Renkli evleri, hareketli sokakları ve keyifli mekanlarıyla Kuzguncuk, nostaljik bir boğaz semti olarak kendisini biraz olsun korumayı başarıyor. Elbette son yıllarda popüler olmasıyla biraz değişime uğradı ama yine de güzel bir gün geçirebileceğiniz farklı bir yer. Yazımızda özellikle Kuzguncuk mekan önerilerimize ve Kuzguncuk’ta yapılacak aktivitelere yer vermeye çalıştık.

Bir yanda tarihi dokusu, diğer yanda ise yeni nesil restoran ve kafeleri ile Kuzguncuk, bütün gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Kuzguncuk kahvaltı mekanları sayısı çok olsa da neredeyse hepsi kalabalık oluyor. Bu yüzden biz sabah erkenden gidip kalabalık artmadan kahvaltımızı yapıyoruz. Sonrasında Kuzguncuk Bostanı’nda bir tur atalım, şurada bir kahve içelim, Metet Közde Döner‘e gidip bir yemek yiyelim derken akşam oluyor. Bir gününüzü sıkılmadan geçirmenizi sağlayacak Kuzguncuk’ta gezilecek yerler ve Kuzguncuk’ta yemek yenecek en güzel yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Bize sorarsanız öyle uzun uzun Kuzguncuk gezilecek yerler listesi yapmaya gerek yok. Kuzguncuk sahilinden başlayın ve kendinizi sokakların akışına bırakın. Rengarenk evlerin ve nostaljik sokakların arasında keyifle dolaşırken farkında olmadan tüm gezilecek yerleri gördüğünüzü farkedeceksiniz. Muhtemelen göreceğiniz yerler aşağıdaki gibi olacak;

  • İcadiye caddesi
  • Üryanizade sokak
  • Perihan Abla sokağı
  • Marko Paşa Köşkü
  • Cemil Molla Köşkü
  • Üryanizade Camii
  • Kuzguncuk Bostanı
  • Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Kuzguncuk’un ana caddesi olan İcadiye caddesi, Ekmek Teknesi dizisinin çekildiği cadde ve şu anda sağlı sollu işletmelerle dolu. Hemen bu caddenin paralelindeki Üryanizade sokak, arnavut kaldırımlı sokakları ve ahşap evleri ile çok fotojenik bir sokak. Perihan Abla sokağı ise adından da anlaşılacağı üzere Perihan Abla dizisinin çekildiği sokak. Kuzguncuk Bostanı denince kafe ismi gibi anlaşılıyor ama burası gerçek bir bostan. İlya’nın Bostanı olarak da bilinen bu yer Kuzguncuklular tarafından ekilip biçilen ve ürün yetiştirilen bir yer.

Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk Mekanları: Kafeler ve Restoranlar

Kuzguncuk sahilinde boğaz havası alıp manzaraya karşı oturabileceğiniz kafeler, istediğiniz türden yemek bulabileceğiniz ya da kahvaltı yapabileceğiniz farklı restoranlar, güzel kahveciler, kitap kafeler, kısacası her türden mekan bulabileceğiniz küçük bir semt. Kuzguncuk mekan önerisi verilecek bir yer değil, çünkü kafe ve restoranların çoğu birbirine benziyor. Benzerlikten kastımız menü anlamında değil, şöyle izah edelim; her mekanın en az bir çok iyi özelliği olduğu gibi bir de kötü özelliği var. Mesela birinde manzara iyi ama menü zayıf, diğerinde menü çok iyi ama çalışanlar ilgisiz gibi. Ancak bizim kahvaltı için vazgeçilmez mekanımız Kuzguncuk Çınaraltı Cafe, kötü bir özellik sayamayacağımız ve olması gerektiği gibi bir mekan. Yazın banklarda oturup boğaza karşı kavurmalı-kaşarlı tostumuzu yemeden Kuzguncuk’a geldiğimizi anlamıyoruz. 🤌 Yemek için de Perihan abla sokağındaki Kuzguncuk Balıkçısı‘nı seviyoruz. Tabii bir de Metet Közde Döner var ki o da bizim vazgeçilmezlerimiz arasında. Bizim önerebileceğimiz ve favori mekanlarımız bunlar ancak Kuzguncuk’ta ne yenir sorusunun cevabı çok daha uzun. Aşağıda diğer Kuzguncuk mekanlarını da paylaşıyoruz, sizin de önereceğiniz yerler varsa yorumlara eklemeyi ihmal etmeyin.

