Kreol mutfağının hakim olduğu Seyşeller ada topluluğunda körili ve acılı hem et hem de balık yemekleriyle şahane öğünler geçirebilirsiniz.Biz ne olur ne olmaz yanımızda ton balıklarıyla gitmiştik ancak neredeyse gerek kalmadı diyebiliriz.

Mahe, Praslin ve La Digue adaları olmak üzere sadece Kreol değil her kültüre hitap edebilecek pizza, makarna gibi alternatiflere de sahipler. Böyle olunca canınız ne isterse onu yiyorsunuz ve en güzeli mecbur kaldığınız için değil istediğiniz için Kreol mutfağını tadabiliyorsunuz. Sadece restaurantlar değil tabi “street food” konseptine uygun çok sayıda take – away de göreceksiniz. Tabi biz çok istesek de hassas midelere sahip olduğumuz için tatmaya cesaret edemedik. Aynı zamanda yemek öğünleriniz nerede konakladığınızla da çok ilgili. Eğer bizim gibi self – catering house tipi evlerde kalırsanız marketten çok rahat istediğiniz tarzda dondurulmuş gıda ya da Nuh’un Ankara makarnasını – yanlış duymadınız, Nuh’un Ankara Makarnası Seyşeller’de. :) – bulabilirsiniz. Biz giderken yanımızda hindi füme, kaşar peyniri, krem peynir gibi ana kahvaltılık malzemelerimizi götürdüğümüz için kahvaltılarımız neredeyse evimizdeki kadar çeşitli ve siyah çaylı geçti. Yanına bir de mis gibi minnak muz..

>> Praslin’de Ne Yenir?
>> La Digue’de Ne Yenir?
>> Mahe’de Ne Yenir?
>> Seyşeller Yemek Fiyatları

Şimdi sırayla hangi adada hangi restauranta gittik, fiyatlar ne idi, markette cola, su kaça satılıyor bilgisini paylaşalım. Buna göre bütçenizi ayarlamanızda fayda olabilir. :) Ayrıca gittiğimiz restaurantlarda menülerin fotoğraflarını çektik ve bunları da sayfanın sonuna ekliyoruz, ne kadarlık bir yemek harcaması yapacağınızı çok rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Praslin’de Ne Yenir?

Praslin’de Cote d’or bölgesinde kalırsanız çok sayıda alternatife sahip olursunuz. Sadece 2 tane İtalyan restaurantına 3 tane de Kreol ve İtalyan mutfağına sahip restaurantla 2 adet take – away barındırıyor içinde. Ayrıca gündüz plajın önünde yol boyunca meyve satan bir sürü tezgah görebilirsiniz. 1 salkım muz 25 SCR, fix fiyat. Aynı zamanda içeceğinizi ve atıştırmalık birşeyler alabileceğiniz, küçük market büyük bakkal tarzı yerler de var. Biz self catering de kaldığımız için akşam yemeklerinde odamızdaydık. Ancak alışveriş detaylarını paylaşabiliriz. :)

Marketlerde 1 lt su 10 SCR, kola & sprite gibi içecekler 17 SCR. 1 paket ekmek – Uno gibi dilimli ekmek – 20 SCR.

Cote D’or’un en kalabalık restaurantlarından ve akşam 19.00’dan sonra yer bulmanın imkansız olduğu Ristorante da Luca’da ister pizzanızı yiyebilir isterseniz de dondurmasından tadabilirsiniz. Bir top dondurma 15 SCR, margherita pizza ise 250 – 300 SCR arasında değişiyor. Akşam yemeğini kişi başı 100 TL altında yemek zaten imkansız. Pizza fiyatları tüm restaurantlarda bu şekildeydi. Kreol yemekleri de 180 SCR’den başlıyor

La Digue’de Ne Yenir?

Her ne kadar kendisi küçücük olsa da yemek alternatifleri açısından oldukça zengin olmakla birlikte birbirinden güzel restauranlara da sahipti.

İlk önce Fish Trap ile başlayalım. Kahvaltı ile başlıyor, akşamları eğlencenin de olduğu bir restaurant, tam bir Kreol mutfağı. Ne isterseniz isteyin o baharat kokusunu alacaksınız. :) Fish Trap konum itibariyle de çok merkezi; limanı arkanıza alıp ana caddede sağa dönerseniz 100 metre ileride sağınızda kalacaktır. Garsonları da çok kibar ve ilgililer. Porsiyonları da oldukça büyük. Biz bir ara sıcak bir ana yemek söyleyerek tıka basa doymuştuk.

fish trap sahil

la digue fish trap

Kreol mutfağı yemek istemiyorum, yok mudur pizzacı diyorsanız size hem uygun hem de take away olan La Digue Pizzeria‘dan bahsedeyim. Pizzaları ve hamburgerleri oldukça leziz ve restaurantlara göre fiyatları da oldukça uygun bu pizzacının önünde oturarak pizzanızı yiyebilir ya da alıp gidebilirsiniz. Restaurant yol üstünde kalmadığı ve geceleri de bu yol karanlık olduğu için gözünüzden kaçabilir, anayolda çok küçük bir tabelası var, bu tabelayı gördüyseniz takip edin. :)  Oteliniz uzaksa üzülmeyin, aşağıdaki fotoğraflarda telefon numarasını paylaşıyoruz, sipariş de verebilirsiniz.

