Amerika Vizesi için başvurduğumuzda idari işlem diye bir şeyi hiç duymamıştık. Konsoloslukta elimize, en üstünde Administrative Processing yazan sarı bir kağıt tutuşturduklarında öğrendik. Üzücüydü :( ama hazırlıklı gitseydik üzülmezdik hatta sevinebilirdik bile. Sizin de elinize bu kağıdı tutuşturdularsa hiç üzülmeyin diye bu yazıyı yazmak istedik. Düşünsenize koskoca ABD Konsolosluğu vizenize red vermemiş sizi İdari İşlem‘e tabi tutuyor, bütün Amerika seferber olmuş ne yapıp edip bu arkadaşa vize verelim diyor. :) Belki biraz abartılı ifade ediyoruz ama yalan değil durum tam olarak bu, yazdıklarımızı okuyunca hak vereceksiniz.

Bu arada Amerika Vize Başvurusu ile ilgili tüm süreçleri burada anlattık.

Amerika Vizesi İdari İşlem Nedir?

Sizin kim olduğunuzun netleştirilmesi amacıyla kayıtların incelenmesine idari işlem deniyor, zaten idari işlemin bir diğer adı da Name Check. Hem Göçmen hem de göçmen olmayan vize türü için idari işlem yapılabiliyor. Burada yapılan işlemi biraz daha detaylı olarak açıklamak gerekirse; isminiz karalistedeki bir isimle benzerlik gösterirse bunun bir benzerlik mi yoksa gerçekten karalistedeki kişi siz misiniz onun kontrol edilmesi olarak açıklayabiliriz. Bakın buradan anlayabilirsiniz, eğer karalistedeki kişi siz değilseniz idari işlem sonucunda vizeyi aldınız demektir. Yani vermeyecek olsalar neden uğraşsınlar demek ki diğer tüm her şey tamam, idari işlem bitince ABD vizeniz verilecek. Tabii karalistedeki kişi siz değilseniz :) yani teknoloji suçu, teröristlik falan gibi bir durumunuz varsa zaten vermesinler.

İdari İşlem Neden Yapılır?

Geçmişte büyük bir suça karışmadığınızı varsayarsak eğer idari işleme tabi tutulduysanız sorunu isminizde aramanız gerekiyor. Evet ABD vizesi için isim çok önemli, ben bu konuda çok şanslıyım! oldukça yaygın bir ismim var. Adımı ve soyadımı Google’da aradığımda 12.200.000 sonuç çıkıyor, mesela Ecem’in 137.000 siz düşünün. :) Futbolcu, belediye başkanları (evet birden çok var :) ), milletvekili, oyuncu, şarkıcı falan her şey var. Tabii sadece iyi şeyler yok, illa ki teröristi de vardır, kaçakçısı da, yani karalistede benimle aynı isim ve soyismi taşıyan onlarca kişi vardır. :) Sizin de sık kullanılan bir ad soyad kombinasyonunuz varsa idari işlem yolları size de gözükür.

Bu arada Mehmet, Muhammed, Hatice gibi müslüman isimlerini idari işleme tabi tutuyorlar gibi bir yanılgı olduğunu da gördük. Böyle bir şey yok, sorun bu isimlerin çok olması. Mesela Mehmet Türk binlerce vardır ve idari işleme tabi tutulma ihtimali yüksek ama Mehmet Böcekoğlu, soyisimden kurtarır. :) Buradan çıkaracağımız ders nedir? Tabii ki çocuğunuza ayırt edici bir isim koymak. :)

İdari İşlem Ne Kadar Sürer?

Benim 5 buçuk ay sürdü ama 1 ay süren de var 1 yıldan fazla bekleyen de. Yani benim terörist falan olmadığımı 5 buçuk ayda anlayan Amerika bir de süper gücüm diye ortalıkta dolaşıyor ya ne diyeyim. :)

İdari işlem yapılacak diyerek sarı kağıdı elinize verdiklerinde en az 3 ay sürecek ama daha kısa da sürebilir diye enteresan bir açıklama yapıyorlar; yani 3 ay bizi rahatsız etme diyorlar. Özetle tamamen şansınıza kalmış bir durum. Yine de umut vermek gibi olmasın ama eğer Türkiye ile ABD arasında bir gerginlik ya da Covid-19 falan gibi ekstrem bir durum yoksa idari işlem en fazla 2 ay sürüyor.

İdari İşlem Süreçleri

Şimdi yukarıda da dediğim gibi idari işlem süresi şansınıza bağlı ama süreç her halükarda aynı olacak. Ben sırasıyla kendi sürecimi anlatayım;

 • Vize işlemlerini yapan memur sarı kağıdı verip bu kötü bir şey değil hakkınızda idari işlem yapılacak detaylar burada yazıyor anlamadığınız yer olursa kapıdaki görevliye sorabilirsiniz diyerek bizi sepetledi.
 • Kapıdaki görevliye gittik, yarın size bir mail gelecek ve bir formu doldurmanız istenecek onu doldurup göndereceksiniz sonra idari işlem süreci başlayacak dedi. Biz tabii hala anlamadığımız için şimdi vizemiz onaylandı mı onaylanmadı mı diye sorduk belli değil idari işlem bitince size yine mail gelecek eğer onaylanırsa pasaportunuzu göndermeniz istenecek şeklinde cevap verdi.
 • Eve dönünce başvurumuzu buradan sorguladık ve direkt olarak Refused olarak gözüküyordu. Bu arada 6 Mart’ta başvuru yapmıştık, aynı gün sisteme aşağıdaki gibi girilmiş.
  Amerika Vize Başvurusu
 • Ertesi gün bana mail geldi ama Ecem’e herhangi bir şey gelmedi. Konsolosluktaki görevli sanki ikimiz de idari işlemden geçirilecekmişiz gibi konuşmuştu ve baktığımızda ikimizin vizesi de yukarıda gördüğünüz resimdeki gibi Refused gözüküyordu. Biz konunun isimden olduğunu anladığımız için ve Ecem’e herhangi bir mail gelmediği için hiç sorgulamadık.
 • Mail’de word dosyası olarak Supplemental Question Form vardı. Anne, baba ve diğer aile fertleri ile ilgili genel sorular, daha önce gitmiş olduğum ülkeler, ikamet ettiğim adresler falan gibi sorular vardı. Formu doldurup gönderdim ve beklemeye başladık. Bu arada Supplemental Question Form tarafımıza ulaştı şeklinde bir cevap geliyor, yani böyle bir mail gelmezse bilin ki bir problem var.
 • İdari işlem bitince mail geleceği söylense de biz dayanamayıp ara ara buradan kontrol ettik ama 3 aya yakın bir süre hep aynıydı. Mayıs sonuna doğru kontrol ettiğimizde Case Last Updated alanının 22 Mayıs olarak güncellendiğini farkettik. Buradan işlemlerimizin ilerlediğini anladık ve yine beklemeye başladık.
  ABD Vize Reddi
 • 3 Ağustos’ta idari işlem tamamlanarak ABD Vizeniz onaylanmıştır şeklinde bir mail geldi. Hemen ertesi günü pasaportları kargoladık. PTT ile göndermeniz gerekiyor, farklı bir kargo ya da kurye olmuyor. Hatta elden kendim teslim edeyim deme şansınız bile yok.
 • Kargo 7 Ağustos’ta ABD Konsolosluğuna ulaştı ve 11 Ağustos’ta başvurumuz Administrative Processing olarak güncellendi.
  Administrative Processing
 • veee mutlu son 13 Ağustos akşamı PTT’den kargo mesajı geldi, kontrol ettiğimizde aşağıdaki mutlu tabloyu gördük. :)
  Amerika Vize Onayı
 • 2 gün içinde de pasaportlarımız ABD Vizesi basılmış şekilde elimize ulaştı. Bu arada benim vizemde Clearance Received şeklinde bir ibare var ve tarih yazıyor. Sanırım buradaki tarihe kadar olan dönem için aklanmış oluyorum :) ama muhtemelen benimle isim benzerliği olan birileri bu tarihten sonra karalisteye girerse vizemi yenilemek istediğimde yine idari işlemle karşı karşıya kalırım. Bu da kesin gibi bir şey bende öyle bir isim varki 10 yılda uzunca bir liste oluşur. :)

