalıyor. Zaten Yeni Nesil Meyhane mantığı da tam olarak lezzetsiz yemekler, kötü servis, yüksek fiyat ve eller havaya üzerine kurulu. Hee bir de dip dibe masalar olmazsa olmaz, zaten yan masalardan biri poposuyla masamızdaki bardakları devirmeden biz yeni nesil meyhanede olduğumuzu anlamıyoruz. :) Yani aslında bu tür mekanları eğlenceli yapan da buraya gelen müşteriler. Sizin de amacınız sadece eller havaya ise tercih edebileceğiniz bir yer ancak gelmeden önce Alaçatı Restoranları yazımıza bir göz atın ve buraya karnınızı doyurup gelin.

6- Esnaf Alaçatı

Alaçatı’nın en popüler mekanlarından bir tanesi diyebiliriz. Gece kulübü ile meyhane karışımı olan yeni nesil meyhanelerden. Girişte kılık kıyafet kontrolü var, belli prosedürlerin olması kötü bir şey değil tabii ki ancak müşteriye bu kural uygulanıyorsa kapıda kıyafet kontrolü yapan görevlilerin de plajda gezer gibi giyinmemeleri gerekir. Yemekleri soracak olursanız Veranda Alaçatı’yı yazarken yeni nesil meyhanelerin mantığını anlattık. Esnaf Alaçatı da bu mantığı tam olarak uygulamış. Burada da fix menü var; hafta sonu limitsiz yerli içkili Esnaf Menü kişi başı 390 TL. Yemek konusunda beklentiniz olmasın, siz karnınızı doyurup gidin, Esnaf Alaçatı’nın vaad ettiği şey eğlence; doksanlar çalıyor ve bir de darbukacı var, masa masa geziyor.

7- Şişarka Meyhane

Renkli ve güzel bir ambiyansı var. Ancak aynı şeyi mezeler ve yemekler için de söyleyemeyiz. Diğer mekanlara göre fiyat biraz daha uygun, fix menüsü de var, o yüzden çok kalabalık oluyor. Hem meyhane olsun hem de ucuz olsun diyorsanız tercih edilebilecek bir yer, tabii ucuz dediysek Alaçatı’nın ucuzu olduğunu unutmayın.

8- Parlak Ocakbaşı

Öncelikle şunu söyleyelim; bu mekanı listemize ekleme sebebimiz farklı olması. Alaçatı’da onlarca Ege mutfağına sahip meyhane var, yeni nesil meyhanelerin sayısı da günden güne artıyor ama bu tür yerlerin sayısı az. Ege mutfağından sıkılırsanız Parlak Ocakbaşı fena bir alternatif değil. İşletmecisi Ahmet Parlak, Halil Sezai’nin İsyan şarkısını söylediği bir video zamanında baya popüler olmuştu. Mezeleri ortalama, zaten buradaki asıl olay ocakbaşı, en azından kebapları lezzetli. Müzik olarak ağırlıklı Türk Sanat Müziği çalıyor. Açıkçası çift olarak gideceklere çok fazla önerebileceğim bir yer değil, eğer kendi grubunuz kalabalıksa sorun yok. Diğer türlü ortamdan rahatsız olma ihtimaliniz var, risk almayın diye söylüyorum.