Pegasus’un yapmış olduğu yurt dışı uçak bileti kampanyaları ile ilgili bildirimi aldığımız anda ilk yaptığımız şey Kharkiv bileti bakmak oluyor. Kharkiv, yıllık izninizi harcamadan hafta sonu bile gidip rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir. Hatta bizim için hafta sonu Sapanca’ya gitmekle Kharkiv’e gitmek arasında hiç bir fark yok. Bu arada Kharkiv vizesiz gidilebilen ülkeler arasında, bizim de bu kadar rahat olmamızın en büyük sebebi Kharkiv’in vize istememesi ve çipli kimlikle bile ülkeye giriş yapılabilmesi.

Kharkiv’de gezilecek yerler ile ilgili detaylara geçmeden bir konuyu da netleştirelim. Mevzumuz Kharkiv nasıl okunur, evet soru basit aslında cevabı da basit ama Karkiv ya da Karkov şeklinde okuyanları görünce yazmak istedik. Doğrusu; Ukraynaca Kharkiv yazılır, Harkif okunur. Rusça Kharkov yazılır, Harkıff okunur. Türkçe’de ise ister Harkov yazın ister Kharkiv yazın her zaman Harkov olarak okunur.

 

Kharkiv Gezi Reheri

Kharkiv, Kiev ya da Lviv gibi turistik bir şehir değil fakat Ukrayna‘nın önemli şehirlerinden biri. Şehir Rusya sınırında bulunuyor ve halkı gayet zengin. Ayrıca burada bulunan üniversiteler sebebiyle öğrenci sayısı da çok fazla. Kısacası işletmeler yerel halktan ve öğrencilerden gayet iyi kazanıyor, bu nedenle turist çok umurlarında değil. Zaten biz çok aşırı turistik yerleri sevmediğimiz için Kharkiv bize cazip geliyor olabilir. Genellikle Kharkiv gezilerimizde Sumska caddesi‘ne yakın sovyet binalarından bir ev tutup Ukrayna’lı gibi takılıyoruz.

Kharkiv Gezilecek Yerler

Aslına bakarsanız Kharkiv büyük bir şehir olsa da gezmesi çok kolay. Dolaşırken Uber de kullanılabilir ama de biz Ukrayna’nın sokaklarında yürümeyi sevdiğimiz için her yere yürüyerek gidiyoruz. Sovyet binaları arasında kendimizi bırakınca yolun nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Tabii yazın gitmezseniz biraz üşüyebilirsiniz, ki uçak bileti kampanyaları sonbahar ve ilkbahar zamanlarında oluyor. Ancak her üşüdüğünüzde oturabileceğiniz bir kahveci bulabilirsiniz, o yüzden soğuk çok sorun değil.

Kharkiv Gezilecek Yerler

1- Anayasa Meydanı (Konstytutsii Square)

Sumska caddesinin bittiği noktada olan Anayasa Meydanı’nda Bağımsızlık Anıtı ve Tarih Müzesi de var. Ayrıca Anayasa Meydanı’na bakan binalardan birinde büyük bir termometre var, o da meydanın simgelerinden biri olmuş durumda.

Anayasa Meydanı
Termometre

2- Özgürlük Meydanı (Svobody Square)

Sovyet şehirlerindeki meydanlar, büyük olmaları sebebiyle insanı etkiliyor. Özgürlük Meydanı da oldukça etkileyici bir meydan, zaten Avrupanın en büyük üçüncü meydanı. Özgürlük Meydanı, Kharkiv’in merkezi olmuş durumda, etrafında pek çok kahveci ve restoran bulabiliyorsunuz.

Özgürlük Meydanı (Svobody Square)

3- Maxim Gorky Park

Hem bir lunapark, hem de festivallerin düzenlendiği bir alan, kısacası çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli aktiviteler bulunan oldukça büyük bir park. Zaten Maxim Gorky Park kapısından girdiğiniz gibi ileride gördüğünüz dönme dolap, nasıl bir yere geldiğinizi özetliyor. Elbette sadece dönme dolap değil, bir lunaparkta bulabileceğiniz her şey var. Hele ki bir teleferik var, şehrin sembolü olacak cinsten.

