Her mevsimi ayrı güzel olan ve bize göre İstanbul’un en iyi plajı olan Kısırkaya Plajı, özellikle Avrupa yakası’nda oturanlar için büyük bir şans. Plaj denince ilk olarak akla yüzmek ya da güneşlenmek geliyor olsa da biz daha çok bahar aylarında gidip Karadeniz’e karşı oturup o sakinliğin tadını çıkartıyoruz. Hatta kışın bile çok aşırı yağmur ya da rüzgar yoksa keyifli oluyor. Elbette Kısırkaya Plajı’nı sadece manzarasıyla anlatmak doğru olmaz, İstanbul’da denize girilebilecek plajlar arasında temiz deniziyle tercih edebileceğiniz bir plaj.

Yalnızca plajı değil, Kısırkaya Köyü ile ilgili tüm her şeyi aşağıda detaylı olarak anlattık. Kısırkaya plajı giriş ücreti, Kısırkaya Plajı nerede ve nasıl gidilir gibi tüm sorularınıza cevap verdik. Ancak yine de en baştan söyleyelim; İstanbul’un en iyi plajı dedik diye beklentinizi de çok yüksek tutmayın, yalnızca İstanbul şartlarında düşününce güzel bir yer desek doğru olur.

Kısırkaya’yı tipik bir Karadeniz sahil köyü olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz, genel olarak plajı anlatmak gerekirse;

  • Deniz oldukça sığ ve dibi tamamen kum.
  • Dalgalı olduğu zamanlarda girilemeyecek kadar tehlikeli olsa da yaz aylarında çoğunlukla sakin oluyor.
  • En büyük risk, çeken akıntı ve çok sık boğulma vakası yaşanıyor.
  • İnce bir kumu var ama tertemiz bir kumsaldan bahsetmemiz mümkün değil.
  • Cankurtaran var, zaten bu Karadeniz için olmazsa olmaz bir gereklilik.
  • 2021 yılında İBB tarafından duş ve tuvalet yapıldı ve Kısırkaya Plajı’nın en büyük sorunu çözülmüş oldu.
Kısırkaya Tuvalet

Kısırkaya Plajı Ücretli mi?

Özellikle İstanbul’da bulunması sebebiyle herkesin aklına ilk olarak Kısırkaya Plajı’nın ücretli mi yoksa ücresiz bir halk plajı mı olduğu sorusu geliyor. Kısırkaya, ücretsiz İstanbul plajları arasında bulunan nadir plajlardan bir tanesi. Kısırkaya Halk Plajı’nın imkanları oldukça kısıtlı olsa da ücretsiz olması çok büyük bir avantaj. Ayrıca plaja giriş – çıkış saatlerinde de herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, dilerseniz gece bile gelip manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Bu arada ücretsiz plajlar zamanla ücretli olabiliyor, biz sık sık Kısırkaya Plajı’na gittiğimiz için şanslısınız. Umarız olmaz ama yine de ücretli olursa yazımızı güncelleyeceğiz. Kısacası geçmiş yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da herhangi bir giriş ücreti alınmıyor ve Kısırkaya Plajı ücretsiz olarak hizmet veriyor.

Kısırkaya Nerede?

Kilyos’un kuzeyinde bulunan Kısırkaya, Sarıyer‘e bağlı küçük bir köy. Kilyos gibi beachlerin bulunduğu popüler bir yer olmasa da İstanbul merkezine çok yakın ve dolayısıyla ulaşımı da çok kolay. Aslında yolu biraz bozuk ama trafiksiz olması tüm sıkıntıları unutturuyor.

Kısırkaya Plajı’na Nasıl Gidilir?

Kısırkaya’ya ister özel aracınızla isterseniz de toplu taşıma ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gelecekseniz Sarıyer ya da Kemerburgaz üzerinden Kısırkaya’ya ulaşabilirsiniz. Hasdal’dan İstanbul Havalimanı’na doğru gelirken Kemerburgaz tabelasından girin. Ardından Kemerburgaz – Çiftalan yoluna girin, yalnız burada Bahçeköy yoluna girmemeye dikkat edin. Çiftalan yolu Belgrad Ormanı içerisinden geçiyor ve oldukça keyifli bir yol. Çiftalan’a gelince Kısırkaya tabelaları da karşınıza çıkacak, Çiftalan’dan sonra yol toprak ama korkulacak bir yol değil. Sarıyer üzerinden geliyorsanız; öncelikle Uskumruköy oradan sonra da Gümüşdere Köyü tabelalarını takip edin. Ardından Kısırkaya Plajı tabelalarını göreceksiniz. Bu arada Kuzey Marmara Otoyolu’nu ya da 3. köprü ayaklarını görünce yanlışlıkla köprüye çıkar mıyız diye korkmayın :) Biz ilk gittiğimizde korkmuştuk, sadece yolun üstünden geçiyorsunuz.

Toplu taşıma ile gelirken de metro ile Hacıosman’a gelip buradan kalkan otobüslerler Kısırkaya Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Kısırkaya Köyü’nde indikten sonra plaja ulaşmak için 2-3 dakika yürümeniz yeterli.

Bisiklet ya da motosiklet ile gitmenizi ise maalesef öneremiyoruz. Yol toprak olduğu için arabalar ve hatta kamyonlar geçtikçe tozu dumana katıyor.

Kışın Kısırkaya

Kısırkaya Kamp Alanı

Aslına bakarsanız çok uygun alanlar bulunmasına rağmen Kısırkaya’da bir kamp alanı bulunmuyor. Sezon dışında kumsalda çadır kurmanız mümkün ancak jandarma görürse çadırı kaldırmanızı söylüyor. Eğer kaldırmazsanız ikinci kez uyarmıyorlar ve direkt ceza yazıyorlar. Bu nedenle Kısırkaya Göller Bölgesi, kamp için çok daha uygun. Yalnız kampınızı kurmadan önce kalacağınız yeri güzelce temizlemeniz gerekiyor, çünkü çok fazla çöp var. Bize sorarsanız Kısırkaya kamp yerine daha çok günübirlik tercih edilebilecek bir yer. İsterseniz göller bölgesinde isterseniz de Kısırkaya Plajı‘nda tüm gününüzü keyifle geçirebilirsiniz.