Kışın dinlenebileceğim bir tatil düşünürsem aklıma ilk gelen yer kesinlikle Oylat Kaplıcaları olur, düşünmek bile insanı dinlendiriyor.  Burası Bursa İnegöl’e bağlı bir köy, kaplıcaları ile ünlü ve doğayla iç içe huzur dolu bir köy. Oylat’ta kesinlikle zamanın yavaş aktığını hissedeceksiniz.

Oylat Kaplıcaları Nerede?

Bursa şehir merkezine 72 km, İnegöl ilçe merkezine ise 25 km mesafede. Yakın gibi gözükse de Oylat için tam anlamıyla ormanın derinliklerinde bir yer diyebiliriz.

Oylat’a Nasıl Gidilir?

Kesinlikle en ideal yol kendi aracınızı kullanmak olur, yollar fena değil ancak yine de geceye kalmadan hava aydınlıkken gitmekte fayda var; sonuçta orman yolu. Havayolunu tercih edecekseniz Yenişehir Havalimanı ile Bursa Oylat Kaplıcaları arası 50 km, bu nedenle havayolunu kesinlikle önermiyoruz. Otobüsle gitmek isterseniz İnegöl’e kadar otobüsle ulaşabilirsiniz, İnegöl – Oylat kaplıcaları arasında dolmuşlar çalışıyor. Gündüz saatlerinde İnegöl’e varırsanız dolmuşu kullanabilirsiniz, yalnız geç kalıp dolmuş saatlerine yetişemezseniz taksiden başka seçeneğiniz yok. İşte o zaman işiniz zor, taksilerin çoğu geç vakitte bu yolu gitmek istemiyor ve sizi araca almayabiliyor. Kısacası kendi aracınızla gitmezseniz, tatil kötü başlayabilir; uyarmak bizden.

Oylat’a Ne Zaman Gidilir?

Oylat Kaplıcaları 4 mevsim tatil yapılabilecek bir yer. Ancak yazın her ne kadar şehir merkezlerine göre daha serin olsa da sıcak suya girmek istemeniz için sıcağı çok fazla seviyor olmanız lazım. Bunun dışında bence en güzel zamanı Şubat ayı; bir düşünün ormanın içindesiniz, kar yağmış ağaçlar bembeyaz, tertemiz havada yürüyüş yapıyorsunuz, sonra sıcak suya girip pamuk gibi oluyorsunuz ve güzel bir uyku. Dinlenmek için her şey fazlasıyla var.

İşin maddi boyutuna gelirsek işler değişiyor, sömestr ya da bayram tatili gibi zamanlarda fiyatlar inanılmaz artıyor. Bir de tatil dönemlerinde paket olarak satış yapılıyor, örneğin 5 gün bayram tatili varsa 5 gecelik paket yapıyorlar ve siz 2 gece de kalsanız 5 gece ücretini ödüyorsunuz. O yüzden tatil dışı zamanlarda gitmek oldukça karlı olur. Kısacası emekliler bu konuda şanslı diyebiliriz Oylat kaplıcalarının tadını onlar çıkartıyor.

Oylat Kaplıcaları Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Rahatsızlıklara geçmeden önce Oylat kaplıcalarının şifasını anlatan hikayeyi bilmek istersiniz diye düşündük:  Bizans İmparatorluğunun hüküm sürdüğü dönemlerde İnegöl ve çevresinin tek hakimi olan Tekfur’un kızı hastalanır ancak hekimler hiç bir şekilde çare bulamaz. Tekfur kızını bu şekilde görmeye dayanamaz, hekimler de babasının gözünden uzaklaştırmak için ormanın içinde bulunan ve suyu şifalı olarak bilinen bir yere bırakırlar. Kıza “burada ÖL-YAT” derler ve bırakırlar, kız buradaki sularda yıkanarak şifa bulur ve günden güne iyileşir. Bu olaydan sonra da bölge şifa kaynağı olarak bilinmiş. Bazı yörelerde Oylat’a hala Ölyat denildiği söylenir. Hikaye bu, ne derece doğru orası bilinmez ancak raporlara göre; kireçlenme, romatizma, böbrek rahatsızlıkları, cilt/deri hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Oylat Gezilecek Yerler

