Üniversite yılları kendi başımıza hayata atıldığımız, farklı insanlar ve kültürlerle etkileşim içerisine girdiğimiz ve sürekli seyahat halinde olduğumuz dönemlerden biridir. Fakat öğrencilik yıllarında bu tür aktiviteleri gerçekleştirmek isteyen öğrenciler (özellikle konu seyahat ise) birçok problemle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden bizler de öğrenciler için yolculuğu uyguna getirmenin belli başlı yollarını sıraladık.

Doğru Rota Oluşturmak

Eğer amacınız olabildiğince çok ülke ya da şehir gezmek ve bunun yanında da farklı kültürler ile etkileşim haline girmek ise, günümüzde pahalılığı ile ünlenmiş yerlere (Kuzey Avrupa ülkelerine, Singapur ve benzeri ülkeler ya da Madrid, Roma, Paris ve benzeri şehirlere) gitmek yerine, daha az maliyetli Balkan ülkelerini (Yunanistan, Arnavutluk gibi) ya da Güney Asya ülkelerini (Tayland gibi) tercih edebilirsiniz. Düşük maliyetli şehirler ya da ülkelerde de en ucuz otobüs bileti seçenekleri de bir o kadar fazla olacağından, bu yerleri dilediğiniz kadar dolaşabilirsiniz.

Geceleri Yolculuk Yapmak

Yolculuklarınızı gece vakitlerine erteleyin, gezilerinizi ise olabildiğince gündüz vakitlerinde gerçekleştirin. Gece gezebileceğiniz yerler kısıtlıdır. Ayrıca geceleri yolculuk esnasında uyuyabilir ve ekstra konaklama maliyetlerinden de kaçınabilirsiniz.

Yeme ve İçme

Seyahat esnasında karnınızı doyurmak istediğinizde birden fazla seçenek karşınıza çıkar. Pahalı ya da ucuz olabilecek bu seçenekler arasında öğrencilerin kafaları sık sık karışabilir. Özellikle büyük şehirlere gezintiye çıkıyorsanız, bu tür durumlarda süpermarketleri değerlendirebilirsiniz. Ekmek, ton balığı, peynir ya da hazır çorba gibi birçok seçeneği süpermarketler aracılığı ile bulabilirsiniz. Bunun haricinde yolculuğa çıkmadan önce yanınıza yolculuk esnasında yetebilecek kadar yiyecek de hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Uçak Biletini Uyguna Almak

Uçak biletleri pahalılığı ile birlikte seyahat esnasında en çok para harcanan kısımlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Uçak biletlerine harcanan para ile seyahat esnasında birçok durumdan feragat edilebiliyor. Uçak biletleri yüksek fiyatlarla insanların gözlerini korkutsa da en uygun uçak bileti gerek son dakika kampanyalarından gerek ise erken bilet alma durumlarından faydalanarak alabilirsiniz.

Seyahat Dönemini Dikkatli Seçmek

Seyahat edeceğiniz ülke ya da şehirlerin hangi dönemlerde daha güzel olduklarını değerlendirebilirsiniz. Fakat unutmayınız ki ülkelerde ya da şehirlerde yapacağınız harcamalarda yoğun talep ilişkisi ile birlikte artabilir. Bu sebepten dolayı seyahat etmek istediğiniz yerleri, az tercih edilen dönemlerde seyahat ederek, yapacağınız harcamaları yarı fiyatına indirebilirsiniz.

Az ve Öz Eşya ile Yolculuk Yapmak

Seyahat esnasında bavulunuzun ya da eşyalarınızın sizlere telaş sebebi ya da yük olmasını istemezsiniz. Bu sebepten dolayı yolculuğa çıkmadan önce, yolculuk esnasında işinize yarayacak eşyaları dikkatli seçmeniz işinizi kolaylaştırır. Ayrıca fazla bagaj parası ödemeden uçuşlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yanda taşınan “carry-on” bagaj ile hem zamandan hem de masraftan tasarruf edebilir, rahat bir biçimde seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.