Aşıklar Tepesi Kapadokya
in , ,

Balon Turları ve Eşsiz Gün Batımı ile Göreme

Kapadokya’nın en popüler noktalarından Göreme’de gezilebilecek birbirinden güzel yerler yazımızda.

Göreme’nin etrafı vadiler ve peri bacalarıyla çevrilmiştir. Öyle güzel ve öyle doğaldır ki sizi sanki bir masalda ya da başka bir dünyadaymışsınız gibi hissettirebilir. Sabahın erken saatlerinde hava da açıksa gökyüzünde bir sürü balon görürsünüz. Gün batımında ise kızıla çalan peri bacalarında güneşi batırırsınız. Eminim bu toprakları sevecek bir şeyler kesin bulacaksınız.

Kapadokya tatilimiz boyunca Göreme‘de konakladık. Gözüm kapalı da size kaldığımız otel olan Göreme Inn’i tavsiye ederim. Hem otelin mimarisi, eşyaları, temizliği hem de çalışan personelin ilgisi, hoş sohbeti ve cana yakınlığıyla sizi de memnun edecektir. Tur programımızın bir kısmını otel personelinin yönlendirmesiyle yaptık desek yalan olmaz.

O zaman Göreme’yi keşfetmeye başlayalım:

Aşk Vadisi

En bilinen adıyla Aşk Vadisi; Aşıklar Vadisi ve Bağlıdere Vadisi isimleriyle de anılıyor. Göreme sınırları içerisinde yer alıyor ve uzunluğu 4900 metre, yürüyüşler için oldukça elverişli bir vadi. Ancak bu vadide yapabileceğiniz en güzel şey gün doğumunu ve balonların kalkışını izlemek olacaktır.

Vadinin girişi araçlar için çok uygun değil. Tabelalarla da motorlu taşıt girişinin yasak olduğu söylenmiş. İsterseniz sola ayrılmayıp düz devam ederek Aşk Vadisi’ni panoramik görebileceğiniz noktaya gidebilirsiniz. Burada aracınızı kenara alıp vadiye kuş bakışı bakarak fotoğraf çekebilirsiniz. Vadiye giriş ücretsiz.

Yürüyüş yapmaya karar verenler için 3 saatlik bir yürüyüşün sizi beklediğini söyleyebiliriz. Balon turuna katılacaklar bu alana off-road araçlarıyla da geliyorlar. İsterseniz balon turundan sonra da vadiyi keşfedebilirsiniz. ATV turları da panoramik noktaya kadar geliyorlar.

Aşk Vadisi Kapadokya

Aşıklar Tepesi

Göreme merkezindeki caminin oradaki yan yoldan yukarı çıkarak tüm Göreme’yi ve vadiyi ayaklarınızın altında görebileceğiniz şahane bir nokta. Gün içerisinde oldukça kalabalıktır. İsterseniz tepede yer alan kafede kahvaltı yapıp dinlenebilirsiniz.

Gün doğumunu da izleyebileceğiniz güzel noktalardan bir tanesi.

Aşıklar Tepesi Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme’nin 2 km. kadar doğusunda yer alan eski bir yerleşim yeri olan Göreme Açık Hava Müzesi‘ne 45 TL bilet ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Müze kartın da burada geçtiğini belirtmekte fayda var. Kış döneminde (Kasım – Mart) 08:00 – 17:00 arasında açıkken yaz döneminde ise (Nisan – Ekim) 08:00 – 19:00 arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

M.S 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir manastır hayatının yaşandığı görülmektedir. İçerisinde çokça birbirine bağlantılı kiliseler, şapeller ve yemekhaneler ile oturma mekanları vardır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Azize Barbara Kilisesi, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kiliseleri bulunmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya

Göreme Kiliselerinde en çok resmedilen sahneler hemen müze girişinde gösterilmektedir. Günahkarlar için Af Dileme, Mısır’a Kaçış ve Son Yemek örnek olarak söylenebilir.

İçeride düzgün bir rota çizdiğinizde ilk olarak Aziz Basil Şapeli’ni göreceksiniz. Ardından Elmalı Kilise, Azize Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise gelecek. Bizim şansımıza Karanlık Kilise ve Çarıklı Kilise o gün kapalıydı ve gezemedik. Yine de dışında bilgi alabileceğiniz panolar mevcut.

