Türk kahvaltısının dünyada eşi benzeri yok ve cidden kahvaltıya büyük önem veriyoruz. Son yıllarda ise kahvaltıya verilen önemle birlikte şehirden kaçma isteği de birleşince haftasonu kahvaltıları için Çatalca vazgeçilmez oldu ve deyim yerindeyse olay sadece kahvaltı olmaktan çıktı. Hatta içinde küçük hayvanat bahçeleri olan çocukların atlarla gezinti yapabileceği ve farklı aktivitelerin olduğu değişik bir konsept ortaya çıktı. Bu konsepte yoğun bir talep olunca da Çatalca kahvaltı mekanları sayısı çok hızlı bir şekilde arttı. Elbette sayı hızlı artınca da seçim yapmak zorlaştı; en iyi kahvaltı mekanları hangileridir ve Çatalca’da nerede kahvaltı yapılır soruları çok fazla sorulmaya başlandı. Çatalca’da doğup büyüdüğüm için de bu soruya yıllardır maruz kalıyorum, bu yazının tüm sorularınıza cevap olacağını umuyorum.

Piknik Sefası

Bizim son zamanlarda tercihimiz, dolayısıyla da tavsiyemiz Piknik Sefası. Neden derseniz? En önemli sebebi personeli. Çatalca kahvaltı yerlerinde en büyük sıkıntı garsonların ilgisizliğidir, genellikle birşeyin gelmesini istiyorsanız en az 5 kere istemeniz gerekir. Burada, bu problem yok, garson sayısı yeterli ve serviste hiç bir sıkıntı yaşanmıyor. Bir diğer sebebi de burada abartılı bir şeyin olmaması. Kahvaltı açık büfe ve yiyemeyeceğiniz kadar çeşit yok ama aradığınızı da bulabiliyorsunuz; onlarca salıncak, kaydırak vs. yok ama yeteri kadar var. Zaten bahçesi de geniş, çocuklarınızın koşturabileceği yeterli alan var. Çocuklarınızı bindirebileceğiniz atlar ve eşekler yok ama bir tane at var, o da yetiyor, ayrıca diğer yerlerdeki gibi ücretli değil. Flamingosu bile olan büyük bir hayvanat bahçesine sahip Çatalca kahvaltı mekanları kadar olmasa da tavus kuşu, deve kuşu ve tavuk olmak üzere bir kaç hayvan görebileceğiniz küçük bir hayvanat bahçesi var. Ayrıca küçük gölünde ördekler ve kazlar da var; en önemlisi de fiyatlar, dedik ya burada abartı birşey yok; dolayısıyla fiyatlar da abartılı değil ve diğer mekanlara göre daha uygun.

Kahvaltı içeriği ile ilgili biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse; peynir çeşitleri, mezeler, yeşillik, sigara böreği, patates ve biber kızartması ve reçel çeşitlerinden oluşan bir açık büfe. Bizim şu da olsaydı iyi olurdu dediğimiz bir şey olmadı. Piknik sefasında kahvaltının kişi başı fiyatı 45 TL. Burada isterseniz sadece masa kiralayıp yiyeceklerinizi kendiniz de getirebilirsiniz, kiralık masa fiyatı 85 TL. Kalabalık gruplar için karlı olabilir.

Tavus Kuşu

Çatalca At Çiftliği (Akademi Binicilik)

Çocuğunuzun atlarla tanışabileceği güzel bir yer olan Akademi binicilik, adından da anlaşılacağı üzere at binme ve kahvaltı etmeyi birleştirmiş bir mekan. Bu özelliği ile Çatalca’da bulunan diğer kahvaltı mekanlarından ayrıldığını söyleyebiliriz. Çocuklu ailelere Piknik Sefası’ndansa burayı daha çok öneririm, ata binmek dışında çocuk parkı gibi seçenekler de var. Hem binicilik kısmındaki hem de restaurant kısmındaki personel çok ilgili. Tek dezavantajı personel sayısının az olması, yoğun zamanlarda gecikmeler yaşanabiliyor. Sabırsız biriyseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. :)

Çatalca at çiftliğinde kişi başı kahvaltı fiyatı 45 TL ve serpme kahvaltı, doyuruculuk ve çeşit olarak orta seviyede diyebilirim. Küçük çocukların bindiği pony at 20 TL, büyük at ise 30 TL. Anlayacağınız fiyatlar diğer kahvaltı mekanlarına göre oldukça uygun.

