2023 yılında yaptığımız 5 aylık karavan turunun sonuna yaklaşırken tesadüfen uğradığımız Çamyuva ile ilgili hatırladığımız en önemli şey bizi ne kadar şaşırttığı diyebiliriz. Ekim ayının ortalarıydı, Konyaaltı’ndan yola çıkmıştık ve tam olarak nereye gideceğimiz belli değildi. Ecem, Kaş dedi ben de Phaselis’e gidip denize girelim dedim ikimizin istediği de olmadı ve hızlı bir kararla Çamyuva’ya girdik. İyi ki de gitmişiz hem Çamyuva’yı çok sevdik hem de tam zamanında gitmişiz, planlasak bu kadar ayarlayamazdık.

Çamyuva Plajı

Çamyuva Plajı

Plajın kendine has kahverengi ince çakılları, güzel gözükse de deniz ayakkabısı giymenizi gerektiriyor. Özellikle kıyıdaki taşlar ayak acıtan cinsten, ayrıca deniz hızlı derinleştiği için çocuklu aileler için biraz sorun olabilir. Plajda, yüksek sezonda kısmen kalabalık olmasına rağmen, konforunuzu artıracak şezlong, şemsiye, plaj restoranı ve tuvalet gibi olanaklar bulunuyor. Turizm bakanlığı tarafından işletiliyor olmasına rağmen fiyatlar çok uygun değil. Ayrıca tesis büyük bir alana yayılmış durumda, bu yüzden sürekli bir yerlere yürüyorsunuz. Denizden çıkıp soyunma kabinlerine gidene kadar üstünüz kuruyor, yani evet yazın sıkıntı değil ama ekim ayının ortasında bizi zorladı. 😀 

Çamyuva Plajına girişte herhangi bir ücret alınmıyor, şezlong ve şemsiye fiyatları pahalı değil ama turizm bakanlığına bağlı olunca biz biraz daha uygun bekliyoruz. 2023 yılında 2 şezlong ve 1 şemsiye toplam 130₺ idi, biz en azından 100₺ olmasına beklerdik. Ancak yine de özel işletmelere kıyasla çok uygun.

Çamyuva

Aktiviteler ve Eğlence

Akdeniz kıyılarında denize girmeyi falan aktivite olarak yazmak biraz anlamsız kalıyor. Sonuçta her köşesinde deniz ayrı bir güzel; Çıralı’ya gidince en güzel deniz burada diye düşünürken Kaş’a gidince en güzel orası gibi geliyor. Biz biraz farklı aktivitelerden bahsedelim. 😎 Yazının başında tam zamanında gitmişiz demiştik ya, meğerse o dönem Sea to Sky isimli Enduro yarışı varmış. Biz gittiğimizde parkurlar hazırlanıyordu, baştan küçük bir turnuva zannettik. Ancak ertesi gün mükemmel bir yarış izledik.

Farkettiyseniz Sea to Sky dışında bir etkinlik sayamadık 🤷🏻‍♂️ işte tam olarak Çamyuva’nın en büyük eksiği bu, denize girmek dışında yapacak bir şey yok.

Sea to Sky

Konum ve Ulaşım Rahatlığı

Çamyuva Plajı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı, ulaşımı oldukça kolay bir konumda yer alıyor. Bu plaja ister araba ister toplu taşıma araçları ile rahatça ulaşabilirsiniz. Kemer merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta olması sayesinde, otellerde kalan turistlerin de yoğun şekilde geldiği bir plaj halini almış.

Konaklama

Bildiğiniz gibi Kemer’in her yeri otel ve tatil köyü dolu, Çamyuva’da da çok fazla otel var. Ancak sırf Çamyuva Plajı için buradaki otellerde konaklamanıza gerek yok, Kemer hatta Konyaaltı’ndan bile rahatlıkla gelebilirsiniz. Dolayısıyla otel alternatifi çok fazla.

Karavanla konaklama için Çamyuva çok uygun, biz ekim ayında gittiğimizde bile çok fazla karavan vardı, sezonda nasıldır düşünemiyoruz. Kiriş Plajı’nın olduğu tarafa doğru karavanlar geniş bir alana yayılmış, muhtemelen 12 ay orada duruyorlar. Bir de tesisin ana kapısının karşısında karavan çekebileceğiniz yerler var ama burada alan biraz kısıtlı. Aslında Turizm bakanlığı o kadar tesis yapmışken güzel bir karavan alanı da yapabilirmiş. Cüzi bir ücret alıp elektrik su verse en azından bir düzen olurdu.

Çamyuva Karavan

Net Olalım

Tekrar gider miyiz? Evet… Yazın yüksek sezonda gider miyiz? Sanmıyoruz hatta Sea to Sky tarihleri dışında gitmeyiz. Tatil köyü ortamını sevenler için bir şey diyemeyiz ama biz Çamyuva‘da sıkılırız. 🥴