Gece hayatı deseniz var, sakin koylar deseniz o da var. Eee Marmaris gezilecek yerler açısından oldukça fazla çeşitliliğe sahip. Kısacası Marmaris öyle güzel bir tatil beldemiz ki hem gence hem yaşlıya hem de aileye hitap ediyor. İsterseniz ailenizle birlikte İçmeler bölgesinde konaklayın. Ben gencim adrenalin, eğlence istiyorum diyorsanız gelin merkez bölgesinde takılın. Biz de zaman zaman gecelere akalım, su kayağı yapalım diyerek gençleşirken, kimi zaman da tam bir emekli olduğumuz için Marmaris’in her yönünü görmüş olduk. :) Tüm bu deneyimlerimiz ile herkese hitap eden bir Marmaris gezi rehberi hazırladık. Yazımızda Marmaris gezilecek yerlerden tutun da Marmaris otellerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

>> Marmaris’e Ne Zaman Gidilir?
>> Marmaris’te Gece Hayatı
>> Marmaris’te Gezilecek Yerler
>> Marmaris Plajları
>> Marmaris’te Nerede Kalınır?
>> Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e Ne Zaman Gidilir?

Marmaris Akdeniz iklimine sahip bir bölge olarak ilkokul coğrafya derslerinde de öğrendiğimiz gibi; yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçiyor. Eğer çok fazla sıcak ve nem olmadan gitmek isterseniz Nisan sonu – Mayıs başı sizler için daha uygun olacaktır. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık tavan yapıyor. Güneşe direnmek mümkün değil. Kesinlikle yanınızda şapkanızı, 50 faktörlü güneş koruyucularınızla gelin. Sonuçta akşam kimse yoğurtlanmak istemez. :)

Marmaris’te Gece Hayatı

Marmaris, Ege Bölgesinin en çok turist ağırlayan tatil merkezlerinden biri ve Google Search istatistiklerinde aranılan kelimelere baktığımızda Marmaris’in Rusya’dan onbinlerin üstünde arandığını görüyoruz. Hiçbir şey tesadüf değil. :)

Marmaris, gündüz – gece hareketli bir bölge bu arada. Büyük de bir yat limanına sahip olması bölgeye daha çok turisti çekiyor.

Sadece gece kulübü olarak değil; güzel restaurant ve barlara da sahip bir bölge burası. İstediğiniz türde eğlenme imkanını bulabilirsiniz. Barlar Sokağı bölgesi oldukça kalabalık. Bu sokak üzerinde kulüpler de yer alıyor. En popüleri kuşkusuz Club Areena, bölgenin en büyük gece kulüplerinden ve hareketli müzikler çalıyor. Bir de ortamı hareketlendirici dansçılara da sahip. :)

Biz bir barda oturup shotlamayı tercih etmiştik.

marmaris alkol barlar sokağı

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Marmaris sadece tatil beldesi gibi değil aynı zamanda tarihi güzelliklere sahip de bir bölge. Aşağıda sizler için tarihi önemi de olan Marmaris’te gezilecek yerleri listeliyorum:

  • Eski Çarşı: Gelmişken Marmaris tarihine de bir dokunayım derseniz Marmaris merkez çarşısı içinde yer alan Tarihi Bedesten’den reçel ve bal alışverişi yapabilirsiniz.
  • Marmaris Kalesi: Bu bölgenin görülmeye değer tarihi yerlerinden biri. M.Ö 1000li yıllarda yapıldığına inanılıyor. 1. Dünya Savaşı esnasında Fransız donanmasının toplarına maruz kalmış ve zarar görmüş. 1990 yılından sonra ise restore edilerek müze haline getirilmiş.
  • Marmaris Müzesi: Marmaris Kalesi içinde yer alan müze 1990 yılındaki restorasyonla birlikte ziyarete açılmış. Müzede Helenistik ve Roma dönemine ait parçalarla birlikte Osmanlı dönemine ait eşyalar da sergilenmekte.

Önemli bir not: Pazartesi günleri müze kapalı. Geri kalan günlerde ise 08.30 – 12.00 ve 13.00 – 17.00 arasında ziyarete açık.