La Digue Pizzeria

Onun haricinde Fish Trap’den yaklaşık 100 metre uzakta Chez Marston‘da da yemek yiyebilirsiniz ancak Fish Trap kadar yorumları iyi değildi. Yine Fish Trap’ten yaklaşık 400 metre ileride otelin içerisinde hizmet veren bir restaurant daha var ancak fiyatları oldukça yüksek olduğu için biz tercih etmemiştik. Restaurantın içerisi çok güzel döşenmiş ancak gerek yok dedik. :)

Anse Banane plajında yer alan Chez Jules hem sahile konumu hem de güzel tatlarıyla bizi cezbetmişti. Direk yol kenarındaki uzun yüksek masalara oturup hem denizi izleyip hem de kahvenizi içebilirsiniz. Onun da detayları aşağıda:

Chez Jules Coconut ve Banana Cake

La Digue’de plajda çok güzel meyve barları yer alıyor ve temizler de. Özellikle Anse Severe’de meyve barlarından kokteyl içmenizi öneririz. Koca bir bardak 100 SCR gibi bir fiyat. İsterseniz rom kullanarak alkollü kokteyl de yapıyorlar. Gerçi biz yanımızda votkamızı getirdiğimiz için kokteylimizi kendimiz yapmıştık. Sonra da kuma bayıldık. :)

Mahe’de Ne Yenir?

Mahe’nin nerdeyse her bölgesinde ya pizzacı ya da kreol restaurantını kolaylıkla bulabilirsiniz. Take – awayi söylememe bile gerek yok, oldukça fazla sayıda varlar. Biz Le Café de L’horloge (Coco Blue) ve La Dolce Vita olmak üzere iki restauranta gitmiştik. Sizler için menüsünü de çektik, aşağıda paylaşıyoruz. Le Café de L’horloge çok yavaş servise, vasat bir tada sahip. Tek avantajı Albert Street üzerinde saat kulesinin tam karşısında olması ancak tam karşı caddesinde yer alan La Dolce Vita hızlı servisi, güzel tatlarıyla çok hoşunuza gidecektir. Zaten Victoria’nın en büyük ve kalabalık restaurantlarından biri. Biz iki restaurantta da İtalyan usulü takıldık. La Dolce Vita’nın dondurması da çok lezzetliydi.

Kafe Kreol

Bizim rotamız ardından Anse Royal’e doğru kaydı. Burada ise Kreol mutfağını tekrardan tatma şansımız oldu. Biri gündüz biri akşam olmaz üzere 2 kez üstüste Cafe Kreol‘e gittik. Birinde octopus curry ve smoked fish yedik. Ayrıca ortaya acılı bir sosla lahana turşusuna benzer bir ikram oluyor. Bir diğerinde de balık çorbası içip beef curry yedik. Üzerine de pashion fruit meyvesinden yapılan dondurmalı bir tatlı söylemiştik. İçerisinde bolca tropikal meyvesi vardı. Şimdi bile hala konuştuğumuzda olsa da yesek diyoruz.

Kafe Kreol Smoked Fish

Kafe Kreol Tatlı

Pieds Dans l’Eau‘nun hemen altında restaurantı da vardı. Yorumlar Cafe Kreol kadar iyi değildi, o nedenle biz riske girmeyip tercihimizi Cafe Kreol’den yana kullandık.

Hem Victoria hem de Anse Royale’deki restaurantlarda hep fresh juice yani taze sıkma meyve suyu tercih ettik. Gerçekten böyle bir meyve tadı yok. Mutlaka tatmanınızı öneririz.

Port Launay bölgesinde ise sahilin oralarda sadece 1 adet bakkal – o da ne zaman açılıyor ne zaman kapanıyor belli değil – ve take – away vardı. Çeşitlilik anlamında çok zayıftı. Beau Vallon bölgesi ise daha büyük ölçekli otellerin de olmasının getirdiği artıyla daha fazla restauranta ve markete sahipti. Hatta Çarşamba akşamları minik bir pazar bile kuruluyormuş.

Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur ve Seyşeller’de ne yenir sorunuza cevap verebilmişizdir, biz yazarken biraz acıktık. :) Şimdiden afiyet olsun.. Bir de unutmayın; bakkal ve marketler hatta benzin istasyonları bile en geç 19.00’da kapanıyor. :)

Add New Gallery ‹ Çıktık Yola — WordPress.html

Fish Trap Menü

Fish Trap Fiyatlar

Fish Trap Menü

Fish Trap Menu

Fish Trap Menü

Fish Trap Hesap

Fish Trap Hesap

La Digue Pizzeria Pizza Menu

La Digue Yemek Fiyatları

La Digue Pizzeria Take Away Menu

La Digue Pizzeria Take Away Menu

La Digue Pizzeria Sipariş

La Digue Pizzeria Sipariş Numaraları

Chez Jules Fiyatları

Chez Jules Fiyatları

Chez Jules Fiyatlar

Chez Jules Fiyatları

Chez Jules Menu

Chez Jules Fiyatları

Chez Jules

Chez Jules Fiyatları

Victoria Yemek Fiyatları - La Dolce Vita

La Dolce Vita Menu

Victoria Yemek Fiyatları - La Dolce Vita

La Dolce Vita Menu

Victoria Yemek Fiyatları - La Dolce Vita

La Dolce Vita Menu

Mahe Yemek Fiyatları - La Dolce Vita

La Dolce Vita Menu

Victoria Kahvaltı Fiyatları - La Dolce Vita

La Dolce Vita Kahvaltı

La Dolce Vita Menu

La Dolce Vita Menu

Victoria Yemek Fiyatları - Coco Blue

Coco Blue Menu

Victoria İçecek Fiyatları - La Dolce Vita

Coco Blue İçecek Fiyatları

Kafe Kreol Menu

Kafe Kreol Menu

Anse Royal Yemek Fiyatları

Kafe Kreol Menu

Kafe Kreol Fiyatlar

Kafe Kreol Menu