Maxim Gorki Park

Bu kadar aktivite olmasına rağmen biz Maxim Gorky Park’a sadece dolaşmak için gidiyoruz. Çünkü aletler pek güven vermiyor, teleferikleri görünce muhtemelen siz de aynı şeyi düşüneceksiniz. :) Ancak gezmek ve eğlenen insanları görmek için bile gidilir.

Bu arada, Anayasa Meydanı’na yakın bir bölgedeyseniz Maxim Gorky Park’a yürümek biraz zor olabilir, yaklaşık 2-3 km kadar yürümeniz gerekiyor. Yine de hava soğuk değilse rahatlıkla yürünebilecek bir yol.

Maxim Gorki Park Teleferik

4- Shevchenko Parkı

Ukrayna’da meydanlar kadar önemli olan bir diğer şey de parklar. Her şehirde en az bir tane büyük park bulabiliyorsunuz. Shevchenko Park da Kharkiv’in merkezinde bulunan yemyeşil bir alan. Ukrayna’lılar bu tür parklarda zaman geçirmeyi çok seviyor, halkı daha iyi tanımak istiyorsanız kesinlikle ziyaret edin deriz.

5- Tsentralny Rynok (Merkez Pazar)

Aslında öyle gezilecek çok bir yanı yok; bildiğiniz giyim, sebze, meyve, peynir, et, balık falan kısacası her şeyi bulabileceğiniz büyük bir pazar yeri. Kharkiv’e 2-3 günlüğüne gelen birinin Tsentralny Rynok‘tan alabileceği pek bir şey yok ama yine de biraz daha günlük hayatı görmek için uğrayabilirsiniz.

Tsentralny Rynok

6- Holy Annunciation Cathedral

Yine bir sabah çıkıp kahvaltımızı yaptıktan sonra Kharkiv sokaklarında boş boş dolaşıyorduk ve bu renkli katedral dikkatimizi çekti. Dışarıdan o kadar değişik gözüküyordu ki nehrin karşı yakasına geçerek içeriye girdik. Holy Annunciation Cathedral‘in içine girdiğimizde içerisinin de en az dışarıdan görünüşü kadar gösterişli olduğunu gördük. Bu tür yapıları seviyorsanız uğramadan geçmeyin.

Holy Annunciation Cathedral

7- Assumption Katedrali (Dormition Katedrali)

Geçmişte Rus İmparatorluğunun ana Ortodoks kilisesi olan Assumption Katedrali, aynı zamanda Kharkiv’de bulunan en eski Ortodoks kiliselerinden biri.

Dormition Katedrali

8- Mirror Stream

Kharkiv şehrinin simgelerinden birisi diyebileceğimiz Mirror Stream, gece gidilmesi gereken bir yer. Çok güzel ışıklandırılıyor ve arkasındaki kilise ile birlikte çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Gündüz giderseniz bu muymuş ya diyerek geri dönebilirsiniz, hatta yanından geçip farketmeyebilirsiniz bile.

Mirror Stream

9- Svyato – Pokrovsky Erkek Manastırı

Şehrin en eski yapılarından bir tanesi. Şu anda ibadete açık ve oldukça kalabalık oluyor.

Svyato – Pokrovsky Erkek Manastırı

Kharkiv Restoranları ve Kafeleri

İtiraf ediyoruz; biz gezilecek yerleri için değil de Kharkiv Restoranları için buraya geliyoruz. Beklentiyi yükseltmeden şunu açıklayalım; öyle aman şuraya gidin bunu yiyin, yok şunu yemeden dönmeyin diyeceğimiz yerler değil. Kaliteli restoranlarda uçuk hesaplar vermeden yemek yemeyi seviyorsanız Kharkiv restoranları size göre. Tabii aşağıda sadece restoranları değil; Kharkiv’de kahvaltı yapabileceğiniz yerleri, kahvecileri ve yemek dışında oturup zaman geçirebileceğiniz yerleri de anlattık.

Kharkiv Restoranları

1- Forchino

Dışarıdan bakınca ahım şahım bir yer gibi durmuyor, hatta biz ilk gittiğimizde Forchino‘nun kapısına gelip tereddüt etmiştik. Yazın dışarıdaki verandasında oturanlar da olduğu için yine hareketli oluyor ama kışın bomboş ölü bir yer gibi duruyor. Ancak Forchino’nun kapısından girip bodruma inince içerisinin dolu olduğunu görüyorsunuz. Bodrum falan biraz korkutuyor ama içerisi gayet güzel dekore edilmiş.

