İnceğiz Mağaraları

İnceğiz Piknik Alanı ve Yeşilçam’ın Doğal Stüdyosu İnceğiz Mağaraları

İnceğiz Mağaraları

İstanbul’un Çatalca ilçesindeki İnceğiz köyünde yer alan ve ilk yerleşimin M.Ö 5500 yıllarında başladığı tahmin edilen İnceğiz Mağaraları, 1950 yıllarında keşfedilmiştir. Ancak şu an o kadar bakımsız ve insanlar o kadar çok zarar veriyor ki sanıyorum keşfedenler yaptıklarından pişman olmuştur ve keşke bıraksaydık da gizli kalsaydı diyorlardır.

İnceğiz Mağaraları’nın önünde akan Karasu Deresi ve etrafındaki yeşillikler bölgeye ayrı bir güzellik kazandırmaktadır. Yeşilliklerin olduğu alan piknik alanı olarak düzenlenmiştir ve girişi ücretlidir. Bu alan oldukça geniştir ve piknik masaları da bulunmaktadır. Ayrıca tesiste yeterli sayıda tuvalet, çeşme, futbol ve voleybol sahası ve benzeri gerekli herşey bulunmaktadır. Haftasonu İnceğiz Piknik Alanı’na gelip hem doğayla iç içe bir gün geçirip pikniğinizi yapabilirsiniz hem de tarihi İnceğiz Mağaralarını görme şansını yakalayabilirsiniz. Tabi insan ‘keşke piknik alanından kazanılan paranın onda biri İnceğiz Mağaralarını korumak için kullanılsa‘ diye düşünmeden geçemiyor.

İnceğiz Piknik Alanı

Yeşilçam filmlerinde mağara ya da saklanma gibi sahnelerin çoğu İnceğiz Mağaralarında çekilmiştir. Kemal Sunal’ın Davaro ve Salako filmleri, Tarkan filmlerinin bazıları ve pek çok film burada çekilmiştir. İnternette çoğu kaynak bu mağaraların yöre halkı tarafından Kemal Sunal Mağaraları olarak anıldığını söylese de bu doğru bir bilgi değildir, ben bir Çatalcalı olarak böyle diyeni hiç duymadım.

İnceğiz Mağaraları’na dışarıdan baktığınızda eski bir apartmana benzemektedir. Zaten tam olarak bu amaçla kullanılmıştır. Tarih öncesi çağlarda buradaki doğal oyuklarda yerleşim başlamıştır ve zamanla bu oyuklar genişletilerek 4 katlı toplu bir yaşam alanına dönüşmüştür. Öyle ki içerisinde kilise ve mezar yerleri bile bulunmaktadır. Katlar arasındaki oyma merdivenlerin bazıları çökmüştür. Bu katlara dışarıdaki patikadan ulaşmak mümkün. Ancak yağmurlu havalarda dikkatli olmakta fayda var.

İnceğiz Mağaraları’nın bir dönem Hristiyanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığına eminiz. Çünkü odaların birinde büyük bir haç kabartması vardır. Ancak ilk yerleşimi muhtemelen Hristiyanlardan çok öncesine dayanıyor.

İstanbul’dan gelirken E5’i kullanırsanız Büyükçekmece’yi geçtikten sonra Çatalca yönüne döneceksiniz. Eğer Tem otoyolunu kullanırsanız Çatalca çıkışından çıkıyorsunuz ancak bu yol direk Çatalca merkezine çıkmıyor, Çatalca’ya 10 km mesafede bulunan Ahmediye köyüne çıkıyor. Çatalca’ya vardıktan sonra Saray tabelalarını takip ederek devam edin. Zaten Çatalca’dan çıktıktan sonra İnceğiz tabelasını da göreceksiniz. İstanbul merkezinde yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz bir yol. Ancak hava güzelse ve biraz geç çıktıysanız yoğunluk dolayısıyla bu süre uzayabilir. O nedenle erken çıkmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kartepe

    Kartepe Gezi Rehberi

    mauritius

    Bayramda Nereye Gitsek?