Aslına bakarsanız yazımızın başlığı çok net bir ipucu veriyor ama biz yine de üzerine basarak söyleyelim; Göcek, özellikle zenginlere hatta ultra zenginlere hitap eden bir tatil kasabası. Göcek Koyları o kadar muhteşem ki tekne sahipleri resmen buraya akın ediyor. Tabii bu bizim gibi beyaz yakalıların Göcek’e gidemeyeceği anlamına gelmiyor, Göcek’teki harika koyları görmek bizim de hakkımız. Sadece zenginin malı zühürdün çenesini baya bir yoruyormuş, biz bunu Göcek tatilimizde yaşayarak öğrendik. :) Neyse ne diyorduk.. heh Göcek gezi rehberi; biz konumuza dönelim. Zaten çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz pehh bizim gönlümüz zengin.. yoo hasetlenmiyoruz.

Şaka bir yana Göcek’te tatil yapmak için illa ki tekne sahibi olmanıza ya da çok büyük paralar harcamanıza gerek yok. Önemli olan doğru zamanda gitmek, doğru yer seçimi ve Göcek’te denize girilecek yerleri bilmek. Biz orta seviye bir harcamayla gayet güzel bir tatil geçirdik ve tüm detayları yazımızda paylaştık.

Göcek’e Ne Zaman Gidilir?

Aklınıza ilk olarak Temmuz ve Ağustos ayları geliyorsa, hatta bu aylar için bir tatil planlamaya başladıysanız yavaşça yaptığınız planı bir kenara bırakın. Neden derseniz hem çok kalabalık olur hem de konaklama çok maliyetli olur. Bu arada tekne kiralarız kalabalık sorun olmaz da demeyin, bu aylarda tekneyi bağlayacak güzel bir koy bulmak bile çok zor. Bize sorarsanız Göcek’e Ekim ayında gidilir; hava ne sıcak ne serin, deniz suyu sıcaklığı ise tam anlamıyla mükemmel ve ortalık da gayet sakin olur. Elbette ufak da olsa yağmur yağma ihtimali var, bunun önüne geçmek isterseniz Göcek’e gitmek için Eylül ayını tercih edebilirsiniz. Ekim ayına göre biraz daha kalabalık olsa da büyük bir yoğunluk olmaz.

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek Koyları & Tekne Turları

Geldik en önemli konuya neden derseniz bizi buraya getiren şey tamamen Göcek Koylarıydı. Günlük tekne turlarıyla ya da özel tekne kiralayarak gidebileceğin muhteşem koylar var. Normalde biz günübirlik tekne turlarını çok sevmeyiz, özellikle de bangır bangır müziklerin çalındığı kalabalık turlar bize göre değil o nedenle Göcek’e gidene kadar biraz fazla para vermeyi göze alıp özel tekne kiralamayı düşünüyorduk. Ancak limandaki tur teknelerini görünce fikrimiz değişti. Göcek tekne turlarının biraz daha butik turlar olduğunu söyleyebiliriz. Öyle 70-80 kişilik tekneler değil, alt katta masaları ve üst katta güneşlenme alanları olan biraz daha küçük tekneler. Çoğunluğu aile işletmesi; mutfakta kaptanın eşi oluyor ve çocukları garsonluk yapıyor yani gönül rahatlığıyla yemek yiyebiliyorsunuz.

12 Adalar Tekne Turu

Göcek 12 Adalar Tekne Turu, en çok tercih edilen tur. Zaten çoğu tekne bu turu yapıyor, rota hepsinde aynı yalnızca mola yerleri farklılık gösterebiliyor. Genel olarak Göcek Limanı‘ndan çıkan tekneler, Ayten Koyu ve Osmanağa Koyu‘nun yanından geçiyor ve ardından Büyükova Koyu’nda yüzme molası veriyor. Büyükova Koyu oldukça geniş bir koy ve berrak bir denizi var. Tekneler kıyıya yakın demirliyor, yüzerek kıyıya çıkabiliyorsunuz ama deniz kestanelerine dikkat etmenizde fayda var. Yüzme molasının ardından Boynuzbükü ve Killebükü‘nü görüyorsunuz ancak tekneler burada durmuyor.