Kuzguncuk Balıkçısı

Üsküdar’da bir boğaz semtinde bulunan bir balıkçı hayal edin desek muhtemelen aklınıza boğaz manzaralı bir mekan gelir. Ancak Kuzguncuk Balıkçısı biraz daha farklı yani deniz kenarında değil ara sokakta. Özellikle balık çorbası gayet başarılı, onun dışında sardalyası fena değil ama öyle büyük bir beklenti olmasın. Balıklar için genel olarak ortalama diyebiliriz.
Adres: Kuzguncuk, Perihan Abla Sk. No:3, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 341 01 44

Çınaraltı Cafe

Kuzguncuk’a gelip uğramadan dönmeyin diyeceğimiz tek yer Çınaraltı Cafe diyebiliriz. Tost, menemen ya da kahvaltılık ne istiyorsanız söyleyip güzel ve abartısız bir kahvaltı yapabilirsiniz ama kahvaltı için gelmeseniz de en azından boğaza karşı bir çay içmek için bile olsa uğrayın deriz. Menü gayet yeterli ve tam anlamıyla tarihi bir mekan. Sadece dekorasyon olarak değil çalışanlardan bile ne kadar tarihi bir mekan olduğu hissediliyor. Öyle 3 garson ve 1 barista ile çalışmasına rağmen servisin aksadığı, hesabı istediğiniz zaman tüm çalışanların birbirine sorduğu yeni nesil kafelerden değil. 😀 Bir tane garson var, tüm siparişleri topluyor ve herkesin siparişini eksiksiz şekilde getiriyor.

Adres: Kuzguncuk, Kuzguncuk Çarşı Cd 3/A, 34672 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 310 40 03

Tarihi Kuzguncuk Fırını

Gerçek siyez ekmeği bulabileceğiniz tarihi bir fırın. Ayrıca siyez unundan simitleri ve poğaçaları da kesinlikle denemeye değer. Şekersiz ve buğday unsuz kurabiyeleri de Tarihi Kuzguncuk Fırını‘nın en meşhur ürünlerinden. Biraz pahalı olsa da fıstıklı mantar kurabiyesini önerebiliriz. Bu arada sadece kurabiye değil genel olarak fiyatlar biraz ortalamanın üzerinde ama bu Kuzguncuk’un popülerleşmesinden sonra tüm işletmelerde yaşanan bir durum.

Adres: Kuzguncuk mah, İcadiye Cd. no:24/a, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 310 52 01

Tarihi Kuzguncuk Fırını

İsmet Baba Kuzguncuk

Çınaraltı Cafe’nin hemen yanında boğaza nazır bir mekan. Kuzguncuk’ta meyhane arıyorsanız gidebileceğiniz en iyi mekan desek yeridir. Tabii özellikle akşamları yer bulmak çok zor. İsmet Baba‘nın balıkları ve mezeleri lezzetli ama en güzel yanı kesinlikle manzarası.

Adres: Kuzguncuk, Kuzguncuk Çarşı Cd No:1, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 341 33 75

Ekmek Teknesi

Kuzguncuk hakkında hiç bir şey bilmiyorsanız bile burada çekilen dizi Ekmek Teknesi’ni bilme ihtimaliniz var. Ee haliyle Kuzguncuk’a gidip burada nostaljik bir fotoğraf çekmeden dönmek olmaz. Hani pide, hani lahmacun bu ne biçim tavsiye diyor olabilirsiniz ama keşke her giden mutlu olsa da biz de rahatla tavsiye verebilsek. Evet maalesef Ekmek Teknesi biraz kapitalizm karşısında kan kaybetmiş gözüküyor ve çok fazla şikayet duyduk. Bu arada çok memnun olan da var o yüzden kötüdür de demiyoruz ama giderseniz risk sizin biz sorumluluk kabul etmiyoruz.