Forchino’nun en beğendiğimiz yanı servis kalitesi, makarnaları ve pizzaları gayet güzel. Ayrıca zengin bir şarap menüsü var, çalışanlar şarap kosunda da bilgililer hem sorularınıza cevap verebiliyorlar hem de çok güzel şarap önerileri yapıyorlar.

Forchino’nun fiyatları genel olarak Kharkiv restoranları ortalamasının çok az üzerinde olsa da Türkiye ile kıyaslarsanız gayet uygun. Kharkiv’e tekrar gittiğimizde, ilk gün akşam yemeği için tercihimiz tartışmasız Forchino olur, nereye gitsek diye konuşmamıza bile gerek yok.

2- Georgia

Adından da anlayacağınız gibi Georgia, Gürcü yemekleri yiyebileceğiniz bir restoran. Aklınıza öyle geleneksek bir restoran gelmesin, şık bir dekorasyonu var ve konumunun etkisiyle Kharkiv’in en popüler restoranları arasında yerini almış. Ancak Gürcü mutfağınız seviyorsanız, düşünmeden gidin. Hatta farklı mutfaklar denemeyi sevmeyen biriyseniz de Georgia’ya bir şans verin çünkü Türk mutfağına çok yakın.

Georgia’da gündüz yemek servisi olmuyor o yüzden akşam yemeğinde gitmeniz lazım, akşamları da oldukça kalabalık ama yer bulunuyor. Hinkali ve haçapurisini biz beğendik, ayrıca değişik bir çorbaları var o da fena değildi. Hinkali, gürcü mantısı ve gürcü hingeli olarak da biliniyor. Biraz hamuru kalın olsa da gayet lezzetli, zaten üst kısmını yemeyeceksiniz. Öyle çatal bıçakla da uğraşmayın, tepesinden tutup tek lokmada götürün. :) Haçapuri de bildiğiniz peynirli pide, bir de pişmeye yakın üstüne yumurta kırıyorlar. Tanıdık geldi değil mi, evet bildiğiniz Karadeniz pidesi.

Menüdeki diğer yemekler de Türk mutfağına çok uzak değil; şiş kebap ve şavurma gibi yemekler de bize yakın. Hep yemeklerden bahsettik ama menüde önemli bir şey daha var. Evet, şarap; Georgia’ya gelip gürcü şarabı‘nın tadına bakmamak olmaz.

Biz Gürcü mutfağını seviyoruz ve Georgia’da gayet kaliteli bir restoran, nasıl ki ilk akşam yemeğinde yerimiz Forchino ise ikinci akşam da yerimiz Georgia olur.

Georgia

3- Testov

Gezmekten yorgun düşüp acıktığımız ve soğuktan donduğumuz bir gün karşımıza tesadüfen Testov çıktı. Hiç düşünmeden kendimizi içeriye attık, kapıdan girince gördüğümüz turta tezgahı adeta çölde bir vaha gibiydi. Önce birer sıcak çay üstüne de güzel bir turta ile kendimize geldik. O günden sonra neredeyse her gün akşam üstü uğradığımız bir yer oldu. Etli, sebzeli, mantarlı ve hatta balıklı turtaları bile var. Ancak bizim favorimiz ıspanaklı turta. Biz akşam üstü tercih ediyoruz ama Testov kahvaltı için de çok uygun olur.

Turtaları lezzetli olduğu gibi Testov’un fiyatları da oldukça uygun, hatta Kharkiv’de fiyatlara en çok şaşırdığımız yer burası.

Testov
Testov Turta

4- Freshline

Ukrayna’nın neresine giderseniz gidin bir şubesini bulabileceğiniz Freshline, bildiğiniz sandviç bar. Şimdi ne güzel restoranlarla gidiyorduk nereden çıktı bu sandviç falan demeyin, kahvaltı günün en önemli öğünü. :) Kharkiv’de kahvaltı için en güzel seçenek Freshline, ne isterseniz onu koydurarak kendi damak tadınıza göre bir sandviç yaptırabilirsiniz. Yalnız biz kahvesini hiç beğenmedik haberiniz olsun.

