Uzun yurtdışı seyahatlerinde özellikle de aktarmalarınız arasında 2 saatten fazla varsa hem güzel birşeyler yiyip hem de dinlenebileceğiniz lounge kullanımlarının nasıl olduğundan bahsetmek istiyorum.

Bizde Miles & Smiles’ın Platinum kredi kartı ve American Express Platinum kredi kartı var. AMEX ile kart sahibi ücretsiz, yanındaki ilk misafir 15$, ikincisi 30$ ve ayda 2 kez olmak üzere lounge kullanabiliyor. En son Phuket seyahatimiz öncesinde gitmeden AMEX’in aktarma yapacağımız Doha Hamad International Airporttaki loungelarda geçip geçmediğine baktık. Gideceğiniz ülkeye göre bu linkten ilgili havalanı ve lounge kullanımlarını inceleyebilirsiniz. Biz Al Maha Transit Lounge’unu kullandık.

Evet Doha Hamad havaalanında uyku odaları da var ancak loungelar hem sessiz hem istediğiniz her an sıcak birşeyler içebildiğiniz ve yiyebildiğiniz için dinlendirici ve doyurucu oluyor. Tabi lounge kullanımlarının zaman sınırı var. 4 saat sonra sizden beklenen içeriden çıkmanız. :) Girişte bu şekilde uyarıyorlar ve eğer uzatmak isterseniz yeniden ödeme yapmanız gerek şeklinde vurguluyorlar. Biz 4 saati, 4,5 – 5 saat yaptık. Çıkarken de check-out gibi bir sistem olmadığı için yakalanma durumu da olmadı. :) Yiyecek içecek olarak sınırsız çay, çorba, kahve, bira, şarap, meşrubat ve su (hatta büyük suyu yanınıza almanıza bile birşey demiyorlar); yiyecek olarak da bir çeşit çorba, soğuk sandiviç, soğuk salata, muffin ve kekler oluyor. Tatları tabi ki şahane, enfes, müthiş değil ancak o yorgunlukla ve açlıkla hiç onu düşünmüyorsunuz. :) Bir de ücretsiz wi-fi var. Ama yoğunluğa göre hızı çok etkileniyor, iyi bir internet hızı beklemeyin.

Phuket’ten dönerken Al Maha Transit Lounge’u çok kalabalık olduğu için bizi asansörden inip karşıya doğru düz yürüdüğünüzde yürüyen merdivenle giriş yapılan daha üst segment olan Oryx lounge a almışlar ve biz değerli yolcularını mağdur etmemişlerdi. :) Bazı saat aralıklarında lounge da masa – sandalye – koltuk kapmak metrobüste boş koltuk kapmaya benzeyebiliyor, gözünüz açık olsun. :) İsterseniz her 2 loungeda da duş alabilirsiniz. Aynı zamanda istediğinizde diş fırçası ve macun da veriyorlar.

Lounge kullanımlarında ölücü olmak ve gözünüzü her an açık tutmanız gerekiyor. Sadece AMEX değil, farklı kampanyalar da yakalayabilirsiniz ancak AMEX geçerliliği en yüksek olan kartlardan biri. Bu tip seyahatleriniz varsa kartı alın derim. Başka birşeyi iptal edersiniz, 10 tane banka kartına da gerek yok değil mi? :)

İyi dinlenmeler..