Öğrenci Pasaportu ve Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle öğrenci pasaportu nedir bunu öğrenmekte fayda olacaktır. Öğrenci pasaportu 25 yaş altındaki bireylere verilen bildiğimiz bordo pasaportlardır.

Tek farkı ise harç bedelinin alınmamasından kaynaklanmaktadır.

Öğrenci Pasaportu

Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu yukarıda da belirttiğim gibi 25 yaşın altındaki bireylere verilen bildiğimiz normal bordo pasaport olmaktadır. Yetişkin bireylerin kullandığı normal pasaporttan tek farkı ise herhangi bir harç bedeli ödemeden alınabilmesidir. Onun dışında herhangi bir fark yoktur. 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren bu uygulama genişletilerek 25 yaş altı bireyleri kapsar bir hale gelmiştir. Eskiden sadece yurtdışına spor müsabakaları, yarışmalar gibi sebepler ile giden öğrencileri kapsarken artık yeni yasa ile 25 yaşın altındaki bütün öğrencileri kapsamaktadır. Yani eskiden yaz tatilinde interrail yapmak isteyen bir öğrenci harçsız pasaport alamıyordu. Şimdi bütün öğrenciler ister tatil olsun, ister sosyal bir aktivite olsun her şekilde harçsız bordo pasaporta sahip olabilmektedir. Fakat şunun bilinmesinde de ayrıca fayda vardır. 25 yaş altı olan bütün bireyleri kapsayan bir yasa değildir. Öğrenci olma şartını da barındırmaktadır. Öğrenci pasaport ücretleri gibi herhangi bir harç ücreti gerektirmezken unutmamak gerekir ki gidilecek ülkeye göre vize şartlarında vize parası ödemeleri gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliklerini ispatlamaya yarayan belgeler dışında diğer tüm belgeler normal bordo pasaport için gerekli olan belgeler ile aynıdır. Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler öncelikle nüfus cüzdanının aslının yanında bulunması gerekmektedir. Öğrenci 15 yaşından büyük ise mutlaka nüfus cüzdanında fotoğrafının bulunması gerekmektedir. Ayrıca nüfus cüzdanının fotokopisinin de yanınızda olması gerekmektedir. En azından işlem sırasında sizlere kolaylık sağlayacaktır. 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu fotoğraflarda sabit bir yüz ifadesi ile durmanız gerekmektedir. Yüzünüzde aşırı derece de makyaj olmaması gerekmektedir ve en önemlisi yüzünüz daha net bir şekilde görünmesi gerekmektedir. Eğer daha önceden bir pasaportunuz var ise onun da yanınızda olması gerekmektedir. Birçok kişinin gözden kaçırdığı bir detay da pasaport harcı ve defter bedeli birbirinden farklı olduğudur. Başvuru yapmadan önce belirli bankalardan defter bedelini ödemeniz gerekmektedir. Yapılan bu ödemenin kanıtı olan dekontun yanınızda bulunması gerekmektedir. 108 TL olan bu defter bedelini öğrenci olsanız da ödemeniz gerekmektedir.