Seyşeller bildiğiniz üzere bir ada ülkesi topluluğu. Bizim de bu seyahette gördüğümüz, kaldığımız 3’ü de birbirinden başka dünyaları olan adalardaki ulaşımla ilgili net bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz :)

Bir yere gidildiğinde akla gelen ilk sorulardan biridir: “Gittik iyi de ulaşımı nasıl?” Kısaca bahsetmek gerekirse; Seyşeller’i tam olarak gezmek istiyorsanız adalar arası ulaşım deniz otobüsü ve tek motorlu uçak, Mahe ve Praslin adalarında kullanabileceğiniz kiralık araç, taksi ve alternatiflerini değerlendirmeniz gerekecek. La digue adasında ulaşım için fazla bir alternatif yok ya bisiklet kiralayacaksınız ya da yürüyeceksiniz

Seyşeller Rent a Car

Bizim seçtiğimiz ulaşım yöntemlerini ve sırasıyla Mahe, Praslin ve La Digue adalarındaki ulaşım deneyimimiz maliyetleriyle aşağıda huzurlarınızda!

Mahe, Seyşeller’in başkenti ve başkent olmasının getirdiği düzen en azından Mahe’nin merkezinde belli oluyor. Mahe Adası’nda otobüsle ya da taksi ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Rent a carların fiyatı günlük küçük Hyundai i10 tipindeki araçlar için 45 euro, Mahe’de kiralık araç için pek çok firma olmasına rağmen fiyatların birbirine çok yakın olduğunu söyleyebilirim. Taksiler Seyşeller genelinde oldukça pahalı, 5 kmlik mesafeye 200 SCR para alıyorlar ve pazarlığa da yanaşmıyorlar. Mahe adası için aracımızı Maki Car Rental üzerinden Eden’s Car’dan kiralamıştık. Gitmeden uzun bir zaman önce araba kiralama niyetiniz varsa tamamlamanızı öneririz. Biz son ana kaldık ve 120.000 kmlik, gittiğine şükredebileceğiniz bir araca bindik. Mahe Adası’nın en güzel 2 koyundan biri olan Port Launay Beach ve Beau Vallon Beach’e otobüsle gitmeniz mümkün. Otobüslerin fiyatı oldukça uygun ve her yere 7 SCR ile gidebilirsiniz. Ciddi bir fiyat farkı oluyor. Otobüsleri Tata, katil gibi virajları dönüyorlar. Araba kullanacaklar dikkat etsin. :)

Mahe’de otobüsle ulaşım imkanı olsa da biz adanın tümünü gezmek ve tüm plajlarını görmek istediğimiz için her yere otobüsle gitmek mümkün değildi, o nedenle bizim için araç kiralamak olmazsa olmazdı. Tatiliniz sırasında ulaşımınızı otobüs ile sağlamayı düşünüyorsanız sizin için önemli bir uyarımız var eğer büyük bir valiziniz varsa otobüse binmeniz mümkün değil o nedenle Mahe adasında havaalanı ve otel transferi için taksi kullanmak zorunda kalacaksınız.

Praslin, Pıralin diye telaffuz ediliyor. Mahe’den sonra 2. büyük ve trafiğin olduğu ada. Burada da 7 SCR olan otobüsleri kullanabilirsiniz. Yalnız Praslin’de yer alan otobüs hattı koylara girmiyor. Yol üstünde bırakıyor. Örneğin Anse Lazio’ya otobüsle gideceğiz diyorsanız yaklaşık 2 kmlik tırmanmalı ve inmeli bir yolu tek yön olmak üzere yürümeniz gerekiyor ve tepedeki güneşi de unutmayın. :) Biz Praslin Adası için de kiralık araç tercih ettik ve aracımızı Kreol Services üzerinden kiralamıştık, günlüğü 45 € idi, bu seferki şansımıza yeni bir arabaydı. Mahe adasında olduğu gibi burada da büyük valiz ile otobüse binemeyeceğinizi unutmayın ve Praslin adasında deniz otobüsü veya havaalanı transferi için taksiye vereceğiniz ücreti gözden çıkarın.

La Digue Adası’nda motorlu taşıtlara polis ve devlet görevlileri haricinde izin yok ancak oteller golf arabalarıyla adeta bu küçük adayı doldurmuşlar. Herhangi bir tur almadıysanız adım başı her yerde olan bisikletçilerden günlüğü 50 SCR’den bisiklet kiralayabilirsiniz. Pazarlık payı her zaman var. İlk söylediklerini kabul etmeyin. :) Özetle La Digue adasında ya yürürsünüz ya da pedallarsınız. :) Her ikisi de oldukça yorucu ama değer..

Şimdi gelelim bu adalar arasındaki ulaşıma. Bunları da gitmeden önce ayarlamanızda fayda var. Biz rotamızı İstanbul – Mahe – Praslin – La Digue – Mahe şeklinde yaptık.

Mahe – Praslin adası geçişini isterseniz hızlı deniz otobüsüyle yapabilirsiniz. Bu yolculuk 1 saat 15 dk sürüyor ve malesef çok mide bulandırıcı. Kusan kusana, herkesin elinde torbası rehin gibi bir yolculuk yapılıyor. Kesinlikle önermem. Deniz otobüsü tercih edecekseniz Cat Cocos üzerinden biletleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kişi başı 64€ civarında. Bunun yerine tek motorlu küçük uçakla çok sevimli bir 20 dk. geçirmek isterseniz tek yön kişi başı 75 € vererek Air Seychelles ile de iç hatlar üzerinden uçabilirsiniz. Bir daha gidecek olsak asla deniz otobüsüne binmeyiz.

Praslin – La Digue yine deniz otobüsüyle Cat Cocos’dan bilet alarak yapabilirsiniz. Bu yolculuk da kişi başı 14 € idi.

Ve asıl konuşmamız gereken Seyşeller uçak bileti fiyatları ve İstanbul – Mahe – İstanbul uçuşu. En maliyetli olanı bu uçuştu. 9 ay öncesi olmasına rağmen 3.000 TL’den kişi başı tek yön biletleri aldık. Uçak Mahe’den sonra Morani adasına gidiyor ve dönüşte de önce oraya uğrayıp Mahe’ye geliyor.

Seyşeller’e aktarmasız uçması sebebiyle tercihimizi THY’den yana kullanmştık ancak pişman olduğumuzu söyleyebiliriz. Çünkü dönüş yolculuğu tambir felaketti, hayatımda ilk kez bu kadar pis bir uçağa binmek zorunda kaldık. Morani’den gelen uçak boşaltılmadan insanları için de bekleterek adeta minibüs gibi Mahe yolcuları da bindi. Temizlik vs hiçbir şey olmadan kalkışa geçildi. THY ile uçacaksanız aklınızda olmasında fayda var.

Gitmeden herşeyi internetten ayarlamanız, almanız mümkün. Voucherlarınız da çıkartmayı unutmayın, mutlaka acil durumda aranacak kişi bilgisi de alın. :)