Bansko

Dünya Çapında Pistleri ile Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Banskoya gitmeden önce Türkiye’de bulunan büyük kayak merkezlerinin hepsini görmüştüm ancak Banskoyu gördükten sonra ‘ben daha önce kayak merkezi görmemişim’ diye düşündüm. Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes, Davraz ya da istediğinizle kıyaslayın Bansko’nun yanında çocuk parkı gibi kalıyor. Yani acımasız olmayayım, her zaman Bansko’ya gidemeyeceğimiz için yine Türkiye’deki pistlere kalacağız diyorum ama Türkiye’deki bütün kayak merkezlerini toplayın; Bansko kadar olmaz.

>> Bansko Vize
>> Bansko’ya Nasıl Gidilir?
>> Bansko Pistleri
>> Bansko Ucuz mu?
>> Bansko Otelleri
>> Bansko Restaurantlar
>> Bansko Ski-pass Fiyatları
>> Kayak Dersi
>> Gece Hayatı

Bansko Vize

Eğer Yeşil Pasaport sahibi değilseniz Bulgaristan’a giriş için vize şart ve maalesef Bulgaristan size Schengen Vizesi vermiyor; yani daha sonra başka bir yerde kullanma gibi bir şansınız olmuyor. Bulgaristan Vizesi 60 Euro ve VFS ile başvuru için de 25 Euro ücret ödemeniz gerekiyor, yani vize 85 Euro’ya gelmiş oluyor. Eğer geçerli bir schengen vizeniz varsa şanslısınız, ayrıca Bulgaristan Vizesi almanıza gerek kalmıyor ancak daha önceden vize aldığınız ülkeye giriş yapmış olmanız gerekiyor. Örneğin Yunanistan’dan Schengen Vizesi aldınız, buraya giriş çıkış yapmanız lazım ya da Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a gitmeniz lazım. Özetle sadece Bulgaristan’a gitmek için başka ülkeden Schengen Vizesi alma gibi bir şansınız yok. Bizim Bansko’ya daha sık gidemememizin en büyük sebebi bu, vizeye vereceğimiz para çok gereksiz oluyor.

Bansko’ya Nasıl Gidilir?

Havayolu ile karayolu arasında bir tercih yapmak gerekirse ve bize kalırsa karayolu çok daha rahat. Evet, biraz daha uzun gibi gözüküyor ancak havaalanına gidiş süresi, erken gidip orada bekleme süresi, indikten sonra valizin gelmesi ve otele transfer derken neredeyse aynı hesaba geliyor, bir de rötar durumu olursa daha bile uzun sürebilir. Karayolu için de kendi aracınızla gitmek alternatiflerden bir tanesi ancak araçla yurtdışına çıkabilmek için yapmanız gereken bazı işlemler ve masraflar var. Biz otobüsle gitmeyi tercih ettik; E5 üzerinde belirli noktalardan toplayarak gitti ve bir baktık sınıra gelmişiz, hızlıca Pasaport kontrolünden geçtik, uyuduk, uyandık, mola verdik derken bir baktık Bansko’ya gelmişiz. Böylece uykusuz kalmadık ve yorgunluk da olmadı, biz de aynı gün piste çıkabildik.