12 adalar tekne turlarının büyük çoğunluğu Bedri Rahmi Koyu‘nda yemek molası veriyor. Elbette yemek servisi başlayana kadar; iskeleden kıyıya çıkıp koyda yürüyüş yapabilir ya da tertemiz suda yüzebilirsiniz. Bazı turlar yemek molasını, Bedri Rahmi Koyu yerine Kleopatra Hamam Koyu‘nda veriyor. Denizin içindeki batık hamam kalıntıları üzerinde yüzme şansınız oluyor.

Göcek Tekne Turu

Ardından dönüş yoluna  geçiliyor ve Tersane Adası ile Domuz Adası arasındaki Akvaryum Koyu‘nda bir yüzme molası daha veriliyor. Göcek Koyları arasında en sevdiğimiz koylardan biri Akvaryum Koyu’ydu, gerçekten muhteşem bir denizi var. Son olarak Yassıcalar adıyla da bilinen Yassıca Adaları’nda bir mola daha veriliyor. Biz burada yüzmek yerini inip adada yürüyüş yapmayı tercih ettik, siz de patikayı kullanarak yüksek bir noktaya çıkıp manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Biz Nil-su 2 adlı tekneyle çıktık ve gayet memnun kaldık. Ekim ayı sonuna kadar yağmur olmadığı sürece muhakkak tura çıkan tekneler oluyor.

12 Adalar Tekne Turu yerine özel bir tur yapacaksanız gidebileceğiniz çok daha fazla koy var. Ayrıca az da olsa Göcek ve çevresinde güzel plajlar var. Göcek’te denize girilebilecek yerlerle ilgili biraz daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Göcek Plajları ve Koyları yazımız için tıklayın.

Göcek Gezilecek Yerler

Koyları bir tarafa bırakacak olursak Göcek merkezinde gezilecek ve görülecek bir yer yok. Tüm sahili kaplayan marina ve Mega yat limanı, liman tarafında dizilmiş restoranlar ve çeşitli dükkanlar bulabileceğiniz Göcek Çarşısı, hepsi bu kadar. Ancak Göcek çevresine bakarsak gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazla.

Göcek Çarşı

Fethiye

Aslına bakarsanız Fethiye büyük bir yer; gezilecek yerleri, plajları, koyları ve yamaç paraşütü gibi muhteşem aktiviteleri ile en az 4-5 gün geçirmelik bir yer. Dalyan ve Köyceğiz’i gezmeyi düşünmüyorsanız Göcek‘te konaklamak yerine Fethiye’de konaklamak çok daha mantıklı. Zaten Göcek merkezinde görülecek bir şey yok en büyük olayı koyları. Yukarıda bahsettiğimiz 12 Adalar Turu, Fethiye’den de kalkıyor, yani aynı koyları görüyorsunuz.

Ancak Göcek’te kalıyorsanız yine de bir günlüğüne de olsa gelip Fethiye’nin belli başlı yerlerini gezerseniz pişman olmazsınız. Bir günde neler yapılabilir derseniz; Ölüdeniz’i görüp, Kayaköy‘ü dolaşabilirsiniz, Amintas Kaya Mezarları‘na uğrayabilir, yukarıdan da olsa Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu‘nu görebilirsiniz. Hatta hızlı olursanız Gemile Koyu‘nda kısa da olsa yüzebilirsiniz, evet yolu biraz ters ama gittiğinize pişman olmazsınız.

