Piknik Demek Çatalca Demek

Çatalca Piknik Alanları; Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı, Çatalca Piknik Sefası, Şıramandere, İnceğiz Mesire Yeri ve Çilingoz Tabiat Parkı

Çatalca Piknik Alanları

Piknik ve mangal bizim kültürümüze işleyen bir aktivite. Aslında doğaya kaçmak için de çok güzel bir bahane ve çevreyi kirletmeden yapılırsa güzel de bir alışkanlık. Çatalca da İstanbul’un yeşil kalan son yerlerden bir tanesi olduğu için Çatalca piknik alanları sayısı oldukça fazla ve özellikle haftasonları ciddi bir piknik trafiği de yaşanıyor. Anlayacağınız kalabalıktan kaçayım derken daha büyük bir kalabalığa yakalanma riskiniz var. Bu yüzden yer seçimi çok önemli oluyor. Neyse ki siz şanslısınız; burada doğup büyüdüğüm için hakkında yeterli bilgiye sahibim. Bu yazıda Çatalca mesire yerleri ve piknik alanları dışında kendin pişir kendin ye mantığı ile çalışan ve masa kiralayabileceğiniz yerlere de yer verdim.

Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı

Çiftlikköy, Çilingoz kadar olmasa da Çatalca’ya uzak bir köy, bu kesinlikle bir dezavantaj değil aksine büyük bir avantaj. Örneğin; Subaşı ve İnceğiz’de bulunan piknik alanları çok kalabalık olur. 30 dakika daha yolu göze alarak Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı’na gidip çok daha sakin bir ortamda piknik yapabilirsiniz. Geniş bir alanı var ve masalar dip dibe değil, kalabalık da olmadığı için gerçekten sakin bir gün geçirebilirsiniz. Masa fiyatı 25 TL ve Çatalca piknik mekanları arasında uygun fiyatı ile öne çıkıyor. Ücretsiz kullanabileceğiniz büyük ve sürekli yanan bir ortak mangal var. Eğer masaya küçük mangal isterseniz ücret karşılığı alabiliyorsunuz. Ücretsiz ve tertemiz tuvaletleri var, bu zamana kadar tuvaletleri ile ilgili hiç şikayet duymadığım tek yer. Küçük bir büfesi ve voleybol oynanabilecek bir alan var. Hamak ve salıncak sayısı az ancak kalabalık olmadığı için sorun olmuyor. Buraya gelirken tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda var. Çünkü yakında market yok, içerideki büfe de çok kısıtlı. Su getirmenize gerek yok, içeride çeşme var ve suyu içilebiliyor. Fırında köy ekmeği de yapıp satıyorlar ama her zaman olur mu bilmiyorum, o yüzden siz her ihtimale karşı yanınızda ekmek getirin. Tabi gelince yine de bir sorun, varsa muhakkak deneyin.

Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı‘na gelip pişman olan ya da memnun kalmayan birisi varsa iki ihtimal var. Birincisi o gün çok fazla sinek vardır, evet bazı günler inanılmaz sivri sinek oluyor ve huzur vermiyorlar. İkincisi ise akşam yoğun trafiğe kalmıştır. Tabi ikisi için de çözüm var; sinek için sin-kov bulundurun, trafiğe kalmamak için de biraz erken çıkın. Havanın kararmasına doğru çıkarsanız tüm piknik yerlerindekiler bu saatlerde çıkacağı için ve trafik olmaya başlar. Siz biraz da uzak bir yerde olduğunuz için Çatalca’ya yaklaştığınızda çoktan trafik kilitlenmiş olur.

Çatalca Piknik Sefası

Çatalca’nın yakın köylerinden olan Gökçeali köyünde bulunan Çatalca Piknik Sefası bizim genel olarak memnun kaldığımız bir mekan. Masa fiyatı 85 TL, masalar herkesin aşina olduğu ahşap piknik masalarından ve siz sığdıktan sonra kişi sınırı yok. Tabi 15 kişi 1 masa kiralarsanız o da biraz abartı olabilir ama 6 kişi rahatlıkla oturabilirsiniz. Masa fiyatı biraz pahalı gelebilir ancak masa örtüsü serip servisinizi açıyorlar yani tabak, çatal bıçak taşıma ve de eve bulaşık taşıyıp yıkama derdinin olmaması büyük kolaylık. Ayrıca mangalınızı da yanınıza kadar getirip közünü hazırlıyorlar. Kısacası size yalnızca pişirip yemek düşüyor, başka birşeyle uğraşmıyorsunuz. Neredeyse her masanın başında bir hamak var, o yüzden kalabalık olsa da sorun olmuyor. Etinizi buradan alırsanız etin kilosu 140 TL, köftenin kilosu 90 TL. Etleri için iyi veya kötü diyemem çünkü denemedim ama ben yine de yanınızda getirmenizi tavsiye ederim. Semaver çay 35 TL, belki çay için yüksek bir fiyat ama yemeğin üstüne güzel oluyor. 🙂 Tuvaletleri genellikle temiz, tabi her zaman değil, biraz şansınıza kalmış. Çocuklar için oyun alanları ve küçük bir hayvanat bahçesi de var. Bazen aşırı kalabalık oluyor, o nedenle rezervasyon yapıp garanti altına almanızı tavsiye ederim. Şunu da hatırlatmakta fayda var; eski yerleri gerçekten kötüydü o nedenle hakkında kötü yorumlar duymanız olası bir durum ancak yeni yerlerinde sorunları önemli ölçüde çözmüş gibiler.

