Piknik ve mangal bizim kültürümüze işleyen bir aktivite. Aslında doğaya kaçmak için de çok güzel bir bahane ve çevreyi kirletmeden yapılırsa güzel de bir alışkanlık. Çatalca da İstanbul’un yeşil kalan son yerlerden bir tanesi olduğu için Çatalca piknik alanları sayısı oldukça fazla ve özellikle haftasonları ciddi bir piknik trafiği de yaşanıyor. Pandeminin de etkisiyle insanlar biraz daha doğaya yönelince Çatalca ve köylerindeki piknik alanlarına talep iyice arttı, dolayısıyla Çatalca piknik alanları sayısı da hızla arttı. Sonuç olarak İstanbul trafiğini aratmayan bir trafik ortaya çıktı. Anlayacağınız kalabalıktan kaçayım derken daha büyük bir kalabalığa yakalanma riskiniz var. Bu yüzden yer seçimi çok önemli oluyor. Neyse ki siz şanslısınız; burada doğup büyüdüğüm için hakkında yeterli bilgiye sahibim. Bu yazıda Çatalca mesire yerleri ve piknik alanları dışında kendin pişir kendin ye mantığı ile çalışan ve masa kiralayabileceğiniz yerlere de yer verdim. Bu arada kahvaltı için gitmeyi düşünüyorsanı Çatalca Kahvaltı Mekanları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı

Çiftlikköy, Çilingoz kadar olmasa da Çatalca’ya uzak bir köy, bu kesinlikle bir dezavantaj değil aksine büyük bir avantaj. Örneğin; Subaşı ve İnceğiz’de bulunan piknik alanları çok kalabalık olur. 30 dakika daha yolu göze alarak Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı’na gidip çok daha sakin bir ortamda piknik yapabilirsiniz. Geniş bir alanı var ve masalar dip dibe değil, kalabalık da olmadığı için gerçekten sakin bir gün geçirebilirsiniz. Araç girişi 60 TL ve Çatalca piknik mekanları arasında uygun fiyatı ile öne çıkıyor. Ücretsiz kullanabileceğiniz büyük ve sürekli yanan bir ortak mangal var. Eğer masaya küçük mangal isterseniz ücret karşılığı alabiliyorsunuz. Tuvaletler ücretli, bu zamana kadar tuvaletleri ile ilgili hiç şikayet duymadığım tek yer olduğunu düşünürsek 1 TL çok büyük bir para değil. Küçük bir büfesi ve voleybol oynanabilecek bir alan var. Hamak ve salıncak sayısı az ancak kalabalık olmadığı için sorun olmuyor. Buraya gelirken tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda var. Çünkü yakında market yok, içerideki büfe de çok kısıtlı. Su getirmenize gerek yok, içeride çeşme var ve suyu içilebiliyor. Fırında köy ekmeği de yapıp satıyorlar ama her zaman olur mu bilmiyorum, o yüzden siz her ihtimale karşı yanınızda ekmek getirin. Tabi gelince yine de bir sorun, varsa muhakkak deneyin.

Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı‘na gelip pişman olan ya da memnun kalmayan birisi varsa iki ihtimal var. Birincisi o gün çok fazla sinek vardır, evet bazı günler inanılmaz sivri sinek oluyor ve huzur vermiyorlar. İkincisi ise akşam yoğun trafiğe kalmıştır. Tabi ikisi için de çözüm var. Sinek için sin-kov bulundurun fakat temmuz başından ağustos ortasına kadar aşırı sinek olur o yüzden sin-kov da çözüm değil. Trafiğe kalmamak için de biraz erken çıkın. Havanın kararmasına doğru çıkarsanız tüm piknik yerlerindekiler bu saatlerde çıkacağı için ve trafik olmaya başlar. Siz biraz da uzak bir yerde olduğunuz için Çatalca’ya yaklaştığınızda çoktan trafik kilitlenmiş olur. Özetleyecek olursak t emmuz ayında Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı yakınından bile geçmiyoruz, ağustosun ortasına kadar da uğramamaya gayret ediyoruz ve ya hava kararmadan kaçıyoruz ya da çok geç çıkıyoruz.

Çatalca Piknik Sefası

Çatalca’nın yakın köylerinden olan Gökçeali köyünde bulunan Çatalca Piknik Sefası bizim genel olarak memnun kaldığımız bir mekan. Masa fiyatı 300 TL, masalar herkesin aşina olduğu ahşap piknik masalarından ve en fazla 6 kişi oturabiliyorsunuz yani 7 kişiyseniz 1 masa daha kiralamalısınız. Eskiden böyle değildi, siz sığdıktan sonra sıkıntı olmuyordu. Masa fiyatı biraz pahalı gelebilir ancak masa örtüsü serip servisinizi açıyorlar yani tabak, çatal bıçak taşıma ve de eve bulaşık taşıyıp yıkama derdinin olmaması büyük kolaylık. Ayrıca mangalınızı da yanınıza kadar getirip közünü hazırlıyorlar. Kısacası size yalnızca pişirip yemek düşüyor, başka birşeyle uğraşmıyorsunuz. Neredeyse her masanın başında bir hamak var, o yüzden kalabalık olsa da sorun olmuyor.

