İstanbul’un Çatalca ilçesindeki İnceğiz köyünde yer alan ve ilk yerleşimin M.Ö 5500 yıllarında başladığı tahmin edilen İnceğiz Mağaraları, 1950 yıllarında keşfedilmiştir. Ancak şu an o kadar bakımsız ve insanlar o kadar çok zarar veriyor ki sanıyorum keşfedenler yaptıklarından pişman olmuştur ve keşke bıraksaydık da gizli kalsaydı diyorlardır.

İnceğiz Mağaraları’nın önünde akan Karasu Deresi ve etrafındaki yeşillikler bölgeye ayrı bir güzellik kazandırıyor. Yeşilliklerin olduğu alan piknik alanı olarak düzenlenmiş ve şu an oldukça bakımsız bir piknik alanı gibi düşünebilirsiniz. Bu alan oldukça geniş ve sayısı az olsa da bazı yerlerde piknik masaları da var. Ayrıca tesiste tuvalet falan var ama pek kullanılacak durumda değil. Hafta sonu İnceğiz Piknik Alanı’na gelip hem doğayla iç içe bir gün geçirip pikniğinizi yapabilirsiniz hem de tarihi İnceğiz Mağaralarını görme şansını yakalayabilirsiniz.

İnceğiz Mağaraları girişi ücretsiz olsa da önündeki otopark 20 TL. Yalnızca mağaraları dolaşacaksınız aracınızı yola park edip herhangi bir para ödemeden yürüyerek giriş yapabilirsiniz.

İnceğiz Piknik Alanı

Yeşilçam filmlerinde mağara ya da saklanma gibi sahnelerin çoğu İnceğiz Mağaraları’nda çekilmiş. Kemal Sunal’ın Davaro ve Salako filmleri, Tarkan filmlerinin bazıları ve pek çok film burada çekilmiş. İnternette çoğu kaynak bu mağaraların yöre halkı tarafından Kemal Sunal Mağaraları olarak anıldığını söylese de bu doğru bir bilgi değil, ben bir Çatalcalı olarak böyle diyeni hiç duymadım.

Çatalca İnceğiz Mağaraları, dışarıdan bakıldığında eski bir apartmana benzetilir. Zaten tam olarak bu amaçla kullanılmış. Tarih öncesi çağlarda buradaki doğal oyuklarda yerleşim başlamış ve zamanla bu oyuklar genişletilerek 4 katlı toplu bir yaşam alanına dönüşmüş. Öyle ki içerisinde kilise ve mezar yerleri bile bulunur. Katlar arasındaki oyma merdivenlerin bazıları çökmüştür. Bu katlara dışarıdaki patikadan ulaşmak mümkün. Ancak yağmurlu havalarda dikkatli olmakta fayda var.

İnceğiz Mağaraları’nın bir dönem Hristiyanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığına eminiz. Çünkü odaların birinde büyük bir haç kabartması var. Ancak ilk yerleşimi muhtemelen Hristiyanlardan çok öncesine dayanıyor.

İnceğiz Mağaraları Nerede?

İstanbul’un en yeşil ilçelerinden bir tanesi olan Çatalca’nın İnceğiz Köyü’nde bulunan İnceğiz mağaraları köy merkezine çok yakındır. İstanbul’dan gelirken E5’i kullanırsanız Büyükçekmece’yi geçtikten sonra Çatalca yönüne döneceksiniz. Eğer Tem otoyolunu kullanırsanız Çatalca çıkışından çıkıyorsunuz ancak bu yol direk Çatalca merkezine çıkmıyor, Çatalca’ya 10 km mesafede bulunan Ahmediye köyüne çıkıyor. Çatalca’ya vardıktan sonra Saray tabelalarını takip ederek devam edin. Zaten Çatalca’dan çıktıktan sonra İnceğiz tabelasını da göreceksiniz. İstanbul merkezinde yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz bir yol. Ancak hava güzelse ve biraz geç çıktıysanız yoğunluk dolayısıyla bu süre uzayabilir. O nedenle erken çıkmanızda fayda var.