Kış sporlarının gözdesi kayak sporunu doyasıya yapabileceğiniz günler Türkiye’de ortalama 3 ay, yurtdışında ise 4-5 ay civarında. Bu süreyi en verimli ve bütçe anlamında da en uygun olacak şekilde kullanmak her kayaksever için önemli bir konu. Biz de kayaksever okuyucularımız için kayak turları düzenleyen firmaları ve kendi deneyimlerimizi anlatan bir yazı yazmak istedik.

Bu yazıda göreceğiniz tur firmalarının belki de ismini hiç duymadınız. Çünkü ets tur, jolly tur, anı tur gibi büyük tur firmalarının aksine biraz daha butik firmaları tercih ediyoruz. O yüzden yazımızda en büyük işi kayak turu olan firmaları ve deneyimlerimizi bulacaksınız. Yazımızı detaylı olarak okursanız farkedeceksiniz ki firma tercihimiz sürekli değişiyor. Mesela son olarak 2022 yılında gittiğimizde favorimiz Hepturdu ama biraz sorun yaşadık. O yüzden bu yıl favorimiz yine değişebilir. 😀 Eğer değiştirirsek yazıyı da mutlaka güncelleriz ama biraz daha anlık bilgiler için Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz. Yeni sezon planlarını yaparken edindiğimiz bilgileri ve kayak merkezlerindeki kar durumları gibi önemli bilgileri paylaşıyoruz.

Kayak Turu

Büyükşehirlerden her gün kalkışlı Kartepe, Kartalkaya, Dorukkaya, Uludağ turları mevcut. Daha uzaklara yani Erciyes, Palandöken ve Davraz‘a gitmek isterseniz de konaklamalı ve daha kapsamlı turlardan faydalanabilirsiniz. Hatta Bansko’ya dahi gidebileceğiniz güzel turlar var. Kayak turları düzenleyen tur firmalarının sayısı oldukça fazla. Peki hepsi iyi mi, ucuz mu, tercih edelim mi diye soracak olursanız da cevaplarımız aşağıda.

Günlük kayak turları genellikle ulaşım + skipass ve sadece ulaşım olmak üzere 2 farklı şekilde satılıyor. Hepsi kahvaltı veriyor ve hem gidiş hem de dönüşte birer mola veriyorlar. Biz zaten sabah uyuduğumuz için hiç inmiyoruz. 😴 Dönüş molası biraz daha uzun ve rahatlıkla akşam yemeğimizi yiyebiliyoruz. Uludağ turlarında dönüş molası iskendercide oluyor. 😋

İskender

Radikal Tur

Yılların bilinen ve tüm tercih edenleri memnun bıraktığı tur firmasıdır kendisi. Bir kere tur programından 5 dk. bile sapma yaşamazsınız. Söz verdiği saatte sizi bırakır; tur planında yayınladığı saatte de otobüsü kaldırır. Kahvaltısı fena değil; meyve suyu, sandviç, muz falan baya bir şey olan bir kutu veriyor.

Radikal Tur ile Kartalkaya ve Dorukkaya’ya gidebilirsiniz, Uludağ gibi diğer kayak merkezlerine de tur düzenliyor ama asıl tecrübesi Kartalkaya. Günübirlik ve her gün kalkışlı turların yanı sıra konaklamalı turlar da satıyor. Standart oda tercihi size uyuyorsa konaklamalı turları Radikal Tur’dan uygun fiyata satın alabilirsiniz. Yalnız genelde otelin en kötü odalarını satıyor aklınızda olsun. Bu arada otelin kayak odasından kiralama yapacaksanız Radikal Tur, kayak ekipmanı için %20 gibi bir indirim kuponu dağıtıyor, istemeyi unutmayın.

Biz uzun yıllar Radikal Turu tercih ettik ama zamanla fiyatları çok arttı ve diğer firmalarla aradaki makas iyice açıldı. Biz de daha uygun firmalara yöneldik.