Bansko Fatih

Bansko Pistleri

2014 kış olimpiyatları adaylarından biri olması Bansko’yu bugünlerine getirdi diyebiliriz, pistler ve tesis olimpiyat sebebiyle yenilendi ve Dünya çapında pistler yanıbaşımıza gelmiş oldu. Avrupadaki en dik pistlere sahip olan ve Pirin dağının eteklerinde yer alan Banskoda kolay (mavi), orta (kırmızı) ve siyah (zor) pistlerin sayısı oldukça fazladır. Pistlere ulaşabilmek için öncelikle kasabanın merkezinden Gondola ile Dağa çıkmanız gerekiyor, bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Gondola’nın girişinin olduğu yerde ski-pass alabileceğiniz gişeler bulunuyor, yarım gün ya da tam günlük seçenekler mevcut. Buradan alacağınız ski-pass hem Gondola hem de kayak merkezindeki tüm telesiyejlerde kullanılıyor. Bansko oldukça büyük bir kayak merkezi ve pist sayısı da bir o kadar fazla ancak bu pistlerin merkezine giden yol Gondola olduğu için sabah geç kalırsanız çok fazla sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Taksi ya da servislerle gitme imkanı da var ancak Gondola çok daha rahat olduğu için güne biraz erken başlayıp sıra beklemeden Gondola’ya binmek en mantıklı tercih, zaten kendinizi pistlerin olduğu bölgeye attıktan sonra diğer telesiyejlerde sıra bekleme gibi bir problem olmuyor çünkü alternatif pist sayısı çok fazla.

Bansko Pistleri

Bansko Ucuz mu?

Evet, Bansko kesinlikle ucuz bir yer ancak maalesef Türk Lirası, Bulgar Levası karşısında bile değer kaybediyor. Böyle olunca da o ucuzluk bize olması gerektiği gibi yansımamış oluyor, yine de fiyat fayda dengesine bakarsanız, pistlerini ve otellerini düşündüğünüz zaman Türkiye’den daha ucuz bir kayak merkezi. Yalnızca yukarıda da bahsettiğimiz gibi vize problemi var, bu olmasa kesinlikle daha sık gideceğimiz bir yer.

Bansko Otelleri

Türkiye’de Kayak Merkezi demek bir kaç tane otelin bulunduğu dışarıya kapalı bir yer demek ancak Bansko bunlardan çok daha farklı bir yer. Bansko; otellerin, restaurantların, mağazaların, marketlerin ve diğer her şeyin olduğu bir kasaba ve bu kasabadan dağa çıkan bir Gondola aracılığı ile pistlere erişebiliyorsunuz. Bu sayede konaklama için de çok fazla alternatifiniz oluyor, pansiyon tarzı yerlerde kalabileceğiniz gibi 3-4 yıldızlı otellerde de kalabilyorsunuz. Biz Strajite Hotel’de konaklamıştık, gayet güzel bir yerdi; odalar vs yeniydi ve kayak odası tam anlamıyla muhteşemdi, ayrıca Gondola’ya çok yakın olmasına rağmen otelden servis vardı, kayak botları ile yürümek zor olduğundan çok işimize yaradı. Bizim memnun olmadığımız tek şey yemekleriydi, o yüzden her akşam dışarı yemeğe çıktık, gerçi iyi ki dışarı çıkmışız diyorum; çünkü gerçekten çok güzel restaurantlar var.

Bansko Manzara

Bansko Restaurantlar

Biz kahvaltıyı otelde, öğlen yemeğini dağda ve akşam yemeğini ise farklı restaurantlarda yedik.

Kahvaltı

Dünyanın neresine giderseniz gidin genellikle en kolay öğün kahvaltı oluyor, en kötü ihtimalle kızarmış ekmeğe tereyağı sürüp karnınızı doyurabilirsiniz, burada da kahvaltı çok güzel değildi ancak karnımızı doyurabilecek bir şeyler bulabildik, yalnızca siyah çay yoktu, onun eksikliğini hissettik, siz de bizim gibi çaysız yapamıyorsanız yanınızda sallama çay götürebilirsiniz.

Öğle Yemeği

İki seçeneğiniz var ya yanınızda bir şeyler götüreceksiniz ya da pistlerde bulunan cafelerde yiyeceksiniz. Gondola’nın yarım saat sürdüğünü hesap ederseniz sabah gidip akşam dönmek için zaten 1 saatiniz bu yolda geçiyor, bir de öğlende merkeze dönüp 1 saat daha harcarsanız gününüzün 2 saati boşa geçeceğinden merkezdeki restaurantlarda ya da otelde yemek bir seçenek olmaktan çıkıyor. Zaten ihtiyaç da yok, neredeyse her pistte güzel bir cafe var ve yemeğinizi yiyip sıcak şarabınızı içerek keyif yapabilirsiniz.