Oylat sadece kaplıca değil aynı zamanda doğal güzelliklere de sahip bir köy. İnegöl Oylat zaten ormanın ve doğanın tam göbeğinde dolayısıyla şifalı su dışında görebileceğiniz çok güzel yerler de var. Hazır gelmişken Oylat’ta görmeniz gereken yerleri aşağıda paylaşıyoruz:

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası

Hilmiye Köyüne 1 km mesafede olan mağara tamamen doğal şekilde oluşmuştur. Toplam uzunluğu 750 m olan mağara her zaman +18 derecedir ve bronşit benzeri hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi

Uğramadan dönmemeniz gereken bir başka yer de bu şelale. Ormanın içinde patikadan yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Bu yürüyüş kimilerine zor gelebiliyor ancak bana kalırsa işin asıl güzel kısmı bu, ağaçların arasında yürümek ve ormanın derinliklerindeki şelaleye ulaşmak. Yine de siz yürümeyi sevmiyorsanız ona göre değerlendirmenizde yarar var.

Köylü Pazarı

Oylat Köylü Pazarı

Doğal köy ürünleri, hediyelik eşyalar, hamamda kullanılacak malzemeler gibi farklı bir ürün yelpazesi var. Oylat’ta neredeyse tüm ihtiyacınızı buradan karşılıyorsunuz, başka alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok.

Oylat Vadisi

Oylat Vadisi

Otellerin bulunduğu bölgeye çok yakın, özellikle buraya gitmeseniz de dolaşırken muhakkak yolunuz düşecektir. Burasıyla ilgili söyleyeceklerimi aşağıdaki fotoğraf özetliyor, o köprünün üstünden geçmeyi nasıl anlatabilirim ki.

Oylat Otelleri

Oylat’ta bütçenize göre farklı oteller ve apartlar bulunuyor. Ancak Oylat otelleri arasında çok iyi diyebileceğimiz bir yer maalesef yok. Oylat’ta konaklama standartları biraz düşük, bunu bilerek gitmekte fayda var. Güven Otel, Aşiyan Otel, Aşiyan Apart Otel ve Çağlayan Otel, kendilerine ait hamamları ve 24 saat termal suyun olduğu oteller. Aralarında şu otel daha iyidir diyebileceğim gibi bir fark yok, yalnızca apartta kalmanızı tavsiye etmem. Burada yapacak çok şey yok, o yüzden yemek yapmaya vaktiniz olur. Zaman açısından problem olmasa da dışarıdan alacağınız malzemeler de pahalı olacağı için yemeği ucuza getirmeniz zor. Gelirken yanınızda getirirseniz o ayrı tabii ama o da kolay değil.

Oylat Otelleri, işletme anlamında çok iyi değiller buna hazırlıklı olun, ayrıca binalar eski. Lüks ve konfor beklentiniz olmasın. Benim otel tercihime sorarsanız Güven Otel ancak bir farkı olduğundan değil tamamen duygusal ???? Oylat’a ilk olarak tahminen 1990 yılında gitmişimdir ve o zaman yukarıda saydığım otellerden yalnızca Güven Otel vardı, onun haricinde bir tane motel ve bir de Büyük Otel adında bir yer vardı. Biz burada konaklardık ve o zaman 40 yıllık bir binaydı 2011 yılında yıkılmadan önceki fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz. Burası yıkılınca bize de Güven Otel kaldı. ????

Büyük Otel

Oylat’ta Ne Yenir?

Çevresine baktığınız zaman Bursa’da iskender, İnegöl’de köfte falan derken Oylat için de bir beklenti oluşabilir. Ancak gittiğiniz zaman Oylat’ta ne yenir sorusunu sormak yerine aç kalmasak yeter diye düşüneceksiniz. ???? Tavsiyem yemeği otelde yemeniz, çünkü çok fazla bir alternatif yok. İnegöl köfte yapan yerler var ama onu İnegöl’den geçerken yeseniz daha iyi çünkü buradakinin pek alakası yok. Oylat Vadisinde bulunan tesiste güveçte alabalık yiyebilirsiniz, bunun dışında yemek olarak tavsiyem bulunmuyor maalesef.. Köylü pazarında gözleme ile atıştırabilirsiniz. Tabii gözleme ve alabalıkla günler zor geçebilir, o yüzden otelde yemek en mantıklısı.