Piknik Sefası’nda açık büfe kahvaltı 150 TL, içerik gayet yeterli ama büfenin dışarıda açıkta durması hoş değil. Tavuğun kilosu 180 TL, semaver çay 80 TL, genel olarak fiyatlar bu şekilde. Kahvaltı için gelirseniz ya da mangal malzemenizi buradan alırsanız masa ücreti ödemiyorsunuz. Basit bir hesapla şunu söyleyebiliriz; eğer 6 kişiyseniz malzemeyi dışarıdan alıp sadece masa kiralamak daha uyguna gelebilir ama 4 kişi ya da daha azsanız mangal malzemesini buradan almak daha karlı.

Tuvaletleri genellikle temiz, tabi her zaman değil, biraz şansınıza kalmış. Çocuklar için oyun alanları ve küçük bir hayvanat bahçesi de var. Bazen aşırı kalabalık oluyor, o nedenle rezervasyon yapıp garanti altına almanızı tavsiye ederim. Şunu da hatırlatmakta fayda var; eski yerleri gerçekten kötüydü o nedenle hakkında kötü yorumlar duymanız olası bir durum ancak yeni yerlerinde sorunları önemli ölçüde çözmüş gibiler.

Şıramandere

İnceğiz köyünde bulunan Şıramandere, Çatalca piknik alanları arasında sistemi basit tutan yerlerden bir tanesi. Oldukça büyük bir alana sahip ve söylediklerine göre de oturma kapasitesi 2500. Bu arada masalar 8 kişilik, bu büyük gruplar için avantaj ama 2-3 kişilik bir aileyseniz ve o gün kalabalık varsa masanızı başka bir aile ile paylaşmanız gerekebilir. Oyun alanları ve voleybol sahaları var, ayrıca bazen at binme imkanı da oluyor ama her zaman yok, tabii ücretli.

Kişi başı giriş ücreti 50 TL, mangal için ekstra bir ücret yok, tuvalet ücretsiz, boş hamak bulursanız o da ücretsiz ve yeterli sayıda çeşme var yani su da bedava. Gitmeden herşeyinizi almanızda fayda var. Çünkü içeride yalnızca küçük bir büfe var ve en yakın market yaklaşık 20-30 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Tabi içecek, ekmek, mangal kömürü ve benzer ihtiyaçlarınız için büfe yeterli olur. Ayrıca büfeden ücreti karşılığında yanmış mangal hizmeti de alabilirsiniz. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken nokta; bazı günler etkinlik oluyor ve dışarıdan müşteri almıyorlar, o yüzden aramadan gitmeyin. Bu arada telefonu açacaklarını garanti etmiyoruz çünkü işler iyiyken telefona pek bakmıyorlar. 😀 Açmıyorlarsa bilin ki yoğunluk var ve gitmeyin.

İnceğiz Mesire Yeri

İnceğiz mağaralarının hemen yanında bulunan ve çok geniş bir alana yayılan İnceğiz mesire yerinde, eskiden ücretli ve ücretsiz piknik alanları bulunuyordu. Şu anda ücretsiz piknik alanı olan taraf için de 20 TL otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Tuvaletler kötü durumda, masalar yetersiz ve genel anlamda bakımsız. Ayrıca iyi bir yer bulabilmek için sabah çok erken gitmeniz lazım, saat dokuzda gitseniz çok geç kalmış olursunuz. Ücretli piknik alanı diyebileceğimiz işletmeler nedense burada kalıcı olamıyor. Sürekli yen yerler açılıyor ama çok uzun soluklu olmuyor.

Ayrıca İnceğiz Mesire Yeri, ben kendimi bildim bileli paylaşılamıyor. Belki öncesi de vardır onu bilemiyorum ama en az 20-25 yıldır sürekli el değiştiriyor. Orman Müdürlüğü, Çatalca Belediyesi ve İBB arasında gidip geliyor. Her gelen farklı bir sistem kuruyor, bazen özel işletmelere kiralıyorlar falan ne zaman gitsem farklı bir sistem var. Şu an güncel olarak İBB işletiyor ve 20 TL otopark ücreti alıyor, 2022 yılı için sistem bu şekilde, önümüzdeki yıllarda değiştikçe biz de yazıyı güncelleriz. ????