Akşam Yemeği

Amaç yalnızca karın doyurmaksa otelde de bir şekilde geçiştirebilirsiniz, biz hem yemek hem de vakit geçirmek için dışardaki restaurantlara gittik, pişman da olmadık;

Chevermeto

En memnun kaldığımız yer diyebilirim, yemekler, müzik ve garsonların ilgisi gayet iyiydi, fiyatlar da diğer gittiğimiz restaurantlarla aynıydı. Etin hangi çeşidini yerseniz beğeneceğinize şüpheniz olmasın, zaten Bulgaristanda genel olarak etler lezzetli, yerlisine sebebini sorduğumuzda hayvancılık yapanların yem almaya paralarının olmadığını bu sebepten de hayvanların doğal beslendiğini söyledi. Etin yanında ev yapımı şaraplarını da denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Konum olarak Gondola bölgesine biraz uzak ancak özel araçla gelip otelinizden alıyorlar ve siz istediğiniz zaman da otelinize bırakıyorlar. Aşağıda sizin için kartvizitini ekliyoruz, arayıp araç çağırabilirsiniz.

Obetsanova Mehana

Oldukça kalabalık ve neredeyse müşterilerinin çoğu Türk, ankaranın bağları falan çalıyor 🙂 kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz. Genel anlamda fena bir yer değil ancak garsonlar hesabı şişirmek için sürekli bir şey getirmek istiyorlar ve çok ısrarcılar. Yemekler lezzetli ancak Banskoya gittiğimde buraya uğrayacağımı zannetmiyorum. Hesap aşağıdaki gibi geliyor, herşeyin özeti gibi 🙂

Bansko Mahana

Buraya gitmek isterseniz yine özel arabayla sizi alıp akşam da otelinize bırakıyorlar, aşağıdaki kartvizitte bulunan numaradan arayıp araç isteyebilirsiniz.

Obetsanova Mehana

La Skara

Gondola bölgesinde kalıyorsanız yürüyerek ulaşabileceğiniz bir yer, konsept ocakbaşı ve canlı müzik var, gayet güzel ve fiyatlar ortalama.

Bansko Ski-pass Fiyatları

Günlük ski-pass 35 € ve yarım günlük 25 €, Türkiye’deki kayak merkezleri ile kıyaslandığında ski-pass fiyatları aşağı yukarı aynı, tabi pist kalitesini düşünürsek Bansko Ski-Pass Fiyatları‘nın ucuz olduğunu bile söyleyebiliriz.

Bansko Kayak Dersi

Bana kalırsa Bansko’ya gelmeden öğrenmeniz çok daha doğru olur çünkü Bansko Kayak Dersi Fiyatı 50 €, tabi bu 1 saatlik ücret, Euro olunca maliyet büyüyor o yüzden en doğrusu Türkiye’de öğrendikten sonra gitmek ve Bansko Pistlerinin tadını çıkartmak.


Bansko Gece Hayatı

Bulgaristan’ın gece hayatı meşhurdur, Bansko da bundan nasibini almış. Her türden bar ve casino bulmanız mümkün. Gondola’nın başladığı yerde Happy End adında bir mekan var ve kayak sonrası tercih edilebilecek bir yer, tabi yalnızca akşamları değil gündüz de hareketli bir yer, tüm gün masaların üzerinde dansçı kızları görebilirsiniz.

Bansko Kayak Merkezi
Bansko Pistleri
Bansko Ecem
Bansko Ecem
Bansko Pistleri
Bansko Pistleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yılbaşı Tatili

    Yılbaşı Tatili İçin Gidilecek Yerler

    erzurum palandöken sway

    Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi