Şöyleee bir uzaklara gitsem; sessiz, sakin doğayla içiçe tatil yapsam diyorsanız Seyşeller sizin için uygun bir tatil bölgesi olacaktır. Hızlı karar almanıza yardımcı olacak, en önemli bilgileri içeren  Seyşeller Gezi Rehberi oluşturmak istedik. Bir Seyşeller tatili ile ilgili aradığınız her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Tabi ki gitmeden önce Seyşeller’e ne zaman gidilir diye araştırmanız ve doğru mevsimi seçmeniz önemli. Önerimiz Haziran – Kasım döneminde Seyşeller’e gitmeniz. Böylece riskin en az olduğu dönemde tatil yapmış olursunuz.

Gideceğiniz dönemi belirlediniz; sıra şimdi uçak biletinde. Uçak biletleri için eğer indirim dönemlerini kaçırdıysanız  skyscanner gibi platformlardan alarm tanımlayın ve bir süre gözlemleyip öyle alın.

Uçak biletleri de hazır olduğuna göre sıra şimdi gezi planını çizmekte. Bunun için size bizzat deneyimlediğimiz ve oldukça memnun kaldığımız 12 günlük rotamızı paylaşacağım.

Uçuşlar Seyşeller’in Mahe adasına yapılıyor. Mahe adasından isterseniz Praslin’e pırpır uçakla ya da deniz otobüsü ile geçiş yapabiliyorsunuz. Biz de rotamızı Mahe’den aynı gün iç hatlara geçecek şekilde planlamıştık. Havalanı o kadar küçük ki iç hatları neredeyse bir oda büyüklüğünde. Praslin’de birkaç gün konakladıktan sonra deniz otobüsü ile La Digue adasına geldik. La Digue konaklaması sonrasında Mahe’ye geri döndük ve birkaç gün de Mahe’de konaklayıp turumuzu tamamladık. Ulaşım ile ilgili en önemli tavsiyem Mahe – Praslin – Mahe hattında kesinlikle deniz otobüsünü tercih etmemenizdir. Tabi sadece adalara gidişler değil; aynı zamanda adalar içerisindeki ulaşım da önemli. Nereden bu biletler alınır, ne kadara alınır, nereden araba kiralayabilirim gibi tüm bilgileri Seyşeller’de Ulaşım yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hangi adaları gezeceğinize karar verdiyseniz sıra konaklayacağınız yerleri seçmekte. Çok lüks otellerin yanı sıra apart evlerde kendin pişir ye formatında da konaklama yapabilirsiniz. Bütçenize uygun alternatifler eminiz olacaktır. Tek önemli nokta ana caddeden uzaktaki yerleri seçmeyin. Fikir vermesi açısından Seyşeller’de Nerede Kalınır yazımızın linkini buraya paylaşıyoruz. Biz self – catering olarak geçen yerlerde kalmayı tercih ettik ve sabah omletimizden yani scrumbled egg den makarnamıza kadar her şeyi kendimiz yaptık. Zaten Türk markalarını marketlerde görünce hem bir gurur duyduk hem de rahatla kullandık. :)

Kalacağımız yerler belli ise sırada gezeceğimiz yerleri seçmekte.. Bunun için de sizi Seyşeller’de Gezilecek Yerler yazımıza davet ediyoruz. Seyşeller’in popüler olmuş ve mutlaka görmelisiniz diyebileceğimiz yerlerini gezdik, gördük ve paylaştık. Gitmeden bir göz atmanızda fayda var. Belki daha kısa bir rota çizebilirsiniz. Vallée De Mai, Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple, Saat Kulesi, National History Museum olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Tarihi yerleri ve botanik bahçelerini gezmenin yanı sıra Seyşeller’in plajları da çok meşhur. Tatilde en çok vakit geçireceğiniz yerler Seyşeller’in mükemmel denizi olacağı için plajları araştırmak ve gezmek için ayrıca vakit ayıracağınızı düşünüyoruz. En güzel plajı tescilli olmasının yanı sıra bizce de Anse Lazio. Anse Lazio’da bir gün geçirmeyi kim istemez ki? Emin olun her plajı ayrı bir doğal güzellik.. Bazısında dalganın izleri haricinde başka birşey yok; o kadar kendi haline ve doğal.. Anse Lazio haricinde Beau Vallon ve Port Launay plajlarını öneririz. Bu bölgelerde aynı zamanda şnorkel de yapabiliriz. Özellikle Port Launay’ın su altı çok renkli. Tüm detaylar ve fotoğraflar için Seyşeller Plajları yazımıza mutlaka göz atın.

Gezdik, gördük; peki ne yiyeceğiz diyorsanız Kreol mutfağının yanı sıra pizzacısı, hamburgercisi, balıkçısı olmak üzere Seyşeller’de yemek alternatifinin çok olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle aç kalmazsınız. Bizim denediğimiz ve size de önerebileceğimiz yerlerin hepsini Seyşeller’de Ne Yenir yazımızda fiyatlarıyla ve mümkün mertebe resimleriyle paylaştık. Gitmeden önce bir bütçe belirlemenizde yardımcı olacaktır. :)

Gün olur da tekrar Seyşeller’e gidebilirsek aynı rotada tatil yapmayı çok isteriz. Ama favoriniz neresi diyecek olursanız Praslin, bizi yaşamak isteyecek kadar cezbetti. Hani hep vardır ya emekli olsam da bir Ege kasabasına yerleşsem diye.. Burası da öyle işte.. :)