Freshline çalışanları biraz ilginç; siz İngilizce konuşsanız da Rusça konuşmaya devam ediyorlar. Hiç takmayın İngilizce devam edin, onlar gayet iyi anlıyor ama inadına Rusça konuşuyorlar. :)

Freshline

5- Aroma Kava

Burası da Ukrayna’nın meşhur kahvecisi, canınız kahve mi çekti şöyle bir etrafınıza bakının muhakkak bir tane Aroma Kava göreceksiniz. Biz Freshline’dan sandviçimizi alıp direkt olarak Aroma Kava’ya geçiyoruz. Buradan aldığımız kahveyle kahvaltımızı yapıyoruz, aslında kendi sattıkları yiyecekler de var ama bu zamana kadar kimse bizi dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasaktır diye uyarmadı :)

6- Sloboda

İlk defa Kharkiv’e geliyorsanız bir kere gitmeniz gereken restoranların başında Sloboda geliyor. Böyle Ukrayna köy evini restoran yapmışlar gibi otantik bir havası var. İçeride geleneksel sazlar ile Ukrayna halk müziklerini çalan bir grup oluyor. Burada yemek yedikten sonra Ukrayna halkını biraz daha yakından tanımış hissediyorsunuz.

Solyanka ve borsch çorbası gibi yöresel yemekleri denemek için uygun olan Sloboda oldukça geniş bir menüye sahip. Yani illa ki bilmediğiniz yemekleri yemek zorunda değilsiniz, deniz ürünlerinden salata çeşitlerine her şeyi bulabiliyorsunuz.

7- Pushka

Üst seviye Kharkiv restoranları arasında sayabileceğimiz Pushka, maalesef bizim tekrar gideceğimiz restoranlar arasında değil. Biz, yazının başında da dediğimiz gibi makul fiyatlarla kaliteli restoranlarda yemek yemeyi seviyoruz. Burada o kaliteyi hissedemiyorsunuz ve yemeklerinin de büyük bir olayı yok.

8- Puzata Hata

Ukrayna’nın en çok şubesi olan restoranlarından biri olan Puzata Hata’nın elbette Kharkiv’de de şubesi var. Ukrayna’da ucuz yemeğin adresi desek yeridir, tam bir esnaf lokantası. Biz Kharkiv şubesine gitmedik ama öğrencilik yıllarımda Kiev’de çok gittiğim bir restorandı. Ucuzluğunun yanında Borsch çorbası gibi geleneksel yemekleri denemek için de güzel bir yer ama hassas midelilere göre değil.

Rusça bilmiyorsanız ve market kasasında bile ürünleri poşetlerken panikleyen bir insansanız Puzata Hata’ya hiç gitmeyin.. ne alaka, markete nereden geldik şimdi bi’şey diyeceksen adam gibi söyle.. Şöyle ki Puzata Hata self servis, sıra ilerlerken yemek seçip tepsinize alıyorsunuz. Üstüne bir de anlayışlı! Ukrayna’lıların sıklıkla tercih ettiği bir restoran olunca, şunun için de ne var ya da bu nedir gibi sorularınızın cevabını bulup yemeğinizi alana kadar sırada homurdanmalar başlar. Affederseniz biraz gevşek bir insansanız sıkıntı yok, güler geçersiniz ama panik bir insansanız yemek yiyecekken dayak yemeyelim diyerek tepsiyi bırakıp kaçma ihtimaliniz var.

Puzata Hata

9- Argentina Grill

Adını belki farklı yerlerden de duymuş olabilirsiniz ve muhtemelen bizi dinlemezseniz ilk gideceğiniz yer Argentina Grill olacak. Bunu neden mi söylüyoruz, çünkü çok fazla tavsiye ediliyor ve içeride gerçekten çok fazla Türk müşteri oluyor.

Bu kadar önerilmesine rağmen etler beklentiyi karşılamıyor. Ayrıca Argentina Grill fiyatları da oldukça yüksek. Karışmak gibi olmasın ama listenizden çıkartın, bunu da kolay kolay söylemeyiz.

