Kekova bölgesi genel olarak bakir bir yer, dolayısıyla kamp yapmak için çok uygun. Bu yüzden şöyle uzun uzun bir Kekova Kamp Alanları yazısı hazırlamak istedik ama maalesef Kekova’da kamp alanı olarak tek bir işletme var, o da Kekova Camping. Ne Üçağız ne de Kaleköy’de ücretli ya da ücretsiz başka bir kamp yeri yok. Bazı pansiyonlar bahçelerine çadır alıyor ama kamp yeri olarak sayabileceğimiz yerler değil.

Dolayısıyla yazımız mecburen Kekova kamp alanları değil de, Kekova Camping ile alakalı olacak. Genel olarak çadır kampı olarak düzenlenmiş ama düz olan tek tük yerlerine karavan da alıyorlar. Öyle temiz su bağlantısı, pis su gideri falan olan bir karavan kampı hayal etmeyin. Ayrıca karavan için gölge alan bulmak mümkün değil, ağaçlar küçük olduğu için çoğu yere yalnızca çadır kurulabiliyor. Biz araç üstü çadırla zor yer bulduk ve tamamen güneşin altındaydık. Dürüst olmak gerekirse ilk gittiğimizde çok hoşumuza gittiğini söyleyemeyiz ama sırf tekne turuna katılmak için burada kalmıştık. Ertesi yıl yine tekne turu için Kekova’ya gittiğimizde burada kalmak yerine günübirlik gittik, açıkçası çok daha iyi oldu. Siz de bunu göz önünde bulundurun deriz.

Kekova Camping’in büyük bir arazisi var, işletmecisinin söylediğine göre yer 30 dönümmüş ama tamamı kamp alanı olarak düzenlenmemiş. Muhtemelen talep arttıkça çadır yerlerini de arttırırlar, gerçi biz gittiğimizde çok kalabalık olduğundan çadırlar çok yakındı. Biz araç üstü çadır olduğumuz için şanslıydık ve yakınımıza çadır kurulmadı. Gerçi bir ara kurmak istediler, o konuyu işletmecilerden bahsederken ayrıca anlatmam lazım. :)

Kamp alanı merkezde değil Üçağız’a inen yol üzerinde, konum olarak başta bize merkeze uzak geldi ancak Kekova’da kamp yeri olarak başka alternatif olmadığı için burayı tercih ettik. Yine de yol çok sorun olmadı, merkeze gidiş 10 dk, dönüş işe yokuş yukarı çıktığınız için 15 dk kadar sürüyor. Evet o zaman yolu çok sorun etmemiştik ama sonraki yıl günübirlik gelip arabayı iskelenin dibine park edip, 2 dakikada tekneye binince geçen yıl kendimizi boşuna yormuşuz diye düşünmeden edemedik. 🙄

Kekova Camping’in en güzel yanı havası diyebiliriz. Biraz yüksek bir bölgede olması sayesinde güzel esiyor, belki de Üçağız’da rüzgar esen tek nokta burası. Ayrıca terasının çok güzel bir manzarası var.

En ilginç yeri tuvaleti, üstü açık baya doğal ama kamp alanında tek bir tuvalet olması büyük bir sorun. Bu arada tek tuvalet derken bir kadınlar bir de erkekler tuvaletinden bahsetmiyoruz sadece bir tane var. Anlayacağınız sabahları tuvalet kuyruğuna hazır olun. Duşlar fena değil, su sıcaktı ama biz Ağustos ayında gittiğimizden o konu için güneşe teşekkür etmek lazım. Buzdolabı ve açık alanda mutfak tezgahları var ama beklentiyi yüksek tutmayın deriz. Kekova Camping’te elektrik var ve kablonuz varsa çadırınıza çekebilirsiniz. Tabii bazı çadır alanları prizlere çok uzak o yüzden en az 20 m kablo gerekebilir. Kamp alanında elektrik olmasına rağmen neredeyse hiç aydınlatma yapılmamış; çadır alanları ve geçiş yerleri zifiri karanlık, biz tuvalete bile kafa lambası kullanarak gittik. Ayrıca telefon şarj noktalarında insanlar boş yer bulamıyordu.

Kekova Camping, tam bir aile işletmesi; Malik abi, Hülya abla ve oğulları Paşa beraber işletiyor. Hepsi şahsına münhasır ve iyi insanlar, ellerinden geldiğince her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Malik abiden birşey istediğinizde önce bir bakıyor düşünüyor, bir süre cevap vermiyor falan böyle bir keyifsizlik böyle bir isteksizlik yok. :) Ancak genel mizacı öyle yani size özel bir durum değil. Hülya abla sürekli koşturuyor ve çok sıcak kanlı. Paşa da sürekli hallederiz modunda, bir akşam sizin yanınıza çadır alsam olur mu diye sormaya geldi, gösterdiği yer de bizim merdivenin indiği yer. Çok yakın olmaz mı dedik, olur dedi gitti, neyse sonra çadır falan kurdurmadı ama enteresan bir diyalog oldu. :)

Kısacası Kekova Camping, gidin burada kamp yapın diyeceğimiz bir yer değil ama giderseniz pişman olursunuz da diyemeyiz. Kekova’ya gidecekseniz ve kamp yapmayı düşünüyorsanız zaten başka alternatifiniz yok, yine de beklentiyi yüksek tutmazsanız sizi üzecek bir kamp alanı değil.