Fethiye

Dalyan

Deniz desen var, göl desen, tarih desen var, doğal güzellik desen en güzeli var. Bitti mi bitmedi.. kaplıcaları, çamur banyoları, Köyceğiz Gölü ile Akdenizi birbirine bağlayan Dalyan Boğazı, Caretta Carettaları.. yazarken tekrar farkettik ki baya bir şey varmış. :)

Göcek ile Dalyan arası 35 kilometre, maksimum 40 dakikalık bir yol. Denize girmek gibi bir düşünceniz yoksa sabah erken başlayıp tüm Dalyan’ı 1 günde bitirebilirsiniz. Bizim yaptığımız gibi ilk olarak İztuzu Plajı‘na gidip hem plajı hem de deniz kaplumbağalarının rehabilitasyon merkezini ziyaret edebilirsiniz. İztuzu Plajı’na giderken yolda Sülüngür Gölü‘nün yanından geçeceksiniz. Ayrıca Dalyan Boğazındaki sazlıkların oluşturduğu muhteşem manzarayı yukarıdan göreceksiniz.

İztuzu Caretta Caretta

İztuzu Plajı’ndan sonra sıra Kaunos Antik Kenti ve Kaunos Kral Mezarları‘nda; tabii Dalyan Boğazı’nı geçmek için Köyceğiz Gölü’nün etrafını dolaşmıyoruz. Dalyan Merkezi’ne gidip buradan feribotla karşıya geçiyoruz. Sonra Sultaniye Kaplıcaları‘na gidip çamur banyomuzu yapıp yorgunluk atıyoruz. Aslında burası Dalyan’a bağlı değil ama buraya kadar gelmişken uğrayabilirsiniz.

Biz Dalyan’da yüzmek de istiyoruz derseniz bir gün yukarıdaki turu yapıp diğer gün de Ekincik Koyu ya da Kargıcak Koyu’nda yüzebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

Köyceğiz

Göcek çevresindeki gezilecek yerlerden bir tanesi de Köyceğiz. Göcek ile Köyceğiz arası 38 km, yolun durumuna göre yaklaşık 40 dk civarı sürüyor. Köyceğiz’i gezmek için 1 gün yeterli; görmeniz gereken yerlerin başında Köyceğiz Gölü ve çevresi geliyor. Gölün kıyısında restoran ve kafelerde oturabilir, gölde su sporları ya da tekne turu yapabilirsiniz.. Ayrıca Gölün üzerinde Hapishane Adası olarak bilinen küçük bir ada bile var.

Göl dışında Köyceğizde görmeniz gereken yerler; Ağla Yaylası, Yuvarlak Çay, Toparlar Şelalesi ve Sandras Dağı diyebiliriz. Yüzmek isterseniz de en güzel seçenek Ekincik Koyu olur.

Köyceğiz Gölü

Akyaka

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, Göcek’e 75 kilometre; yaklaşık 1 saatlik yol. Evet, çok yakın sayılmaz ve Göcek’in muhteşem koylarında zaman geçirmek yerine gidiş – dönüş 2 saati yola harcamak mantıklı olmayabilir. Zaten Akyaka’da çok büyük olmasa bile yine de 1-2 gece kalmayı hak eden bir yer. Madem öyle neden buraya yazdınız diyebilirsiniz :) hemen açıklayalım. Örneğin biz, dönüş yolunda Akyaka’ya uğrayıp Azmak Çayı’nın buz gibi suyunda kendimize gelip yola devam ediyoruz. Siz daha önce Akyaka’yı görmediyseniz ve yolunuzda Akyaka’dan geçiyorsa yarım gün harcayıp en azından Azmak Çayı’nda bir tekne turu yapabilir ve Akyaka sahilini dolaşabilirsiniz.

Göcek’te Ne Yenir?

Şimdi hiç umutlandırmadan söyleyelim Göcek’te ne yenir sorusuna öyle hevesli bir cevap verip; muhakkak şuraya gidin diyemiyoruz. Korkmayın korkmayın aç kalmazsınız. :) Göcek’te her telden restoran var, sizin için hazırladığımız Göcek yeme – içme rehberi sayesinde modunuza uygun bir yer bulabilirsiniz.