Göçmen ve göçmen olmayan tüm vize türleri için idari işlem süreçleri aynı, hangi vize için başvuruyor olursanız olun siz de bu aşamalardan geçeceksiniz.

Yazı biraz uzun oldu ama bizim başımıza geldiğinde; Amerika Vizesi İdari İşlem nedir? ABD Vizesi İdari İşlemler ne kadar sürer? gibi soruların cevaplarını çok aradık. Ancak maalesef net ve içimizi rahatlatacak bilgiler bulamadık. Yazımızı yazarken de amacımız eğer bizim başımıza gelen sizin de başınıza gelirse bu yazıyı okuyup idari işlem sürecini çok fazla kafanıza takmadan huzurla bekleyebilmeniz.

Sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlar kısmından ya da @ciktikyolacom instagram hesabımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Bu arada hesabımızı takip etmeyi de unutmayın. ;)

9 Yorum

 1. Murat A Ekim 13, 2021 at 11:36 pm - Reply

  Aynı süreçteym. Sayenizde işin aslını öğrenerek rahatladım. Çok teşekkür ederim.

  • Fatih Ekim 23, 2021 at 10:29 pm - Reply

   Rica ederiz, umarız en kısa sürede vizen onaylanır 🙋🏻‍♂️🙋🏻‍♀️

 2. Murat A Ekim 24, 2021 at 2:52 pm - Reply

  Bir sorum olacak. Mail gönderdiler. Soruları cevaplayıp tekrar mail attım. Geri dönüş yapmadılar. Bir ay sonra tekrar gönderdim. Acaba print alıp göndersem nesıl olur?

  • Fatih Ekim 24, 2021 at 10:07 pm - Reply

   Attığınız maile cevap olarak mailiniz ulaşmıştır tarzında bir mail geliyor, bu cevap geldiyse sorun yok Bir de case updated kısmında herhangi bir tarih güncelleme olmadı mı? Print alıp göndermenizin bir şey değiştireceğiniz zannetmiyorum.

 3. Emre Nisan 27, 2022 at 9:47 am - Reply

  Hocam merhaba.10 martta yolladığım forma 27 nisanda ulaştı mailini gonderdiler.Hala bir update yok.Bu mailin gelmesi işlemlerin başladığı anlamına gelir mi?

  • Fatih Mayıs 11, 2022 at 2:41 pm - Reply

   Evet mailiniz ulaştı diye onay geldiyse sorun yok. Uzun bir süre bunun dışında bir update olmuyor.

 4. İrem Mayıs 31, 2022 at 11:21 pm - Reply

  Sizin formunuzu okuyarak içimi biraz olsun rahatlatabildim. Ben Work and Travel projesi için başvurdum 4 nisanda idari işlem sürecim başladı. 15 haziranda işyerinde olmam ve başlamış olmam gerekiyor. Bugün 31 mayıs ve hala idari işlem sürecim devam ediyor. İdari süreci hızlandırmak ya da ne durumda olduğumu öğrenmek için fazladan ne yapabilirim? Bu konuda bir bilginiz var mı?

 5. Ahmet Kasım 18, 2022 at 6:06 pm - Reply

  Aynı surecteyim çok tşkler şimdi huzurla bekleye bilirim