Şıramandere

İnceğiz köyünde bulunan Şıramandere, Çatalca piknik alanları arasında sistemi basit tutan yerlerden bir tanesi. Oldukça büyük bir alana sahip ve söylediklerine göre de oturma kapasitesi 2500. Bu arada masalar 8 kişilik, bu büyük gruplar için avantaj ama 2-3 kişilik bir aileyseniz ve o gün kalabalık varsa masanızı başka bir aile ile paylaşmanız gerekebilir. Oyun alanları, voleybol sahaları ve at binme (10 TL) imkanı var. Araç başı giriş ücreti 40 TL, mangal için ekstra bir ücret yok, tuvalet ücretsiz, boş hamak bulursanız o da ücretsiz ve yeterli sayıda çeşme var yani su da bedava. Gitmeden herşeyinizi almanızda fayda var. Çünkü içeride yalnızca küçük bir büfe var ve en yakın market yaklaşık 20-30 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Tabi içecek, ekmek, mangal kömürü ve benzer ihtiyaçlarınız için büfe yeterli olur. Ayrıca büfeden ücreti karşılığında yanmış mangal hizmeti de alabilirsiniz. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken nokta; bazı günler etkinlik oluyor ve dışarıdan müşteri almıyorlar, o yüzden aramadan gitmeyin.

İnceğiz Mesire Yeri

İnceğiz mağaralarının hemen yanında bulunan ve çok geniş bir alana yayılan İnceğiz mesire yerinde, ücretli ve ücretsiz piknik alanları bulunuyor. Eskiden girişte para alınırdı ancak çok daha düzenliydi şimdi ise ücretsiz piknik alanı olan tarafta tuvaletler kötü durumda, masalar yetersiz ve genel anlamda bakımsız. Ayrıca iyi bir yer bulabilmek için sabah çok erken gitmeniz lazım, saat dokuzda gitseniz çok geç kalmış olursunuz. Ücretli piknik alanı olan bölümde masa fiyatı 30 TL, ücretsiz kısıma göre çok daha iyi durumda ama yukarıda saydığım yerler varken buraya gitmeyin derim.

Çilingoz Tabiat Parkı

Hem doğa hem de deniz isterseniz Çilingoz en güzel yer ancak maalesef kötü işletiliyor. Bunun dışında bir dezavantajı da günübirlik gitmek için biraz uzak olması. Çilingoz aslında bir tabiat parkı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ancak kiraya verilmiş. Kiralayanların da burayı korumak ve temiz tutmak gibi bir düşünceleri yok, tek ilgilendikleri daha çok para kazanmak. Piknikten ziyade Çilingoz kamp yapmak için daha uygun olsa da piknik için de tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Bu nedenle Çatalca piknik alanları arasında da sayabileceğiniz Çilingoz ile ilgili tüm detayları Çilingoz Tabiat Parkı yazımızda bulabilirsiniz.

İhsaniye Piknik Alanı

Kalabalıktan ve yüksek fiyatlardan kaçıyorsanız İhsaniye Piknik Alanı‘nı tercih edebilirsiniz. Burada çok fazla bir hizmet yok, zaten muhtarlık işletiyor. Alışverişinizi ve bütün ihtiyaçlarınızı alıp gitmeniz gerekiyor. Ayrıca tuvaletler çok bakımsız. Tüm olumsuzluklara rağmen geniş bir alana yayılmış olması büyük bir avantaj, insanlarla dip dibe olmuyorsunuz. Kısacası İhsaniye piknik alanı size doğa dışında bir şey vaad etmiyor, bize sorarsanız gayet yeterli ama siz daha çok hizmet bekliyorsanız uygun olmayabilir.

Çatalca Duru Park Piknik Restaurant

Yaklaşık 10 dönümlük bir alana sahip olan oldukça geniş bir piknik alanı olan Çatalca Duru Park Piknik Restaurant, kalitesini uzun zamandır bozmadan çalışan oldukça iyi bir işletme. Yiyeceklerinizi dışarıdan getirip mangal, masa ve semaver kiralayabiliyorsunuz. Bana sorarsanız Çatalca Piknik Alanları içerisinde tercih yaparken bu tür yerleri seçmeniz önemli. Çünkü yoğun zamanlarda servis konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Sadece mangal ve masa kiraladığınız zaman, geç gelen yemeklerle ya da pişmemiş etlerle gününüzü berbat etmemiş olursunuz.

Duru Park Piknik Restaurant aynı zamanda çiğ et satışı da yapıyor yani alışverişinizi de buradan yapma imkanınız var. Ancak geç gelirseniz her aradığınızı bulamama ihtimaliniz olduğundan ben yine de gelmeden her şeyinizi alın derim. “ee hani işletme iyiydi her şeyi yanımızda getirdik” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Şimdi iyi olanlar şunlar; Çatalca’ya yakın, yani öyle uzun uzun köy yollarından geçmiyorsunuz. Geniş bir alana sahip o yüzden curcuna olmuyor. Çalışanlar fena değil, yani eminiz hepsi iyi insanlardır ama kalabalık olunca biraz ters olabiliyorlar. Sakin bir bölgede, ormanın içinde ve yanından dere geçiyor. Çocuklar için oyun alanı var. En önemlisi de tuvaletler falan çok temiz.

Fiyatlara gelecek olursak Duru Park Piknik Restaurant’ta masa ve mangal ücreti 80 TL, buna servis de dahil ama malzemeler plastik. Eğer plastik olmasın derseniz kişi başı 3 TL daha ödemeniz gerekiyor. Fiyatlar diğer Çatalca Piknik Alanları ile kıyaslandığında ortalama diyebiliriz ama fiyat performans açısından gayet iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Off Road Araç Seçimi

    Yeni Başlayanlar İçin Off Road Araç Seçimi

    Kısırkaya Plajı

    İstanbul’da Ücretsiz Bir Plaj; Kısırkaya Plajı