Çilingoz Tabiat Parkı

Hem doğa hem de deniz isterseniz Çilingoz en güzel yer ancak maalesef kötü işletiliyor. Bunun dışında bir dezavantajı da günübirlik gitmek için biraz uzak olması. Çilingoz aslında bir tabiat parkı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ancak kiraya verilmiş. Kiralayanların da burayı korumak ve temiz tutmak gibi bir düşünceleri yok, tek ilgilendikleri daha çok para kazanmak. Piknikten ziyade Çilingoz kamp yapmak için daha uygun olsa da piknik için de tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Bu nedenle Çatalca piknik alanları arasında da sayabileceğiniz Çilingoz ile ilgili tüm detayları Çilingoz Tabiat Parkı yazımızda bulabilirsiniz.

İhsaniye Piknik Alanı

Kalabalıktan ve yüksek fiyatlardan kaçıyorsanız İhsaniye Piknik Alanı‘nı tercih edebilirsiniz. Burada çok fazla bir hizmet yok, zaten muhtarlık işletiyor. Alışverişinizi ve bütün ihtiyaçlarınızı alıp gitmeniz gerekiyor. Ayrıca tuvaletler çok bakımsız. Tüm olumsuzluklara rağmen geniş bir alana yayılmış olması büyük bir avantaj, insanlarla dip dibe olmuyorsunuz. Kısacası İhsaniye piknik alanı size doğa dışında bir şey vaad etmiyor, bize sorarsanız gayet yeterli ama siz daha çok hizmet bekliyorsanız uygun olmayabilir.

Çatalca Duru Park Piknik Restaurant

Yaklaşık 10 dönümlük bir alana sahip olan oldukça geniş bir piknik alanı olan Çatalca Duru Park Piknik Restaurant, kalitesini uzun zamandır bozmadan çalışan oldukça iyi bir işletme. Yiyeceklerinizi dışarıdan getirip mangal, masa ve semaver kiralayabiliyorsunuz. Bana sorarsanız Çatalca Piknik Alanları içerisinde tercih yaparken bu tür yerleri seçmeniz önemli. Çünkü yoğun zamanlarda servis konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sadece mangal ve masa kiraladığınız zaman, geç gelen yemeklerle ya da pişmemiş etlerle gününüzü berbat etmemiş olursunuz.

Duru Park Piknik Restaurant aynı zamanda çiğ et satışı da yapıyor yani alışverişinizi de buradan yapma imkanınız var. Ancak geç gelirseniz her aradığınızı bulamama ihtimaliniz olduğundan ben yine de gelmeden her şeyinizi alın derim. “ee hani işletme iyiydi her şeyi yanımızda getirdik” dediğinizi duyar gibiyim. :) Şimdi iyi olanlar şunlar; Çatalca’ya yakın, yani öyle uzun uzun köy yollarından geçmiyorsunuz. Geniş bir alana sahip o yüzden curcuna olmuyor. Çalışanlar fena değil, yani eminiz hepsi iyi insanlardır ama kalabalık olunca biraz ters olabiliyorlar. Sakin bir bölgede, ormanın içinde ve yanından dere geçiyor. Çocuklar için oyun alanı var. En önemlisi de tuvaletler falan çok temiz.

Fiyatlara gelecek olursak Duru Park Piknik Restaurant’ta masa 100 TL ama mangalı ayrı almanız lazım, mangal ücreti de 100 TL. Buna servis de dahil ama malzemeler plastik. Eğer plastik olmasın derseniz kişi başı 3 TL daha ödemeniz gerekiyor. Fiyatlar diğer Çatalca Piknik Alanları ile kıyaslandığında ortalama diyebiliriz ama fiyat performans açısından gayet iyi. Kısacası malzemeleri yanınızda getirip biraz daha ucuza çıkabileceğiniz bir yer. Örneğin Piknik Sefası ile kıyaslarsak orada masa, mangal, servis vs hepsi 300 TL; Duru Park’ta 200 TL’ye geliyor. Yani az değil aradaki farkla çay içersiniz; tek demlik semaver 60 TL, çift demlik semaver 80 TL.

Çatalca Piknik Alanları arasında gideceğiniz yeri seçmeden güncel bilgileri öğrenmeniz çok önemli, çünkü işletmeler o kadar hızlı değişiyor ki yorumlar yanlış yönlendirebiliyor. Örneğin biz eskiden Piknik Sefası‘nı tercih ederdik ama müşterisi arttıkça kalite biraz düştü. Şu anda ise tercihimiz Duru Park Piknik Restaurant, yalnız burası ile ilgili de tek tük kötü yorumlar duymaya başladık. Bizim gördüğümüz bir sıkıntı yok ama umarız bozmazlar.