Marmaris Plajları

Marmaris’te çok yakınlarda güzel koylar bulabilir ya da hemen limanda yer alan tekne turlarına katılarak daha gizli koylarda yüzme şansını yakalayabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin Marmaris plajlarının hepsi birbirinden güzel.

marmaris sedir arası

  • İçmeler Plajı: Minibüsle sadece 8 km. uzaklıktaki İçmeler plajına gidebilirsiniz. Bu plaj diğer Marmaris plajlarına göre biraz daha uzun ve merkez bölgeye nazaran daha az kalabalık.
  • Turunç Halk Plajı: Eğer tekne turuna katılırsanız buraya da uğrayacaksınız. Marmaris’ten 21 km uzaklıkta. Mavi bayraklı plaj olması nedeniyle de çok rağbet görüyor. Eğer su altına ilginiz varsa bu plaj sizin için uygun olacaktır.
  • Amos Antik Kenti: Hazır Turunç’a geldiniz, buraya uğramadan olmaz. Yürüyerek yaklaşık 1 saatte gidebileceğiniz bu tarihi mirası görmenizi öneririm.
  • Kleopatra Adası ya da Sedir Adası: Ada, kum olan plajı ve berrak deniziyle çok ünlü. Genelde tekne turları buraya da uğruyor ve Marmaris’in 16 km. kuzeyinde yer alıyor.
  • Bördübet Koyu: Bu bölge diğer alanlara kıyaslara biraz daha bakir ancak doğal güzelliğe sahip. Bitki, hayvan çeşitliliğinin çok olmasıyla birlikte denizden ormana doğru da bir kanal var. Koy Reşadiye Yarımadası’nda kalıyor.
  • Baca Mağarası: Dalışa meraklı olan turistler için mutlaka uğranması gereken bir bölge olarak okudum. Ben gitmedim ancak ilginiz varsa profesyonel dalgıçsanız zaten kaçırmayacaksınız. :)

marmaris sedir tur

Marmaris’te aynı zamanda sahilin başında yer alan kulübe gibi alanlara gidip su sporlarıyla ilgili bilgi alabilir ve hemen önünde yer alan iskeleden katılabilirsiniz. Jet – ski, muz, hamburger ve parasailing gibi güzel alternatifler var. Biz parasailing yapmıştık ve kişi başı 100 TL vermiştik. Denize hız botlarıyla grup olarak – 10 ya da 15 kişi – açılıyorsunuz ve sırayla havalanıyorsunuz. Herkes turunu atana kadar da dönmek yok. O nedenle uzun sürebilir, siz şapkanızı yanınıza almayı ihmal etmeyin. :) Bence parasailing çok zevkli, 30 metre yükseklikte Marmaris ayaklarımızın altındaydı. Korkuyorsanız aşağıya bakmayın, anın tadını çıkarın. :)

kleopatra sedir marmaris

Marmaris’te Nerede Kalınır?

Marmaris otelleri ve pansiyonları tatilcilere oldukça fazla seçenek sunuyor. Biz Marmaris’te nerede kalınır diye düşünürken kendimize şunu sormuştuk; “Otelde mi vakit geçirmek istiyoruz, turlara mı katılmak istiyoruz?” Eğer turlara katılıp gece de eğleneyim, havuz bana göre değil diyorsanız Marmaris’in merkezinde yer alan 3* – 4* lı otellerde konaklayabilirsiniz. Biz burada  konaklamıştık. Önerebileceğim diğer oteller merkezdeki Marmaris otelleri Aegean Park Otel veya Hotel Kervansaray Marmaris olur.

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e ister kendi aracınızla ister otobüsle isterseniz de uçakla gelebilirsiniz. Dalaman Havaalanı merkezden 88 km. uzaklıkta olduğu için havaalanından çıkışta Havaş servislerini kullanabilirsiniz. 1.5 saatlik bir sürede merkeze ulaşıyorsunuz.

Biz kendi özel aracımızla İstanbul – Marmaris arasını 8 saatte gitmiştik. Araba yolculuğu da ayrı bir güzel oluyor ancak Muğla yolunda özellikle dağ yolu kısmındaki virajlara çok dikkat etmek gerekiyor. Otobüsle de tahmini molaları da ekleyerek 11-12 saatte Marmaris’e varırsınız.

Marmaris’te turları, gezilecek yerleri ve plaj ziyaretlerini düşündüğümüzde 5 günlük bir tatil ideal olacaktır. Umarım güzel bir yaz dönemi geçirirsiniz. :)