in ,

İstanbul’da Bir Balıkçı Köyü; Garipçe

Garipçe Köyü gezi rehberi, kahvaltı mekanları, gezilecek yerler, Garipçe Kalesi

Yıllar önce gittiğimizde İstanbul’da böyle yerler kaldı mı ya! diye iç geçirdiğimiz bir yerdi Garipçe Köyü. Hatta “aslında burada oturacaksın oh huzur, İstanbul’a da yakın” dediğimizi hatırlıyorum. Ancak en son gittiğimizde burasının da sonunun geldiğini ve yazın gitmenin mantıklı olmadığını gördük, özellikle de kahvaltı yapmaya gitmenin çılgınlık olduğuna karar verdik.

Şimdi, madem bu kadar kötü bir yer niye bu yazıyı yazdınız diye düşünebilirsiniz. 🙂 Aslında kötü değil fakat insanların beklentileri çok farklı. Şöyle kalıplaşmış bir beklenti var; haftasonu İstanbul’a yakın bir köye gidip, organik ürünlerle köy kahvaltısı yapalım, otantik köy evlerini görelim, organik sebzemizi meyvemizi alalım, hatta süt ve köy yumurtamızı da alıp, bol bol fotoğraf çekip huzur içinde evimize dönelim. Bu beklenti içerisinde Garipçe’ye geldiyseniz yanlış yerdesiniz. İşin kötüsü beklenti bu olunca burada yaşayanlar da beklentiyi karşılamaya çalışıyorlar; organik sebze meyve, süt ve köy yumurtası satıyorlar. Komik olansa ortada ne tarla, ne inek ne de tavuk var. 🙂 Ancak konumu çok güzel olan bir balıkçı köyü olarak tanımlayabiliriz kışın giderseniz o hırçın karadeniz dalgalarını izlemek bile keyif verir. Beklentilerinizi gözden geçirebilmeniz için Garipçe gezilecek yerler ve Garipçe kahvaltı mekanları gibi diğer tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

>> Garipçe Köyü Nerede?
>> Garipçe Kalesi
>> Garipçe Köyü Kahvaltı Mekanları
>> Garipçe Köyü Restaurantlar
>> Garipçe Köyüne Nasıl Gidilir?

Garipçe Köyü Nerede?

Avrupa Yakasında bulunan Garipçe Köyü, Sarıyer’e yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Boğazın karadeniz ile birleştiği yer olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. Yavuz Sultan Selim köprüsünün avrupa yakasındaki ayaklarının hemen yanındadır.

Garipçe Kalesi

Garipçe gezilecek yerler arasında en önemlisi olmasının yanında şunu da söylemeliyim ki artık Garipçe’ye gelmek için kalan tek sebep, Garipçe Kalesi. Evet aşağıda kahvaltı mekanlarını ve Garipçe restaurantlarını da anlattım ancak hem kahvaltı hem de yemek için en güzel yer Garipçe Kalesi. Bir sandviç yapın ya da bir simit alın yanına da bir termos çay, oturun Garipçe Kalesi’nin ucuna ve boğazın karadenizle kavuşmasını izleyerek kahvaltınızı edin. Hava soğuksa daha da güzel çünkü çok daha sakin olur arabanızda oturup manzaranın tadını çıkarın. Burada manzarayı bozan tek bir yer var o da 3. köprü, onu da mecburen görmezden geleceksiniz başka çare yok.

Cenevizliler zamanında yapılan bu kalenin konumu gerçekten muhteşem. Ancak her yer pislik içinde ve tahrip edilmiş durumda. Kalenin gezilecek bir yeri maalesef kalmamış. Üzülerek söylüyorum ki tek güzel şey kalmış o da manzara.

Garipçe Köyü Kahvaltı Mekanları

Köy merkezi çok küçük, dolayısıyla da mekan sayısı da fazla değil. Üstüne bir de yoğun talep olunca maalesef kalite düşüp fiyat artıyor. Yoğun zamanda gitmezseniz yine ortamın güzelliği bir şekilde fiyatı ve kaliteyi görmezden gelmenizi sağlayabilir. Ancak yaz aylarında ve haftasonu giderseniz hem çok zor yer bulabilirsiniz hem de zaten düşük olan kalite yoğunluk sebebiyle iyice düşer. Kısacası pişmanlık yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında köyün içinde ciddi bir trafik sıkışıklığı olur ve girerseniz çıkmanız çok zordur. Her yerde değnekçiler vardır ve arabanızı neredeyse yolun ortasına parkederler. Evet vale falan değil bildiğiniz değnekçiye arabanızın anahtarını emanet etmek zorunda kalıyorsunuz çünkü araba park edecek yer yok. Bir mekanda kahvaltı edecekseniz yazın gitmeyin, bahar aylarında da gitmeseniz iyi olur, yani kışın gidin. 🙂 Mekan olarak da bir öneri isterseniz Asma Altı Kahvaltı Evi ya da Koliva Kahvaltı‘yı deneyebilirsiniz. Ancak yine de memnun kalacağınızı pek düşünmüyorum.

Garipçe Köyü Restaurantlar

Balıkçı köyü olmasına rağmen Garipçe Köyünde şurada muhakkak balık yiyin diyebileceğim bir yer maalesef yok. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi insanların talepleri çok farklı dolayısıyla restaurantlar da iyi balık yapmak için herhangi bir çaba içerisine girmiyorlar. Koliva, Aydın Balık ve Asma Altı‘nı deneyebilirsiniz ama dediğim gibi aman aman yerler değil. Sonra gittik beğenmedik demeyin.

Garipçe Köyüne Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla Sarıyer’den Rumeli Fenerine doğru ilerleyin, Rumeli Feneri’ne gelmeden Garipçe Köyü tabelaları karşınıza çıkacak. Bu yola girdikten sonra köy merkezi çok yakın. Otobüs kullanmayı düşünüyorsanız Sarıyer’den Rumeli Feneri otobüslerine binmeniz gerekiyor. 30 dakikada bir otobüs bulunuyor.

Yazımı değerlendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çatalca Piknik Alanları

Piknik Demek Çatalca Demek

Cunda

Cunda Adası; Ayvalık’ın Göz Bebeği