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:17, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 532 66 77

Ekmek Teknesi

Kuzguncuk Bostan Cafe

Adını bostana bakan arka balkonundan alan Kuzguncuk Bostan Cafe‘nin gayet güzel bir manzarası var. Yalnız balkon biraz küçük ve yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Kahvaltı için gidecekseniz beklentiyi çok yüksek tutmayın deriz. Bunun yerine daha sakin bir zamanda ev yapımı limonatasının tadına bakmak için uğrayabilirsiniz.

Adres: Kuzguncuk mah, İcadiye Cd. 69/1, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 334 03 33

Metet Közde Döner Kuzguncuk

Hem Kuzguncuk semti hem de Metet Közde Döner’in artan popülerliğini düşününce insan ister istemez kalitenin düşmüş olabileceğini düşünüyor. Ancak közde döneri gerçekten lezzetli ve yoğunluğa rağmen servis aksamıyor. Fiyatlar biraz yüksek ama yine de Kuzguncuk’ta yemek yiyecekseniz daha uygun fiyatlı bir yer bulmanız zor.

Adres: Kuzguncuk mah, İcadiye Cd. NO:39, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 553 33 33

Nail Kitapevi & Cafe

Saatlerce oturup hem kahvenizi içip hem de kitabınızı okuyabileceğiniz şirin bir kitap cafe. Yalnız hafta sonu giderseniz fotoğraf çektirmek için gelenlerin sayısı oldukça fazla ve biraz gürültü olabiliyor. Elbette yalnızca kitap okumak için değil kahve içmek için de Nail Kitapevi‘ne gelip dışarıdaki masalarda oturabilirsiniz

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:32, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 391 10 70

Pita Kuzguncuk

Küçük ve şirin bir işletme olan Pita Kuzguncuk, poğaçası ve böreği ile meşhur yani kahvaltı için tercih edebilecek bir yer. Ancak geç kalırsanız poğaça bulmak kolay değil, en güzel erken gidip kalabalık başlamadan huzurla kahvaltınızı yapmak.

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. 41/A, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 532 32 15

Corvino Kuzguncuk

Tüm Kuzguncuk restoranları gibi Corvino Kuzguncuk da çok büyük bir mekan değil. Ancak İtalyan mutfağı sunmasıyla fark yaratıyor. Yemekler gayet lezzetli ve sunumları da güzel. İtalyan mutfağı seviyorsanız Corvino‘ya bir şans verin deriz.

Adres: Kuzguncuk, Bereketli Sk. 2A, 34674 Üsküdar/İstanbul. Konum için tıklayın.
Tel: 0216 492 54 00

Kuzguncuk Nerede?

Bu kadar anlattıktan sonra en azından bir hafta sonu da olsa Kuzguncuk’a gitmezseniz olmaz. Bu yüzden aşağıda Kuzguncuk nerede ve Kuzguncuk’a nasıl gidilir sorularına kısaca cevap vermeye çalıştık.

Öncelikle Kuzguncuk, Üsküdar’a bağlı olan küçük bir semt. Üsküdar ile Kuzguncuk iskelesi arası yaklaşık 1,5 km. Eğer avrupa yakasından toplu taşımayla Kuzguncuk’a gidecekseniz en güzel yol Beşiktaş-Üsküdar arasını motorlarla geçip Üsküdar’dan Kuzguncuk’a yürümek keyifli olur. Deniz yolu kullanmak istemezseniz marmaray ile de Üsküdar’a geçmeniz mümkün.

Özel araçla gitmeyi düşünüyorsanız Kuzguncuk otopark açısından biraz sorunlu ve yer bulmak kolay değil. Bu nedenle toplu taşımayı tercih ederseniz güne daha az stresle başlayabilirsiniz.