Dorukkaya Kayak Turu

Penguen Tepe

Penguen Tepe adını ilk olarak Kartepe ile birlikte duyurdu ve ardından Kartalkaya ve Uludağ turlarını da listesine ekledi. Penguen Tepe, hiçbir şekilde kayak malzemesi almayan ve yeni başlayan; A’dan Z’ye kiralama yapmak isteyen kişiler için uygun. Bu turla gittiğinizde zirveye varmadan önce kendi kiralama dükkanlarında mola verirsiniz ve kiralamaları iade etmek için dönüşte de aynı şekilde dükkana uğrarsınız. Bu kendi ekipmanı ile gelen ve kiralama yapmayacak kişiler için en az 1 saatlik vakit kaybı yaratır ki bu özellikle günübirlik giden kişiler için ciddi bir süre. Aynı zamanda tur programına uygun kalkış yapamadığı için yaklaşık 1 saatlik rötara şimdiden hazırlanın.

Penguen Tepe tur fiyatları diğer turlardan çok az daha pahalı, bunun tek sebebi otobüslerinin biraz daha yeni ve konforlu olması. Kahvaltısı da fena değil, Radikal Tur’un kahvaltısına benziyor. Dönüş yolunda sucuk – ekmek partisi yaparlar ancak sucuk – ekmek çeyrek ekmekten bile küçüktür. Sakın buna güvenip yemek yememezlik yapmayın. 😀

Penguen Tepe

Dama Tur

Kartalkaya, Erciyes ve Uludağ tarafına yıllardır tur düzenleyen eski bir firma. Ancak eski bir firma olması iyi hizmet vereceği anlamına gelmiyor maalesef. Bakımsız otobüsleriyle sizi uzun yolculuklara uğurlayabilir ancak neyse ki turlarda yer alan rehberleri o kadar iyi insanlar ki açığı kapatıyorlar. Biz Dama Tur ile Erciyes kayak turu bile yaptık ve tur programı ile zamanlamasından genel olarak memnun kaldık. Günübirlik Uludağ turu için tercih ediyoruz, mesafe kısa olunca otobüsün kötü olması o kadar üzmüyor. Kahvaltısı mide yanması garantili poğaça ve meyvesuyundan ibaret.

Dorukkaya

Heptur

Bansko, Kartalkaya, Uludağ ve Kartepe bölgelerine tur düzenliyor. Günübirlik ve konaklamalı Dorukkaya turu için bizim tercihimiz Heptur. Otobüsleri yeni ve çalışanları ilgili. Kahvaltıda sandviç, meyvesuyu ve muz var, yeterli oluyor.

Yalnızca son gittiğimizde sıkıntı yaşadık; otobüs çok doluydu ve yolcuları toplayıp kalkmamız neredeyse 1 saat zaman kaybettirdi. O günkü karışıklık biraz Dama Tur yolcularından kaynaklanıyordu. Çünkü onlar da Heptur otobüsüyle geldiler ve saatinde de gelmedikleri için ortalık biraz karıştı. Bir de Bolu merkezindeki otellere giden yolcular vardı, 2-3 tane otel gezip yolcularını bıraktı falan derken çok zaman kaybettik.

Kayak Turları

SSC Tur

Bansko, Kartalkaya, Uludağ ve Kartepe bölgeleri için seçebilirsiniz. Sitesinde fiyatları her zaman indirimli görürsünüz ama hemen en uygunu burası diye karar vermeyin; genelde bir satış taktiği oluyor bu durum. 😀 İncelediğiniz zaman bir çok firmanın daha uyguna sattığını göreceksiniz. Ayrıca SSC Tur, kayak odaklı değil de daha çok gezi odaklı turlar yapıyor. Bu nedenle kayak turu arayanlar için pek uygun değil.

Doruk Lounge

Aksa Tur

Bansko turu için tercih ettiğimiz tur firması. Firma sahibi Bahar Hanım ki kendisi Bulgar vatandaşı oluyor; tüm tur boyunca sizinle ilgilenir. Her sorununuzu çözmek için sabahtan akşama kadar otelde bekler, gideceğiniz restaurant için bile sizin adınıza rezervasyon yaptırır. Tur programına bağlıdır ve hiçbir şeyi aksatmaz. Aklınızda Bansko var ise bu firmayı gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Yolculuk esnasında yeteri kadar mola veriyor ve hem Bulgaristan hem de Türkiye sınırlarında yemek için durduğu yerler gayet güzel.

İyi eğlenceleeerrr..