Küba ile ilgili yorum yapan 3 kesim var; birincisi Küba’da diktatörlük var dışarıya kapalı bir ülke olduğu için neler olduğu bilemiyoruz diye Küba’yı kötüleyen, ikincisi herkes eşit dünya güllük gülistanlık diye düşünen, üçüncüsü ise Küba’ya objektif olarak bakmaya çalışan ve iyisiyle kötüsüyle değerlendirmeye çalışanlar. Biz üçüncü kesimdeyiz, zaten Türkiye’de Küba’ya bu şekilde objektif bakan 10 kişi falan var herhalde :) ya da bize hep diğer kesimdekiler denk geliyor. Biz de sizin için çok fazla yorum katmadan Küba’da yasaklar listesi hazırladık, bu listeyi okuduktan sonra Küba’nın nasıl bir ülke olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Diz çökmek yasak

Her ne için olursa olsun birinin karşısında diz çökmek yasak. Yalvarmak olarak görüldüğü için yasaklı.

Hak ettiğiniz bir şey için yalvarmak yasak

Hakettiğim bir şey için yalvardım diye suçlu mu sayılıyorum diye düşünüyorsanız. Elbette siz yalvardınız diye kimse sizi hapse atmıyor ama sizin hakkınızı almanızı önleyen kişi suçlu durumda oluyor.

Fidel Castro’nun heykelini dikmek yasak

Fidel Castro yaptığı şeyin sadece halkına hizmet etmek olduğunu söylüyor ve liderlerin değil kahramanların heykeli dikilir diyor. Bununla da kalmıyor, vasiyetinde de “Adımı meydana, sokağa, dağa, hiç bir yere vermeyeceksiniz. Adıma heykeller ve anıtlar dikmeyeceksiniz.” diye de özellikle vasiyet ediyor. Ölümünden sonra da bu yasak resmi olarak yasalaşmıştır.

Devrim Meydanı
Devrim Meydanı

Ülkelerin bayraklarını yakmak yasak

Alışık olduğumuz protestolarda bayrak yakma olayı Küba’da yasak, yani ABD ile ne kadar düşman olsalar da bir Küba vatandaşı ABD bayrağını yakarsa suçlu duruma düşüyor. Bunun sebebi bayrağın devleti değil o ülkenin halkını temsil ettiği görüşünün olmasıdır.

Ölümlere sevinmek yasak

Kötü birisinin ölümüne dahi sevinmek yasak. Sevdiklerinin acısına saygısızlık olacağı düşünülüyor.

Cehalet yasak

Küba’da üniversite okumak zorunlu. İlkokuldan itibaren öğrenciler kendi yeteneklerine uygun olacak bir eğitim programına tabii tutuluyor ve o mesleğe yönlendiriliyor.

Küba Okul

Dayanışma eksikliği yasak

Örneğin otostop çeken birisini almak zorundasınız.

Siyasi parti kurmak yasak

Ülkedeki tek parti Komünist Parti’dir ve başka siyasi parti kurulmasına izin verilmemektedir.

Yabancı misafir yasak

İnsanlar evlerinde yabancı biri yatıya kalacaksa bunun için özel bir izin gerekiyor.

Istakoz ve Karides satmak yasak

Yalnızca devlet ve yabancılar ıstakoz satabiliyor.

Çocukların sokağa atılmaları yasak

Küba hükümeti insana ve özellikle de çocuklara çok büyük önem veriyor.

Sınıf farkına müsaade etmek yasak

Zenginlik bile yasak çünkü sınıf farkını yaratan en büyük etken bu.

24 adetten fazla yapay tırnak getirmek yasak

Şaka değil, böyle bir yasak var. Bu yasağı özellikle listeye ekleme sebebimiz, Küba hükümetinin gümrük kanunlarının ne kadar detaylı olduğunu anlatmak. Kalem kalem ürünler için limitler belirlenmiş.

Beslenme yetersizliği yasak

Devlet zaten temel ihtiyaçları karşılıyor, insanların yaşına göre ihtiyaçlar belirlenmiş. Örneğin çocuklar için verilen süt vs. ürünler yetişkinlere göre daha fazla.

Sağlık sorunlarını görmezden gelmek yasak

Küba bu konuda sadece kendi halkı için değil tüm dünya halkları için aynı şeyi düşünmektedir. Şu an binlerce Kübalı doktor yoksul ülkelerde sağlık hizmeti veriyor. Zaten Küba sağlık sektöründe özellikle de aşıda en iyi ülkeler arasında.

Özel araca yabancı almak yasak

Bu doğrudan bir yasak değil ancak eğer polis bu kişiden para aldığınızı düşünürse kanunsuz zenginleşme gerekçesiyle sizi suçlayabiliyor.

Orta ve büyük ölçekli işletmelere yatırım yapmak yasak

Küba’da şahıs olarak yapılabilecek en büyük ticaret serbest meslektir. Restaurant, kuaför ve benzeri; Küba hükümetinin izin verdiği yerlerde çalışabilirler.

Kültürel yozlaşma kesinlikle yasak

Kendi kültürlerini bırakıp başka kültürlere özenmenin önüne geçmeye çalışıyorlar. Kültür değişimi beraberinde siyasi düzenin de değişmesini gerektirebilir.

Havana’ya izinsiz iç göç yasak

Küba’nın farklı bir şehrinde yaşayan herhangi bir kişi özel izin olmadan Havana’ya taşınamıyor.

Geçmişteki düşmanların özel hayatları hakkında konuşmak yasak

Aslında dedikodu yasak desek daha doğru, anlayacağınız düşmanın hakkında bile dedikodu yapmayı yasaklamışlar.

Gördüğünüz gibi Küba’da yasaklar listemizin bazı maddeleri çok enteresan da olsa bazıları da insana ne kadar önem verildiğini gösteriyor.