Aynı zamanda Göreme Açık Hava Müzesinden çıktıktan sonra Göreme’ye doğru giderken Aynalı Kilise‘yi göreceksiniz. Yol üstünde tabelası var, eğer arabayla geziyorsanız tabelayı gördüğünüz yerde inmeyin, kilisenin yanına kadar arabayla gidebilirsiniz. Buraya Aynalı Kilise denmesinin sebebi duvarlarda bulunan şekillerin tam olarak simetrik şekilde olmasıdır. Kilise Göreme Açık Hava Müzesinden bağımsız olsa da 5 TL giriş ücreti ödeyerek kiliseyi gezebilirsiniz. Girişte size bir el feneri veriyorlar çünkü içeride odalar ve katlar arasında hem dar hem de çok kısa olmayan geçitler var. Maalesef bu kilise de bilinçsiz insanlar tarafından tahrip edilen kiliseler içerisinde.

Güllüdere Vadisi

Kızılçukur Vadisi‘nin tam karşısında yer alan Güllüdere Vadisi ATV ve atlı safari turlarının uğrak noktalarından biridir. Gün ışığının yansımasıyla kayaların rengi değişmektedir ve yine gün batımını izlemek için ideal noktalardan biridir. Çavuşin ile Göreme’nin arasında yer alır.

Yaklaşık 4 km.lik bir alana yayılmış olan bu vadi ideal bir trekking noktasıdır. Oyuk birçok yerleşim alanını yürüyüşünüz boyunca görebilirsiniz.

Bu vadi içerisinde Üç Haçlı Kilise, Ayvalı Kilise, Anna Johachim Kilisesi, Haçlı Kilise, Direkli Kilise bulunmaktadır. Güllüdere Vadisi’nde yürüyüşe başladığınızda önce Üç Haçlı Kilise’yi görürsünüz. Sonrasında Haçlı Kilise gelir, burada mola verebilirsiniz. Önünde taze meyve suları yapan bir kafesi var. Ardından devam ettiğinizde patikanın biraz daha aşağı kısmında çoğu kişinin uğramadan geçtiği Anna Johachim ve Direkli Kiliseleri’ni göreceksiniz. Yolunuzu uzatıyormuş gibi gelebilir size. Ancak çoğu tur ya da parayla tutacağınız rehberler bile sizi buraya götürmeyebilir. O nedenle gitmeden önce araştırma yapmanız önemli.

Peki; “Bu kiliselere ulaşmak kolay mı? Trekking beni yorar mı?” derseniz cevabımız “Evet!” olacaktır. Vadi içerisindeki patika yer yer tırmanmalı ve doğal olarak yokuş aşağı inmeli olmasının yanı sıra dar da. Eğer gelmişken buradaki farklı kiliseleri göreyim diyorsanız, kesinlikle kıyafetiniz uygun olmalı ve yanınızda su bulundurmalısınız. Bizim yanımızda termosta çayımız bile vardı 🙂 Arada dinlenmek lazım. Kiliselere ulaşma konusunda özellikle Üç Haçlı Kilisesi’nde dağa tırmanır gibi tırmanmanız gerekecek. İçine girdiğinizde sizi büyüleyecek ve hatta sarsacak bu kilise ne yazık ki kendi haline bırakılmış, hiçbir şekilde de korunmaya alınmamış. Üç Haçlı Kilise’ye tırmanmaya çalışırken elinizde hiçbir şey olmamasına dikkat edin. Ben hallederim sakın demeyin; muhtemelen düşürürsünüz. Trekking bana göre değil derseniz Çavuşin tarafından arabayla gelip Üç Haçlı Kilise’yi, Göreme tarafından gelirseniz panoramik bir şekilde vadiyi görebilirsiniz. Yine de tavsiyemiz kesinlikle vadide yürüyüp çoğu kişinin görmediği kiliseleri görmeniz.

Güllüdere Vadisi Kapadokya

Üç Haçlı kilise haricindeki tüm kiliselere erişim nispeten daha kolay. Tabi ki yürüyüşün getirdiği zorlukları bir kenarda tutuyorum. Ama emin olun tüm bu yürüyüş yorgunluğuna değecek bir yolculuk yapacaksınız.

Gezip göreceğiniz üzere Göreme’nin her noktası keşfedilmek için sizi bekliyor. Dolu dolu ve biraz da yorulmalı ama çokça öğrenmeli bir tatil arıyorsanız Kapadokya sizin için ideal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    mauritius

    Bayramda Nereye Gitsek?

    Üç Güzeller Kapadokya

    Üç Güzeller, Asmalı Konak ve Şarap; Karşınızda Ürgüp