Göcek Restoranları

Deniz görünce aklına rakı – balık gelenlerdenseniz; Kalamaris, Özcan ve Can Restoran tercih edebileceğiniz yerler.

Bu sıcakta insanın yemek yiyesi bile gelmiyorculardansanız; Mezegi‘nin hafif mezeleri tam size göre.

Günün hangi saati olursa olsun ister yemek için isterseniz de bir şeyler içmek için gidecek yer bulamazsanız; West Cafe‘de ne ararsanız var.

Şöyle manzaralı ve lüks bir restoranda güzel bir akşam geçirmek isterseniz; Asya mutfağıyla aranız iyiyse, Q Lounge. Yok ben sevmem derseniz herkese hitap eden menüsüyle Breeze.

Balıktan, mezeden sıkıldık derseniz; Caesar-Et, beklentimizin üzerindeydi hem etleri güzel hem de hizmet kalitesi yüksek.

Bir de Kebab Hospital var, çok göz önünde bir restoran olduğu için muhakkak karşınıza çıkar. Açıkçası bize çok turist işi bir yer gibi gelmişti, siz de böyle düşünebilirsiniz ama o kadar da fena bir yer değil.

Göcek Yeme İçme

Göcek’te Nerede Kalınır?

Göcek’te konaklama için seçenek çok gözüküyor; lüks oteller, normal oteller, apartlar, pansiyonlar, evler ve tabii ki tekneler. Ancak Göcek’te nerede kalınır derseniz bizce 2 seçenek var; paranız varsa teknede, yoksa evde. :) Neden derseniz, bizce lüks otellere para verip belli bir yere tıkılı kalmaktansa Göcek Koyları’nı özgürce dolaşabilir istediğiniz koya demirleyebilirsiniz. Göcek’te konaklama için o kadar bütçe ayırmayacaksanız ev kiralamak diğer seçeneklere kıyasla çok daha uygun. Ayrıca yeni ve çok temiz evler var, biz airbnb üzerinden bir ev kiraladık gayet memnun kaldık. Airbnb’den 450 TL’ye kadar inirimli rezervasyon yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Göcek’e Nasıl Gidilir?

Muğla ve çevresi için Dalaman Havalimanı çok büyük bir şans, Göcek için de bu geçerli. Dalaman Havalimanı ile Göcek arası 19 km. Bu sayede Havayolu ile Dalaman’a gelip servisleri kullanarak 30 dk gibi kısa bir sürede direkt olarak Göcek’e ulaşabilirsiniz.

Gelmişken Göcek çevresini de gezmek istiyorsanız özel araçla gelmeyi tercih edebilirsiniz. Göcek’e gelince sizi Göcek Tüneli karşılayacak, geçiş ücretli ama tek seçenek burası değil. Eski yol hala açık ve ücretsiz, evet biraz virajlı ama o kadar sıkıntılı bir yol değil.

  • İstanbul – Göcek 765 km
  • Ankara – Göcek 650 km
  • İzmir – Göcek 310 km
  • Antalya – Göcek 220 km
  • Muğla Merkez – Göcek 110 km

Elbette araçla gelmek şart değil, büyükşehirlerden direkt olarak otobüsle Fethiye ve Dalaman’a ulaşabilir buradan da dolmuşla Göcek merkezine ulaşabilirsiniz. Koyları da tekne turları ile rahatça gezersiniz.

Mevzu 6 tane marinası olan Göcek olunca denizyolunu söylememek olmaz. Yalnız denizyolu ile gelecekseniz öncesinde marinalarla iletişim kurmanızda fayda var. Çünkü Göcek’e gelen tekne sayısı çok fazla ve her mevsim yoğun bir talep var.

Göcek Nerede?

Ege’nin göz bebeklerinden bir tanesi olan Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalle. Tam olarak Fethiye ile Dalaman arasında bulunuyor.