10- Churrasco Bar

Aslında Churrasco Bar’ı da o kadar tavsiye etmiyoruz ama ille de et yemek istiyorum diyenleri Argentina Grill’e de göndermedik en azından farklı bir yer önerelim dedik. :)

Churrasco Bar‘da konsept sınırsız et, siz tamam diyene kadar şişe takılı etler geliyor ve istediklerinizden alıyorsunuz. Herhangi bir sınır yok yiyebildiğiniz kadar devam edebilirsiniz. Etlerin lezzeti fena değil ama burada zaten olay aşırı lezzetli bir yemek yemek değil, amaç tıka basa doymak. Servis kalitesi güzel ve personel oldukça ilgili.

11- Drunk Cherry

Kharkiv’de bulunduğumuz sürece istisnasız her gün uğradığımız diğer bir yer de Drunk Cherry. Akşamları yemek yediğimiz yer değişir ama yemekten sonra burada kesinlikle bir vişne likörü içeriz. İster kadehte alın istersenizde bir şişe alıp bir masaya oturup uzun uzun keyif yapın ama ne yaparsanız yapın likör seven birisiyseniz Drunk Cherry’ye mutlaka bir şans verin.

Drunk Cherry

12- Lviv Handmade Chocolate

Lviv’den çıkan bu marka tüm Ukrayna’ya yayılmış. Vitrinlere dizdikleri el yapımı çikolatalar insanın gözünü döndürecek cinsten. Buraya gelenlerin büyük coğunluğu dolaşmak ve çikolata almak için geliyor. Biz Lviv’deki şubesinde çikolatalarını tatmıştık ve o kadar da abartılacak bir yanı olduğunu düşünmüyoruz. Yine de Lviv Handmade Chocolate‘ın Kharkiv’de de olduğunu görünce gittik ama bizim amacımız daha çok oturup sıcak çikolata içmekti.

Kharkiv Gece Hayatı

Ukrayna’nın en kıyıda köşede kalmış şehirlerinde, hatta yemek yiyecek restoran bile bulamadığınız bölgelerinde bile gidebilecek bir gece kulübü bulabiliyorsunuz. Kharkiv’e bakarsak, hem refah seviyesinin yüksek olması hem de öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle Kharkiv gece hayatı da oldukça hareketli. Kaliteli ve çok fazla eğlence mekanı bulabiliyorsunuz. Bu arada iyi gece kulüplerinin hepsi şehrin dışında yaklaşık 10-15 dakikalık mesafedeler.

Bolero Club, şehrin en klas mekanlarından biri ve müşterileri de gayet kaliteli. Rezervasyonsuz almıyorlar ve Türk olduğunuzu anlarlarsa ya da giyiminizi beğenmezlerse Bolero Club’a girmek biraz daha maliyetli olabilir.

Moskvich Bar, güzel ama çok fazla turist istemiyorlar. Gidip kapısından dönen çok kişi var, sonra gittik giremedik diye bize kızmayın.

Misto Club, kaliteli mekan arıyorsanız kesinlikle size göre değil daha çok öğrencilerin tercih ettiği bir yer. Şöyle Kharkiv gece hayatını görmeden gitmeyelim, zaten uykum gelir erken kaçarız diyorsanız uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilebilir.

Radmir Club da Kharkiv gece hayatında önemli bir yere sahip. Farklı tür müziklerin olduğu 3-4 bölüm var; keyfinize ya da müzik zevkinize göre dilediğinize girip eğlenebiliyorsunuz.

Arizona Place, 2 adet havuzu ile gün boyu eğlence vaad eden bir mekan ve Kharkiv eğlence mekanları arasında bilinirliği yüksek.

Kompas ya da tam adıyla Compas Club; bowling, restoran ve gece kulübü olan farklı bölümlere sahip.

Eğlencenin dozunu biraz daha arttırıp striptiz kulübüne gitmeye karar verdiyseniz; ilk olarak Casta Striptiz Clup tercih edilebilir, eğer buraya giremezseniz Kakadu Men’s Club da fena değil.

Kharkiv Konaklama

Yeteri kadar otel olmasına rağmen uzun uzun Kharkiv’de konaklama seçeneklerini anlatmaya gerek yok. Buraların kültürünü daha yakından tanımak, bir turist değil de gezgin olmak istiyorsanız Kharkiv’de otelde değil evde kalmalısınız. Airbnb’den çok değişik sovyet binaları bulabilirsiniz, Sumska caddesine yakın olmasına dikkat ederseniz ulaşım konusunda sorun yaşamazsınız. Bizim kaldığımızın evi buradan görebilirsiniz. Binalar tabii ki çok eski ve girişleri biraz ürkütücü olabiliyor ama daireler fena değil.