Flamingo Köy

Burası içinde havuzlu villası olan bir çiftlik. Zaten işletme sahibi de emekliliğini yaşayan eski bir iş adamı. Sanki çok para kazanma gibi bir düşüncesi yokmuş sadece keyif için bu işi yapıyormuş gibi bir izlenim uyandırıyor. Ancak tüm masaları tek tek gezerek ilgileniyor ve fiyatlar da pahalı. Anlayacağınız işletme sahibi hala iş hayatından kopamamış, olaya biraz da ticari bakıyor olma ihtimali var. :)

Kahvaltı açık büfe, içerik fena değil; hizmet kalitesi güzel garsonlar ilgili; farklı bir mekan, görülmeye değer, fakat Flamingo Köy kahvaltı fiyatı kişi başı 90 TL. Temizlik anlamında bir sorun görmedim; servisler ve açık büfenin olduğu yer temizdi. Ortamda flamingolar ve kuğular var, bir de küçük bir gölette ördekler ve 2 tane deniz bisikleti var. Ancak yoğun dönemde giderseniz curcunadan bunları görme fırsatınız olmaz. Genel olarak bakarsak değer mi derseniz bence kesinlikle değmez ama çok merak ediyorsanız bir kere gidip görebilirsiniz. Zaten ben ikinci kez giden de duymadım. Giderseniz de kesinlikle sabah erken gidin yoksa yer bulmanıza imkan yok ve rezervasyon da almıyorlar. Geç gidip yer bulsanız bile açık büfe sırasında beklemekten gününüz berbat olur.

Her ne kadar yorumlarımı objektif yapmaya çalışsam da söylemeden geçemeyeceğim; Çatalca kahvaltı yerleri arasında Flamingo Köy benim en son gideceğim yer, mesele kahvaltının fiyatı ya da hizmet kalitesi değil. Ben kahvaltı edip keyif yapayım diye oradaki flamingoların esir tutulması bana doğru gelmiyor, evet uçamasınlar diye kuyrukları kesilmiş.

Çatalca Kahvaltı Mekanları

Antikköy

Çatalca kahvaltı mekanları’nın öncüsü diyebileceğimiz Antikköy, ilk kahvaltı mekanı olmasa da yukarıda bahsettiğimiz konsepti ilk uygulayandır. Şu an faaliyette olan aslında ikinci şubesi, birinci şubesi kapandı. İlk şube gerçekten güzeldi ve o zamanlar alternatifi yoktu. O günden bugüne değişmeyen tek şey ise fiyat politikaları. Çatalcalı olduğumu söyleyince ya “oraya Antikköy’e gelmiştim” ya da “Çatalca’da Antikköy diye bir yer varmış çok güzelmiş” diyen çok kişi oldu, bu kişilerden edindiğim izlenim; gitmeyen bir pişman, giden bin pişman :)

Kahvaltısı hazır ürünlerden oluşan bir açık büfe, kesinlikle köy kahvaltısı ile alakası yok. Kahvaltı fiyatı Antikköyde kişi başı 60 TL. Ortam olarak baktığımızda Çatalca kahvaltı mekanları arasında en iyisi Antikköy diyebilirim, geniş bir alana yayılıyor ve güzel tasarlanmış. Gel gelelim ki yoğunluktan dolayı her geçen gün masa sayısını arttırıyorlar ve tıkış tıkış bir yer olma yolunda ilerliyor. Garsonların ilgisizlikleri buradaki en büyük sorun. Bu arada son zamanlarda hayvanların olduğu bölüme girmek için ekstra para aldıklarını duydum.

Çatalca Park

Fiyatlar Flamingo Köy ile yarışır cinsten, hizmet kalitesi ise tam tersi. Özellikle buraya yazmamın sebebi; çok yol üstünde ve dışarıdan güzel gözüken bir yer olması. Amacımızın kimseyi kötülemek olmaması sebebiyle çok fazla detaya girmiyorum, yeterli uyarıyı yaptım sanırım :)

Evet Çatalca doğasıyla kahvaltı için en güzel yerlerden biri ancak kabul etmek gerekir ki bu sistem tam olarak oturmadı ve ciddi anlamda da bir talep var. İnsanlar evlerini restauranta çevirerek bu işe girişiyor ancak pek çoğu da işletmecilik konusunda hiçbir şey bilmiyor. Bu yüzden genel olarak Çatalca kahvaltı yerleri için bir kaç uyarı yapmakta fayda var: Öncelikle dış görünüşe aldanmayın. Yol üstündeki yerlere nasıl olsa müşteri geldiği için çoğu hizmet kalitesini önemsemiyor. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise her şeyin paralı olduğunu unutmayın. Size herhangi bir şey teklif ederlerse örneğin; palyaço çocuğunuza balon verirse, ata bindirmek isteyen olursa vs. ücretini sorun, ücretsizmiş gibi davranıp sonra da para isteyebiliyorlar. Uyarıları da yaptığımıza göre son olarak şunu söyleyelim; kalite ve hizmet anlamında baktığımızda Çatalca kahvaltı mekanları arasında en iyisi Flamingo Köy ama flamingoların esaretini de unutmayın. Fiyat/performans açısından değerlendirdiğimizde en iyisi Piknik Sefası, çocukla gidecekseniz de Akademi Binicilik diyebiliriz.