Sumska Caddesi

Kharkiv’de Ulaşım

Büyük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerlerin tamamını yürüyerek dolaşabilirsiniz. Kharkiv’in metro ağı da çok geniş ama zaten amaç gezip dolaşmak olduğu için ihtiyacınız olmuyor.

Havalimanı ile merkez arası yaklaşık 10 km, troleybüs var ama eşyaları taşımak zor olur. O yüzden en güzeli Uber kullanmak, Kharkiv’de Uber oldukça yaygın ve ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla araç bulabilyorsunuz. Yalnız ödemelerinizi nakit olarak yapmayın, direkt Uber üzerinden kredi kartı ile yapın. Çünkü Uber şoförleri para üstü vermemek için kırk takla atıyor. Bir de Ukraynalı’ların kullandığı Uber benzeri bir uygulama var, gidişte ev sahibimiz buradan bir araç çağırdı ve havalimanından eve ulaşımımızı bu şekilde sağladık, fiyatı Uber’e göre daha uygun. Dönüşte de Uber kullandık, bunun dışında her yere yürüyerek gittik.

Kharkov'da Ulaşım

Kharkiv’de Alışveriş

Genel olarak Kharkiv turistik bir şehir olmadığı için hediyelik alışveriş için çok fazla seçenek yok. O zaman biz de kendimize bir şeyler alalım, zaten biz Ukrayna’ya giderken boş valizle gidiyoruz :twisted:

Roshen

Dürüst olmak gerekirse Roshen çikolataları için kaliteli diyemeyiz ama kabul etmek lazım ki mesele likörlü çikolata olunca çok fazla seçeneğimiz yok. Vişne likörlü, romlu, tekilalı.. daha sayalım mı bilemiyoruz. Hepsi efsane, hem hediyelik hem de kendinize alıp boş valizin yarısını Roshen’den aldığınız çikolatalarla doldurabilirsiniz.. yani biz öyle yaptığımız için demiyoruz yanlış anlaşılmasın. 😀

Roshen

İçki Alışverişi

Kurdaki artış sebebiyle Ukrayna artık bizim için ucuz bir ülke olmaktan çıktı. Ancak içki hala Türkiye’ye göre çok ucuz. Market ile duty free arasında büyük fiyat farkı yok, bir de marketten alınca valize koyma derdiniz oluyor. Biz Drunk Cherry’nin vişne likörünü çok sevdiğimiz için valizin kalan kısmını da burada dolduruyoruz. Duty free’de de likör var ama dükkandan aldığınızdan çok daha pahalı oluyor.

Duty free’de özellikle votkalarda güzel kampanyalar olabiliyor ama pasaport kontrolünden sonra karşınıza çıkan Duty free’den hemen almayın. Biraz ilerleyin bir tane daha dükkan göreceksiniz, önce buradaki fiyatlara da bakın.

Ave Plaza

Altında Roshen mağazası da olan bir alışveriş merkezi.. arkadaş yazacak yer bulamadın avm’yi mi yazdın.. Tamam tamam siz Roshen’e çikolata almaya gidince avm’ye de bir girip bakın, başka bir şey demiyoruz. Accessorize ya da Columbia mağazasından Türkiye’dekinin dörtte bir fiyatına olan ürünler bulursanız o zaman teşekkür edersiniz artık. 🤗

Yanlış anlaşılmasın fiyatlar öyle demiyoruz, sadece bazen outlet ürünler falan oluyor. Bir deneyin, şanslıysanız güzel bir indirim denk gelir.. ee denk getirsek de nasıl alalım valizi çikolatayla likörle doldurduk.. artık onu da siz düşünün üstünüze falan giyer gelirsiniz. 🤣

Kharkiv gezi rehberi yazımızı küçük bir tavsiyeyle bitirmek istiyoruz. Gerçi herkes Ukrayna’nın soğuk olduğunu biliyor ama Kharkiv’in biraz daha soğuk olacağını unutmayın. Kiev ya da Lviv’e gittiyseniz oraların havası gibi olur diye düşünüp yanılgıya düşmeyin.

Gezilerimizden anlık paylaşımlar için bizi takip etmeyi unutmayın!